Jakich drożdży używacie i jakie są rezultaty?


Jak działają różne rodzaje drożdży. Które wybrać do naszego nastawu. Warunki prowadzenia fermentacji.

Jakich drożdży używacie i jakie są rezultaty?

Postprzez Adept999 » Środa, 8 Paź 2008, 10:15

Tak jak w tytule. Czyli jaką ma moc produkt końcowy, smak, zapach itd. Dla formalności metoda pędzenia :mrgreen:

Pozdrawiam
Praktykuję sztukę bimbrownictwa ;)
Adept999

 
Posty: 49


Zestaw pozwala na przygotowanie do 23l wspaniałego czerwonego wina typu Merlot.
Koncentrat wina Merlot Nonne Noir
Cena: 169,00 zł
Termometr, z uchwytem wykonanym z tworzywa sztucznego. Kapilara nie zawiera rtęci !
Termometr winiarski 140 mm
Cena: 7,49 zł
OLD TALPAN - Bardzo popularny likier, wyczuwalne aromaty rumu, delikatnej wanilji, cynamonu, cytrusów i ziół.
Zaprawka Old Talpan 25 ml
Cena: 7,49 zł
Nalepka na butelkę z domowym destylatem.
Etykieta do butelek Trunek Domowy Aqua Vitae (398) owalna
Cena: 0,35 zł
Niezbędnym uzupełnieniem balonu jest prawidłowo dopasowany gumowy korek z rurką fermentacyjną lub korek z korka
Korek do balonu 43/40 mm
Cena: 2,79 zł
Zaprawka Famous Whisky to oparta na naturalnych składnikach zaprawka do alkoholu.
Zaprawka Smakowa Famous Whisky 25ml
Cena: 9,99 zł
Niezbędnym uzupełnieniem balonu jest prawidłowo dopasowany gumowy korek z rurką fermentacyjną lub korek z korka
Korek do balonu 54/50 mm
Cena: 3,19 zł
Koncentrat soku z czarnej porzeczki
Koncentrat porzeczkowy 1 kg
Cena: 14,99 zł
Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!

Re: Jakich drożdży używacie i jakie są rezultaty?

Postprzez Alkohol » Środa, 8 Paź 2008, 10:36

Ja używałem pikarskich, nigdy mnie nie zawiodły, co prawda smak i zapach pozostawiały wiele do życzenia dlatego wolę destylować kiepskiej jakości wino domowe, albo taki zaciero-winiacz, wino-zacier, ... który powstaje na naturalnych drożdżach bytującuch na owocach. Taki produkt ma mało zbędnych substancji i jest pyszny - poprostu winiak.
Awatar użytkownika
Alkohol

 
Posty: 35

Re: Jakich drożdży używacie i jakie są rezultaty?

Postprzez Adept999 » Piątek, 10 Paź 2008, 21:57

Liczyłem na większą aktywność, pytanie nie jest trudne :P
Praktykuję sztukę bimbrownictwa ;)
Adept999

 
Posty: 49

Re: Jakich drożdży używacie i jakie są rezultaty?

Postprzez Juliusz » Sobota, 11 Paź 2008, 09:11

Pytanie nie jest takie proste...

Do szybkiej produkcji wódki/spirytusu ja używam drożdży gorzelniczych Alcotec 48 Turbo Yeast, Alcotec 24 Turbo Yeast. Alcotec 48 Turbo to paczka około 250 gramów mieszanki drożdży z pokarmem i buforem pH. 48/24 - różnice polegają na środowisku, w którym się fermentuje (ciepło).

Osobiście wolę trochę wolniejszą fermentację - powstaje trochę mniej fuzli ale do podwójnego destylowania nie robi to większej różnicy.

Te drożdże w chłodzie (temp. powietrza 18C - 20C) przerobią do 8kg cukru rozpuszczonego w 20-21L wody (teoria) - razem jest około 27L - 28L. Rozpuszczać trzeba w ciepłej wodzie 40C-50C,długo mieszając. Mieszakna musi być kompletnie przeźroczysta, bez drobinek cukru. Schłodzić do 30C lub niżej i dopiero dodać drożdży, rozmoczonych (10-15min) w 1/2 L wody - lub dodane drożdże mieszać w fermenterze 15-20 minut.
Fermentacja powinna zacząć się w ciągu kilku godzin. W fermenterze trzeba zostawić miejsce bo początkowo fermentacja jest burzliwa i może wykipieć. Zalecają nie dawać rurki fermentacyjnej tylko np. przykryć naczynie szczelnie wypranym prześcieradłem. Pomimo, że wskazują tylko 48 godzin ja zostawiam zacier na 4, czasem 5 dni aby się wyklarował. Dostaję krystalicznie czysty. Zacier ma moc między 18% a 19%. Trudno jest uzyskać sugerowane 20% - bo zawsze mam trochę wyższą temperaturę fermentu i dlatego ja mieszam tylko 7kg - 7.5kg cukru.

Do zacierów z owoców zawsze używam drożdże winne. Dostaję słabszy zacier (wino) ale jest mniej fuzli co jest problemem w fermentacji owoców - do tego fermentacja powinna być wolniejsza aby 'podłapać' zapachy i smaki z owoców - jeśli chcemy miłe brandy.

Jeśli ktoś ma dość duży kociołek do destylacji (30L-40L) z powodzeniem można używać drożdże piekarskie bo słabszy zacier i tak da dość destylatu. Problem w tym, że trzeba sprawdzać gęstość mieszanki wody (w 20C-25C) z cukrem bo gdy jest zbyt wysoka drożdże nie zastartują a jak zastartują to zostawią część niezużytego cukru.

J
Wybrana stopka jest całkowicie niecenzuralna - tylko dla wybranych.
Awatar użytkownika
Juliusz

 
Posty: 1037

Re: Jakich drożdży używacie i jakie są rezultaty?

Postprzez Kucyk » Sobota, 11 Paź 2008, 20:32

Dobry wieczór Panie Adepcie999

No, Panie Juliuszu, znów muszę się z Panem zgodzić! Wiedza Pańska jest naprawdę fachowa! :lol:

Ja używam dwóch rodzajów drożdży: winiarskich i gorzelnianych (sacharocośtam cośtam).

Tych pierwszych w dwóch przypadkach:
- gdy chcę uzyskać duży woltarz zacieru, co podyktowane jest np. ceną, bądź ograniczoną ilością danego owocu z którego produkuję,
- gdy zasadniczym produktem fermentacji ma być wino, a do destylacji pójdzie tylko jego część i sfermentowane owoce. Ten wariant gwarantuje mi pomoc mojej drugiej połowy w przygotowaniu zacieru, gdyż Agusia winko lubi, zaś bimbru nie pija (i dobrze, więcej będzie dla mnie!!! :twisted: ), a do wina (i zacieru) np. wiśnie trzeba drylować, co przy 100kg owoców jest dla mnie trochę ponad siły...

Drożdże gorzelniane stosuję tam, gdzie nie zależy mi na mocy zacieru (moje dają max. 14 vol.), zaś na sprawności (szybkości) fermentacji.
Z doświadczenia wiem, że im krócej trwała fermentacja, tym lepszy, bezsmrodowy, produkt finalny. Oprócz tego drożdże te są bardzo wygodne do stosowania, gdyż nie wymagają wku$&*ającego mnie, dwudniowego, namnażania i są gotowe do użytku w 15min.

A co do drożdży piekarskich, to nie stosuję, bo, jak nazwa wskazuje nie są one chyba do fermentacji alkoholowej stworzone...

Drożdże dzikie - a po co kombinować? Raz lepsze, raz gorsze - istna loteria. Po to są drożdże winiarskie i gorzelniane aby je używać. Poza tym dzikie drożdże fermentują jedynie do 8-9vol... Naprawdę nie widzę sensu ich używania
Image أسامة بن لادن
Awatar użytkownika
Kucyk

 
Posty: 1708

Re: Jakich drożdży używacie i jakie są rezultaty?

Postprzez Juliusz » Niedziela, 12 Paź 2008, 04:53

Panowie i panie. Właśnie teraz, już po kilkudziesięciu postach dyskusyjnych - na różne tematy - widać wyraźnie, że nasze hobby to sztuka. Każdy z nas ma troszeczkę inne metody, inne doświadczenia i inne wyniki - każdy dąży do swego 'ideału twórczego'. Co jest tu miłe to fakt, że wszyscy dzielimy się swymi pomysłami i odkryciami - ucząc się nawzajem i tworzymy małe, rosnące, wirtualne społeczeństwo pędne.

W tym tygodniu zaczynam budować głowicę reflux'ową. Będę robił zdjęcia i powieszę na forum, z detalami i opisem ku uciesze własnej i braci bimbrowniczej.

J
Wybrana stopka jest całkowicie niecenzuralna - tylko dla wybranych.
Awatar użytkownika
Juliusz

 
Posty: 1037

Re: Jakich drożdży używacie i jakie są rezultaty?

Postprzez mima » Niedziela, 26 Paź 2008, 11:10

Witam !!
Naprawdę można się od was dużo nauczyć.
Ja kilka tygodni temu, tak się złożyło, nastawiłem na drożdżach piekarniczych. Drożdże ku mojemu zdziwieniu przerobiły wszystko w cztery i pół dnia! Produkt wyszedł wydajny i smaczny :shock: , ale temp. utrzymywałem na początku 35, później spadła na 30.
Gdzie te fotki panie Juliuszu - hallo!!!
Użytkownik zbanowany od 09.VII.2009r.
mima

 
Posty: 716

Re: Jakich drożdży używacie i jakie są rezultaty?

Postprzez Adept999 » Środa, 29 Paź 2008, 12:02

Witam wszystkich
Nie będe tworzył nowego posta i pytania dołącze do tego.
Ile litrów zacieru można wyprodukować korzystając z torebki(5g) drożdży winiarskich(rzecz jasna z pożywką)?
Jaką maksymalną oraz minimalną temperature wytrzyma matka drożdżowa?

Pozdrawiam
Praktykuję sztukę bimbrownictwa ;)
Adept999

 
Posty: 49

Re: Jakich drożdży używacie i jakie są rezultaty?

Postprzez Kucyk » Czwartek, 30 Paź 2008, 13:42

A witam Adepcie zacnej sztuki pędniczej i z przyjemnością odpowiem na pytanie.

Otóż, żeby poznać prawdę, trzeba się zagłębić w życie intymne drożdży. Organizmy te potwornie się pier....lą tak, że w odpowiednich warunkach z jednej komórki po godzinie powstaje chyba 4000 nowych komórek. Każda nowo powstała komórka znów się rozmnaża z tą prędkością itd. Czyli w zacierze ilość komórek drożdży wzrasta w postępie logarytmicznym, lub nawet lepiej! Do zacieru dajemy pewną (nie za małą, aby nie dać szans fermentacji dzikiej z której nie wiadomo co może wyjść) ilość matki drożdżowej czyli roztworu w którym są namnożone komórki drożdży. Przyjmuje się że aby dobrze zastartować zacier powinno się dać nie mniej niż 5ml dobrze pracującej matki na litr zacieru. Jako, że drożdże mnożą się szybko i chętnie, teoretycznie jedną paczką drożdży można zaszczepić i całe morze zacieru, tylko trzeba drożdże namnażać stopniowo, czyli tak:
1. Zawartość torebki rozmnażamy przez 2 dni w 150ml zacieru, i tak otrzymaną matką drożdżową z powodzeniem można zaszczepić 30l zacieru.
2. jeżeli jednak dalej będziemy rozmnażać drożdże przez wlanie matki o której mowa w p.1 do balona z 5 litrami zacieru, tu po kolejnych dwóch dniach będziemy mieli matkę dla 1000 litrów towaru.
3. a jeżeli jeszcze dalej będziemy rozmnażać drożdże przez wlanie matki o której mowa w p.2 do balona z 50 litrami zacieru, tu po kolejnych dwóch dniach będziemy mieli matkę dla 10.000 litrów towaru... itd.
A co do pożywki, którą najczęściej jest fosforan amonu, to daje się ją ok. 5g na 10l nastawu, czyli najlepiej kupić jej kilo w hurtowni chemicznej i mieć zapas, bo do drożdży sprzedawanych w sklepach jej strasznie skąpią...

Temperatury:
Drożdże uwielbiają ciepło, idealna temperatura namnażania drożdży w matce drożdżowej to ok 30st. C, a fermentacji to, w zależności od rasy drożdży od ok. 22 (dr. winiarskie) do 35st. (dr. gorzelniane, piekarskie). Poniżej 20 fermentacja może znacznie słabnąć, powyżej 40 st. drożdże mogą kipnąć.

Tak najprościej mogę na Twoje pytanie odpowiedzieć. Życzę Adepcie powodzenia w zdobywaniu wiedzy bimberniczej! :D
Image أسامة بن لادن
Awatar użytkownika
Kucyk

 
Posty: 1708

Re: Jakich drożdży używacie i jakie są rezultaty?

Postprzez Adept999 » Niedziela, 2 Lis 2008, 11:48

:respect: Dziękuje za wyczerpującą odpowiedź. Moje drożdże czekają na poczcie na odbiór :P. Planuje w tym tygodniu zrobić zacier,podczas gdy drożdże będą go przerabiać, ja wreszcie skończe swój sprzęt :D
Mam następne pytanie, jak utrzymujecie temperature 30 stopni dla matki drożdżowej?
Jakieś patenty? Może lampą nagrzewać jakąś? Czytałem że drożdże trzeba trzymać w ciemnym miejscu więc już nie wiem.
Boje się że coś spieprze z tym zacierem :P

Pozdro
Praktykuję sztukę bimbrownictwa ;)
Adept999

 
Posty: 49

Następna

Wróć do Drożdże i fermentacja

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości