Jaki sprzęcik do domowej destylacji wybrać?

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.
Awatar użytkownika

wladka
100
Posty: 100
Rejestracja: piątek, 26 gru 2014, 14:30
Krótko o sobie: Psotnik
Ulubiony Alkohol: Mokry
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Milówka
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy

Post autor: wladka »

zielonka pisze:Jak wyżej kolega Imbir napisał - rura z nierdzewki z wypełnieniem + AABRATEK lub jego pochodne -reszta to albo szajs albo kłopoty z obsługą. Czytać forum DO UPADŁEGO -JEST TU WSZYSTKO JUŻ NAPISANE
Kolega zapomniał o kolumnach półkowych ,które w żaden sposób szajsem nie są a obsługa łatwiejsza jest niż przy ,,ABRATEK''. :roll: .
Zgodzę się jednak z , czytać forum do upadłego. :piwo:
Roboty nie przerobisz a gorzały nie przepijesz.
Awatar użytkownika

wladka
100
Posty: 100
Rejestracja: piątek, 26 gru 2014, 14:30
Krótko o sobie: Psotnik
Ulubiony Alkohol: Mokry
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Milówka
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Jaki sprzecik wybrac

Post autor: wladka »

Przepraszam że tak jeden link pod drugim ,ale nikt nie zabiera głosu więc chociaż fotki wrzucę;
http://alkohole-domowe.com/forum/downlo ... w&id=20292
http://alkohole-domowe.com/forum/downlo ... w&id=20293
Roboty nie przerobisz a gorzały nie przepijesz.
Awatar użytkownika

275synio
50
Posty: 86
Rejestracja: wtorek, 6 wrz 2016, 21:53
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Jaki sprzecik wybrac

Post autor: 275synio »

Kolego wladka, chyba nie wiesz co piszesz o obsłudze kolumny półkowej.
Awatar użytkownika

wladka
100
Posty: 100
Rejestracja: piątek, 26 gru 2014, 14:30
Krótko o sobie: Psotnik
Ulubiony Alkohol: Mokry
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Milówka
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Jaki sprzecik wybrac

Post autor: wladka »

275synio pisze:Kolego wladka, chyba nie wiesz co piszesz o obsłudze kolumny półkowej.
Co masz na myśli ?
Roboty nie przerobisz a gorzały nie przepijesz.
Awatar użytkownika

275synio
50
Posty: 86
Rejestracja: wtorek, 6 wrz 2016, 21:53
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Jaki sprzecik wybrac

Post autor: 275synio »

Że Twoim zdaniem, jest łatwa w obsłudze jak aabratek. Chyba nie miałeś jednego, jak i drugiego....
Awatar użytkownika

wladka
100
Posty: 100
Rejestracja: piątek, 26 gru 2014, 14:30
Krótko o sobie: Psotnik
Ulubiony Alkohol: Mokry
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Milówka
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Jaki sprzecik wybrac

Post autor: wladka »

Człowieku od siedmiu lat buduje i pracuje na półkowych różnego rodzaju i nigdy nie miałem najmniejszych problemów z obsługą w przeciwieństwie do wielu kolegów z okolicy pracujących na abratekach i innych mu podobnych ,dlatego nie rozumiem o co ,,kaman'' koledze 275synio ,widać masz większe doświadczenie :respect:
Tak czy inaczej forum trzeba czytać ,najlepiej ze zrozumieniem :D
Roboty nie przerobisz a gorzały nie przepijesz.
Awatar użytkownika

275synio
50
Posty: 86
Rejestracja: wtorek, 6 wrz 2016, 21:53
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Jaki sprzecik wybrac

Post autor: 275synio »

Brawo siedem lat Ci to zajęło. A teraz zobacz na tytuł tematu i pierwszy post autora... I powiedz że aabratek nie będzie prostrzy w obsłudze, gdzie po zagotowaniu wsadu, odłączamy jedną grzałkę i zostaje odbiór przez jeden zaworek. A teraz pólkowa, sterowanie mocą grzałek, przepływem wody przez deflegmator, aby utrzymać odpowiednią ilość flegmy na półce, no i kontrola procentu urobku. Łatwo się pisze, będąc siedem lat w tym hobby, ale nikt mi nie powie, że półkowa jest prostrza w obsłudze od aabratka. W tym temacie można zapytać kolegów Leszka i Czesława!

zlomnik
30
Posty: 49
Rejestracja: środa, 9 gru 2015, 11:56
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Jaki sprzecik wybrac

Post autor: zlomnik »

Ja potwierdzę słowa @władka. Sprawiłem sobie miedzianą półkową na Mikołaja i... to jest to. Smakówki na kolumnie da się robić, powiem więcej: wychodzą niezłe. Zwłaszcza, jak ktoś pierwszy raz próbuje, to ochów i achów nie ma końca. Mimo to produkt z półek jest jakieś dwie ligi wyżej. Przepuszczałem cały grudzień chyba wszystko, co pozostawało mi z win. Przepuściłem nawet piwo z promocji. Jak kogoś spirytus nie interesuje albo ma do niego kolumnę to półkowa jest świetnym wyborem. Obsługa jest trudna dopóki się tego nie włączy i tylko o tym czyta, bo to w sumie samograj. Pierwszy proces robiłem w/g filmu i instrukcji ale po kilku już wyczułem o co w tym chodzi i regulowałem sobie tylko mocą grzania. W porównaniu do docieraniu się z kolumną zwykłą, to przedszkolak by sobie poradził.
Awatar użytkownika

wladka
100
Posty: 100
Rejestracja: piątek, 26 gru 2014, 14:30
Krótko o sobie: Psotnik
Ulubiony Alkohol: Mokry
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Milówka
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Jaki sprzecik wybrac

Post autor: wladka »

Pierwszy post :?: :!: masz rację wszystko co robimy jest dla naszej satysfakcji :hmm: nie po to aby ktoś nam coś narzucał ,natomiast jeżeli chodzi o półeczki to one potrafią wybaczyć wiele ,bardzo wiele dla laika ,który nigdy wcześniej nie miał do czynienia ze sprzętem .Pomyłka rzędu 0,5 ' niema najmniejszego znaczenia dla człowieka no i wtedy zaczyna się uczyć ,ale co by nie zrobił i tak wraca do półek bo są proste łatwe i przyjemne nie tylko dla smaku ,zapachu ,samozadowolenia ale i dla oka bo sam proces przemiany jest fascynująy :freak:
A tak normalnie mówiąc to obrażanie mnie nie wiem czy jest tak normalnie na miejscu ,bo ja ,,zjadłem'' zęby na półeczkach a Ty z tego co widzę to dopiero zaczynasz ;)
A tak ogólnie to odchodzimy od tematu ,i nasze spory możemy wyjaśnić sobie na PW. Pozdrawiam Robert. :piwo:
Roboty nie przerobisz a gorzały nie przepijesz.

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Jaki sprzecik wybrac

Post autor: Szlumf »

@władka.
Cukrówki też robisz na półkowej? Jeżeli tak to na ilu półkach osiągasz najlepsze efekty i czy destylujesz dwa razy?
Awatar użytkownika

szatajoh
200
Posty: 234
Rejestracja: niedziela, 28 paź 2012, 15:50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whiski i Sliwowica
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Norynberga/Zywiec
Podziękował: 93 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Kontakt:
Re: Jaki sprzecik wybrac

Post autor: szatajoh »

<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<tez półkownik.
Cukórwki na półkowej na Spiritus nie przerobisz chyba, że z 10 plus półek zrobisz ale smakówki i owocówki bez problemu i nie musisz czytac calego Forum i ćwiczyć latami , samo wychodzi z chłodnicy.

Przeszedłem calły cykl bimbrownika od stanu wojennego do dzisiaj, sprzęty - długa lista ale najlepiej mi sie robi-pędzi na półkowej , zaznaczam nie Spiritus i nie cukrówki.
Wladka, ktoś kto tego nie przećwiczył czy nie przeżył ten tego nie zrozumie.
Awatar użytkownika

wladka
100
Posty: 100
Rejestracja: piątek, 26 gru 2014, 14:30
Krótko o sobie: Psotnik
Ulubiony Alkohol: Mokry
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Milówka
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Jaki sprzecik wybrac

Post autor: wladka »

Szlumf pisze:@władka.
Cukrówki też robisz na półkowej? Jeżeli tak to na ilu półkach osiągasz najlepsze efekty i czy destylujesz dwa razy?
Na sześciu tylko raz ,ponieważ traktuje urobek jako półfabrykat do nastawów smakowych ,ale i tak serce 90% leci przez 2,20h z 30l kega przy 1,8kw z takiego sprzęta :D
Obrazek
Pozdrawiam :piwo:
Roboty nie przerobisz a gorzały nie przepijesz.

michal278
1850
Posty: 1869
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Jaki sprzecik wybrac

Post autor: michal278 »

Serce leci, ale jak czyste... W pryzmatycznej 90% to pogon a nie serce.
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

wladka
100
Posty: 100
Rejestracja: piątek, 26 gru 2014, 14:30
Krótko o sobie: Psotnik
Ulubiony Alkohol: Mokry
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Milówka
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Jaki sprzecik wybrac

Post autor: wladka »

Napisałem że 90% leci przez 2h,20m ,to jest czas od zakończenia stabilizacji ,i jeżeli chodzi o cukier to właśnie przez ten czas te 90%jest zupełnie pozbawione smaku i zapachu.Co do czystości to wyznacznikiem morze być to że mieszając to z każdą wodą nie tylko żrudlaną, nie mętnieje (jak na razie jeszcze mi się nie zdarzyło).
Wszystko jest kwestią ustawienia mocy grzania i przepływu wody , po 2h,20m wyrażnie zaczyna się zmieniać smak i zapach dla mnie to właśnie są pogony ,z resztą obserwując dolną półkę i termometr w kegu jesteś w stanie dokładnie określić moment zaczęcia się pogonów.
Przy owocach czy kornie jest trochę inaczej ,jest masa smaku i zapachu ,półki mają to do siebie że pozwalają na zupełną dowolność w konfiguracji zapachowo-smakowej :odlot: wiec sam %przestaje być ważny ,Ty właśnie decydujesz co dla ciebie jest pogonem a co sercem :o
Roboty nie przerobisz a gorzały nie przepijesz.

michal278
1850
Posty: 1869
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Jaki sprzecik wybrac

Post autor: michal278 »

Z mojej wiedzy jakoś nie wydaje mi się. Mętnienie nie ma nic do tego, odstaw na miesiąc % z cukru i powiedzi jaki smak i zapach czujesz. Wiem że półki mają lepsze właściwości separacyjne to wiem, ale żeby aż tak nie wierzę..
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

wladka
100
Posty: 100
Rejestracja: piątek, 26 gru 2014, 14:30
Krótko o sobie: Psotnik
Ulubiony Alkohol: Mokry
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Milówka
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Jaki sprzecik wybrac

Post autor: wladka »

Owocówki u mnie zchodzą praktycznie natychmiast :D nic się nie utrzyma dłużej jak jeden tydzień ,ale za to kukurydza :? ,jakieś dziewięć miesięcy , nie zakropiona ,nie dębiona zupełnie czysta i powiem szczerze nie zmętniała ,jedynie na dnie delikatny biało-satynowy nalocik ale niestety musisz mi wierzyć na słowo bo zdjęcie kiepsko wychodzi. :piwo:
Roboty nie przerobisz a gorzały nie przepijesz.

michal278
1850
Posty: 1869
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Jaki sprzecik wybrac

Post autor: michal278 »

Mówię o cukrze . Owocowki mi też nie metnią, czy to z Ps czy z krótkiej kolumny z miedzianymi spreżynkami. A i tak wszytko starze po rok, dwa lata. Mi spirytus po 1 przebiegu na przyzmatycznej też nie mętni się, nie zrzuca przez tydzień, dopiero negatywne smaki pojawiają się po 5-6 miesiącach. Już kiedyś pisałem :co nagle to po diable. Spróbuj owocowki po roku, z beczki dębowej, taka wiśnia to poezja. I jeszcze jedna uwaga do starzenia podajemy destylat głębiej odbierany. Kiedyś zrobiłem próbę z delikatnym i efekt to prawie czysta wódka.
Ostatnio zmieniony sobota, 31 gru 2016, 16:29 przez michal278, łącznie zmieniany 1 raz.
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

Przemo0331
50
Posty: 59
Rejestracja: wtorek, 2 gru 2014, 01:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: wszystko co świt swój, z ziemi bierze.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: południowy wschód PL
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Jaki sprzecik wybrac

Post autor: Przemo0331 »

A mi odwrotnie wychodzi, owocówki to dopiero nabierają ogłady teraz od lata i widzę pozytywne efekty w beczkach. a zborzówki z kuku, pszenicy, żyta po tygodniu jest radość z picia. Nie mam dużego starzu na półkowej ale faktem jest że trudno coś spie.... A po kilku procesach to tylko lepiej wszystko wychodzi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”