Jaka ilość płynu zostaje w naczyniu po psocie (około)

Jak i z czego zrobić idealny zacier lub nastaw, który będzie podstawą do otrzymania oczekiwanego destylatu, przepisy, porady, sposoby na dobry na zacier, itp...
Awatar użytkownika

Autor tematu
orzechopcja
30
Posty: 49
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 21:15
Krótko o sobie: Dziś to więcej niż dwa jutra
Lokalizacja: Berdyczów
Otrzymał podziękowanie: 2 razy

Post autor: orzechopcja »

Jaka mniej więcej ilość zostaje po psocie w naczyniu? (nie zależnie od wielkości i z czego psocimy ) 1/3, 1/4,1/5. Mniej czy więcej?
Ostatnio zmieniony czwartek, 27 wrz 2012, 08:03 przez orzechopcja, łącznie zmieniany 1 raz.
Dziś to więcej niż dwa jutra
promocja
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Jaka ilość płynu zostaje w nacyniu po psocie (około)

Post autor: Wald »

To zależy jaki nastaw i jakiego aparatu używasz. Dobra kolumna wybiera niemalże sam alkohol. Jeśli wsad był 10% to 10%, a jeśli drożdże przerobiły do 17% to ubędzie 17% pojemności. Na pot-still'u średnio urobek ma 60%, więc do odebranego alkoholu, dolicz jeszcze 40% wody.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

wawaldek11
2500
Posty: 2914
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Jaka ilość płynu zostaje w nacyniu po psocie (około)

Post autor: wawaldek11 »

Wald, troche skomplikowanie to wytłumaczyłeś ;)
Orzechopcja - od ilości wlanego nastawu odejmij ilość wykapanego płynu(%) i będziesz miał ile Ci zostaje w kociołku.
Np. wlewasz 25l nastawu, utoczysz z tego 3,5 l spirytusu, to zostaje w baniaku ok. 21,5l odwaru.
To jest bardzo zasadne pytanie przy drugiej rektyfikacji np. 50% alkoholu, bo przy mniejszym zalaniu bojlera grzałki mogą zostać odkryte :o
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Jaka ilość płynu zostaje w nacyniu po psocie (około)

Post autor: Wald »

Pytanie było, przynajmniej ja tak zrozumiałem, zanim wstawi chce wiedzieć ile zostanie. Jak już oddestyluje to chyba nie jest trudne liczenie.

Drogi imienniku, cóż skomplikowanego w moim liczeniu? To jedno z prostszych działań w naszym hobby.

Wlewasz 25 (jak chciałeś) 10% nastawu, czyli te 10% to alkohol. 10% z 25 to 2,5 litra. 25 minus 2,5 = 22,5.
25 litrów 17% wsadu, 17% z 25 = 4,25. Różnica (wynik odejmowania) 25 minus 4,25 = 20,75 To na kolumnie.

Pot-still: 25 litrów razy 10%, wynik razy 40%, razem dodać. Czyli: (25x10%)x40%=1 litr wody,
2,5 litra alkoholu + 1 litr wody=3,5 litra. Różnica 25-3,5=21,5 litra zostaje.

Trudne? Pot-still'a dla 17% chyba już sami policzycie.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

wawaldek11
2500
Posty: 2914
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Jaka ilość płynu zostaje w nacyniu po psocie (około)

Post autor: wawaldek11 »

Późno juz jest, to może stąd się bierze moja chęć do skrótów :odlot:
Poza tym kolega orzechopcja pytał ile zostaje, a nie ile zostanie....
A moze to rum, który degustuję tak na mnie wpływa?
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Jaka ilość płynu zostaje w naczyniu po psocie (około)

Post autor: Wald »

Widzę, że autor tematu zmienił trochę treść postu. Na tak postawione pytanie, odpowiem najprościej jak tylko można. Generalnie liczę 0,5 litra na twarz, ale często nic nie zostaje, wychleją wszystko, do sucha. To zależy kto siada do tego naczynia, jakiej jest pojemności, ilu jest zasiadających, od czasu trwania takiego posiedzenia i też od tego czy to sobota, czy środek tygodnia (a jutro do pracy).
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

Autor tematu
orzechopcja
30
Posty: 49
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 21:15
Krótko o sobie: Dziś to więcej niż dwa jutra
Lokalizacja: Berdyczów
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Jaka ilość płynu zostaje w naczyniu po psocie (około)

Post autor: orzechopcja »

Wald, dodałem literkę (z) w słowie nacyniu i poprawiłem na naczynie :)

Chodzi mi o kocioł grzewczy ile może w nim zostać dunderu po wyczerpującej reakcji jądrowej ;)
Poczyniłem sobie taki nie duży wynalazek 8L coś w rodzaju pot stilla sterowany elektronicznie (jeszcze nie skończony do końca, ale już działa) na jakieś małe ilości i grzałka niestety jest z przyczyn technicznych około 5cm od dna i żeby ja przykryć muszę zalać około 1-5-2L cieczy. I zastanawiam się czy jak wleje około 6-6,5 L np. cukrówki to nie odparuje mi płyn do końca odsłaniając grzałkę
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Dziś to więcej niż dwa jutra

wawaldek11
2500
Posty: 2914
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Jaka ilość płynu zostaje w naczyniu po psocie (około)

Post autor: wawaldek11 »

Jeszcze raz spróbuję Ci wyjaśnić pytaniem:
Jeśli wlejesz 6 litrów nastawu i oddestylujesz/odbierzesz 2,5 litra, to ile zostanie w kociołku?
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Jaka ilość płynu zostaje w naczyniu po psocie (około)

Post autor: Wald »

No i tak trzeba było od początku, zamiast krążyć. Za pierwszym razem nie ma możliwości odsłonięcia grzałki. Spokojnie. Możesz odbierać nawet do 10% (niżej nie ma sensu) i nie zostanie nigdy mniej niż połowa. Inaczej rzecz ma się przy drugim gotowaniu, tego co nazywamy surówką. Musiałbyś zbierać z kilku pierwszych gotowań do pełnego wsadu, albo rozcieńczać wodą. Z 5 litrów mocnej razówki (ok. 50%) pozostałości mogą być mniejsze niż 1,5 litra. Po prostu, dla bezpieczeństwa, wstawiaj zawsze pełne i nie mocniejsze niż 40%.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

Autor tematu
orzechopcja
30
Posty: 49
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 21:15
Krótko o sobie: Dziś to więcej niż dwa jutra
Lokalizacja: Berdyczów
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Jaka ilość płynu zostaje w naczyniu po psocie (około)

Post autor: orzechopcja »

Hihi, dzięki. Ufff :) Panowie, uspokoiliście moją dusze i nadgorliwość ;) (hihi) Ten mały wynalazek był przypływem potrzeby chwili (już) po piwku, a docelowy keg 30L + kolumna + takie tam (reaktory), :odlot: dojrzewa w dojrzewalni i czeka na parę części zamiennych i parę spawów.

PS. Chcę się czegoś nauczyć, a nie zabłysnąć przy przy psocie niczym METEOR.
Ostatnio zmieniony czwartek, 27 wrz 2012, 20:04 przez Wald, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Kosmetyka.
Dziś to więcej niż dwa jutra

artur_w90
1
Posty: 1
Rejestracja: piątek, 6 gru 2013, 18:16
Re: Jaka ilość płynu zostaje w naczyniu po psocie (około)

Post autor: artur_w90 »

A ja mam podobne pytanie, ale z tą różnicą, że chciałbym wiedzieć ile dokładnie zostanie.
Czy znacie jakiś wzór na obliczenie ilości destylatu i cieczy wyczerpanej przyjmując dane:
surówka: 30 litrów- 12%
destylat - 95%
ciecz wyczerpana - 1% nie oddestylowanego etanolu.
Czy da się obliczyć objetości cieczy wyczerpanej jakimś sprytnym wzorem. Obliczenie objętości destylatu przy założeniu 100% wydajności to prosta sprawa, ale nie umiem wymyślić rozsądnego rozwiązania dla powyższego problemu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zaciery i Nastawy”