Jak zrobic zacier z pszenicy

Technologia słodowania, zacieranie ziarna. Przepisy na zaciery ziemniaczane.
Awatar użytkownika

Maciej_K
400
Posty: 407
Rejestracja: niedziela, 8 lis 2009, 18:47
Krótko o sobie: Majster
Ulubiony Alkohol: Nalewka aptekarska i polskie krafty
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy

Post autor: Maciej_K »

Korci mnie zacier zbożowy bardzo, to i kombinuję, jak by go tu w miejskich warunkach opanować choćby w małej ilości...
Ostatnio w tesco natknąłem się na zarodki pszenne http://sante.pl/k18/produkty_sniadaniow ... nne#prod54:
sante_zarodki.jpeg
Czy to jest słód, czy raczej nie?
Paczka 150g kosztuje jakieś 2zł. Wystarczyłaby chyba na zatarcie kilograma mąki...
Chciałbym spróbować zrobić zacier z dwóch do czterech kilogramów mąki, żeby wiedzieć czego się spodziewać i określić samemu, czy warto się bawić w większe ilości. Na taki początek nie opłaca mi się zamawiać słodu z Bogutyna...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Nigdy nie polemizuj z idiotą. On najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona siłą własnych argumentów."
Awatar użytkownika

kwachu
300
Posty: 305
Rejestracja: wtorek, 23 wrz 2008, 12:02
Krótko o sobie: Jeszcze brzydszy niż dawniej .
Ulubiony Alkohol: RUM
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Jak zrobic zacier z pszenicy

Post autor: kwachu »

.Podczas przemiału ziarna pszenicy zarodki zostają oddzielone od bielma mącznego i duża ich ilość przechodzi do otrąb, stanowiąc wartościowy ich składnik………
Zarodek jest odrębną i samodzielną częścią ziarna pszenicy. Młyn pszenny uzyskuje ich niewiele. Przy zastosowaniu specjalnych urządzeń można otrzymać co najmniej 1% zarodków.Zarodek znajduje się w dolnej części ziarna pszenicy. W jego obrębie można rozróżnić część embrionalną oraz tak zwaną tarczkę, która odgrywa szczególną rolę w ziarnie, gdyż są w niej gromadzone różne substancje niezbędne w procesie kiełkowania. Są to m.in. witaminy i różne układy enzymatyczne. W 100 g zarodków pszennych znajduje się: 11,7 g wody, 26,6 g białka, 9,2 g tłuszczu, 4,2 g składników mineralnych, 2,3 g włókna surowego i 46 g pozostałych węglowodanów (głównie sacharozy). Czyste zarodki są wolne od skrobi. W skład białka zarodków wchodzą albuminy, globuliny, w niewielkim procencie gliadyny oraz białka nierozpuszczalne. Pozbawione są one białka glutenowego, które występuje wyłącznie w bielmie.Spośród produktów zbożowych zarodki wyróżniają się wysoką zawartością tłuszczu (10%). Tłuszcz ten ma bardzo korzystny skład kwasów tłuszczowych. Wysoka zawartość NNKT jest niezwykle cenna dla organizmu ludzkiego, bowiem udowodniono przyczynowy związek między niską zawartością NNKT w spożywanej diecie a występowa­niem chorób cywilizacyjnych. Wśród składników mineralnych obecnych w zarodku zidentyfikowano 21 pierwiastków.

100 g zarodków zawiera 1100 mg fosforu, 837 mg potasu, 275 mg magnezu, 60 mg wapnia, 14,4 mg manganu, 8 mg żelaza. Występuje również selen i kobalt, którym przypisuje się ważną rolę w procesach przemiany materii.Zarodki pszenne są przede wszystkim bogate w witaminy. 100 g zarodków zawiera następujące ilości witamin rozpuszczalnych w wo­dzie: 10 mg witaminy B1 (tiaminy), 0,8 mg witaminy B2 (ryboflawiny), 4 mg witaminy PP (niacyny), 0,7 mg witaminy Bg (pirydoksyny), l mg kwasu pantotenowego, 700 mg kwasu foliowego, 0,8 mg inozytolu oraz biotynę i kwas paraaminobenzoesowy. Z witamin rozpuszczalnych w tłuszczach w 100 g zarodków znajduje się 25 mg witaminy E (tokoferoli), 650 jednostek międzynarodowych prowitaminy A, prowitamina D2(ergosterol) i witamina K. Brak natomiast witaminy C. 50 g zarodków pszennych zaspokaja dzienne zapotrzebowanie człowieka na witaminę B1. Są więc one koncentratem multiwitaminowym i z uwagi na to oraz wysoką zawartość innych cennych składników odżywczych powinny być wykorzystywane do wzbogacenia żywności.Celem przedłużenia trwałości zarodków (ze względu na wysoką zawartość NNKT są bardzo nietrwałe) podejmowane są liczne próby ich utrwalania. Zarodki stabilizowane mają trwałość od l miesiąca do około 2 lat.
Tak więc zarodki słodem nie są.
POZDRAWIAM kwachu !
Awatar użytkownika

kamil_ek_skc
150
Posty: 179
Rejestracja: piątek, 7 sie 2009, 20:32
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Wszystkie domowe
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: Woj.Łódzkie
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Jak zrobic zacier z pszenicy

Post autor: kamil_ek_skc »

Mam pytanie związane z whisky pszenną jak powinna pachnąć , bo moja pachnie ostro zbożem , że aż ciarki po plecach przelatują czy to powinno tak być? Czy może tak jak z innymi destylatami ostrość zniknie lub przeminie i zmieni się w piękny bukiet.

O tym mowa , o tamtym mowa , a o kielichu ani słowa!

qboland
2
Posty: 3
Rejestracja: czwartek, 8 lip 2010, 11:38
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Warzę piwo od kilku lat.
Ulubiony Alkohol: Piwo domowe.
Status Alkoholowy: Piwowar
Re: Jak zrobic zacier z pszenicy

Post autor: qboland »

W słodzie są enzymy potrzebne do zamiany skrobi na cukry. Jedne pracują w 62 stopniach inne w 72. Ilość enzymów w ziarnie słodowym jest z nadwyżką, więc można dodać skrobię bez enzymów i te enzymy ze słodu tę skrobię przerobią. Nie należy przekraczać 30% niesłodowych bo może zabraknąć enzymów ewentualnie możemy następnym razem dodać 35% i sprawdzić jodyną czy zostało przerobione na cukry.
1,5 kg słodu nie da rady przerobić 8 kg ziarna niesłodowanego.

bimberhobby
5
Posty: 8
Rejestracja: piątek, 17 wrz 2010, 23:00
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: własny ;)
Re: Jak zrobic zacier z pszenicy

Post autor: bimberhobby »

Witam a po co tak "kombinować " ze słodem :idea: - który jak wiadomo nie jest tani ..
Nie warto zastosować enzymy upłynniające/ rozkładające skrobię na podwójne łańcuchy / i scukrzające /konwertujące skrobie do cukrów prostych tj : glukozy , maltozy , maltotriozy i innych wyższych cukrów / i potraktować można nimi nawet zwykłą mąkę z "biedronki" :?:
W słodzie są enzymy już "spreparowane " i odpada dodawanie enzymów , natomiast mając "surowe " zboże /mąkę -'zamiennikiem" są enzymy - pewniejsze .
Przy dekokcie trzeba zachować równowagę zboża do słodu bo przy "przegięciu" nie rozłoży nam się skrobia na cukry i w efekcie uzysk będzie mizerny i do końca niepewny .Preparaty enzymatyczne są pochodzenia "naturalnego " to nic innego jak odpowiednie szczepy bakterii wiec nie ma dco się ich bać - nie ma mowy o jakich kol-wiek pozostałościach w finalnym produkcie . Co prawda to prawda iż przygotowanie zacieru z nazwy i wykonania jest pracochłonniejsze ale już sam finalny produkt ma to "coś " w sobie - każdy amator posmaków whisky , koniaku odnajdzie właściwą drogę ..

pozdrawiam
bimberhobby
http://www.bimberhobby.pl
(sklep dla prawdziwych hobbystów)
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Jak zrobic zacier z pszenicy

Post autor: Zygmunt »

Czy orientuje się Kolega, czy funkcjonuje jeszcze zakład produkujący m.in Glukopol i Amylopol w Jaśle?
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

bimberhobby
5
Posty: 8
Rejestracja: piątek, 17 wrz 2010, 23:00
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: własny ;)
Re: Jak zrobic zacier z pszenicy

Post autor: bimberhobby »

Witam Kolego @Zygmunt
czy funkcjonuje jeszcze zakład produkujący m.in Glukopol i Amylopol w Jaśle?
Zakład jako zakład stoi i funkcjonuje jednak na obecną chwile ( oj będzie już z rok ) zawiesili produkcję enzymów gorzelnianych oraz "sławnego" Pektopolu - który tylko z nazwy można zakupić w marketach itp .. jednak z Pektopolem nie ma on nic wspólnego - jeżeli ktoś "Pektopol" kojarzy to był on barwy ciemniobrązowej - obecnie w buteleczce znajduje się 'płyn" o przezroczystej barwie . Na swojej stronie Pektowin zamieścił informację iż są gotowi uruchomić produkcję może to kiedyś nastąpi ....

Co do enzymów - oferuję enzymy scukrzajcie i upłynniające - jak to mówi się 'mercedesy " - firmy Novozymes jeżeli ktoś jest zainteresowany to zapraszam do sklepu - mam przygotowane "małe porcje " na przygotowanie 100 litrowego zacieru . Są bardzo skuteczne i zarazem uniwersalne , jednak zanim ktoś będzie zainteresowany zakupem i "testowaniem ' proszę mieć świadomość iż potrzebne jest jeszcze kilka małych drobiazgów - jak środek do zakwaszania ( bo enzymy działają w określonych warunkach ) , paski pH w celu określenia środowiska pracy danych enzymów . Etap filtrowania ( po fermentacji) jest wskazany jeżeli ktoś nie dysponuje płaszczem olejowym lub wodnym z uwagi na konsystencję istnieje duże prawdopodobieństwo iż zacier się przypadli co w finalnym produkcje będzie wyczuwalne jako gorzki i ostry posmak i nawet "zadziałanie" dobrym węglem aktywnym nie wyprostuje nam wszystkich wad spowodowanych przypaleniem - tak drobna uwaga i sugestia ...

Jeżeli kogoś naprawdę interesuje zacieranie śruty , ziemniaków - to z uwagi iż jestem tutaj "nowym forumowiczem " i chciałbym tutaj zareklamować sklep z artykułami w naszym hobby - co niektórzy robili i robią u mnie zakupy poprzez Allegro itp .. to mam propozycje ;

5 osób pierwszych które napiszą do mnie na p.w. otrzyma takie komplety do zacieru na 100l wraz z instrukcją "krok po kroku" + dedykowane do tego drożdze gorzelniane - gratis

pozdrawiam i zapraszam
bhobby / 98% z forum C2H5OH .


pozostały jeszcze 4 komplety ;) ..
http://www.bimberhobby.pl
(sklep dla prawdziwych hobbystów)
Awatar użytkownika

pepo
10
Posty: 11
Rejestracja: piątek, 15 sty 2010, 08:40
Ulubiony Alkohol: %
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Re: Jak zrobic zacier z pszenicy

Post autor: pepo »

bimberhobby pisze:Witam Kolego @Zygmunt
....jeżeli ktoś "Pektopol" kojarzy to był on barwy ciemniobrązowej - obecnie w buteleczce znajduje się 'płyn" o przezroczystej barwie . Na swojej stronie Pektowin zamieścił informację iż są gotowi uruchomić produkcję może to kiedyś nastąpi ....
Tydzień temu nastawiłem śliweczki i potraktowałem je właśnie takim 'starym' Pektopolem. Buteleczka sobie poleżała w szafce, mam nadzieje że mimo swojego 'wieku' dobrze wyciągnie soki z owoców.
Czy nowy (przeźroczysty) 'płyn' jest gorszy w swym działaniu?
Pytam bo chyba widziałem jeszcze w jednym z marketów 'stary' produkt Pektowinu.
- Dwie?
- Jedna, wozem jestem.

bimberhobby
5
Posty: 8
Rejestracja: piątek, 17 wrz 2010, 23:00
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: własny ;)
Re: Jak zrobic zacier z pszenicy

Post autor: bimberhobby »

Witam
pepo pisze:Czy nowy (przeźroczysty) 'płyn' jest gorszy w swym działaniu?
Zapewne są to "podobne 'enzymy -więc i tak samo działające rozkładając pektyny itd ...
lecz nazwa "PEKTOPOL" na tyle figuruje w naszym społeczeństwie, że nagła zmiana na inną nazwę np Rohapect , Zymex itp .. mogła by zadziwić i nie było by zbytu na preparat ..

pozdrawiam
b.hobby
http://www.bimberhobby.pl
(sklep dla prawdziwych hobbystów)

sindbad
5
Posty: 6
Rejestracja: sobota, 12 lip 2014, 08:46
Re: Jak zrobic zacier z pszenicy

Post autor: sindbad »

Witam.
Ciekawy artykuł. Do tej pory robiłem z cukru wody kompotów. Jak się zrobi ciepło pobawię się ze zbożówkami.

neo700
2
Posty: 2
Rejestracja: wtorek, 12 lis 2013, 17:33
Re: Jak zrobic zacier z pszenicy

Post autor: neo700 »

Słód jęczmienny jest dlatego, że zawiera najwięcej amylazy tj, enzymu rozkładającego cukier złożony - skrobie do cukru prostego - glukozy, jęczmień słodowany zawiera amylazy tak dużo że starczy do rozłożenia skrobi w niesłodowanej pszenicy, pozwala to obniżyć koszt.

Oczywiście że można zrobić zacier z samego słodu, efekt będzie podobny tylko nie trzeba tak długo mieszać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zaciery zbożowe i ziemniaczane”