kolumna abratek 76mm zapowietrza się pomocy

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.

Autor tematu
prezes123456
10
Posty: 14
Rejestracja: czwartek, 15 sty 2015, 16:20
Podziękował: 3 razy

Post autor: prezes123456 »

KS2507 pisze:Do zbiornika 80L i kolumny 76.1 optymalna moc grzałek to 3x2kw rozgrzewasz 6kw a proces prowadzisz 4kw i odbierasz z prędkością 34ml/min czyli ponad 2l/h, ty grzejesz mocą ok 2.55kw więc powinieneś odbierać z prędkością 1.25l/h.
Jeśli producent jest skłonny do współpracy to poproś o wymianę grzałki i zwiększenie średnicy refluksu.

Coś na pewno nie tak . Lece od 20:00 razem 3,5 godziny mam 8 litrów. Robiłem pewne testy podczas :D pracy maszyny wiec może lekko jest szybciej. Grzałki dałem na 70% , poczytałem na forum i znalazłem artykuł kolegi naszego ;) .
Cytuję .

Aby obliczyć wydajność kolumny należy po stabilizacji i odbiorze przedgonu odkręcić maksymalnie zawór odbioru i mierzyć ilość wypływającego destylatu w okresie jednej minuty. Pomiar robimy z ujścia w głowicy. Osoby posiadające tzw. jeziorko w głowicy muszą po odkręceniu zaworka odczekać chwilę aż się opróżni i dopiero wtedy podstawić naczynie pomiarowe.Np. przy kolumnie o śr. 60mm i mocy grzania 2000W oraz wsadzie o mocy ok. 12% przez minutę leci ok. 115ml. Co oznacza, że przy RR 1:4 możemy bezpiecznie dla stabilnej pracy kolumny i jakości destylatu odbierać 22ml – reszta wraca na wypełnienie.

Więc ja też ,u mnie wyszło 240 ml. Starałem się zrobić solidnie. Po około godzinie zrobiłem test inny , czas nabicia 0,5litra przez VM ,na maxa otwarty kulowy = 6min30 sec i jest flaszka ;) to akurat mi się spodobało lecz skok temp. wystąpił o 0,2 w ciągu paru minut wiec o takiej pracy ciągłej nie ma mowy.
Większość zwraca uwagę na te nieszczęsne 1/8 złącza i raczej racja. Jak miał bym grzałki 4KW to z tamki lało by się tak że było by mokro w koło nawet na podłodze :evil: .
W kolumnie po prostu zawsze przelewa się przez tamkę oraz jest powietrze i to na małych mocach a o większych mogę zapomnieć więc i armaty nie rozpędzę.
Jutro zadziałam z zamianą miejsc tych kolanek i zaworu, choć ze zdjęć wcześniejszych mam mieszane uczucia aby dać zaworek sterując na wypełnienie. W końcu może się samo przelać jak będzie dalej powietrze. No ale zrobię wszystko aby śmigała maszyna ma maxa :D
koncentraty wina
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: kolumna abratek 76mm zapowietrza się pomocy

Post autor: lesgo58 »

prezes123456 pisze:...
Więc ja też ,u mnie wyszło 240 ml. Starałem się zrobić solidnie. Po około godzinie zrobiłem test inny , czas nabicia 0,5litra przez VM ,na maxa otwarty kulowy = 6min30 sec i jest flaszka ;)
Albo robisz coś nie tak, albo masz zegarek popsuty, albo butelka ma inną pojemność, albo tak naprawdę nie wiesz z jaką mocą grzejesz. Tak że widzisz ile zmiennych trzeba brać pod uwagę aby dobrze poznać kolumnę.
Pierwsze pytanie, - w którym miejscu mierzyłeś wydajność? Nie czekając odpowiedzi - ja Ci podpowiem, że pomiar powinien być przeprowadzony w głowicy, ujściem LM. Moim zdaniem jest bardziej wiarygodne.
Następna sprawa. Piszesz, że mierząc w ciągu minuty poleciało Ci 240ml. A za chwilę piszesz, że w ciągu 6,5 minuty zleciało Ci zaledwie pół litra. Jeśli pomiar 240ml był przeprowadzony prawidłowo to w ciągu 6,5 minuty powinno Ci zlecieć aż 1560ml, co dawałoby wydajność kolumny rzędu 14,4 litra na godzinę.
Skłonny byłbym twierdzić, że ta druga wydajność też nie jest prawdziwa. A tylko cząstkowa. Gdyż mierzyłeś ją ujściem VM. A nie ma takiej opcji, żeby tym ujściem wylatywało wszystko co jest podawane z kotła.
Dlatego zmierz jeszcze raz wydajność. i zrób tak jak w cytowanym opisie. Tylko mierz na ujściu LM.
To tak na szybko, bo jest jeszcze kilka innych uwag dotyczących błędów, które wykonujesz.

P.S. Zorientowałem się, że prowadzisz proces z mocą ok. 2000W. I dobrze. Czy rzeczywiście jest to moc 2000W ? Musiałbyś zmierzyć watomierzem, bo moc grzałek może być przekłamana, a i sterowniki mogą redukować moc niezbyt dokładnie.
Przyjmijmy, że jest to moc 2000W. na mojej kolumnie przy tej mocy miałem wydajność ok. 125ml. Tak więc żaby rektyfikacja odbyła się prawidłowo z zachowaniem jakości powinieneś rozpocząć odbiór z prędkością 25ml. I stopniowo wraz z ubywaniem alkoholu ja zmniejszać. Jeśli tego nie zrobisz to spotkasz się z efektem, który zaobserwowałeś - czyli skokiem temperatur.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Autor tematu
prezes123456
10
Posty: 14
Rejestracja: czwartek, 15 sty 2015, 16:20
Podziękował: 3 razy
Re: kolumna abratek 76mm zapowietrza się pomocy

Post autor: prezes123456 »

Pierwszy pomiar wedle twojej metody z LM. Potem Butelka z VM na dole , zawór na maxa i to było w 6,5 minut ale z góry i tak się lało na wypełnienie i przez tamkę wiec musi być mniej. Wszystko mierzyłem ze stoperem i potem przelewałem do kubeczka ze skalą. Masz zrozumiały artykuł wiec pomiar prosty.
Co do mocy grzałek jakoś sprawdzę choć sprzętu brak. Starałem się wczoraj zalać kolumnę na starcie około 20 minut na maxa i zero reakcji wiec dałem moc do 70 %=2450Wat i zrobiłem standardowo. Wcześniej pracowałem na 60mm i była bardzo stabilna od początku do końca. Nie chlapało z tamki a czas poboru na litra wychodził tak samo.

Dzisiaj testy następne po modyfikacji położenia zaworu i trójnika. Uczucia mieszane bo jak przeleci przez tamke to po prostu 6mm za mało i dzwonie do majstra po przeróbki. Mam nadzieje że zrozumie problem i zrobi to w ramach reklamacji :?: . Wieczorem wstawię zdjęcie jak przerobie górę i opiszę po starcie reakcje.

[Mod.]
Nie cytujemy postu poprzedzającego w całości.


Zdjęcia po modyfikacji. Wynika tak z ostatnich zdjęć Zaworek musi być zawsze otwarty inaczej przeleję sie przez rurkę?? Coś mi się ten system nie widzi, Zaworek precyzyjny jest tak mały że bankowo wyleci górą skoro 6mm to mało a zaworek ma może 2mm. No nie wiem . Testować ???
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: kolumna abratek 76mm zapowietrza się pomocy

Post autor: lesgo58 »

prezes123456 pisze:Pierwszy pomiar wedle twojej metody z LM.
No to jeszcze raz - pomiar pierwszy zrobiłeś źle. Nie ma takiej opcji żeby leciało 240ml/min przy mocy 2000W. Przed właściwym pomiarem powinieneś najpierw opróżnić jeziorko.
Przy drugiej próbie leciało wolniej bo miałeś tylko odbiór cząstkowy.
A część oparów, które mimo otwartego OVM przedostało się do skraplacza zostało skroplone i w postaci refluksu wracało na wypełnienie. Z tego co opisujesz to tak z połowę par odbierałeś a połowa wędrowała do góry.
Nie wiem czy spotkałeś się z tym tematem:
http://alkohole-domowe.com/forum/post80861.html#p80861
Jeśli nie - to poczytaj, a wiele spraw stanie się dla Ciebie jasnych.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Autor tematu
prezes123456
10
Posty: 14
Rejestracja: czwartek, 15 sty 2015, 16:20
Podziękował: 3 razy
Re: kolumna abratek 76mm zapowietrza się pomocy

Post autor: prezes123456 »

Tak czytałem od deski do deski.
Jeziorko opróżniałem około 15 sec. Ile powinienem ?
Dzisiejsze próby po modyfikacji układu fefluksu wedle zaleceń. Wszystko na nic.
Powietrze na maxa , urobek przelewa się przez tamkę oraz wylatuje wężykiem wyżej zaworka tak jak myślałem kłania się średnica przyłącza . Do całości urobek zaczyna wypływać przez chłodnice na samym końcu kolumny a to już przesada.
[Mod.]
Jeszcze raz informuję; nie cytujemy postu poprzedzającego w całości, bo po co?
Druga informacja; istnieje taka opcja jak "edytuj", nie piszemy postu pod postem.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: kolumna abratek 76mm zapowietrza się pomocy

Post autor: aronia »

Jeżeli masz jeszcze zapał do kolejnych prób to podłącz tak jak tutaj: http://alkohole-domowe.com/forum/kolumn ... ml#p116762 z tym że wężyk załóż bezpośrednio na mufę przy głowicy i bezpośrednio na trójnik(i zaciśnij tymi opaskami na wszelki wypadek). Proces przeprowadź na maksymalnej mocy grzałek, a prędkość odbioru z LM-a ustalaj tylko na podstawie stabilnej temperatury w dole kolumny. Zapowietrzanie wężyka zignoruj.

destylandia
30
Posty: 35
Rejestracja: sobota, 11 paź 2014, 03:02
Lokalizacja: Padew Narodowa, Kraków
Kontakt:
Re: kolumna abratek 76mm zapowietrza się pomocy

Post autor: destylandia »

Kolega niepotrzebnie dyskutuje na forum zamiast odesłać nam głowicę z akcesoriami do sprawdzenia. 1/4 cala to przekrój roboczy do przepływów około 600l/h wody (alkohol ma mniejszą lepkość) można więc stosować do mycia rąk w umywalce. 1/8 wystarczy w zupełności nawet z naszymi destylatorami TURBO1100 na rurze o średnicy 114,3mm 4''.
Cały problem tkwi w syfonowaniu refluksu zewnętrznego. Jeśli z jakichś przyczyn refluks jest utrudniony co objawia się obecnością dużej ilości powietrza w refluksie następuje zalanie głowicy a skropliny zaczynają sie przelewać do nasadki zamiast wracać na kolumnę. To jest po prostu zalanie głowicy w tym systemie.
Pomimo starań rzeczowego podejścia do tematu kolega jest wyraźnie początkującym eksperymentatorem, więc lepiej nie doradzać mu pracy na wysokich mocach grzania jak czynią to doświadczeni forumowicze. 3,4kW mocy roboczej wystarczy na destylację zbiorniku 80l i kolumnie 76,1mm. Oznacza jednak stosunkowo długie oczekiwanie na podgrzanie zestawu. Ustaliłem z kolegą, że ma dostep tylko do prądu jednofazowego więc nie możemu mu proponować 6kW.

Autor tematu
prezes123456
10
Posty: 14
Rejestracja: czwartek, 15 sty 2015, 16:20
Podziękował: 3 razy
Re: kolumna abratek 76mm zapowietrza się pomocy

Post autor: prezes123456 »

Witam i na koniec tematu dodam. Winne syfonowanie głowicy.
Wszystko za sprawą pana spawacza , to tylko człowiek wiec wybaczyć trzeba.
Dystrybutor głowicę przyjmie bez żadnych problemów, pieniądze odda za głowice. Resztę sobie zostawiam i teraz muszę znaleźć nowego dostawce na głowicę 76,1. Wiec szukam.
Dziękuję wszystkim za pomoc oraz naszemu moderatorowi za wyrozumiałość i nie blokowanie wszystkich postów i moją niewiedzę.
Lecz od siebie dodam iż pierwszy post zablokowany przez moderatora działu zawierał dodatkowy opis: WADA KONSTRUKCYJNA GŁOWICY . :klaszcze: :poklon; :piwo:

rutas15
1
Posty: 1
Rejestracja: piątek, 27 lis 2015, 09:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Winiarz
Re: kolumna abratek 76mm zapowietrza się pomocy

Post autor: rutas15 »

Witam.
Wspomnę tylko, że jestem na tym forum nowym użytkownikiem, ale do rzeczy.
Mam zamiar budować kolumnę aabratek i kompletuję materiały. Jestem w posiadaniu zbiornika o pojemności ~20l (konwia ze stali nierdzewnej), która będzie podgrzewana taboretem gazowym.
Czy 76mm średnica rury będzie odpowiednia na budowę kolumny? Pytam o taką średnicę bo akurat mogę nabyć taki materiał w b. przystępnej cenie.
Czy lepiej zainwestować w cieńszą rurę?

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika

przemu87
50
Posty: 76
Rejestracja: piątek, 14 lis 2014, 04:29
Krótko o sobie: Jestem jaki jestem i nikt tego nie zmieni!
Ulubiony Alkohol: własny :-)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Gidle
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: kolumna abratek 76mm zapowietrza się pomocy

Post autor: przemu87 »

Może i być ale przy takiej pojemności zbiornika to więcej czasu stracisz na stabilizację i odbiór przedgonu niż na odbiór całego serca. A więc jak dla mnie to słabo sie to kalkuluje. Do takiej rury radził bym ci zbiornik 50+. pozdro
NIE TEN PRZYJACIEL, CO CIĘ NIESIE Z KNAJPY DO DOMU, A TEN CO CZOŁGA SIE RAZEM Z TOBĄ
Awatar użytkownika

KS2507
400
Posty: 416
Rejestracja: środa, 3 paź 2012, 18:47
Krótko o sobie: Konstruktor fajnych maszynek
Ulubiony Alkohol: Czysty.
Status Alkoholowy: Destylator
Podziękował: 51 razy
Otrzymał podziękowanie: 67 razy
Kontakt:
Re: kolumna abratek 76mm zapowietrza się pomocy

Post autor: KS2507 »

Do kolumny 76.1mm zbiornik to miń 50L a najlepiej 100L, więc zainwestuj w zbiornik 100L grzałki 3x2kw i będziesz miał maszynę jak ta lala. :)
Destylatory kolumny rektyfikacyjne 96.6%
INOXSTILL.PL

https://allegro.pl/uzytkownik/inoxstill?order=m
https://www.youtube.com/channel/UCrw1QktBqnANXCuz_nOQBxw
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: kolumna abratek 76mm zapowietrza się pomocy

Post autor: lesgo58 »

@rutas15
Jeśli posiadasz zbiornik 20 litrów to musisz wiedzieć, że uzyskiem z takiego zbiornika będzie 2-2,5 alkoholu ( w porywach - przy odpowiedniej fermentacji - z pół litra więcej) w przeliczeniu na stężenie spirytusu. Jeśli cię to zadowala i nie zamierzasz pędzić dużych ilości to najlepszą rurą będzie 50mm. Oszczędzisz na wypełnieniu i innych elementach potrzebnych do skompletowania sprzętu. Jeśli myślisz o większej średnicy rury to niestety ale potrzebny ci będzie przede wszystkim większy zbiornik i dużo większe wydatki.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”