Kolumna miedziana fi 54. Projekt i budowa.

Budowa kolumn rektyfikujących.

karola44-81
100
Posty: 139
Rejestracja: poniedziałek, 28 gru 2015, 09:30
Otrzymał podziękowanie: 14 razy

Post autor: karola44-81 »

Yukimachi jakie wrażenia z używania tej aparatury masz?
Jeżeli pozwolisz to chciałbym w najblizszym czasie skopiować twój aparat.
Czy działa jak chciałeś? Podane przez Ciebie wymiary kolumny z głowicą i skraplaczem są wypisz wymaluj jak dla mnie, czytaj 1,5 m rury 54 mm.
Czy produkt z tego jest warty tych godzin spędzonych nad składaniem tej rury?
promocja
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1311
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Kolumna miedziana fi 54. Projekt i budowa.

Post autor: ramzol »

Jest. Jezeli nie zalezy Ci na sporej wydajności rzędu 3,5l/h to buduj.
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.

karola44-81
100
Posty: 139
Rejestracja: poniedziałek, 28 gru 2015, 09:30
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: Kolumna miedziana fi 54. Projekt i budowa.

Post autor: karola44-81 »

Witaj ramzol.
Na aż tak dużej wydajności mi nie zależy. Ale jakbym wyciągnął okolice 1l/h to juz bym był zadowolony.
Chcę przesiąść się z Pot stilla fi 28 z płaszczem wodnym zainstalowanym na garnku 12l.
Chcę mieć możliwość puszczenia 25l nastawu za jednym razem i uporanie się z tym w jakieś 4-5 godzin. Więc mam nadzieję że ten projekt jest odpowiedni dla mnie.
Awatar użytkownika

Blażej
100
Posty: 109
Rejestracja: sobota, 17 wrz 2016, 12:31
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 32 razy
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Kolumna miedziana fi 54. Projekt i budowa.

Post autor: Blażej »

No to jak chcesz to robić to 5h z grzaniem stabilizacją odbiorem się wyrobisz przy wsadzie 15% mi tyle schodzi. Mam potworka 242 LM/OVM 2x2kw na sterowniku Pamel. Jak coś potrzebujesz to pomogę, ale na forum jest juz tyle napisane że lepiej sie nie da.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami"

karola44-81
100
Posty: 139
Rejestracja: poniedziałek, 28 gru 2015, 09:30
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: Kolumna miedziana fi 54. Projekt i budowa.

Post autor: karola44-81 »

Błażej wiem ile jest napisane na forum.
Cały szkopuł polega na tym , żeby z tych informacji złożyć coś co będzie działało.
Tu jest konkretny projekt z wymiarami i z materiału, który jak nic pasuje podemnie.
Szukam tylko informacji od użytkownika, ale konkretnej. Tak zrobiłem i działa tak jak powinno. Jest choćby podany dokładny wymiar gdzie zrobić port termometru. A nie gdybanie ile cm od dołu, czy od góry. Konkret.
Wydajniejszej kolumny nie mogę zrobić bo zwyczajnie koszty nie pozwalają- tu jest założenie że mam pewien budżet i będę robił wszystko żeby go nie przekroczyć. Niech to będzie do bólu proste i brzydkie urządzenie, ale niech działa tak jak powinno. Z grubszych rzeczy jakie mi są potrzebne to 1,5 m rury , mufa, wieczko, ze 3 m rurki 8mm, no i coś do połączenia z kegeiem. Resztę ogarnie się bez problemu. Kosztorys szacuję na ok 250-300 zł + robota własna. Oczywiście wyjdzie więcej bo drobiazgi zawsze są najdroższe. Ale wolę wystartować od 200 zł niż 800 i przerabiać.
Awatar użytkownika

Blażej
100
Posty: 109
Rejestracja: sobota, 17 wrz 2016, 12:31
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 32 razy
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Kolumna miedziana fi 54. Projekt i budowa.

Post autor: Blażej »

Jak masz takie dojście do materiałów własny keg i odpowiednio wyposażony warsztat to może wyrobisz. I tak jest to jeden z tańszych projektów. Kolumna zda egzamin masz rysunek i uwagi innych użytkowników do tego własny zapał. Powodzenia.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami"
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1311
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Kolumna miedziana fi 54. Projekt i budowa.

Post autor: ramzol »

Na pewno będzie działać. Przy projekcie kolumny potrzeba więcej info. Termometr i jego wysokość zależy od wypełnienia. Jezeli nie chcesz poprawek to poczytaj jeszcze. Poszukaj psotnicy @Duch Wina on podał fajny rysunek. Konstruktor powinien wiedzieć po co i gdzie termometr. Z tej rury na pewno poleci 96% 1l/h tylko projekt nie jest doskonały ;).
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.

karola44-81
100
Posty: 139
Rejestracja: poniedziałek, 28 gru 2015, 09:30
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: Kolumna miedziana fi 54. Projekt i budowa.

Post autor: karola44-81 »

Masz rację. Musze jeszcze dowiedziec się dokładnie na jakiej wysokości zamontować termometr. Duch Wina zrobił aabratka z ko 60,3..
Dla mnie kwasowka odpada ze względu na jej trudną obróbkę. Z miedzią poradzę sobie zwłaszcza że sasiad pomocnik i wspólnik tez lubi robotki ręczne. Ramzol z resztą ty wiesz jaka jest miedź. Twoje tytranie mnie zainspirowało a teraz przesiadam się na cos większego.
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1311
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Kolumna miedziana fi 54. Projekt i budowa.

Post autor: ramzol »

Chodzi o projekt nie materiał. W tym są luki. Budując z Cu 54 opieraj sie na psotnicy. Głowica to juz jeden pies czy boka czy abratek. Chyba że w OO chcesz uciekać to puszka z regulowanym jeziorkiem.
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.
Awatar użytkownika

Blażej
100
Posty: 109
Rejestracja: sobota, 17 wrz 2016, 12:31
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 32 razy
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Kolumna miedziana fi 54. Projekt i budowa.

Post autor: Blażej »

Ramzol dokładnie tak jak piszesz moja to zlepek pomysłów z całego forum plus własne przemyślenia. Kolega ma mocno ograniczony budżet więc raczej odpada puszka i inne wynalazki. Ma być prosto tanio i skutecznie.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami"

karola44-81
100
Posty: 139
Rejestracja: poniedziałek, 28 gru 2015, 09:30
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: Kolumna miedziana fi 54. Projekt i budowa.

Post autor: karola44-81 »

Blażej pisze:Kolega ma mocno ograniczony budżet więc raczej odpada puszka i inne wynalazki. Ma być prosto tanio i skutecznie.
Trafiłeś w sedno. Nie potrzebuję blyskotek.
Chcialem pot stilla z płaszczem ale w sumie bez różnicy dla mnie czy lutowac duży plaszcz wodny czy dwie półki.
Teraz zasadnicze pytanie.
Czy smak wódki zrobionej ze spirytu z takiej kolumny w porownaniu do takiej ze spirytu z ps z plaszczem jest inny/lepszy?
Dla mnie ważniejsze w tym wszystkim jest budowanie rurek i sam proces. Ale mam znajomych i im się nie chce oni wolą wypic gotowe. Czy od razu bedzie mozna poznac ktory towar jest z jakiej rurki?. Z ps tez ciagnalem 95/96%. Ale po tej wódce drożdżami sie odbijało.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Kolumna miedziana fi 54. Projekt i budowa.

Post autor: radius »

karola44-81 pisze:Z ps tez ciagnalem 95/96%.
Wymień alkoholomierz ;)
SPIRITUS FLAT UBI VULT

karola44-81
100
Posty: 139
Rejestracja: poniedziałek, 28 gru 2015, 09:30
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: Kolumna miedziana fi 54. Projekt i budowa.

Post autor: karola44-81 »

Myślę że nie ma potrzeby wymieniać go. Stary poczciwy jeszcze z PRLu wyskalowany do 80% tonie i pieknie stuka w dno naczynia w którym jest moj urobek.
Wskazania obu w wodzie z kranu to 0% a w wódce sklepowej 40%. Sprawdzałem.
Rura widoczna na zdjęciu spisuje się dobrze. Jednak męczące jest tempo w jakim pracuje.
Dla tego Was męczę o ta kolumnę z miedzi 54mm.
Mod.
Nie cytuj postów poprzedzających, nie ma takiej potrzeby.
Awatar użytkownika

Autor tematu
yukimachi
50
Posty: 56
Rejestracja: czwartek, 26 lip 2012, 09:01
Status Alkoholowy: Producent Nalewek
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękował: 14 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Kolumna miedziana fi 54. Projekt i budowa.

Post autor: yukimachi »

Witam Kolegów :) .
Zamieszczam kilka zdjęć na jakim etapie funkcjonuje moja kolumna. Muszę z zadowoleniem przyznać, że wszystkie cenne rady, które zdobyłem na tym forum, przyczyniły się otrzymania produktu o jakim nawet nie marzyłem. Wychodzi super. Przy zastosowaniu metody 2,5 produkt jest praktycznie bezwonny a smak mmmmmm..... nieporównywalny z jakimkolwiek sklepowym produktem. Z 30l cukrówki (25 wody plus 7kg cukru plus drożdże T3) wychodzi mi 100 przedgonu (super rozpuszczalnik :) 3,5 l 96,5 i 0,5 pogonu jeszcze nie ogarniam czy tak jest Ok ale mi to pasuje :). Próbowałem kilka różnych gatunków drożdży i wychodzi mi, że T3 daje najdelikatniejszy zapach i posmak. Jak zrobię jeszcze kilka drobnych modyfikacji to przyjdzie czas na podsumowanie całości, a tymczasem kilka fotek.
Zdrówko :piwo:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Dobrej nalewki nie domawiam... nigdy.

karola44-81
100
Posty: 139
Rejestracja: poniedziałek, 28 gru 2015, 09:30
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: Kolumna miedziana fi 54. Projekt i budowa.

Post autor: karola44-81 »

Yukimachi dzięki za odpowiedzi ;) .
Pytania.
1. Jaką wysokość wypełnienia masz w kolumnie?
2. Na jakiej wysokości masz pierwsza sondę termometru?
3. Na jakiej wysokości wypełnienia masz wyjście OOP (OVM). Ile wypełnienia nad OOP? Używasz, działa?
4. Ile mm poniżej wyjścia OOP zamontowałeś sondę drugiego termometru?
5. Z jaką mocą działa grzałka podczas pracy kolumny?
Tak po za tym to przyjmij moje gratulacje!. Jesteś GOŚĆ że takie cacuszko stworzyłeś.
I wiem że dżentelmeni o tym nie rozmawiają, ale.
6. Ile już mniej więcej w to wpakowałeś $, a może już nie liczysz i nie chcesz wiedzieć?
Awatar użytkownika

Autor tematu
yukimachi
50
Posty: 56
Rejestracja: czwartek, 26 lip 2012, 09:01
Status Alkoholowy: Producent Nalewek
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękował: 14 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Kolumna miedziana fi 54. Projekt i budowa.

Post autor: yukimachi »

Kolego Karola44-81 odpowiem Ci na zadane pytania, ale muszę zastrzec, że odpowiedzi mogą być niepoprawne i bardziej doświadczeni Koledzy coś zasugerują inaczej. Może i ja przy okazji co nieco zmienię, ale byłoby super jak załapałyby się najpier na spektrometr bo takie informacje są bezcenne. :read:
Wracając do Twoich pytań:
1. 148 cm plus 21 cm druciakow z Lidla umieszczonych w stożku gdzie docelowo będą sprężynki.
2. Pierwszy termometr mam w zbiorniku a następny 26 cm nad druciakami.
3. Zawór umieściłem na wysokości 120 cm od druciaków.
4. 25 cm
5. Podczas odbioru pierwsza grzałka pracuje na stałe tj. 200W a druga ok 40% (wskazanie na podziałce raczej niedokładne. Dostosowałem to tak, ze sprawdziłem przy jakiej wartości wg skali zalewa się kolumna i pomniejszylem ok 15%. Kolumna pracuje stabilnie i nie występują niespodziewane zalania. Jestem zwolennikiem bardzo wolnego obierania destylatu co drastycznie przekłada się na jakość i stabilną prace. Docelowo zmontuje Amperomierz.
6. Dzięki :)
7. Na hobby wydaje się najwiecej :) i lepiej tego nie liczyć jeżeli interesuje Cię tyko najwyższa jakość. :piwo:
Pozdrawiam i życzę owocnej pracy.
Dobrej nalewki nie domawiam... nigdy.

karola44-81
100
Posty: 139
Rejestracja: poniedziałek, 28 gru 2015, 09:30
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: Kolumna miedziana fi 54. Projekt i budowa.

Post autor: karola44-81 »

Przypadkiem w sieci trafiłem na jakieś zestawienie ciężarów i pojemności rur wszelakich.
Postanowiłem tutaj dołączyć, może komuś się przyda.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

karola44-81
100
Posty: 139
Rejestracja: poniedziałek, 28 gru 2015, 09:30
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: Kolumna miedziana fi 54. Projekt i budowa.

Post autor: karola44-81 »

Witam ponownie.
Czekam na dostawę zamówionej rurki 54mm. Kupiłem 2m. Więc w planie mam zrobienie jednak wyższej bo 1,5m wypełnienia kolumny.
Ale nurtuje mnie 3 pytania jeszcze.
1. Wypełnienie będzie ze zmywakow z Lidla. Srednica wewnetrzna rury 51mm. Jaką grzałkę kupić aby bez regulatora można prowadzić proces odbioru bez zalewania. Czy 2000W to nie za dużo? A może jednak 1800? W planie 2 grzałki 1500 i 2000 W zasilane niezaleznie. Chcę przynajmniej na razie bez regulatora mocy.
2. Skraplacz. 8mm rurka miedziana i zwinieta w dwie warstwy o długości max 25 cm wystarczy? Czy będzie szansa pracowac na niej w układzie zamkniętym przetaczając ciąglee pompką 200l wody?
3. Czy jest szansa na polutowanie miękkie fittingu z kega do rury cu kolumny? Robil ktoś tak? Czy tylko wymyślne i drogie złącza?

golec269
450
Posty: 492
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2014, 08:37
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 56 razy
Re: Kolumna miedziana fi 54. Projekt i budowa.

Post autor: golec269 »

Daj dwie 1,5kW i 2kW. Na zmywarkach nie powinno zalewać 2kW chyba że mocno ubijesz. Mniejsza moc się sprawdzi tylko odbiór będzie na poziomie 1L/h.
Awatar użytkownika

Lord Pagon
200
Posty: 215
Rejestracja: sobota, 1 lip 2017, 17:08
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Kolumna miedziana fi 54. Projekt i budowa.

Post autor: Lord Pagon »

Witam wszystkich , nie chce zakładać nowego tematu gdyż mam jeszcze dylemat budować samemu czy zamówić gotowca .
Po tygodniu siedzenia na forum i liczenia kosztów materiału idąc po najniższej linii oporów nie mając nawet kega wychodzi mi, że koszt budowy podstawowej kolumny tego typu jak w temacie bez bufora i sterowania i spawania (keg)
Wychodzi mi około 800zł
rura fi 54/1,5mm 160cm ,
kołnierze mosiężne 3 sztuki i kryza z nierdzewki na keg,
chłodnica miedz 3mb
kawałek blachy miedz
szkło do wziernika
2 termometry
uszczelka silikon
2 grzałki montaż bez spawania
śrubki nierdzewne
wężyki silikon
wypełnienie druciaki
keg 30 l
sprzęt do lutowania palnik , luty ..... 70zł

Jest taniej ale licząc te 50h na wertowaniu forum i sklepów z częściami do psotnicy + czas na budowę samego sprzętu wychodzi 0
oczywiście wiedza bezcenna przyjemność z budowy myślę, że opłacalność rośnie w miarę rozbudowy sprzętu .
Jeśli nie licząc czasu to myślę że zostanie około 400- 500 zł od gotowca
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Kolumna miedziana fi 54. Projekt i budowa.

Post autor: radius »

Zapomniałeś o zaworku precyzyjnym, różnych złączkach itp. duperelah ;)
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Lord Pagon
200
Posty: 215
Rejestracja: sobota, 1 lip 2017, 17:08
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Kolumna miedziana fi 54. Projekt i budowa.

Post autor: Lord Pagon »

No tak nie napisałem ale wziąłem poprawkę drobiazgi :)
Tak czy inaczej jest się nad czym zastanawiać jeśli podejmę budowę bo ku temu się skłaniam to opiszę dokładnie cenowo każdy element nie będzie trzeba szukać po całym forum poszczególnych rozwiązań tego projektu , oby coś tylko z tego wyszło :)

karola44-81
100
Posty: 139
Rejestracja: poniedziałek, 28 gru 2015, 09:30
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: Kolumna miedziana fi 54. Projekt i budowa.

Post autor: karola44-81 »

Kolumna o ktorej tu pisalem wreszcie wystartowała. Towar z niej ok. Wszystko ruszyło od pierwszego razu.
Sumaryczny koszt materiałów wyszedł nas w zaokrągleniu 500 zł.
Budowa jak wiecie ustawiona była na jak najniższą kwote budowy. Od dołu.
Keg 30 l z grzałką 2000W (eliko 2xU). Nypel do wkrecania rury w keg kupilem u forumowego kolegi. Port termometru to przylutowana rurka fi15mm x 10mm i wypelniona silikonem. Potem gdy silikon w6sechl s9nde wbilem w niego. Oczywiscie sonda wchodzi w srodek wypelnienia ze zmywakow sandoma. Deflegmator połączony jest z głowicą za pomoca mufy przylutowanej do deflegmatora a glowica wchodzi na wcisk. Wszystko usczelnione profilaktycznie odrobiną silikonu. Półki glowicy sa z blachy z czesci ruy. Odbiór to kilka cm rurki miedzianej fi8mm do niej dolutowany kranik chlodnicy od ursusa a do niego ok 60 cm rurki miedzianej 4,8mm. Dziala to wystarczająco. Akurat to było pod ręką i w zasadzie za darmo, kranik 5 zł.
Skraplacz to ok 3 m rurki miedzianej 8mm. Po zwinieciu ok 35 cm. Chlodzenie pracuje w układzie zamkniętym- taka potrzeba. Beczka po kapuście 160 l napelniona deszczowką. W niej na dnie pompka paliwowa od citroena hdi. Wszystko polaczone 5m wezyka igielitowego 8mm. Pompka zasilana z prostownika od ladowania akumulatorów. I to by bylo na tyle. Jak z opisu wynika jest to proste do bólu i tanio wyszło.
Dzieki wam za pomoc.
Awatar użytkownika

Lord Pagon
200
Posty: 215
Rejestracja: sobota, 1 lip 2017, 17:08
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Kolumna miedziana fi 54. Projekt i budowa.

Post autor: Lord Pagon »

No fakt można by trochę okroić jeszcze mój projekt wywalić szkło pominąć kołnierze kryzę śrubki z kwasówki o ile znalazłbym nypel łączący rurę 54 z gwintem kega :)
Awatar użytkownika

Lord Pagon
200
Posty: 215
Rejestracja: sobota, 1 lip 2017, 17:08
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Kolumna miedziana fi 54. Projekt i budowa.

Post autor: Lord Pagon »

No i będzie budowanie materiały zgromadzone na obecną chwilę :
- rura Cu 54 120cm na kolumnę i 40 cm na głowicę 150zł z dostawą
- 3 kołnierze mosiężne 100/54/4 mm od miejscowego ślusarza 50zł
- rura Cu 10mm 3mb + 1 mb 8mm 70zł
- grzałki 1600 i 2000 montaż bez spawania 55zł
- keg 30l 120 zł
- szkło wziernika, kryza 160/50 na keg, silikon , śrubki, nakrętki, podkładki, pręt gwintowany M6 50cm,wąż 91zł
- sprzęt do lutowania palnik , luty ..... + wiertło stożkowe 100zł
- termometry mam od wędzarni ale jak by było trzeba to na początek 25zł
- zaworek precyzyjny jeszcze nie sprecyzowany około 50zł
- kilka miedzianych korków, mufek jeszcze nie kupionych

Kolumna na początek ma wystartować jako LM , wypadało by zrobić od razu wyjścia na VM i OVM ( nyple 22/35 potem śrubunek 3/4 i zawór 3/4, kolano 22, redukcja na fi15, rura, płaszcz 28 ).
Wypełnienie pryzmatyczne miedziane 0,5L czyli około 25cm i 2L pryzmatyczne z kwasówki , powinno zasypać jeszcze szkło wziernika; całość 125-130cm .
Rozbudowa w późniejszym czasie będzie polegała na zrobieniu katalizatora 30-40cm zasypanego miedzią, chłodnica VM, może bufufor, sterownik

Wypełnienie początkowe to na pewno sprężynki miedziane 0,5L - dostawca nie sprecyzowany (czytam 3 dzień i wiem tylko że jedne są najlepsze ale czy miedziane także ? ) testy były zrobione ale jak się ma do reszty producentów na aukcjach największe branie ma sprzedawca padew_pl może ktoś używa tych sprężynek i wie jak się mają do tych renomowanych?
Tak czy siak i tak pójdzie miedz pryzmatyczna pół litra, dalej albo sprężynki tego sprzedawcy albo zmywaki z lidla . Może ma ktoś namiar na zmywaki w necie mieszkam w dość wielkiej miejscowości (7 domów i kilkunastu mieszkańców ale lidla to my nie mamy :) - najbliższy 40km .
Będę próbował uzyskać dobry spirytus do nalewek na pierwsze polecą cukrówki mam zamiar pędzić cały sierpień aby opanować kolumnę potem rozbudowa albo na złom jak nic z tego nie wyjdzie . Oczywiście będzie już po owocach ale może do przyszłego roku opanuje temat.

Pytania:
1 sprężynki od sprzedawca padew_pl ktoś używa ? proszę opinie
2 wyjścia VM i OVM rura 22 i 3/4 będzie ok ?
3 co poleci z wypełnienia - sprężynki miedz 25cm i zmywaki 100cm i czy to się nada po pierwszym jako dobry spiryt ?

Tak na wszelki wypadek - czytam i szukam na forum odpowiedzi nie zawsze znajduję albo nie rozumiem :)
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Kolumna miedziana fi 54. Projekt i budowa.

Post autor: radius »

Ad 1. Nie polecam. Przy niewysokim zasypie liczy się każda półka a sprężynki od tego sprzedawcy, zarówno miedziane jak i nierdzewne, mają bardzo "przewiewny" kształt i wygenerują dużo mniej półek teoretycznych od innych o lepszej konstrukcji.
Ad 2. W zupełności wystarczą 15 i 1/2 ".
Ad 3. Jeżeli przyłożysz się do procesu to poleci destylat o mocy >95%, a czy się nada (nie wiem czy do picia czy do dalszej obróbki) to zależy od twoich preferencji smakowych ;)

Zmywaki nierdzewne kupisz tanio tutaj - http://allegro.pl/zmywak-nierdzewny-spi ... 76492.html
SPIRITUS FLAT UBI VULT

golec269
450
Posty: 492
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2014, 08:37
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 56 razy
Re: Kolumna miedziana fi 54. Projekt i budowa.

Post autor: golec269 »

Kolego Lord Pagon jeżeli budujesz kolumnę miedzianą to nie musisz już dawać sprężynek z miedzi tylko skup się na wypełnianiu z KO. Sama kolumna pracuje jako filtr katalityczny.

probant
5
Posty: 7
Rejestracja: wtorek, 18 lip 2017, 10:47
Podziękował: 1 raz
Re: Kolumna miedziana fi 54. Projekt i budowa.

Post autor: probant »

Dziękuję za inspirację, kawał dobrej roboty.

kolodziej25
10
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek, 23 paź 2017, 16:41
Krótko o sobie: Robię to co lubię i lubię to co robię
Ulubiony Alkohol: wyrób własny
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: małopolska
Podziękował: 2 razy
Re: Kolumna miedziana fi 54. Projekt i budowa.

Post autor: kolodziej25 »

Witam. Byłem na kupnie gotowca z zimnymi palcami z alledrogo, ale zacząłem czytać z myślą żeby samemu coś zmontować - nie koniecznie tańszym kosztem. Przyznam że miałem robić z miedzi aabratek, ale wpadłem na ten artykuł i nie wiem co będzie lepsze, inaczej co będzie prościej ustabilizować przy obróbce. Może ktoś doradzi?

Materiały na kolumnę już zamówiłem.
Ostatnio zmieniony czwartek, 26 paź 2017, 09:27 przez kolodziej25, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1311
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Kolumna miedziana fi 54. Projekt i budowa.

Post autor: ramzol »

Na kolumnie też 2 razy gotuj. Po pierwszym razie masz surówkę do obróbki. Będzie o niebo lepsza od tego co masz teraz ale jak spróbujesz dobrego sprytu z dwóch odpędów to zobaczysz ze warto. Głowicę abratka też zrobisz bez problemu z miedzi. Zaoszczędzisz ponad 20cm na wysokości a to daje bufor nad obniżonym odbiorem lub miejsce na bufor stabilizujący. Abratka lutowałem z 54 korzystając z podstawowych narzędzi garażowych.
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.

70-MAREK
150
Posty: 162
Rejestracja: środa, 15 sie 2012, 20:32
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: LUBLIN
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Kolumna miedziana fi 54. Projekt i budowa.

Post autor: 70-MAREK »

Ramzol, ty spać po nocach nie możesz? ;)

kolodziej25
10
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek, 23 paź 2017, 16:41
Krótko o sobie: Robię to co lubię i lubię to co robię
Ulubiony Alkohol: wyrób własny
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: małopolska
Podziękował: 2 razy
Re: Kolumna miedziana fi 54. Projekt i budowa.

Post autor: kolodziej25 »

Z zawodu jestem hydraulikiem dostęp do narzędzi i osprzętu mam nie byle jaki, tak że będzie mi zdecydowanie prościej w dodatku wszystko zamierzam lutowac na twardo. ramzol a ty który model byś zrobił? Bo mnie coś bardziej ciągnie do aabratka i myślę ze będzie mi prościej w obróbce .
Doradźcie mi bo jak zacznę budowę to nie będzie za późno :P
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1311
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Kolumna miedziana fi 54. Projekt i budowa.

Post autor: ramzol »

Wszystko zależy od wysokości pomieszczenia. Jak pomierzyć wszystko razem to bokakob z buforem i kolumną 145cm zasypu (120 do OO) będzie potrzebował ze 2,7 metra na 50l kegu. Jak się zmieścisz to ok. Abratek jest niższy i to jest jego zaleta. Zasada działania ta sama. Łamał bym głowice bo ja musiałem wejście na strych otwierać by się bez bufora zmieścić na bokakobie. Jak nie widziałeś to zajrzyj w "ramzolowe tytranie"
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1311
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Kolumna miedziana fi 54. Projekt i budowa.

Post autor: ramzol »

70-MAREK pisze:Ramzol, ty spać po nocach nie możesz? ;)
Jedni siedzą po nocach inni wstają rano, ja należę do jednych i drugich :hahaha: Coś jest gdzieś pacnięte bo to była 6:20. Tak przy kawie w robocie. Choć sporo sie zmieniło i teraz mam prawie tyle czasu na forum co w "GSach" :ok: Dobrze ze siano dwa i pół razy większe.
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.

kolodziej25
10
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek, 23 paź 2017, 16:41
Krótko o sobie: Robię to co lubię i lubię to co robię
Ulubiony Alkohol: wyrób własny
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: małopolska
Podziękował: 2 razy
Re: Kolumna miedziana fi 54. Projekt i budowa.

Post autor: kolodziej25 »

Ok pomieszczenie mam nawet ponad 3m . W takim razie zrobię bokakob . Jeszcze jedno jest gdzieś jakiś słownik do tych skrótów OO OVM itd, a i byłbym zapomniał jaki silikon używać?
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1311
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Kolumna miedziana fi 54. Projekt i budowa.

Post autor: ramzol »

Obniżony Odbiór (ovm olm) SP to sprężynki pryzmatyczne LM to odbiór płynu VM odbiór pary ZP zimne palce PS potstill CM to "ps" z chłodzeniem. Większość to skróty od nazw angielskich. Poszukaj tematu "trzy gracje ..."
Śmiało mogę postawić ci luja z podstaw tak ze bierz sie do roboty bo egzamin oblejesz ;)
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.

kolodziej25
10
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek, 23 paź 2017, 16:41
Krótko o sobie: Robię to co lubię i lubię to co robię
Ulubiony Alkohol: wyrób własny
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: małopolska
Podziękował: 2 razy
Re: Kolumna miedziana fi 54. Projekt i budowa.

Post autor: kolodziej25 »

No aż wstyd trochę za te braki , ale na pewno nadrobię zaległości. :D

kolodziej25
10
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek, 23 paź 2017, 16:41
Krótko o sobie: Robię to co lubię i lubię to co robię
Ulubiony Alkohol: wyrób własny
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: małopolska
Podziękował: 2 razy
Re: Kolumna miedziana fi 54. Projekt i budowa.

Post autor: kolodziej25 »

Jestem w fazie końcowej, zamówiłem ostatnie potrzebne rzeczy . Fotki dodam jak skończę myślę ze jeszcze w tym tygodniu jeżeli czas na to pozwoli. Na dzień dzisiejszy koszty materiałów to ok 900zł nie licząc tego co miałem na stanie bo pewnie wyszło by jakieś 1300 :P

kolodziej25
10
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek, 23 paź 2017, 16:41
Krótko o sobie: Robię to co lubię i lubię to co robię
Ulubiony Alkohol: wyrób własny
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: małopolska
Podziękował: 2 razy
Re: Kolumna miedziana fi 54. Projekt i budowa.

Post autor: kolodziej25 »

Witam to znowu ja. Potrzebuje porady. Mam termometr który będzie pokazywać pomiar temperatury z czterech niezależnych kanałów, a kolumna docelowo LM/VM
Cała kolumna ma 2m CU 54
1 sonda będzie w kegu 50l
2 sonda 25cm
3 sonda 90cm
na 110cm mam zawór
na 130cm wziernik
na 140cm kryza
Nie wiem gdzie zamontować 4 sondę termometru.
Liczę na waszą pomoc jeszcze dziś bo dziś mam więcej czasu żeby podgonić prace.
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1311
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Kolumna miedziana fi 54. Projekt i budowa.

Post autor: ramzol »

3. Dał bym 30-40 pod OO a 4 możesz w głowicy do smakówek lub na wyjściu wody z chłodnicy jako zabezpieczenie w wypadku braku wody i twojej chwilowej nieobecności. Termometr masz ze sterownikiem czy osobno?
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolumny destylacyjne”