Kolumna Alfaro - jakie oceny

Pomysły na destylatory - do konsultacji.

Autor tematu
Alfaro
2
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek, 30 cze 2014, 15:31
Krótko o sobie: Niemożliwe to jest zrobić jajko z jajecznicy
Ulubiony Alkohol: gorzałka pod swieżyj wozduch
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Warszawa / Nowa Wrona

Post autor: Alfaro »

Witam,
Po przygodach z pożyczaniem od jednego sąsiada, od drugiego, po doświadczeniach z kanka po mleku i szklaną chłodnicą na ścianie przyszedł czas żeby wymodzić coś swojego.
Keg 50 l, z zaworem bezpieczeństwa i odpływem już jest. Kumpel zorganizował mi rurę z nierdzewki DN90! - ale przecież nie wyrzucę. Znajomy ma papiery i spawa nierdzewkę - grzech takich umiejętności nie wykorzystać .
Ostatnio pożyczyłem sprzęt, który z założenia był do tego co na szkicu podobny.
Uwaga - mam rurę 90mm - i myślę żeby z tego robić. Czy nie przesadzam ze średnicą? - czy szukać mniejszej.
Idea:
W keg wspawany kołnierz, żeby było łatwo myć, do tego kolumna o długości sumarycznej 150cm.
Myślę o podzieleniu tego na odcinki 60/90cm żeby w razie czego można było bardziej kombinować z długością refluksu. Wypełnienie - klasycznie druciaki z nierdzewki.
U góry kolumny jedna chłodnica, kształtka U - przejście na drugi odcinek o L=50cm, tam też chłodnica.
Na dole kran.
Czemu dwie chłodnice - żeby przy cukrówkach na spirytus pracowały obydwie, połączone równolegle, a przy owocówkach tylko ta druga. Przyjąłem że chłodnice kupię sobie z karbowanej nierdzewki, są do nabycia na alledrogo. Na wejściu wody do chłodnicy "podstawowej" czyli w tym drugim odcinku zawór do kontroli ilości wody w chłodnicy.
Pomiar temperatury na górze, oraz w połowie tej kolumny na odcinku zaznaczonym na szkicu.
Grzałki 2x2000W, i/lub taboret gazowy.
To taki zamysł teoretyczny, ale już w głowie kiełkujący. Bardzo zakombinowałem?
Miejsce do psocenia mam, wiec wysokości się nie boję.
W zamyśle jak pisałem cukrówka i wariacje nt.owoców - co ma cukier to w beczkę a potem na rury :)

Alfaro
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
promocja
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1312
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Kolumna Alfaro - jakie oceny

Post autor: ramzol »

Bokakob, aabratek hasło do "szukajki" w górnym prawym rogu. To sobie odpuść i średnica rury też spora jak na kega 50.
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Kolumna Alfaro - jakie oceny

Post autor: aronia »

Potwierdzam słowa kolegi - do takiej średnicy zbiornik przydałby się co najmniej 2 razy większy. Planujesz zrobić CM-a, który przy smakówkach po nabraniu wprawy powinien dać zadowalające rezultaty, ale do produkcji na nim dobrego spirytusu wymaga odpowiedniej konfiguracji, o której możesz poczytać na forum.

Autor tematu
Alfaro
2
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek, 30 cze 2014, 15:31
Krótko o sobie: Niemożliwe to jest zrobić jajko z jajecznicy
Ulubiony Alkohol: gorzałka pod swieżyj wozduch
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Warszawa / Nowa Wrona
Re: Kolumna Alfaro - jakie oceny

Post autor: Alfaro »

Akurat taką rurę dostałem, ale się nie upieram. Mogę postarać się o mniejszą.
A jaka jest zależność średnicy kolumny do ilości zacieru. Z chłopskiego punktu widzenia, mamy większą średnicę, czyli wolniejszy przepływ par -> swobodniejszy refluks. Jak pisałem w poście, na sprzęcie tego typu zrobiłem fajną smakówkę. Przy czym muszę się przyznać, że też mnie średnica trochę przeraziła.
Dlaczego taka średnica to na 100l? Chodzi o moc grzałek?

Ale kolegom naturalnie za przyhamowanie szalonych koncepcji dziękuję.
Awatar użytkownika

KS2507
400
Posty: 416
Rejestracja: środa, 3 paź 2012, 18:47
Krótko o sobie: Konstruktor fajnych maszynek
Ulubiony Alkohol: Czysty.
Status Alkoholowy: Destylator
Podziękował: 51 razy
Otrzymał podziękowanie: 67 razy
Kontakt:
Re: Kolumna Alfaro - jakie oceny

Post autor: KS2507 »

Wysokość kolumny = ilości półek teoretycznych = jakość towaru ,średnica kolumny = moc grzania = wydajność.
Przy kolumnie 90mm zbiorniku 100L i mocy grzania ok 10kw będzie mógł odbierać towar 96.5% 5l/h.
Do zbiornika 50L polecam kolumnę 60.3mm grzałka 2x2kw ewentualnie 70mm grzałka 3x2kw.
Kolumny typu CM to już przeszłość ,zbuduj Głowicę Aabratka Bokakoba lub Puszkową.
Katalizator 25cm kolumna 140cm pod zmywaki,pod sprężynki kolumna 120cm.
Destylatory kolumny rektyfikacyjne 96.6%
INOXSTILL.PL

https://allegro.pl/uzytkownik/inoxstill?order=m
https://www.youtube.com/channel/UCrw1QktBqnANXCuz_nOQBxw

Autor tematu
Alfaro
2
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek, 30 cze 2014, 15:31
Krótko o sobie: Niemożliwe to jest zrobić jajko z jajecznicy
Ulubiony Alkohol: gorzałka pod swieżyj wozduch
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Warszawa / Nowa Wrona
Re: Kolumna Alfaro - jakie oceny

Post autor: Alfaro »

A koledzy powiedzmy tak.
Jak to mówią - chłop żywemu nie przepuści.
Z tych 90mm to już się wyleczyłem, będę kombinował z 2cali lub 2 1/2. To już postanowione :) . Szczególnie przekonał mnie wpis kolegi KS2507 - te 10kW to nie podłączę do jednej fazy a tam gdzie chcę psocić mam akurat tylko 220.
Druga kwestia. Dowiedziałem się co to CM i że chce to budować ;). W zasadzie to pewnie i tak w ten sposób zrobię sobie pierwszą kolumnę a kończę pewnie na Aabratku, ale od czegoś trzeba zacząć. Najwyżej będę miał w garażu kilka mniej lub bardziej udanych wykonań. Przecież nie zawsze chodzi o to by złapać króliczka, ale by gonić go. Czyż nie po to tu jesteśmy. Króliczki stoją na półkach.
Pytania techniczne.
W większości rozwiązań chłodnica, szczególnie ta druga jest inaczej zbudowana tzn. że pary alkoholu płyną przez chłodnicę coś jak Leibega. Co przemawia przeciwko mojej koncepcji, czyli klasycznie nawinięta chłodnica - chodzi o część drugą.
Drugie - czy myślenie, że przy cukrówkach, na spirytus pracują obie chłodnice, a przy owocówkach tylko ta druga jest błędne? Coś mi mówi, że za bardzo kombinuję , ale wolę wiedzieć.
Chodzi mi o to, że jak będzie pracowała tylko druga chłodnica to psota będzie bardziej zanieczyszczana, o co chodzi w owocówkach.
Trzecie - a gdybym wstawił rurkę z zaworkiem między kolumną "długą" a krótką za chłodnicą i przed odbiorem, i wstawił tam zawór regulacyjny czyli zrobił refluks zewnętrzny, to uzyskałbym dodatkową kontrolę, czy znowu za dużo kombinuję?

A teraz pytanie z innej beczki - w ten weekend chcę nakupić jabłek i nastawić zacier w nieogrzewanym domku na wsi. Czytałem żeby do beczki ( 100l ) wrzucić grzałkę akwarystyczną w celu utrzymania odpowiedniej temperatury dla drożdży. Czy któryś z kolegów już tak próbował. Z taką beczką to mnie kobita z domu wyciepie, więc muszę wymyślić jak to trzymać w domku na wsi. A zwyczajnie nie mam jak tam przez 2-3 tygodnie trzymać temperaturę > 20 st.

Kolejny taki niechlujny post nie przejdzie - MANOWAR

Autor tematu
Alfaro
2
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek, 30 cze 2014, 15:31
Krótko o sobie: Niemożliwe to jest zrobić jajko z jajecznicy
Ulubiony Alkohol: gorzałka pod swieżyj wozduch
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Warszawa / Nowa Wrona
Re: Kolumna Alfaro - jakie oceny

Post autor: Alfaro »

Koledzy,
pomny Waszych uwag, porzuciłem pomysł robienia z DN90.
Ze względu na fun, poszukiwałem na mniej i bardziej okolicznych złomach elementów ze stali nierdzewnej, i w dniu wczorajszym drogą kupna nabyłem
Rurę DN40 - ścianka 2mm, klasa bodajże 304 - L=3m
Rurę DN50 - ścianka 2mm, klasa jak wyżej - L=0,55m
Do tego rurkę 8mm - do wlotów do chłodnicy i jako element do montażu kolumny z chłodnicą
Za wszystko zapłaciłem 55 PLN :) .
SMSów ani Triklampów nie było, natomiast jeżeli ktoś poszukuje kołnierzy , to na złomie w Łomiankach przy kolejowej było jakieś 8-10sztuk.

Pytanie - Czy DN40 na kolumnę wystarczy? Wiem że to przeszło 2 razy mniej niż planowałem pierwotnie, ale nadrobię to długością którą planuję na 150-180cm. W środku druciaki z nierdzewki i może miedź.
Z tego odcinka DN50 planuję zrobić chłodnicę. Sądzę, że spirala z rury karbowanej DN10 spokojnie mi wejdzie, i jakieś 3m powinienem tam upchnąć. Kupię pewnie z 5 od razu i będę kombinował :).
Na razie robię klasycznego CM. Ale ilość rury, która zostanie pozwoli mi i na dłubanie Aarbatka, chociaż czy przy DN40 jest sens się bawić. Najwyżej dalej dla sportu będę polował na 50 czy 62.
Oczywiście kolumna będzie łączona na wysokości 120 na SMSa, tak żeby można było na górę dowolne elementy doczepiać, i mieć Aarbatka, LM itd.

Teraz pracuje mi 40 litrów zacieru na życie wg. przepisu teścia mojego przyjaciela a w drugiej beczce ok.40-50l jabłek :). Dlatego też w zależności od ocen i uwag w tym tygodniu dokupię brakujące mufy, termometry, SMSa i dennice, i w sobote do spawacza. A w niedzielę może by coś na świeta ustrugać :)



pozdrawiam
Michał

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Kolumna Alfaro - jakie oceny

Post autor: aronia »

Od skrajności w skrajność - 40-stka to niewdzięczny materiał na kolumnę, bo jej wydajność przy spirytusie raczej nie przekroczy 1l/h(i nie piszę tu o średniej tylko maksymalnej) - za wydajność odpowiada średnica, a od wysokości(części wypełnionej) liczba półek co przekłada się na jakość. Próbowałbym dalej poszukać na tym skupie metali czegoś o średnicy od 50 do 63mm, a jeżeli już konkretnie ta średnica to poczytaj o mini-stillu(konstrukcja o podobnej średnicy)

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Kolumna Alfaro - jakie oceny

Post autor: Szlumf »

Alfaro pisze:
Teraz pracuje mi 40 litrów zacieru na życie wg. przepisu teścia mojego przyjaciela ....
Możesz podać ten przepis?

Tak jak pisze Aronia szukaj większej średnicy. I przekalkuluj czy nie opłaci się jednak kupić rury w jakiejś firmie ze sprzedażą wysyłkową zamiast szukać na złomie. Chyba, że złom masz blisko i nie tracisz kasy na dojazdy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty aparatur”