Kolumna do oceny

Budowa kolumn rektyfikujących.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Neosternik
50
Posty: 52
Rejestracja: środa, 11 mar 2009, 19:42
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: psota
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy

Post autor: Neosternik »

Witam wszystkich po bardzo długiej przerwie.
Przyznam na wstępie że popełniłem błąd przy wykonaniu kolumny o której za chwilę.
Hobby psocenia zacząłem jakieś 10 lat temu, pierwsza kolumna powstała w całości z rur miedzianych pozostałych z instalacji CO, nie powstawały na niej trunki którymi byłem w stanie zachwycać znajomych, ale do rzeczy. Gdy zaczynałem hobby,na forum znalazłem zdjęcie kolumny z zimnymi palcami i zapisałem je na komputerze, gdy urodziła się myśl powrotu do zamiłowania wyjąłem zdjęcie, dostarczyłem zdjęcie spawaczowi i oto powstała kolumna.
Mój błąd. ..kolumnę dałem do wykonania zamiast najpierw poprosić o rady i podpowiedzi na forum, które mogły być bardzo pomocne zanim zbudowana została kolumna. Cóż nie płacze się nad rozlanym mlekiem☺
Oceńcie proszę kolumnę, mile widziane podpowiedzi i informacje jak na tego typie kolumny pracować ponieważ moja stara miedziawka była bez ZP i na pewno proces wygląda inaczej.
Obrazek

Obrazek
Nie wiem dlaczego ale zdjęcie nr 2 nie zostało obrucone.

Średnica rury to 60 mm, średnica rurek ZP to 8 mm. Wysokość całkowita od kega to 135 cm, wysokość odcinka z ZP to 53 cm. Wsad kolumny jeszcze nie wybrany, ale mam nadzieje że zakupię zanim zacierek skończy pracować.
Pozdrawiam serdecznie forumowiczów.
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1312
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Kolumna do oceny

Post autor: ramzol »

Trunki którymi nie zachwyciłeś to nie wina miedzi, a twoja (PS i cukier). Moje trunki powstają na Cu i jakoś nikt nie narzeka a nawet więcej. Druga sprawa to będziesz musiał poczytać i poznać sprzęt żeby zaskoczyć znajomych. Otrzymanie dobrego (dużo zależy od smaku panocka) trunku z cukru na ZP nie jest łatwe ale możliwe. Pomijam fakt, że to przestarzała konstrukcja. Czym chcesz to wypełnić?? Co zatarłeś, bo ZP nadaje się do smakówek. Czy trawiłeś spawy bo nie wyglądają na to by były trawione.
Kolega aronia Gdzieś opisuje jak otrzymać spirytus na ZP poszukaj :czytaj:
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Kolumna do oceny

Post autor: rozrywek »

Nie zniechęcaj się zbyt łatwo, nikt tutaj cię za ZP nie ukamienuje, nad rozlanym mlekiem się nie płacze, nad rozlanym spirytusem boli, ale też się nie płacze. Podoba mi się twoje podejście do tematu, popsoć sobie na tym co masz, poznaj tajniki, potem się przesiądziesz na coś lepszego, a ten, całkiem przyzwoity dasz w prezencie, następnemu początkującemu. Gra???
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Kolumna do oceny

Post autor: aronia »

Czemu tak daleko ta chłodnica? Czemu połączona tak cienką rurką? Czemu tak mało ZP? Czemu nie ma termometru w dole kolumny(10 półka)? Czemu ....
A teraz określ co chcesz na tym otrzymać i z jaką wydajnością, bo np. przy robieniu spirytusu na tym zestawie ta ilość ZP nie pozwoli Ci się zbliżyć do wydajności Aabratka na tej samej średnicy(chyba, że się mylę i 5 ZP fi 8 da radę skroplić ilość oparów generowaną przez moc około 2kW).
Jeżeli lubisz czytać: http://alkohole-domowe.com/forum/jak-ot ... 10969.html, http://alkohole-domowe.com/forum/kolumn ... t9284.html, http://alkohole-domowe.com/forum/moj-sp ... 10600.html, a odnośnie ewentualnych obliczeń(jak 10 półka, ile wypełnienia itp): http://alkohole-domowe.com/forum/oblicz ... 12468.html a jak interesowały by Cię smakówki to możesz np. tak : http://alkohole-domowe.com/forum/smakow ... 11891.html
Resztę już musisz poszukać i doczytać sam.
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1312
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Kolumna do oceny

Post autor: ramzol »

Neosternik pisze:Witam wszystkich po bardzo długiej przerwie.
... jakieś 10 lat temu, ...na forum znalazłem zdjęcie kolumny z zimnymi palcami i zapisałem je na komputerze...
Mój błąd. ..kolumnę dałem do wykonania zamiast najpierw poprosić o rady i podpowiedzi na forum, które mogły być bardzo pomocne zanim zbudowana została kolumna. Cóż nie płacze się nad rozlanym mlekiem☺
Se odpowiedzieć pozwolę :evil: aleś sypnął z rękawa linkami :klaszcze:
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Neosternik
50
Posty: 52
Rejestracja: środa, 11 mar 2009, 19:42
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: psota
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Kolumna do oceny

Post autor: Neosternik »

ramzol pisze:Trunki którymi nie zachwyciłeś to nie wina miedzi, a twoja (PS i cukier). Moje trunki powstają na Cu i jakoś nikt nie narzeka a nawet więcej. Druga sprawa to będziesz musiał poczytać i poznać sprzęt żeby zaskoczyć znajomych. Otrzymanie dobrego (dużo zależy od smaku panocka) trunku z cukru na ZP nie jest łatwe ale możliwe. Pomijam fakt, że to przestarzała konstrukcja. Czym chcesz to wypełnić?? Co zatarłeś, bo ZP nadaje się do smakówek. Czy trawiłeś spawy bo nie wyglądają na to by były trawione.
Kolega aronia Gdzieś opisuje jak otrzymać spirytus na ZP poszukaj :czytaj:
Wiem że na jakość, smak, zapach otrzymanego trunku ma wpływ wiele elementów. Zrobiłem cukrówkę w butli 35 L..dodałem 200gr rodzynek, sok z 1 cytryny, użyłem drożdże T48- 1/3 opakowania. Bardzo chętnie wprowadze korekty, propozycje zmian w zacierku. Czy trawiłem spawy. ...nie mam pojęcia, odebrałem od spawacza nie pytając o to.
Wypełnienie. ...myślę o spreżynkach miedzianych i z nierdzewki.
aronia pisze:Czemu tak daleko ta chłodnica? Czemu połączona tak cienką rurką? Czemu tak mało ZP? Czemu nie ma termometru w dole kolumny(10 półka)? Czemu ....
A teraz określ co chcesz na tym otrzymać i z jaką wydajnością, bo np. przy robieniu spirytusu na tym zestawie ta ilość ZP nie pozwoli Ci się zbliżyć do wydajności Aabratka na tej samej średnicy(chyba, że się mylę i 5 ZP fi 8 da radę skroplić ilość oparów generowaną przez moc około 2kW).
Jeżeli lubisz czytać: http://alkohole-domowe.com/forum/jak-ot ... 10969.html, http://alkohole-domowe.com/forum/kolumn ... t9284.html, http://alkohole-domowe.com/forum/moj-sp ... 10600.html, a odnośnie ewentualnych obliczeń(jak 10 półka, ile wypełnienia itp): http://alkohole-domowe.com/forum/oblicz ... 12468.html a jak interesowały by Cię smakówki to możesz np. tak : http://alkohole-domowe.com/forum/smakow ... 11891.html
Resztę już musisz poszukać i doczytać sam.
Trudno Mi odpowiedzieć na pytania dlaczego ponieważ niestety nie mogłem sprawdzać jak wygląda etap pracy spawacza. Rurki tak cieńkie bo pewnie takie miał, termometr mam tylko w kegu i na górze kolumny.
Pewnie nigdy nie spawał takiej konstrukcji stąd tak to wszystko wygląda.A moja wina jest taka że jak pisałem w pierwszym poście że nie poradziłem się na forum itd...
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1312
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Kolumna do oceny

Post autor: ramzol »

200gr rodzynek na 35l cukrówki, dla smaku czy drożdży? Ja wstawiam 3-4kg rodzynek na 20l wody bez cukru ;) Dla smaku oczywiście. Czytaj dużo a będzie dobrze.
Cukier(nastaw)=kolumna i spirytus (kwestia smaku) lub kombinacja z filtrami albo chemia. Zacieramy ziarno.
Jak nie było trawione to zaraz rdza wejdzie i będziesz miał łychę z cukru :womit:
Przeczytaj linki od aroni i w tedy próbuj gotować. Ja bym zamienił te ZP na głowicę bokakoba albo aabratka. Termometr już ci radził gdzie. Wtopiłeś, ale coś tam ugotujesz. Będziesz musiał trochę dołożyć żeby było OK.
Ostatnio zmieniony piątek, 27 mar 2015, 20:22 przez ramzol, łącznie zmieniany 2 razy.
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Kolumna do oceny

Post autor: aronia »

Jeżeli masz w sobie odpowiednio dużo samozaparcia to i na tym(po lekkich przeróbkach) otrzymasz spirytus. Bez przeróbek to z cukru otrzymasz co najwyżej bimber. Reszta leży już w Twojej kwestii - chcesz zrozumieć o co w tym wszystkim chodzi musisz zacząć szukać i czytać.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Neosternik
50
Posty: 52
Rejestracja: środa, 11 mar 2009, 19:42
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: psota
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Kolumna do oceny

Post autor: Neosternik »

ramzol pisze:200gr rodzynek na 35l cukrówki, dla smaku czy drożdży? Ja wstawiam 3-4kg rodzynek na 20l wody bez cukru ;) Dla smaku oczywiście. Czytaj dużo a będzie dobrze.
Cukier(nastaw)=kolumna i spirytus (kwestia smaku) lub kombinacja z filtrami albo chemia. Zacieramy ziarno.
Jak nie było trawione to zaraz rdza wejdzie i będziesz miał łychę z cukru :womit:
Przeczytaj linki od aroni i w tedy próbuj gotować. Ja bym zamienił te ZP na głowicę bokakoba albo aabratka. Termometr już ci radził gdzie. Wtopiłeś, ale coś tam ugotujesz. Będziesz musiał trochę dołożyć zęby było OK.
No to teraz doznałem kolejnego szoku z tymi rodzynkami...Daję ich tyle dla drożdży.
Przecież 1 kg rodzynek to koszt około 10 zł !!! :)
Dokładnie wszystkie linki przeczytam i nie odpuszczę, postaram się wprowadzić zmiany w konstrukcji kolumny tylko proszę o cierpliwość.
Co znaczy zacieramy ziarno? :)
Awatar użytkownika

Lootzek
850
Posty: 887
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 00:23
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 97 razy
Otrzymał podziękowanie: 171 razy
Re: Kolumna do oceny

Post autor: Lootzek »

Bo napisałeś "zacierku" :D

Zacier masz gdy prowadzisz proces zacierania (ziaren/mąki) by przetworzyć za pomocą enzymów ich skrobię w cukry proste. Bez tego etapu, jadąc na cukrze z dodatkami lub bez, robisz NASTAW. Ot, taka nasza mała, forumowa fiksacja semantyczna, każąca nazywać rzeczy właściwie :P
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Kolumna do oceny

Post autor: Zygmunt »

Rodzynki nic drożdżom istotnego nie wniosą, zwłaszcza, że sypiesz potem paczkę turbo, która zawiera to, czego potrzebują. Sok z cytryny już bardziej, zakwasza i jest to korzystne- ale znowu, w paczce turbo znajduje się regulator kwasowości. Zamiast wprowadzać bezsensowne dodatki za 10zł nie żałuj paczki drożdży i przestań ją dzielić. Kosztowo wyjdzie na to samo, a efekt będzie lepszy.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Autor tematu
Neosternik
50
Posty: 52
Rejestracja: środa, 11 mar 2009, 19:42
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: psota
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Kolumna do oceny

Post autor: Neosternik »

Zygmunt pisze:Zamiast wprowadzać bezsensowne dodatki za 10zł nie żałuj paczki drożdży i przestań ją dzielić. Kosztowo wyjdzie na to samo, a efekt będzie lepszy.
Nie żałuje, ale zawsze do tej pory wychodziłem z założenia że im mniej drożdży tym lepiej, mniej"czuć", mimo że wydłuża się czas fermentacji itd...
Mylę się? czy ilość drożdży nie ma wpływu na jakość nastawu?
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1312
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Kolumna do oceny

Post autor: ramzol »

Pisząc o rodzynkach miałem na myśli smak, który przejdzie do destylatu. W 100g rodzynek masz 60g cukrów.
Widzę, że jesteś na samym początku tej niesamowitej przygody.
Nie używam dodatków do cukrówek, kupuje gotowe drożdże turbo i powiększam nastaw (10kg cukru plus woda do 48l). Problem z drożdżami dotyczy piekarniczych, z dedykowanymi chyba nie ma takiego problemu. Z drugiej strony jak już się dorobisz porządnej kolumny to będzie ci to obojętne ile drożdży wsypałeś.
Niestety jesteś w poprzedniej epoce jak i ze sprzętem tak i z wiedzą. Sporo czytania i kombinowania, no i wydatków ale dużo przyjemności. Dużo czytaj a będzie dobrze.
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Kolumna do oceny

Post autor: herbata666 »

Tak jak Koledzy napisali czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj :D. Wszystko jest na forum opisane od deski do deski.
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji
Awatar użytkownika

Autor tematu
Neosternik
50
Posty: 52
Rejestracja: środa, 11 mar 2009, 19:42
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: psota
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Kolumna do oceny

Post autor: Neosternik »

Czytam, czytam, chciałbym przebudować lekko tą kolumnę,mimo że uważacie to za starą konstrukcje otrzymywać dobrą, smaczną psote.
Bosh co to jest ta 10 półka? Pobrałem plik w exelu ale nie bardzo wiem o co kaman.
Awatar użytkownika

Lootzek
850
Posty: 887
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 00:23
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 97 razy
Otrzymał podziękowanie: 171 razy
Re: Kolumna do oceny

Post autor: Lootzek »

Jest to umowne miejsce (wysokość) w kolumnie w którym jesteś w stanie uzyskać stabilną temperaturę prowadzenia rektyfikacji, tzw. temperaturę dnia. Zależy od kilku czynników, ale przyjęło się że dla sprężynek pryzmatycznych będzie to ok. 20-25 cm nad katalizatorem/buforem a dla zmywaków ~40 cm. Ale nie są to żelazne wartości!

Koniecznie doczytaj na ten temat, bo wiedza o tym czym są, dlaczego tu, a nie gdzie indziej i od czego zależą te nieszczęsne półki to chyba sedno zrozumienia rektyfikacji.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolumny destylacyjne”