Jakie wyposażenie do cydru?

Czyli popularny Jabłecznik. Na temat tego trunku wszystko, począwszy od zbierania jabłek, skończywszy na spożywaniu...

Autor tematu
Matka Teresa
50
Posty: 95
Rejestracja: czwartek, 25 gru 2014, 21:45
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 27 razy
Kontakt:

Post autor: Matka Teresa »

Witam,

Przejrzałem dział cydrowy i ciekawych rzeczy jest tutaj tyle, że się kompletnie w tym pogubiłem. Potrzebowałbym z tygodnia lub dwóch żeby to sobie wszystko poukładać. A nie mam tyle czasu, bo żona każe cydr robić JUŻ :) Dlatego właśnie ten wątek zakładam i proszę o pomoc. Co muszę kupić żeby zrobić cydr? Nie chodzi mi o przepis na cydr (chociaż ten oczywiście też będzie mile widziany) tylko o listę sprzętów. Jaki fermentator, jakie drożdże, itp. Będę robił ze świeżych jabłek więc ewentualnie czym najlepiej sok wyciskać, i takie tam... Im bardziej kompletną listę będę miał tym będzie mi łatwiej.

Z góry dziękuję :)
koncentraty wina
Awatar użytkownika

Dave
150
Posty: 181
Rejestracja: piątek, 6 mar 2015, 23:30
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy
Re: Jakie wyposażenie do cydru?

Post autor: Dave »

Nie wiem o jakiej ilości myślisz ale z pewnością potrzebujesz fermentator plastikowy do fermentacji w miazdze i ewentualnie szklany balon do cichej fermentacji, możesz kupić wiecej fermentatorów lub np. beczkę. Na pewno cukromierz w skali BLG lub Oe, wezyk do ściągania wina z nad osadu, lejek do butelek i same butelki, w zależności jak mocno gazowany bedziesz chciał uzyskać, jeśli wiecej niż 3 atmosfery to dobrym rozwiązaniem sa butelki fo szampana z koszyczkami, możesz także użyć butelek do piwa ale musisz zaopatrzyć sie w kapsle oraz kapslownice (nie polecam najtańszej mlotkowej). Drozdze możesz kupić do cydru choć ja z powodzeniem używam bayanusow G995 plus dobra pożywka. Do fermentacji w butelkach najlepsza bedzie glukoza zamiast białego cukru, dostępne sa tez dropsy fermentacyjne

Autor tematu
Matka Teresa
50
Posty: 95
Rejestracja: czwartek, 25 gru 2014, 21:45
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 27 razy
Kontakt:
Re: Jakie wyposażenie do cydru?

Post autor: Matka Teresa »

Dzięki. Mam fermentatory do cukrówki na spiryt. Rozumiem, że to takie? Cukromierz też mam, lejek też. Nie wiem jak się mierzy nagazowanie, nie wiem czym są 3 atmosfery :) Ale jakieś takie mniej więcej "sklepowe" nagazowanie bym chciał. Jeśli chodzi o ilość... Jakbym miał jeden 30 litrowy fermentator to ile finalnie cydru z tego będzie?
Awatar użytkownika

Dave
150
Posty: 181
Rejestracja: piątek, 6 mar 2015, 23:30
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy
Re: Jakie wyposażenie do cydru?

Post autor: Dave »

Do obliczenia ciśnienia możesz użyć prostych kalkulatorów ale 3 atmosfery to ok 16g cukru na litr, dodane do gotowego wina i rozlane do butelek. Jeśli nastawiasz 1 fermentator z miazgą to musisz liczyć się z tym, że 1/3 odpadnie a cydru wyjdzie Ci tyle ile uzyskasz wyklarowanego wina.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Jakie wyposażenie do cydru?

Post autor: Zygmunt »

8g cukru na pół litrową butelkę? 6g to granat murowany, przy 8g do butelek trzeba by podchodzić w kombinezonie saperskim. 3 atmosfery to trochę za dużo, większość stylów piwa kończy na 2.5 max. 2.8, ale typowo jest 1,5-2.

Tu masz kalkulator:
http://hbd.org/cgi-bin/recipator/recipa ... 703933#tag
1 volume CO2 = 1 atmosfera = 1 bar = 100 kilopaskali = 14.7 psi
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

krzys59
100
Posty: 120
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 09:14
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Jakie wyposażenie do cydru?

Post autor: krzys59 »

Ja dodaję 5 g cukru na litr gotowego wina jabłkowego, dosładzam stevią, 40 tb na 5 litrów. Dla mnie w sam raz. Jednorazowo robię z 5 litrów soku jabłkowego, nieklarowanego, i pół paczki drożdży tokay, albo innych, albo płaska łyżeczka bayanusów, plus 1/2 paczki pożywki, fermentuje to tydzień, +- 2 dni, jak BLG spada do -2 zlewam znad osadu, dodaję stevię i cukier "na bąbelki" i do butelek 0,33, kapsluję i po 2-3 tygodniach jest do picia. Trochę mętny, ale żeby się całkiem sklarował to pewnie by mu z pół roku zajęło :-)
A moje wyposażenie to słój 10 litrowy z rurką, wężyk do zlewania znad osadu, butelki i kapsle, no i lejek oczywiście :-)
Awatar użytkownika

Dave
150
Posty: 181
Rejestracja: piątek, 6 mar 2015, 23:30
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy
Re: Jakie wyposażenie do cydru?

Post autor: Dave »

Pisałem, że jak kolega chce uzyskać 3 atmosfery to dobrym rozwiązaniem są butelki do szampanów z koszyczkami, nie widzę podstaw do straszenia kogokolwiek wybuchem skoro butelki te wytrzymują do 6 atmosfer. Ja z powodzeniem robię cydr mocno gazowany oraz wina musujace o wartości ok 4,5 atmosfery.

markus383
150
Posty: 186
Rejestracja: wtorek, 24 sty 2012, 10:59
Ulubiony Alkohol: piwo(szczególnie porter), whisky,
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: mazowsze
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Jakie wyposażenie do cydru?

Post autor: markus383 »

Ja używam:
- fermentor 30L,
- balon 25L(do przelewania i klarowania)
- jakaś tania, zwykła sokowirówka Zelmera
- kapslownica(włoska za 45zł)
- butelki po piwie(można kupić już za 0,8zł za sztukę nowe)
- drożdże do cydru słodkiego
- 4g cukru na każdą kapslowaną butelkę
- rurka do rozlewu z zaworkiem grawitacyjnym dla wygody przy rozlewaniu
- słodzik do dosłodzenia(z Lidla chyba za 4zł)

Pozdrawiam.
Mateusz :)

Autor tematu
Matka Teresa
50
Posty: 95
Rejestracja: czwartek, 25 gru 2014, 21:45
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 27 razy
Kontakt:
Re: Jakie wyposażenie do cydru?

Post autor: Matka Teresa »

Markus383, o takie coś mi właśnie chodziło, dzięki :) W sobotę będę miał dostawę jabłek. Pewnie cały dzień mi się zejdzie na wyciskaniu, a potem produkcja :)

Jeszcze pytanie: dam radę wycisnąć ze 25 litrów soku zwykłą tanią sokowirówką czy lepiej żebym się zaopatrzył w jakąś małą praskę do owoców?
Awatar użytkownika

Dave
150
Posty: 181
Rejestracja: piątek, 6 mar 2015, 23:30
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy
Re: Jakie wyposażenie do cydru?

Post autor: Dave »

Prasą do owoców nie wyciśniesz całych jabłek, musiałbyś je mocno rozdrobnić, nawet cięcie na kilka części nie wystarczy przy prasach ramowych nie mówiąc o małych prasach śrubowych.
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Jakie wyposażenie do cydru?

Post autor: Pretender »

Matka Teresa pisze:Markus383, o takie coś mi właśnie chodziło, dzięki :) W sobotę będę miał dostawę jabłek. Pewnie cały dzień mi się zejdzie na wyciskaniu, a potem produkcja :)

Jeszcze pytanie: dam radę wycisnąć ze 25 litrów soku zwykłą tanią sokowirówką czy lepiej żebym się zaopatrzył w jakąś małą praskę do owoców?
Taką ilość załatw sokowirówką.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Cydr”