Ketchup keczup i sok pomidorowy

Robione latem cieszą zimą, ogórki w słoiku, pyszne dżemy, kompoty, grzyby i wszystko inne, co możemy sami przygotować i przechować w słoiku.

Autor tematu
arek.d1
50
Posty: 58
Rejestracja: poniedziałek, 31 sty 2011, 01:33
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: arek.d1 »

Ketchup keczup i sok pomidorowy

- 5 kg pomidorów
- 0,4 kg cebuli
- 2 papryki
- 4 ząbki czosnku
- 2 liście laurowe
- 5 ziaren ziela angielskiego
- 3 goździki
- 6 łyżek octu winnego lub jabłkowego
- 0,5 szklanki cukru
- 2 łyżeczki soli
- łyżeczka pieprzu
- przyprawy korzenne cynamon, imbir, gałka muszkatołowa, kurkuma
- świeże zioła tj. tymianek, oregano, rozmaryn, lubczyk, seler, melisa (niekonieczne)

Pomidory, paprykę i cebule pokrojone w kostkę gotujemy razem z zielem angielskim lisicami laurowymi i goździkami. Można dodać również związane bawełnianą nitką świeże zioła (ilość według upodobań). Po ok. 1.5 godzinnym gotowaniu (na małym ogniu) odcedzamy sok od gęstego miąższu.

Sok doprawiamy solą i pieprzem do smaku, przelewamy do słoików i pasteryzujemy (gotujemy ok. 10 min).

Miąższ przecieramy, (skórki i nasiona wyrzucamy) gęstą masę gotujemy wraz z przyprawami korzennymi (ilość według upodobań) zgniecionym czosnkiem, solą, octem i cukrem aż masa lekko zgęstnieje ok. 20 min.
Zagotowaną masę miksujemy aż do uzyskania jednolitej substancji następnie przekładamy do słoików i gotujemy ok.10 min.

Z takiej porcji powinno wyjść ok. 0.8 – 1l. soku i ok. 1.5 – 2 kg keczupu.

Keczup przygotowany w ten sposób nie zawiera konserwantów a więc jego termin przydatności po otwarciu słoika nie jest tak długi jak w przypadku sklepowych.


Miłego przyrządzania.
Arek.
doctis omnia casta
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2738
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Ketchup keczup i sok pomidorowy

Post autor: JanOkowita »

Oj, załapałem smaka ! :freak: W sklepach w moim regionie mam taki "stary" ketchup od Rybaka z Milanówka - "Słodka Ania" i "Krzepki Radek". Innych, koncernowych nie jestem w stanie spożywać.

Ten Twój brzmi i wygląda bardzo smacznie. Jutro robię.

Pozdrawiam :poklon;

Jan Okowita
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przetwory Domowe”