Kolumna półkowa do WHISKY

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.
Awatar użytkownika

Autor tematu
kropelka uk
100
Posty: 119
Rejestracja: poniedziałek, 9 paź 2017, 19:02
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: whisky, burbon, owocówki, czysty 96%
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy

Post autor: kropelka uk »

Witam szanowne grono.
Od jakiegoś czasu przeglądam oba fora, jak i internet w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie.
Jaki sprzęt wybrać do produkcji whisky. Chodzi mi konkretnie o kolumnę półkowa. Bo taką będę chciał zakupić. Mieszkam w uk i mieszkając tutaj strasznie polubiłem whisky, jak i rum. Posiadam kolumnę AAbratek, ale chciał bym zakupić kolumnę półkową. Na której mógł bym pędzić swoje whisky, burbon jak i wszelkiego rodzaju smakówki.
Może mógł by się ktoś wypowiedzieć na temat swoich sprzętów, jak wam to wychodzi.
Skupiam się głównie na dwóch rodzajach kolumn.
Pierwsza to kolumna półkowa miedziana ze strony destylatory miedziane.
Druga to kolumna półkowa kołpakowa jaką w swojej ofercie mają koledzy Herbata i kolega Akas. Nie wiem czy ktoś jeszcze z forumowych sprzedawców posiada kolumny półkowe w ofercie.
O ile się orientuje, to miedz uwypukla wszelkie walory smakowe. Co sprawia że trunki wychodzą wysokiej jakości.
Ale czy mogą się wypowiedzieć użytkownicy tych o to kolumn?
Czy na kolumnie półkowej kołpakowej osiągnie się podobne walory smakowe jak na CU?
Wiem że są zwolennicy kolumn CU jak i kolumn z KO. Ale bardziej chodzi mi o wasze doświadczenia jako operatorzy.
Jak wychodzą smakówki?, Calvados? Whisky?
pozdawiam Łukasz :help:
alembiki
Awatar użytkownika

seneka
700
Posty: 718
Rejestracja: sobota, 16 sie 2014, 14:47
Podziękował: 100 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Kolumna półkowa do WHISKY

Post autor: seneka »

Kolumny półkowe oprócz wymienionych produkują jeszcze KS2507 i Kula.
ZAISTE WÓDKA POTĘŻNA JEST...ALE BIMBER WIĘKSZĄ MOCĄ WŁADA
Awatar użytkownika

szatajoh
200
Posty: 234
Rejestracja: niedziela, 28 paź 2012, 15:50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whiski i Sliwowica
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Norynberga/Zywiec
Podziękował: 93 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Kontakt:
Re: Kolumna półkowa do WHISKY

Post autor: szatajoh »

Użytkownik stildragona .
Półkowa kołpakowa jest łatwiejsza w prowadzeniu destylacji
wymaga mniej poprawek i regulacji.
Kazda półkowa jest dobra sita i kolpaki kwestia ceny,
Jeżeli bym dzisaj miał wybrac z podanych
2 ofert to Herbata /Akas byliby moim wyborem
Amen/alleluja

rosjan
300
Posty: 338
Rejestracja: czwartek, 18 maja 2017, 11:19
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Wina i własny wyrób
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Południe Paryża
Podziękował: 109 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Kolumna półkowa do WHISKY

Post autor: rosjan »

Właśnie dzisiaj robiłem calvadosa na kołpakowej od Akasa.
Tak ona pracuje pełną parą: https://youtu.be/oKKgiKPKygE
A tak przy 44% jednej tylko grzałki: https://youtu.be/MpMVhv_ejXg

Nie mam porównania ze smakiem z kolumny miedzianej, ale przy wstępnym próbowaniu zapach i smak są bardzo wyraziste ;)
Pozdrawiam
Jachu

Szlumf
2000
Posty: 2373
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 581 razy
Re: Kolumna półkowa do WHISKY

Post autor: Szlumf »

Nie wiem jaki produkt daje miedziana kolumna półkowa. Wiem za to, że jak ze swojej półkowej wyrzuciłem katalizator miedziany to znacząco zmniejszyła mi się ilość "mydlanych" posmaków w urobku. Ja za nimi nie przepadam. Tobie być może by pasowały bo występują w niektórych whiski.

Przemo0331
50
Posty: 59
Rejestracja: wtorek, 2 gru 2014, 01:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: wszystko co świt swój, z ziemi bierze.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: południowy wschód PL
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Kolumna półkowa do WHISKY

Post autor: Przemo0331 »

Hej kolego Kropelka uk,
Jestem użytkownikiem kołpakowej od ruskich (półki i katalizator Cu, reszta ko) i bardzo sobie chwalę, zrobiłem owocówki, zbożówki, nawet orkisz i miody..Wszyscy konstruktorzy wymienieni wyżej są 1 klasa. Ja osobiście polecam kołpaki bo łatwiejsze, a niepotrzebujesz wydajności 8 l/min :)

redhot
200
Posty: 212
Rejestracja: piątek, 27 sty 2017, 15:54
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 35 razy
Re: Kolumna półkowa do WHISKY

Post autor: redhot »

Ja mam miedzianą i używam głównie do whisky. Stwierdziłem że żeby zbliżyc sie do smak oryginały sprzęt też trzeba mieć podobny. Zerknij w mój topic: http://alkohole-domowe.com/forum/redhot ... 15347.html
W szklanych dla mnie wada byłaby brak modułowości czyli musisz mieć siedemziesiąt trzy komplety drutów do łaczenia. Chcesz mieć trzy półki zamiast pieciu musisz zmienić druty. No i szkło to szkło ja bym to z podłogi z moim szczęsciem w puzzlach zbierał. Co byś nie wybrał to sprzęt za ciebie tej whisky nie zrobi, nawet jak wyrwiesz z plombami z jakiejs destylarni i przytargasz do łazienki to dalej może objechac Cie ktos na pot stilu :)
Awatar użytkownika

Autor tematu
kropelka uk
100
Posty: 119
Rejestracja: poniedziałek, 9 paź 2017, 19:02
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: whisky, burbon, owocówki, czysty 96%
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Kolumna półkowa do WHISKY

Post autor: kropelka uk »

Czytałem twój temat. I gratulacje w dążeniu do celu. Ja działałem tylko i wyłącznie na cukrowkach. Teraz modernizuje sprzet na cos nowego troszke droższego z bajerami. Mówi sie ze to tylko hobby ale tez swoje kosztuje. Jednak teraz wiem czego chce w porównaniu do mojej wiedzy kilka lat temu. Jednak w kolumnach polkowych i procesie na nich jestem zielony. Ale od czego jest forum. Zbieram informacje dziele sie spostrzezeniami i działamy. Cel sie osiągnie. W tym hobby pośpiech nie jest wskazany. Wiec sie odnajduje. A ta kolumna półkowa która ty kupiłeś. Tez jest barana przezemnie pod uwagę. Dla tego pytam , by kazdy mógł sie wypowiedzieć na temat swojej kolumny jaka dysponuje. Jednak zauważyłem ze ostatnimi czasy przybywa właścicieli kolumn polkowych. Wiec rozwija sie temat. I o to w tym chodzi.

użytkownik usunięty
Re: Kolumna półkowa do WHISKY

Post autor: użytkownik usunięty »

Napewno na szklanej kolumnie jest mniej zabawy w dodawanie/ujmowanie modułów niż w miedzianej z tri-clampami a jest tańsza w wykonaniu i cieszy oko. Szkło jest bardzo neutralne i jaki widok. ;) głowicę już masz więc dorobić jedynie moduł.
StillDragon używa szkła a przecież w stanach używają głownie do whisky. Jakoś miedzi nie wybrali. Sam użytkuję sitową w szkle tak dla odmiany i jest jak najbardziej godna polecenia. Osobiscie więc polecam kolegów z forum.
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Kolumna półkowa do WHISKY

Post autor: masterpaw2 »

Lucent36 pisze:Napewno na szklanej kolumnie jest mniej zabawy w dodawanie/ujmowanie modułów niż w miedzianej z tri-clampami
Oj kolego chyba cóś Ci się pomyliło ;), w/g mnie jest zupełnie na odwrót......
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

użytkownik usunięty
Re: RE: Re: Kolumna półkowa do WHISKY

Post autor: użytkownik usunięty »

Nie pomyliło.

Wysłane z mojego SM-A310F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Kolumna półkowa do WHISKY

Post autor: Pretender »

A skąd wiesz?
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Kolumna półkowa do WHISKY

Post autor: masterpaw2 »

@Lucent36, skoro uważasz, że mniej roboty jest z rozkręceniem szklanej kolumny w celu dołożenia/odjęcia modułu (półki), niż w metalowej łącznej na clampy, to gratuluję.
Szklana jest skręcana na w zależności od konstrukcji na 3/4/5 prętów (tyle śrub trzeba odkręcić), dochodzi do tego, też zależnie od konstrukcji, zmiana ich długości. To jak to się ma do odkręcenia jednej nakrętki w clampie???
Bo czegoś tu nie rozumiem ;)
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

użytkownik usunięty
Re: RE: Re: Kolumna półkowa do WHISKY

Post autor: użytkownik usunięty »

Wole odkręcić 4nakrętki palcami i mieć łatwy dostęp do dowolnego konfigurawania niż za każdym razem skręcać złącza clampowe. Jest to szybsze i do tego bardziej komfortowe. Poco zmieniać dlugość prętów? Ja tego nie robię. Poza tym jakie to wogóle ma znaczenie przy wyborze kolumny? Obsługiwałem obie wersje i to jest moje zdanie.

Wysłane z mojego SM-A310F przy użyciu Tapatalka

Mod.
Nie cytuj całego posta poprzednika!
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Kolumna półkowa do WHISKY

Post autor: Pretender »

Śmiem wątpić, że pracowałeś na obu konfiguracjach. Zmiana konfiguracji np z 5 na 3 moduły w przypadku tc jest szybka i łatwa. Moduły na tc stawiasz jeden na drugim i skręcasz. W przypadku prętów musisz się nakręcić. Nie ma porównania. Każde złącze będzie lepsze od połączenia skręcanego, bezapelacyjnie.

użytkownik usunięty
Re: Kolumna półkowa do WHISKY

Post autor: użytkownik usunięty »

Ależ przysięgam! Dla mnie jest szybciej nadal to podkreślam. I nadal nie rozumiem znaczenia czasu tego. Kończę.
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Kolumna półkowa do WHISKY

Post autor: Pretender »

Oj zgrywam się ... skoro dla Ciebie takie rozwiązanie jest najwygodniejsze to tak musi być. Ja uważam inaczej, ale to moje zdanie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”