KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Problemy technologiczne związane z uzyskaniem dobrego zacieru: niewłaściwy przebieg fermentacji, zakażenia nastawów, klarowanie...
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy

Post autor: rozrywek »

Nie używam żadnych środków klarujących, i raczej nie zanosi się na to abym miał zacząć.

Oczywiście nie neguję tutaj zasadności ich używania ani stosowania, oraz nie namawiam nikogo do naturalnych metod, mi zwyczajnie naprawdę się nie śpieszy........dlatego pędzę :D

W każdym razie, dobre sklarowanie nastawu ma diametralnie, nawet masakrycznie wielki wpływ na finalny produkt, dlaczegóż owóż warto zadbać o wszystko. Kiepsko jest dobrze zacząć, a ch......wo skończyć i zepsuć cały z mozołem wykapany efekt.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: Zbynek80 »

Rozrywek jeśli Ty robisz właśnie na potstilu i sklarowanie nastawu ma dla Ciebie aż tak ważne znaczenie to ja bym użył choć bentonitu. Nastaw sklarowanym bentonitem w kilka dni będzie bardziej klarowny niż ten stojący naturalnie choćby 3 miesiące.
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: Pretender »

Tym bardziej, że tescowy kosztuje grosze ...
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: lesgo58 »

Dla tych co pędzą ale im się nie śpieszy, bo czerpią z tego przyjemność to mam jedną ogólną zasadę. Było już o tym wiele razy na forum, ale w natłoku różnych wiadomości gdzieś się rozmywają te tak ważne informacje.
Traktujcie nastaw w taki sposób jakbyście robili wino. Z wszelkimi zasadami i konsekwencjami.
Używajcie drożdży zgodnie z ich przeznaczeniem i instrukcją.
Pozwólcie nastawowi pracować w miarę przyzwoitych warunkach.
Ideałem byłoby aby drożdże pracowały tylko w czasie dla nich wyliczonym.
Nie przetrzymujcie nastawu nad osadem. Lewarujcie natychmiast po skończonej fermentacji. Jeśli destylacja z jakiegoś niezależnego powodu trwa dłużej niż normalnie, bo za zimno, badz nastaw startował z wyższego blg to lewarujcie po raz pierwszy nawet po 5-7 dniach.
Klarujcie grawitacyjnie. Na kolumnę zazwyczaj wystarczą 2-3 dni. Na Pot-stilla tyle ile potrzeba aby nastaw osiągnął odpowiednią klarowność. Myślę, że krystaliczną czystość w odpowiednich warunkach osiągnie już po 7-10 dniach. Maksymalnie 14 dniach. Bardzo pomaga dodatkowe lewarowanie nastawu z jednoczesnym odgazowaniem.
Gwarantuję z własnego doświadczenia, że tak przygotowany nastaw da wysokiej jakości trunek i małą ilość odpadów.
Ilość odpadów jest też związana ściśle z rodzajem surowca z jakiego robimy nastaw. Chciałbym zasygnalizować, że także jakość wody ma swoje niebagatelne znaczenie.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

dibi
100
Posty: 102
Rejestracja: środa, 17 sie 2016, 18:32
Krótko o sobie: Zawsze w ruchu
Ulubiony Alkohol: Koniak
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Ślōnsk
Podziękował: 36 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: dibi »

Gdyby jednak chcieć klarować bentonitem, to jaki konkretnie koci żwirek stosujecie? Bo w Tesco jest tego w 3...
Czy taki https://ezakupy.tesco.pl/groceries/pl-P ... 3120062757 się nadaje?
Pozdrawiam,
~~~~~ dibi ~~~~~

Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: Zbynek80 »

Ja kupuję do celów wędkarskich, czysty bez żadnych dodatków i zmielony na proszek.

gadaka
350
Posty: 351
Rejestracja: sobota, 8 wrz 2012, 23:21
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 22 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: gadaka »

@Zbynek80
Ile bentonitu dajesz na powiedzmy 50 l nastawu?

Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: Zbynek80 »

Gdzieś wyżej była na to recepta i już chyba zapomniałem ale jeśli się nie mylę to 2 łyżki stołowe na 0,5l wody Ostatnio na beczkę 60l dałem 4-5 dużych łyżek stołowych na litr ciepłej wody i dobrze to uwodnić przez dobę potem zapodać w odgazowany nastaw wymieszać i czekać, pięknie ściąga.

gadaka
350
Posty: 351
Rejestracja: sobota, 8 wrz 2012, 23:21
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 22 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: gadaka »

Dzięki wielkie za szybką odpowiedź:)
Wychodzi na to, że za pierwszym razem dałem dużo za dużo xD

Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: Zbynek80 »

A ile dałeś ? Zrobi się duża galareta na dole także nie ma co szaleć i marnować nastawu. Czym lepiej odgazowany nastaw tym lepiej się klaruje, czasami dałem więcej bentonitu a to wcale nie tędy droga. Ale potem i tak zbierałem ten kisiel z kilku klarowań zlać w jedno wiadro i jeszcze z czasem pół wiadra nastawu można odzyskać.

gadaka
350
Posty: 351
Rejestracja: sobota, 8 wrz 2012, 23:21
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 22 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: gadaka »

Bodajże 100g albo 150g na 100 litrów. Pamiętam, że tego kisielu było bardzo dużo i "odbierałem" z niego nastaw 2 albo 3 razy. Spróbuję dać mniej.

BTW. Ktoś porównywał czas klarowania cukrówki i glukozówki?

Spiewaczek1
20
Posty: 23
Rejestracja: sobota, 15 lut 2014, 18:59
Podziękował: 3 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: Spiewaczek1 »

Możecie zrobić zdjęcia bentonitów? Chodzi o opakowania jakie posiadacie?

M. Poprawiłem, żeby był czytelny.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 27 lut 2017, 20:37 przez Kamal, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Koniecznie poprawki.
Tam szukam promocji i kupuje 2x taniej niż gdzie indziej https://goo.gl/A91OBp
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7330
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: radius »

SPIRITUS FLAT UBI VULT

dibi
100
Posty: 102
Rejestracja: środa, 17 sie 2016, 18:32
Krótko o sobie: Zawsze w ruchu
Ulubiony Alkohol: Koniak
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Ślōnsk
Podziękował: 36 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: dibi »

W ofercie Tesco e-zakupy marki Hilton nie ma. Jest Higio, o które pytałem (Higio Compact Premium Żwirek dla kota bentonitowy o zapachu naturalnym 5 l), może to to samo. Jest też żwirek marki Tesco, piesze, że sam naturalny bentonit, pewno się nada.
Pozdrawiam,
~~~~~ dibi ~~~~~
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: rozrywek »

Jak zawsze lesqo58, jak coś napisze, to treściwie, zwięźle i przejrzyście.

Od siebie mogę dodać parę słów:
Żwirek dla kota, jest dla kota, to co sypiemy sierściuchowi do kuwety, nie dodajemy do wina, nastawu, czegokolwiek. Na wstępie zaznaczam że to tylko moja opinia i moje zdanie. Nie zamierzam rozpętywać burzy o nic.

Dlaczego tak uważam? A dlatego że jest to produkt dedykowany dla zwierząt, w dodatku nie do bezpośredniego spożycia, a jedynie środek higieniczny. Podnoszący komfort właściciela tego w/w ..miłego kotka. A zapewnienie producenta...produkt naturalny, proszę
Naturalnie to jakbym sobie wykopał pod Kielcami, do Stanów jechać nie muszę.

Od dosyć dawna mam do czynienia z produktami spożywczymi, wiem aż nadto co wyczyniają producenci żywności dla nas, ludzi, to jedynie mogę się domyślać co sypią do karmy, zresztą widziałem jak się robi karmę dla psów, wiodącej bardzo drogiej firmy. Dodam że kilogram kiepskiej zwyczajnej, kosztuje tyle co kilogram tej oto karmy.

Ciekawostka...to co z danego zwierzątka pozostaje, to są naprawdę śladowe ilości, w obecnym przemyśle nie marnuje się dosłownie nic.
Jeśli ktoś używa środków klarujących, dedykowanych do celów spożywczych, typu nastaw, to rozumiem, w pewnym sensie producent odpowiada za to prawnie, ale jeśli do naszych celów używamy środków higieny, w dodatku dla zwierząt, to ja naprawdę bardzo przepraszam.

Zwyczajnie nie wierzę w to że do tych produktów nie jest dodawany (glutaminianu sodu, tylko na opak), tzn środków maskujących smak i zapach, zamiast umycia kuwety, dosypać więcej żwirku. Oczywiście kupić więcej opakowań, np: w polecanym Tesco.

Jest oczywiście taka opcja, że jest to tylko czysty bentonit, bez dodatków, ale niestety ja wolę dmuchać sobie na zimne, mam czas, oraz mam co najważniejsze:

Dając najlepszemu przyjacielowi flaszkę w prezencie, wiem co mu daję, Instrukcja obsługi jest dobrze znana...rozlać do szklanek, wychylić, operację powtórzyć, wysłać najtrzeźwiejszego po następną..na piechotę rzec jasna.

A tu mamy inaczej:
To tak jak gotowanie rosołu w 30min. Po co patroszyć kurczaka, porcjować, gotować przez pół dnia, dajmy dwie kostki rosołowe i po sprawie.
Po co myć nogi przed snem, popsikajmy sprayem i pod kołderkę.

I tu wchodzimy na pewien wymiar zwany ......czas.
Nie mamy czasu na sklarowanie nastawu, bo nam się śpieszy, nie mamy czasu przepędzić tego co sklarowaliśmy bo nie mamy czasu....to w takim razie: pędzimy czy nie?

Mamy czas zamówić przez internet środki klarujące, a już czasu nie mamy, aby kupić drugi balon, beczkę, fermentator? Właśnie do wyklarowania nastawu na przykład.

A na siedzenie przed lapkiem, to już czas mamy.
Patrząc kosztorysowo, ciekawe co bardziej się opłaci? Tak w skali paru miesięcy, lat, dekad. Druga beczka, czy turboklarshit co dwa tygodnie?

A na koniec, inna stylistyka, inna forma treści, oraz wypowiedzi, ale jednak te samo przesłanie, wisienka na torcie, prosto ze słoja, suto nasączona...czymś dobrym.
Pozdrawiam.
lesgo58 pisze: Traktujcie nastaw w taki sposób jakbyście robili wino. Z wszelkimi zasadami i konsekwencjami.
Używajcie drożdży zgodnie z ich przeznaczeniem i instrukcją.
Pozwólcie nastawowi pracować w miarę przyzwoitych warunkach.
Ideałem byłoby aby drożdże pracowały tylko w czasie dla nich wyliczonym.
Nie przetrzymujcie nastawu nad osadem. Lewarujcie natychmiast po skończonej fermentacji. Jeśli destylacja z jakiegoś niezależnego powodu trwa dłużej niż normalnie, bo za zimno, badz nastaw startował z wyższego blg to lewarujcie po raz pierwszy nawet po 5-7 dniach.
Klarujcie grawitacyjnie. Na kolumnę zazwyczaj wystarczą 2-3 dni. Na Pot-stilla tyle ile potrzeba aby nastaw osiągnął odpowiednią klarowność.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

dibi
100
Posty: 102
Rejestracja: środa, 17 sie 2016, 18:32
Krótko o sobie: Zawsze w ruchu
Ulubiony Alkohol: Koniak
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Ślōnsk
Podziękował: 36 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: dibi »

Niestety, kolego rozrywek, chemii w dzisiejszej żywności nie unikniesz.
Ja robię "świńkę", własne wędliny, ser jeżeli mam czas. Własnych warzyw nie uhoduję, bo jest jeszcze tzw. praca (psia mać!). Ile w tym jest chemii?
W porównaniu z tym te śladowe ilości potencjalnego czegoś, które się przemkną podczas destylacji (często podwójnej) to pikuś. O sorki, Pan Pikuś.
Oczywiście, to tylko moje zdanie, co ja tam wiem...
Pozdrawiam,
~~~~~ dibi ~~~~~

CornBlumenBlau
5
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 15 lut 2015, 09:52
Ulubiony Alkohol: Preferuje dobre trunki domowe
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Siradiensis
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: CornBlumenBlau »

http://alkohole-domowe.com/forum/klarow ... ml#p155099

W piątek znów klarowałem cukrówkę. Tym razem już nie eksperymentowałem na cześci, tylko cały nastaw podgrzałem do 45°C, a po przestygnieciu tradycyjnie potraktowalem turboklarem24.
Z poczynionych obserwacji wynika, że takie klarowanie w początkowej fazie sprawia wrażenie jakby bardziej powolnego, tzn po uplywie 24h wciąż widać unoszące się w płynie drobiny drożdzy, ale za to po 48h nastaw osiąga przejrzystość wody, jakiej nigdy wczesniej nie uzyskałem klarując bez podgrzania. O ile ktoś zdecydowałby się na podobny zabieg, być może przy użyciu innych środków niż turboklar24, np betonit, chętnie poczytam o jego wynikach.
Pozdrawiam.

Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: Zbynek80 »

Podgrzanie nastawu dość dobrze wspomaga jego odgazowanie co jest kluczowe podczas klarowania. Chłodniejszy też się lepiej klaruje więc dobrze aby się schłodził z powrotem i dopiero dać klar. Na kupne klary to kolego szkoda kasy

CornBlumenBlau
5
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 15 lut 2015, 09:52
Ulubiony Alkohol: Preferuje dobre trunki domowe
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Siradiensis
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: CornBlumenBlau »

Robię dokładnie tak jak piszesz, przed dodaniem klaru schładzam do 25°C.
Hobby rzadko bywa tanie i raczej trudno się na nim oszczędza, przede wszystkim ma sprawiać radość. No chyba że ktoś robi dla zysku, ale ja nie robię.

Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: Zbynek80 »

Ty czegoś nie rozumiesz kolego, to już nie chodzi konkretnie o pieniądze. Po prostu używanie klarów nie jest konieczne, przeczytaj co wyżej napisał kol Lesgo58

CornBlumenBlau
5
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 15 lut 2015, 09:52
Ulubiony Alkohol: Preferuje dobre trunki domowe
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Siradiensis
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: CornBlumenBlau »

Rozumiem, rozumiem, czego tu nie rozumieć. Kiedyś na pewno przetestuję z ciekawosci także klarowanie grawitacyjne, bez żadnych środków.
Awatar użytkownika

mistrzkaskader
10
Posty: 18
Rejestracja: piątek, 27 sty 2017, 18:04
Krótko o sobie: Mistrz Kaskader Człowiek Mucha
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: mistrzkaskader »

Nastawiłem miksturę 6kg cukru, 25l wody na C3 stało sobie 10 dni, blg -2 i nie spada. Sklarowałem bentonitem hiltona. Po 24h część osadu opadła na dno a na wierzchu zrobiła się sztywna piana. Zebrałem pianę wylałem, lecz po kilku godzinach znowu się pojawia. O co chodzi, dodam, że zacier nie jest przezroczysty jak woda? Czekać jeszcze, może zlać co bardziej przezroczyste, sklarować jeszcze raz, czy od razu na rury?
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7330
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: radius »

Albo nastaw jeszcze pracuje, albo nie odgazowałeś go przed dodaniem bentonitu. Stąd ta "sztywna" pianka. Zabełtaj go intensywnie i poczekaj co się będzie działo. Jeżeli drożdże już zrobiły swoje, to po 48 godzinach powinieneś mieć już praktycznie nastaw sklarowany.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

mistrzkaskader
10
Posty: 18
Rejestracja: piątek, 27 sty 2017, 18:04
Krótko o sobie: Mistrz Kaskader Człowiek Mucha
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: mistrzkaskader »

Po dodaniu bentonitu jechałem ostro wiertarką ok 5 minut, ale poczekam jeszcze i zobaczę choć piany przed klarowaniem już nie było :scratch:

Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: Zbynek80 »

A zlałeś znad osadu ?
Awatar użytkownika

mistrzkaskader
10
Posty: 18
Rejestracja: piątek, 27 sty 2017, 18:04
Krótko o sobie: Mistrz Kaskader Człowiek Mucha
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: mistrzkaskader »

Nie zlewałem. Jak myślicie zlać to teraz i sklarować jeszcze raz, czy poczekać aż piana zniknie? Przyznam, iż myślałem że w sobotę coś się puści a tu chyba będzie trzeba się oblizać.

Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: Zbynek80 »

Już teraz nic nie kombinuj a w sobotę puszczaj bez stresu :)

dibi
100
Posty: 102
Rejestracja: środa, 17 sie 2016, 18:32
Krótko o sobie: Zawsze w ruchu
Ulubiony Alkohol: Koniak
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Ślōnsk
Podziękował: 36 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: dibi »

Mam pytanie: czy bentonit-koci żwirek rozkruszony i zalany na noc wodą utworzy rodzaj galaretki?
O ile pamiętam, bentonit budowlany po kontakcie z wodą tworzył właśnie taką galaretowatą masę.
Pozdrawiam,
~~~~~ dibi ~~~~~
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5376
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 666 razy
Kontakt:
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: Zygmunt »

Tak, zrobi się błotnisto- galaretowaty i wtedy jest gotowy do użycia.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

dibi
100
Posty: 102
Rejestracja: środa, 17 sie 2016, 18:32
Krótko o sobie: Zawsze w ruchu
Ulubiony Alkohol: Koniak
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Ślōnsk
Podziękował: 36 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: dibi »

Ponieważ nikt nie chciał pokazać zdjęcia aktualnie znajdujących się w sprzedaży żwirków, które nadają się do klarowania, postanowiłem zaryzykować całe 3,50 zł i kupić żwirek w Tesco, o taki:
zwirek.jpg
Działa perfekcyjnie (po namoczeniu przez dobę): już po niecałej godzinie wyraźnie widać efekt klarowania. Po dobie klarowania normalnie woda :lol:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam,
~~~~~ dibi ~~~~~

użytkownik usunięty
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: użytkownik usunięty »

Witam szanowne grono.
Raz jeden w życiu zastosowałem do wyklarowania nastawu cukrowego dwuskładnikowy turbo klar 24 od Alcoteca i powiem szczerze, że osobiście nie wyczułem żadnej różnicy w smaku urobku po rozrobieniu, pomiędzy nastawem sklarowanym w/w środkiem a nastawem sklarowanym grawitacyjnie przez 72h.
Kupiłem i z ciekawości zastosowałem. Fakt, nastaw jest czyściejszy, ale według mnie szkoda kasy.
Pozdrawiam

Drupi
800
Posty: 830
Rejestracja: poniedziałek, 19 sty 2015, 20:36
Krótko o sobie: Na ile moge to pomagam ludziom.
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 73 razy
Otrzymał podziękowanie: 94 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: Drupi »

defakto- ja kiedyś trafilem na jedno opakowanie felernego środka klarującego i musiałem puścić nie sklarowane. Urobek był ostrzejszy w smaku i miał więcej zapaszku do końca procesu. A mam dobrą kolumne.
Mam do Was pytanie: czy zdarzyło się że klarowaliście środkiem klarującym BEZ uprzedniego zlewania z nad osadu?? Zastanawiam się żeby odgazować nastaw mieszadłem do betonu ( wtedy zmiesza się wszystko z osadem) i zadać Super-klar. To zlewanie jest trochę uciążliwe.
I like noble drinks.
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: masterpaw2 »

Drupi, po przeczytaniu Twojego posta przypomniało mi się, że kiedyś nie miałem w co przelać i pojechałem na żywioł, odgazowanie, klar i po dobie kocioł. Było :ok:
I w sumie nasuęła mi się pewna refleksja :
Po cholerę zlewać (a jest to upierdliwe) skoro nawet po zlaniu znad osadu i zadaniu jakiegokolwiek klara i tak wytrąca się go conajmniej drugie tyle. Podstawa to, żeby za długo nie trzymać z mułem :ok:
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

rosjan
300
Posty: 338
Rejestracja: czwartek, 18 maja 2017, 11:19
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Wina i własny wyrób
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Południe Paryża
Podziękował: 109 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: rosjan »

Witam wszystkich psotników!
Jestem nowy i jest to mój pierwszy post na tym forum.
Od paru lat psocę, głównie nastawy owocowe i kiedy poziom cukru spadał do -3. -4 BeLGów, puszczałem na rury po 4-5 dniowym klarowaniu grawitacyjnym (kolumna z głowicą puszkową). Produkt przedniej jakości. Ale ... naczytałem się trochę o bentonicie i chciałbym spróbować jego efekty. Problem - jestem poza krajem i nie wiem czym się kierować, by wybrać najbardziej neutralny, najbardziej czysty. Czy zawartość procentowa montmorylonitu w bentonicie wam coś mówi?
Dzięki za sugestie i pozdrawiam
Pozdrawiam
Jachu
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5376
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 666 razy
Kontakt:
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: Zygmunt »

Montmorillonit to główny składnik bentonitu, więc zwykle stanowi 50-75% całości.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

rosjan
300
Posty: 338
Rejestracja: czwartek, 18 maja 2017, 11:19
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Wina i własny wyrób
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Południe Paryża
Podziękował: 109 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: rosjan »

Dzięki
Tak więc jeżeli tego składnika jest ponad 94-95% to chyba ok ?
Pozdrawiam
Jachu
Awatar użytkownika

Karwi
150
Posty: 161
Rejestracja: piątek, 8 lip 2016, 23:36
Podziękował: 28 razy
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: Karwi »

To ja mam produkt monobent98 Montmorillonit stanowi tam 98 procent. To chyba tez się nada
I kosztuje 1.5 zł za kg

rosjan
300
Posty: 338
Rejestracja: czwartek, 18 maja 2017, 11:19
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Wina i własny wyrób
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Południe Paryża
Podziękował: 109 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: rosjan »

Witam wszystkich,
Też mam problem z przelewaniem więc zrobię tak jak zasugerował Drupi i Masterpaw2: wpierw odgazowanie potem bentonit bezpośrednio do balona ( po uprzednim namoczeniu, oczywiście ).
Pozdrawiam
Pozdrawiam
Jachu

mirek-swirek
250
Posty: 299
Rejestracja: piątek, 21 kwie 2017, 22:57
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 41 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: mirek-swirek »

Koledzy, w 13 dniu po rozpoczęciu fermentacji i osiągnięciu -4,5 Blg zlałem nastaw na dzemach i cukrze. W 14 dniu po raz drugi. Jest właściwie bez osadu. Nastaw z przeznaczeniem na kolumnę. Zjawilo się dodatkowo kilka litrów wina, którego nikt nie chciał pić. Zmieszalem wiec z nastawem, żeby razem sklarować bentonitem. Rozrobilem bentonit i po dobie, kiedy miałem go wlać do balona, okazało się ze na powierzchni nastawu jest piana, a płyn się rusza.
Dzisiaj minęła 2 doba od rozrobienia bentonitu. Próbowałem odgazowac nastaw, ale nadal na powierzchni jest trochę pianki. Czy taki bentonit może czekać, czy jest na straty, a do.klarownia musze uczyć drugiej porcji?
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7330
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: radius »

Rozpuszczony bentonit może spokojnie czekać, tylko co jakiś czas go przemieszaj, bo zlepi się na kluchę i wtedy :dupa: blada ;)
SPIRITUS FLAT UBI VULT
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy zacierowe”