Jaka grzałka do zbiornika 120L?

Zbiór wiadomości o podgrzewaniu destylatorów.
Awatar użytkownika

Autor tematu
zask
200
Posty: 208
Rejestracja: sobota, 23 lut 2013, 17:01
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy

Post autor: zask »

Cześć.
Sprzęt: LM OLM aabratek, kolumna fi 76, bufor, wypełnienie SP, zbiornik 120L bez płaszcza.
Przeznaczenie: +96%, oraz w sezonie owocówki,
Zastanawiam się jaka będzie najlepsza (konfiguracja) grzałek do zbiornika o pojemności 120L.

Posiadam wyjście 400V 5bolcowe, zabezpieczone 16A na każdą fazę.

Celem jest dość szybkie podgrzanie wsadu, nie ryzykując jego przypaleniem i prowadzenie procesu po odpowiedniej regulacji (czyli standard).

I tutaj pytanie do Was.
Jaka grzałka? Moc? Konfiguracja? Czym/jak regulować moc?

Dawno temu czytając forum trafiłem na informację, że zdarzało się przypalić cukrówkę stosując za mocną grzałkę. Druga sprawa jak w takim przypadku grzać owocówki średnio klarowne?

Często pojawiająca się konfiguracja grzania to jedna grzałka podpięta na stałe a drugą regulowanie procesu (trzecia ewentualnie włączona tylko do podgrzania wsadu). Wydaje mi się, że lepiej regulować grzanie na wszystkich grzałkach równomiernie, ponieważ minimalizujemy ryzyko przypalenia, więc ta opcja odpada.

Zastanawiam się nad grzałkami 3x3kW lub 3x2kW... Sugestie mile widziane.
koncentraty wina

golec269
450
Posty: 492
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2014, 08:37
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 56 razy
Re: Jaka grzałka do zbiornika 120L?

Post autor: golec269 »

Mam taki zbiornik a w nim dwie grzałki 3x2kW. Grzeję mocą 10kW i nie zauważyłem żeby coś się przypaliło. 100L nastawu rozgrzewam w około godzinę. Ja mam regulator mocy jednofazowy i podłączam na niego 4kW i robię proces. Jak chcesz regulować wszystkie grzałki równomiernie to kup trzy fazowy i masz spokój.
Awatar użytkownika

jurek1978
700
Posty: 713
Rejestracja: wtorek, 17 sty 2012, 16:25
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky, Bimber :)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Mazury
Podziękował: 232 razy
Otrzymał podziękowanie: 53 razy
Re: Jaka grzałka do zbiornika 120L?

Post autor: jurek1978 »

Czyli w końcu doczekałeś się swojego dużego zbiornika. Nic się nie pochwaliłeś. Daj może jakieś fotki kolego na forum żeby i inni mogli popodziwiać :)
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1843
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Jaka grzałka do zbiornika 120L?

Post autor: drgranatt »

zask pisze:Zastanawiam się nad grzałkami 3x3kW lub 3x2kW... Sugestie mile widziane.
Spokojnie możesz zastosować dwie grzałki 3x2kW, obciążenie na 1fazę będzie 4kW a prąd ~17A i zabezpieczenie 16A wytrzymuje to. Gdybyś chciał dać dwie 3x3kW to zdecydowanie skrócisz czas rozgrzewania ale jednocześnie musisz zmienić zabezpieczenie na 25A.
Jedna i druga opcja będzie pasować do kolumny 76mm ale wykonanie regulatora pod 18kW będzie droższe.
PS
Jeżeli grzałka 3x2kW zbiornik 50l rozgrzewa w około 35min. to dwie takie grzałki zbiornik 120l powinny rozgrzewać w max 45minut. Warunek - ocieplenie zbiornika.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

Autor tematu
zask
200
Posty: 208
Rejestracja: sobota, 23 lut 2013, 17:01
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Jaka grzałka do zbiornika 120L?

Post autor: zask »

@jurek1987 słowa o pochwalenie się zbiornikiem/kolumną kierowałeś chyba do kolegi golec269. Mimo wszystko jak będzie gotowa to wrzucę zdjęcie.
drgranatt pisze:Spokojnie możesz zastosować dwie grzałki 3x2kW, obciążenie na 1fazę będzie 4kW a prąd ~17A i zabezpieczenie 16A wytrzymuje to.


Dwie grzałki 3x2kW na 400V wystarczą. Nie mam ciśnienia, żeby wsad miał się zagotować w "kilka" minut. Nawet moc grzałek może być mniejsza kosztem czasu rozgrzewania, jeżeli opcja taka okazałaby się lepsza.

Wbrew pozorom sporo kolegów ma zbiornik koło 100L i grzeje z duża mocą. Dlatego prośba do Was. Podeślijcie konkretny sterownik trójfazowy do regulacji mocą minimum 12kW, lub namiary gdzie takiego szukać.
drgranatt pisze:PS
Jeżeli grzałka 3x2kW zbiornik 50l rozgrzewa w około 35min. to dwie takie grzałki zbiornik 120l powinny rozgrzewać w max 45minut. Warunek - ocieplenie zbiornika.
Zbiornik oczywiście będzie ocieplony. W sumie wystarczyłaby jedna grzałka 3x3kW jeżeli chodzi o czas rozgrzewania. Mniej spawania i o regulator prościej. Z drugiej strony przy owocówce lepiej grzać dwiema grzałkami 3x2kW ponieważ moc grzania rozłoży się na większej powierzchni minimalizując ryzyko przypalenia (np przy śliwowicy). Jak w tej kwestii wygląda grzanie owocówek grzałką 3x3kW? Sprawdzi się to? Oczywiście owocówki odcedzone, ale nie wyklarowane. Obecnie grzałem dwiema grzałkami 2x2kW na jednej fazie i nie było problemu z przypaleniem. Minusy to duże obciążenie fazy.
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1843
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Jaka grzałka do zbiornika 120L?

Post autor: drgranatt »

Grzałki kup na 230V a będziesz podłączać je pod zasilanie 3-f. Mogą być dwie 3x2kW lub dwie 3x1,5kW ewentualnie jedna 3x3kW jeśli nie masz "ciśnienia" na czas.
Jeśli chodzi o regulator to najlepiej jest sterować jedną fazą a dwie fazy na wyłącznikach w zależności o potrzeb.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
online
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Jaka grzałka do zbiornika 120L?

Post autor: radius »

Ja mam w ten własnie sposób podłączoną grzałkę 3 x 2 kW, pod 3 fazy. Każda grzałka na innej fazie, jedna przez regulator a dwie na wyłącznikach. Zbiornik 50 litrów (nieocieplony) rozgrzewają w 30 minut :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Autor tematu
zask
200
Posty: 208
Rejestracja: sobota, 23 lut 2013, 17:01
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Jaka grzałka do zbiornika 120L?

Post autor: zask »

Hmm, chyba dalej skłaniam się do podłączenia pod 400V. W instalacji domowej pracują też inne urządzenia. Zdarzało się już tak, że potrafiło wybić różnicówkę na dwóch grzałkach 2kW pracujących na jednej fazie plus np. pralka i czajnik...

Gdyby zastosować przełącznik gwiazda Y / trójkąt Δ, przy rozgrzewaniu można podłączyć grzałki w trójkąt Δ, a po rozgrzaniu przełączyć w gwiazdę Y. Pod układ gwiazdy Y zastosować regulator i tak sterować mocą grzania.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Jaka grzałka do zbiornika 120L?

Post autor: aronia »

zask sprawdź sobie przed decyzją jeszcze ceny poszczególnych wariantów - żeby się nie okazało, że ta 3x3kW będzie droższą niż 2 mniejsze. Jak pełna moc do rozgrzewania to proponowałbym jedną 2x3kW 400V i ją podpiąć podpiąć pod sterownik, a jako drugą 2+1,5 lub 2x2kW na 230V(jak bezpieczniki pozwolą) tylko na rozgrzewanie bezpośrednio na kablach/przełącznikach.
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1843
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Jaka grzałka do zbiornika 120L?

Post autor: drgranatt »

zask pisze:Gdyby zastosować przełącznik gwiazda Y / trójkąt Δ, przy rozgrzewaniu można podłączyć grzałki w trójkąt Δ, a po rozgrzaniu przełączyć w gwiazdę Y. Pod układ gwiazdy Y zastosować regulator i tak sterować mocą grzania.
Ja na Twoim miejscu nie kombinowałbym z takimi połączeniami tylko kupiłbym 1 grzałkę 3x3kW lub dwie 3x2kW na 230V i masz problem z głowy tak jak napisał @radius.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

dibi
100
Posty: 102
Rejestracja: środa, 17 sie 2016, 18:32
Krótko o sobie: Zawsze w ruchu
Ulubiony Alkohol: Koniak
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Ślōnsk
Podziękował: 36 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Jaka grzałka do zbiornika 120L?

Post autor: dibi »

zask pisze:(...)W instalacji domowej pracują też inne urządzenia. Zdarzało się już tak, że potrafiło wybić różnicówkę na dwóch grzałkach 2kW pracujących na jednej fazie plus np. pralka i czajnik...(...)
Jeżeli wybija różnicówkę z powodu przekroczenia prądu, że tak powiem, w torze głównym, to należy ją wymienić. Różnicówki charakteryzują się dwoma prądami: prądem głównym (np. 25 A) i prądem różnicowym, przy którym następuje zadziałanie (np. 30 mA). Ten główny powinien być większy niż prąd w obwodzie zabezpieczanym.
Jeżeli różnicówka wybija z powodu pojawienia się prądu różnicowego (np. po załączeniu drugiej grzałki), to znaczy, że grzałka jest uszkodzona i ze względów bezpieczeństwa (porażenie prądem) należy ją wymienić!

Oczywiście nie neguję tego, że zasilanie z 3 faz będzie w tym przypadku lepsze.
Pozdrawiam,
~~~~~ dibi ~~~~~
Awatar użytkownika

Autor tematu
zask
200
Posty: 208
Rejestracja: sobota, 23 lut 2013, 17:01
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Jaka grzałka do zbiornika 120L?

Post autor: zask »

@dibi różnicówka jest sprawna :) ale ogólnie masz rację :)

Jeszcze jedno pytanie które jest mi potrzebne do szczęścia: Jaka jest potrzebna moc do podtrzymania procesu pod progiem zalania dla tej średnicy? Dokładnie nikt mi nie poda, ale mniej więcej lub widełki w których powinna się zawierać.

golec269
450
Posty: 492
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2014, 08:37
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 56 razy
Re: Jaka grzałka do zbiornika 120L?

Post autor: golec269 »

Wszystko zależy od wypełnienia jakie posiadasz. Ja prowadzę proces na 4kW, mam sprężynki od henitoma 3,8x4,2mm. Spokojnie mógłbym podnieść moc o 10% ale jest to mój świadomy wybór. Ja walczę o jakość nie o ilość.

dibi
100
Posty: 102
Rejestracja: środa, 17 sie 2016, 18:32
Krótko o sobie: Zawsze w ruchu
Ulubiony Alkohol: Koniak
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Ślōnsk
Podziękował: 36 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Jaka grzałka do zbiornika 120L?

Post autor: dibi »

zask pisze:@dibi różnicówka jest sprawna :) ale ogólnie masz rację :)
Nie chodziło o to, czy jest sprawna, tylko o to, czy dobrze dobrana. Skoro wybija, to coś jest na rzeczy. :D
Pozdrawiam,
~~~~~ dibi ~~~~~
Awatar użytkownika

Autor tematu
zask
200
Posty: 208
Rejestracja: sobota, 23 lut 2013, 17:01
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Jaka grzałka do zbiornika 120L?

Post autor: zask »

@dibi Nie jest to temat o prądzie, ale jak się doczepiłeś to ok :). Miałem 2x2kW podpięte pod 1fazę. Plus do tego włączyła się np zamrażarka i bezpiecznik wyskoczył. Spowodowane było to nazbieraniem się upływu prądu na który miał wpływ np. przedłużacz pod który były podpięte grzałki, plus na fazie działał sprzęt AGD, który się w danej chwili włączył. Pomijając, że sam prąd na jednej fazie już był na granicy. Mam nadzieje, że Twoja ciekawość jest w jakimś stopniu zaspokojona. Po wyrzuceniu przedłużacza i rozłożeniu grzałek na 2 fazy nigdy się to nie powtórzyło. Co do samego upływu prądu to raczej bym winę kierował na uszkodzony przedłużacz, np zwieranie N z PE.

Co do tematu to na tą chwile skłaniam się do dwóch grzałek po 3x2kW i 3x1,5kW.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Grzanie”