Znaleziono 54 wyniki

autor: Jerzy Dobry
czwartek, 16 maja 2019, 09:48
Forum: Sklepy, Sprzedawcy, Producenci...
Temat: Wypożyczenie kolumny w okolicach Warszawy
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 4001

Re: Wypożyczenie kolumny w okolicach Warszawy

Hej, podłączam się pod pytanie. Szukam destylatora na parę dni. Mój nie kompletny a chciałbym przedestylować wino śliwkowe, które zabiera mi miejsce w kuchni. Najchętniej użył bym prostego destylatora miedzianego, potrzebuję na 70%, ale jak nie będzie dostępny to jakoś przełknę coś do destylowania w...
autor: Jerzy Dobry
sobota, 6 paź 2018, 19:29
Forum: Budowa Aparatury
Temat: Spawanie głowicy
Odpowiedzi: 2
Odsłony: 2276

Re: Spawanie głowicy

Naprawdę? Nikt nie prowadzi usług spawania sprzętu na forum?
autor: Jerzy Dobry
środa, 3 paź 2018, 11:09
Forum: Budowa Aparatury
Temat: Spawanie głowicy
Odpowiedzi: 2
Odsłony: 2276

Spawanie głowicy

Hej, dawno mnie tu nie było. Moja nieobecność zaowocowała nowym projektem, który chciałbym zrealizować. Czy jest ktoś na grupie, komu można zlecić spawanie w kawasówce głowicy z refluksem wewnętrznym. Chciałbym wysłać projekt, uzgodnić szczegóły i poprawki (dlatego zależy mi by był to ktoś z doświad...
autor: Jerzy Dobry
sobota, 14 kwie 2018, 10:20
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Zacier z kaszy burgur
Odpowiedzi: 3
Odsłony: 2592

Re: Zacier z kaszy burgur

Zygmunt, a te enzymy to rozumiem, że to jest słód jęczmienny? W jakiej proporcji mam mieszać? Kasza jest drobna tak na oko przypomina grubszy kus kus. Jak ktoś chce to mogę odpalić trochę. Woreczki po pięć kilo 50gr/kg. Dzięki za info.
autor: Jerzy Dobry
piątek, 13 kwie 2018, 22:40
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Zacier z kaszy burgur
Odpowiedzi: 3
Odsłony: 2592

Zacier z kaszy burgur

Cześć, mam okazję tanio pozyskać duże ilości kaszy burgur. Jest to kasza z pszenicy twardej stosowanej między innymi do produkcji makaronów. Mam pytanie, czy da się z tej kaszy zrobić zacier? Będę wdzięczny za wszelkie sugestie. Pozdrawiam J.
autor: Jerzy Dobry
poniedziałek, 5 mar 2018, 12:42
Forum: Budowa Aparatury
Temat: Domowe spawanko :D
Odpowiedzi: 666
Odsłony: 345015

Re: Domowe spawanko :D

Jakiej średnicy drut używasz na sprężynki?

Mod.
Zaczynaj z dania z wielkiej litery.
autor: Jerzy Dobry
piątek, 2 mar 2018, 13:14
Forum: Problemy i pytania
Temat: Gięcie rurek miedzianych
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 15177

Re: Gięcie rurek miedzianych

Też racja, ale zaciekawił mnie taki sprzęt bo mógłbym korzystać z niego na stałe przy łączeniu rurek. Pewnie łączenia wyglądały by bardziej estetycznie niż na mufki i nyple. Gdyby tak jeszcze mieć giętarkę to była by bajka.
autor: Jerzy Dobry
piątek, 2 mar 2018, 11:04
Forum: Materiały
Temat: Obróbka miedzi
Odpowiedzi: 0
Odsłony: 3417

Obróbka miedzi

Witam, szukam info na temat skrawania, walcowania, toczenia i kucia miedzi. Znacie może jakiś warsztat, który prowadzi takie usługi? Część elementów mogę zrobić sam, ale z częścią pewnie sobie nie poradzę. Nie mam ani odpowiednich maszyn ani doświadczenia. Za wszelkie sugestię będę ogromnie wdzięczn...
autor: Jerzy Dobry
piątek, 2 mar 2018, 10:55
Forum: Problemy i pytania
Temat: Gięcie rurek miedzianych
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 15177

Re: Gięcie rurek miedzianych

Sprawdziłem i rzeczywiście po rozgrzaniu, przetrzymaniu w wysokiej temperaturze przez pół godziny i schłodzeniu w wodzie. Spirala stała się bardzo miękka. Czyli jak chcemy uplastycznić to hartujemy w wodzie a jak chcemy utwardzić to albo gniemy, kujemy albo podgrzewamy i wolno studzimy. Jeszcze jedn...
autor: Jerzy Dobry
środa, 28 lut 2018, 16:19
Forum: Destylatory pot-still
Temat: Budowa Pot-still na garnku 30l + reszta w miedzi - jak chłodzić?
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 25639

Re: Budowa Pot-still na garnku 30l + reszta w miedzi - jak chłodzić?

Ja bym wybrał opcję 3. Bardzo ładne zatrzaski. Gdzie można takie dostać i za ile?
autor: Jerzy Dobry
środa, 28 lut 2018, 12:54
Forum: Destylatory pot-still
Temat: Budowa Pot-still na garnku 30l + reszta w miedzi - jak chłodzić?
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 25639

Re: Budowa Pot-still na garnku 30l + reszta w miedzi - jak chłodzić?

Rozważam opcję chwytaków do papieru. Wcześniej sugerował mi ją wawaldek11 jednak szukam alternatywy. W przypadku szymonre chyba nie dadzą rady bo nie będą miały dobrego punktu zaczepu. U nie jest rant więc pewnie będzie łatwiej. W każdym razie ciekawi mnie jak ten problem zostanie rozwiązany.
autor: Jerzy Dobry
środa, 28 lut 2018, 11:17
Forum: Destylatory pot-still
Temat: Budowa Pot-still na garnku 30l + reszta w miedzi - jak chłodzić?
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 25639

Re: Budowa Pot-still na garnku 30l + reszta w miedzi - jak chłodzić?

Ładnie wygląda Twój aparat. Ciekaw jestem jak przytwierdzisz pokrywę do garnka? Właśnie przerabiam ten temat. Myślałem, że obejdzie się tylko uszczelką i dociskiem ciężaru kolumny, ale niestety muszę dorobić jakieś kotwy.
autor: Jerzy Dobry
wtorek, 27 lut 2018, 10:54
Forum: Chłodzenie
Temat: Chłodzenie powietrzem.
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 12484

Re: Chłodzenie powietrzem.

Dzięki wszystkim za zainteresowanie. Chciałbym podzielić się swoimi przemyśleniami i prosić o naprawienie błędów. Opieram się tylko o własne doświadczenia i intuicję, która często jest zawodna. Wymyśliłem sobie to tak: Pokrywę uważam za część kolumny, tam kotłują się pary razem z cząsteczkami wody p...
autor: Jerzy Dobry
poniedziałek, 26 lut 2018, 02:59
Forum: Chłodzenie
Temat: Chłodzenie powietrzem.
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 12484

Re: Chłodzenie powietrzem.

Dzięki za dodanie trochę otuchy bo już myślałem, że to totalne dno . Waldku poddałeś mi fajny pomysł na wzmocnienie rantu. Nie bardzo rozumiem tą drugą pokrywę, chodzi o to by poszerzyć rant? Klipsy do dokumentów to dobry pomysł tylko obawiam się czy nie będą za słabe. Podoba mi się rozwiązanie, kt...
autor: Jerzy Dobry
niedziela, 25 lut 2018, 23:01
Forum: Chłodzenie
Temat: Chłodzenie powietrzem.
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 12484

Re: Chłodzenie powietrzem.

Waldek, bardzo dziękuję, pompa CO pewnie załatwi sprawę. Generalnie temat się komplikuję bo ciągle rodzą mi się w głowie nowe pomysły :). Do tej pory działałem sam i kombinowałem jak koń pod górę, mam nadzieję, że koledzy z forum trochę naprostują moje ścieżki. W końcu udało im się zrobić zdjęcia ap...
autor: Jerzy Dobry
sobota, 24 lut 2018, 18:45
Forum: Chłodzenie
Temat: Chłodzenie powietrzem.
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 12484

Re: Chłodzenie powietrzem.

Drgranatt, dzięki tak taż robiłem. Jest dobrze do momentu gdy na koniec procesu temperatura wzrasta. Wtedy w pewnym momęcie rakieta zaczyna startować:).
autor: Jerzy Dobry
sobota, 24 lut 2018, 16:05
Forum: Chłodzenie
Temat: Chłodzenie powietrzem.
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 12484

Re: Chłodzenie powietrzem.

Kocioł z płaszczem, pięknie, pięknie. Też chcę mieć taki. Na razie pożyczyłem od szanownej małżonki 20l garnek z kwasówki. Pod warunkiem, że go nie zniszczę więc nie mogę wnikać w jego konstrukcję. Dorobiłem do tego garnka dużą pokrywę miedzianą, coś w rodzaju odwróconego lejka, który kończy się rur...
autor: Jerzy Dobry
piątek, 23 lut 2018, 23:33
Forum: Chłodzenie
Temat: Chłodzenie powietrzem.
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 12484

Re: Chłodzenie powietrzem.

Dzięki Waldku, fajna ta Twoja aparaturka. Jak zrobiłeś grawitacyjną cyrkulację wody? Szukałem w Twoich fotkach, ale nie znalazłem. Zbudowałem piec rakietowy w ogrodzie, właściwie to taka hybryda połączenie pieca rakietowego z piecem tandoori. Góra pieca jest tak wyprofilowana, że duży miedziany saga...
autor: Jerzy Dobry
piątek, 23 lut 2018, 19:34
Forum: Chłodzenie
Temat: Chłodzenie powietrzem.
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 12484

Re: Chłodzenie powietrzem.

Dzięki za kolejną porcję wiedzy. Rzeczywiście, tak zupełnie bez wody się nie obejdzie dlatego kombinowałem ze śniegiem, deszczówką, lodem. Może ten mauzer to dobry pomysł. Na pewno tak jak pisze pith bez dużej chłodnicy się nie obędzie. 275synio, ja tam w lesie mieszkam więc łażenie po kolana w śnie...
autor: Jerzy Dobry
piątek, 23 lut 2018, 17:25
Forum: Chłodzenie
Temat: Chłodzenie powietrzem.
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 12484

Re: Chłodzenie powietrzem.

Ok. To napiszę jeszcze raz bo mój post w sprawie spiral still się nie pojawił :). Pretender, bardzo dziękuję za linka. To jednak nie to o co mi chodzi. Chciałbym wykorzystać i zaprząść do pracy naturę a wiec: deszcz, lód, wiat, śnieg itp. Sprzęt miałby pracować na świeżym powietrzu w końcu ponad pół...
autor: Jerzy Dobry
piątek, 23 lut 2018, 11:52
Forum: Chłodzenie
Temat: Chłodzenie powietrzem.
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 12484

Re: Chłodzenie powietrzem.

Pith, oczywiście mój poprzedni post był skierowany do użytkownika o niku Pretender. Twój pomysł to krok w dobrym kierunku tylko te wentylatorki mnie uwierają :). Dzięki za podzielenie się doświadczeniem. (Niestety wszystko się pomieszało. Moje posty raz pokazują się natychmiast raz z opóźnieniem a c...
autor: Jerzy Dobry
piątek, 23 lut 2018, 00:23
Forum: Chłodzenie
Temat: Chłodzenie powietrzem.
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 12484

Re: Chłodzenie powietrzem.

JanOkowita, oczywiście jak coś z tego wyjdzie to się podzielę doświadczeniami, może po drodze trochę będę marudził zadając dziwne pytania :). Szlumf, dzięki za linka. Fajna strona i ciekawe aparaty, jednak będę chciał kombinować po swojemu. Moim ideałem byłby w miarę stabilny sprzęt chłodzony powiet...
autor: Jerzy Dobry
czwartek, 22 lut 2018, 21:46
Forum: Chłodzenie
Temat: Chłodzenie powietrzem.
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 12484

Chłodzenie powietrzem.

Czy ktoś ćwiczył taki temat? Kombinuję jak tu się uniezależnić od wody i pomyślałem, że może jest szansa na zrobienie chłodnicy o tak dużej powierzchni by pary się skropliły oddając ciepło przez promieniowanie. W końcu miedź jest świetnym przewodnikiem ciepła. Myślę by zrobić nad kolumną coś na wzór...
autor: Jerzy Dobry
poniedziałek, 19 lut 2018, 12:23
Forum: Problemy i pytania
Temat: Ocieplenie deflegmatora
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 3392

Re: Ocieplenie deflegmatora

Dzięki, fotkę wrzucę za kilka dni jak się uporam z komórką. Dzisiaj rano pomyślałem, że fajnie było by gdyby ktoś stworzył taki słowniczek z terminami technicznymi i skrótami. Słownik przejrzałem, parę słów rozszyfrowałem, paru brakuje, np: bufor, głowica, dennica :). Jeszcze raz dziękuję.
autor: Jerzy Dobry
poniedziałek, 19 lut 2018, 11:39
Forum: Problemy i pytania
Temat: Łączenie złączek SMS z miedzią
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 5316

Re: Łączenie złączek SMS z miedzią

Nie mogę pospawać bo: nie mam spawarki, nie potrafię spawać. Natomiast potrafię jako tako lutować i mam sprzęt. Dlatego pytam o lutowanie a nie spawanie. Prośba do administratora - proszę nie wyrzucać tego postu (tak jak poprzedniego) bo to zaciemnia obraz problemu. Przecież nie piszę o dyrdymałach ...
autor: Jerzy Dobry
niedziela, 18 lut 2018, 23:07
Forum: Problemy i pytania
Temat: Ocieplenie deflegmatora
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 3392

Re: Ocieplenie deflegmatora

Fajnie, że masz do mnie cierpliwość :). Nie piłem a język mi się plącze. Problem w tym, że nie znam jeszcze nomenklatury. Chodziło mi o to, że deflegmator czyli ta wstępna chłodnica znajduje się na samym szczycie kolumny. Ujście par z kolumny do chłodnicy zasadniczej (z której leci urobek) usytuowan...
autor: Jerzy Dobry
niedziela, 18 lut 2018, 20:28
Forum: Problemy i pytania
Temat: Ocieplenie deflegmatora
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 3392

Re: Ocieplenie deflegmatora

Bardzo dziękuje za odpowiedź. Czyli rozumiem, że deflegmator to taka wstępna chłodnica? Kolumna rektyfikacyjna to wszystko poniżej skroplin padających na wypełnienie, które powinno być zaizolowane? Przepraszam, że tak ciągnę za rękaw :) ale czy dobrze rozumiem, że odbiór części par alkoholu i kierow...
autor: Jerzy Dobry
niedziela, 18 lut 2018, 14:53
Forum: Destylatory pot-still
Temat: proszę o ocenę pierwszego sprzetu
Odpowiedzi: 26
Odsłony: 10294

Re: proszę o ocenę pierwszego sprzetu

Baca, sprzęt na zdjęciu pozostawia wiele do życzenia, ale wyjdzie na nim pewnie jakieś 75% - 80% ( nie znając dokładnie procesów) Pc co Ci więcej, jak chcesz robić owocówki. W tym przypadku więcej oznacza gorzej. Jeżeli możesz w tej cenie kupić coś lepszego to nie ma co się zastanawiać. Wrzuć jakąś ...
autor: Jerzy Dobry
niedziela, 18 lut 2018, 14:42
Forum: Problemy i pytania
Temat: Ocieplenie deflegmatora
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 3392

Ocieplenie deflegmatora

Nie znam nazewnictwa, jestem samouk, mam nadzieję, że nie pomyliłem nazwy. Chodzi mi o deflegmator, rozumiem, że jest to początkowa część kolumny,często z katalizatorem? Mam pytanie. Zauważyłem, że niektórzy ocieplają tą część kolumny a nawet jej większość. Pewnie jestem w błędzie, proszę o wytłumac...
autor: Jerzy Dobry
niedziela, 18 lut 2018, 14:33
Forum: Destylatory pot-still
Temat: proszę o ocenę pierwszego sprzetu
Odpowiedzi: 26
Odsłony: 10294

Re: proszę o ocenę pierwszego sprzetu

Seneka. Do niczego nikogo nie zmuszam. Pokazałem inną drogę, napisałem również, że kupując ten sprzęt musi się liczyć ze stratą, ale również nabędzie doświadczenie. Czyż nie? Po co te emocje? Dobrze mieć różne opinie i różną perspektywę prze dokonaniem wyboru. Jestem przekonany, że autor posta i tak...
autor: Jerzy Dobry
niedziela, 18 lut 2018, 12:50
Forum: Problemy i pytania
Temat: Gięcie rurek miedzianych
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 15177

Re: Gięcie rurek miedzianych

Cześć, bardzo dziękuję za zainteresowanie tematem. Waldku szkoda, że wcześniej nie wiedziałem bo bym zakupił rurkę u Ciebie. Na razie poradziłem sobie z tą 15mm, ale być może będę jeszcze potrzebował to wtedy chętnie zgłoszę się do Ciebie. Władka, co znaczy "bez nabijania" podpowiedziałeś ...
autor: Jerzy Dobry
niedziela, 18 lut 2018, 12:32
Forum: Destylatory pot-still
Temat: proszę o ocenę pierwszego sprzetu
Odpowiedzi: 26
Odsłony: 10294

Re: proszę o ocenę pierwszego sprzetu

Mam trochę odmienne zdanie. Kup, popracuj trochę na tym sprzęcie i sprzedaj taniej. Trochę stracisz, ale zyskasz doświadczenie dzięki, któremu będziesz mógł ocenić czego tak naprawdę oczekujesz od sprzętu. Mi ten baniak się podoba (nie lubię kegów). Może ma podwójne ścianki chociaż szczerze wątpię. ...
autor: Jerzy Dobry
niedziela, 18 lut 2018, 02:38
Forum: Destylatory pot-still
Temat: Po-still idealny
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 5663

Re: Po-still idealny

Dzięki serdeczne za wyczerpującą odpowiedź. Pomysł z pompką CO rzeczywiście fajny, mógłbym również wykorzystać sterownik do pompki żeby załączał i wyłączał, chociaż chciałbym w jak najmniejszym stopniu korzystać z instalacji elektrycznej i wodnej. Moim ideałem było by wykorzystywanie wody grawitacyj...
autor: Jerzy Dobry
sobota, 17 lut 2018, 21:49
Forum: Problemy i pytania
Temat: Łączenie złączek SMS z miedzią
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 5316

Łączenie złączek SMS z miedzią

Tak jak w temacie. Da radę? Myślę, że lut miękki to raczej nie, ale jak by tak lutem twardym z dodatkiem Ag?
autor: Jerzy Dobry
sobota, 17 lut 2018, 18:24
Forum: Problemy i pytania
Temat: Gięcie rurek miedzianych
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 15177

Re: Gięcie rurek miedzianych

Dzięki za kolejną podpowiedź, tak jak pisałem wcześniej wygrzałem rurkę w piecu i dałem jej po woli wystygnąć, rurka zrobiła się zdecydowanie bardziej miękka. Zrobię doświadczenie z Twoją metodą może też tak zmięknie, może jeszcze bardziej. Powiedz proszę, ta Twoja rurka 12mm to była zwykła twarda r...
autor: Jerzy Dobry
sobota, 17 lut 2018, 13:00
Forum: Problemy i pytania
Temat: Gięcie rurek miedzianych
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 15177

Re: Gięcie rurek miedzianych

Dzięki Waldku, to dość istotna informacja też mam wrażenie, że w czasie obróbki miedź twardnieje, może w razie problemu trzeba przerwać proces i ponownie wygrzać. Wydaje mi się, że nagłe studzenie utwardza, ja studziłem po woli i rurka jest dosyć miękka. Zauważyłem, że jak ktoś lutuje miedź to "...
autor: Jerzy Dobry
sobota, 17 lut 2018, 02:43
Forum: Destylatory pot-still
Temat: Po-still idealny
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 5663

Re: Po-still idealny

Postaram się w najbliższym czasie złożyć to co mam do kupy i zrobić zdjęcie. Tylko tak jak napisałem gdzieś wcześniej mam kłopoty z telefonem a mieszkam w lesie i nie mam od kogo pożyczyć aparatu :) Jeżeli chodzi o trunki to interesuję się śliwowicą, tudzież winami z winogron czy jabłek. Mieszam, ko...
autor: Jerzy Dobry
sobota, 17 lut 2018, 02:27
Forum: Problemy i pytania
Temat: Gięcie rurek miedzianych
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 15177

Re: Gięcie rurek miedzianych

Wyżarzyłem w piecu CO, rurka wystygła razem z piecem teraz jest znacznie bardziej miękka. Mam wrażenie, że ktoś przede mną ją lekko zahartował bo była bardzo twarda. Dzisiaj zasypię solą i kolejna próba gięcia. Pozdrawiam J.
autor: Jerzy Dobry
sobota, 17 lut 2018, 02:23
Forum: Problemy i pytania
Temat: Wziernik, zrobić czy kupić?
Odpowiedzi: 2
Odsłony: 2627

Re: Wziernik, zrobić czy kupić?

Wziernik chciałem bo ładnie wygląda :) no i tak jak napisałem w innym poście chciałbym by mój pot still miał możliwość podłączenia refluksu i bardzo mnie interesuje jak ten refluks w praktyce pracuje. Papuga to jak już się zorientowałem stały pomiar alkoholu. Myślałem, że sam wpadłem na pomysł autom...

Wyszukiwanie zaawansowane