Jak ustabilizować tą kolumnę POMOCY!

Porywanie cieczy z kotła, dziwny smak i zapach destylatu oraz wszelkie inne problemy związane z destylacją...

Autor tematu
lukaszoooooo
5
Posty: 8
Rejestracja: środa, 16 lut 2011, 14:54

Post autor: lukaszoooooo »

Witam, na sprzęcie który jest w załaczniku(jest tylko inny termometr, dokładniejszy)grałem już 3 razy, za każdym razem mam te same problemy, STABILIZACJA. Kolumnę staram się stabilizować w następujący sposób:
1. Napełnienie wodą , chłodnica i ZP
2. Grzanie na max aż temp. zacznie gwałtownie rosnąc, odbiór pierwszej setki i do zlewu
3. Zalanie kolumny, (odkręcam przepływ wody na ZP dość mocno) jednocześnie zmniejszam o około 1/3 grzanie, temperatura spada nawet do 50 stopni C
4. po chwili przykręcam coraz bardziej przepływ wody przez ZP temperatura zaczyna rosnąć i tak do ok 75 stopni, a potem to już walka z temperaturą, która za żadne skarby nie chce przez chwilę nawet być stabilna, i tak do końca :(

Odziwo destylat cały czas leci bardzo mocny 95 %, tylko tyle że raz "nędznie kapie" a raz się "leje". Co delkikatnie zwiększe przepływ wody przez ZP to temperatura bardzo mocno spada co zmniejsze to rośnie i to nawet powyżej 80 stopni C. Teraz więc proszę o pomoc co robię źle.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
promocja
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Jak ustabilizować tą kolumnę POMOCY!

Post autor: Wald »

A czym regulujesz przepływ wody przez ZP? Tu trzeba bardzo precyzyjnej regulacji precyzyjnym zaworem. Jeśli dobrze widzę na zdjęciu, to masz zawór kulowy. Ciężko będzie! Możesz znaleźć średni punkt (nie mówię że będzie łatwo) a precyzyjnie doregulować grzaniem. Ustawisz temperaturę, ale tempo odbioru daruj sobie puki nie zmienisz zaworu do ZP.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

Autor tematu
lukaszoooooo
5
Posty: 8
Rejestracja: środa, 16 lut 2011, 14:54
Re: Jak ustabilizować tą kolumnę POMOCY!

Post autor: lukaszoooooo »

Zawór do regulowania przepływu wody też jest inny niż na zdjęciu (zapomniałem dopisać) jest bardzo dokładny, nie żaden kulowy to zdjęcie to była próba czy obieg gdzieś nie przecieka, przy psoceniu chłodzenie podpinam do kranu trójniekiem na ZP jest zaworek precyzyjny na chłodnicę zawór kulowy.

kondzik
30
Posty: 46
Rejestracja: czwartek, 5 sie 2010, 09:04
Krótko o sobie: Od dnia, kiedy strzałą trafił we mnie amor
W sercu mam psocenie a w żyłach etanol
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Zielona Góra
Re: Jak ustabilizować tą kolumnę POMOCY!

Post autor: kondzik »

Kolega Wald ma racje. Sam posiadam w swojej kolumnie zawór kulowy i jestem z niego mega niezadowolony!!! Tylko, że nauczyłem sobie jakoś radzić ;) Ustawiam minimalny przepływ wody i temperaturę reguluję grzaniem.
Pozdrawiam
Od dnia, kiedy strzałą trafił we mnie amor
W sercu mam psocenie a w żyłach etanol ;)
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Jak ustabilizować tą kolumnę POMOCY!

Post autor: Zygmunt »

No dobra- źle to robisz. Najpierw odłącz jeden albo dwa palce od dołu- masz ich za dużo, to utrudnia regulację. Nie wylewaj żadnej pierwszej setki do zlewu. Jak kolumna zacznie być gorąca, to otwórz wodę na max i tak trzymaj kolumnę aż cała będzie gorąca. Zmniejsz grzanie. Przydałby się termometr w wypełnieniu, wtedy widziałbyś temp. stabilizacji. Stabilizuj w ten sposób 30-45minut (do godziny), następnie możesz delikatnie zwiększyć grzanie, a potem tak przykręcaj wodę, aż zacznie kapać przedgon (1-2 krople/sek). Odbierasz przedgon aż temperatura nad palcami zacznie być stała- przedgonu może być nawet do 0,5l. Wtedy możesz pobawić się lekko wodą w zp- możesz tak zmniejszać jej przepływ, żeby temperatura dalej była stała, a z chłodnicy kropelki leciały szybciej. Grzania nie dotykasz. Jaki masz regulator?
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Autor tematu
lukaszoooooo
5
Posty: 8
Rejestracja: środa, 16 lut 2011, 14:54
Re: Jak ustabilizować tą kolumnę POMOCY!

Post autor: lukaszoooooo »

Regulator twojej roboty Zygmuncie. Dziękuję za rade teraz czekam na "dojście" cukrówki i naprzód. W niedługim czasie zdam relacje czy udało się ustabilizować moją kolumnę.

Dziękuję i Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Jak ustabilizować tą kolumnę POMOCY!

Post autor: Zygmunt »

A, prawda:) No to sprawa mocno ułatwiona. W trakcie stabilizacji gałka potencjometru ma być w pozycji "na górze" i powinno pójść bez problemu.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Calyx
1050
Posty: 1057
Rejestracja: środa, 26 lis 2008, 18:47
Krótko o sobie: Hobbysta :)
Ulubiony Alkohol: kazdy z polki "zrob to sam"
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Las nad Pilica
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: Jak ustabilizować tą kolumnę POMOCY!

Post autor: Calyx »

lukaszoooooo pisze:... leci bardzo mocny 95 %, tylko tyle że raz "nędznie kapie" a raz się "leje"...
To świadczy, że "przegrzewasz" czyli dobrałeś zbyt dużą moc grzania.
Uzyskałeś wzorcowe zalanie kolumny i przelewanie się flegmy przez chłodnicę.
Sztuczka polega na dobraniu mocy grzania do powrotu i odbioru.
Na CM lepiej przegiąć w dół niż w górę.
Zawór precyzyjny bardzo ułatwi sterowanie ale i na kulowym można
ustabilizować taki system. Ważne aby nie "regulować" wszystkim na pałę.
Spróbuj ustalić przepływ wody przez deflegmator i moc grzania podczas stabilizacji rury.
Może to trwać, nic Cię nie pogania. Dopiero jak jesteś pewien, że jest OK
zaczynaj zwiększać moc na grzaniu (wody nie ruszasz) i zatrzymujesz grzanie
na poziomie odbioru kilku kropel na sekundę.
Nie zniechęcaj się, dmuchanie w puzon wymaga cierpliwości.

Pozdrawiam Calyx
Kiedy fikam, to jestem grafikiem, kiedy psocę, to jestem psotnikiem :)
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Jak ustabilizować tą kolumnę POMOCY!

Post autor: rozrywek »

Tak to jest jak się kupuje sprzęt z aledrogo.

Dobra. wystarczy wymądrzeń.

Zwyczajnie wpadłeś w panikę i zacząłeś regulować dwie sprawy na raz!!!
grzanie i woda, kręciłeś i tym i tym próbując ustawić odbiór.
co za tym poszło sprzęt zwariował ponieważ dostawał sprzeczne decyzje.

wodę na zp odkręć i zostaw w spokoju, reguluj grzanie, jak się zagotuje przykręć, poczekaj i odkręcaj delikatuśnie, powolutku, aż zacznie lecieć tak jak powinno, równo i miarowo.

Ja mam łatwiej ponieważ mam gaz, widzę płomień, i po milimetrze sobie odkręcę, nie wiem jaki masz regulator, ale powinno być ok.

Tylko zostaw zp w spokoju.
Pozdrawiam.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

asir1956
10
Posty: 19
Rejestracja: czwartek, 16 gru 2010, 18:26
Podziękował: 149 razy
Re: Jak ustabilizować tą kolumnę POMOCY!

Post autor: asir1956 »

Witaj.
Moją pierwszą kolumną była kolumna typu CM. Miałem początkowo podobne problemy podczas prowadzenia procesu.W moim przypadku problemy skończyły się w momencie zastosowania zaworka precyzyjnego do ustawiania refluksu oraz watomierza.Okazało się,że
mój regulator mocy nie pracuje liniowo,nawet minimalny ruch potencjometrem powodował zmianę mocy grzania nawet o 300W.Myślałem,że mam uszkodzony regulator.
Nowy zachowywał się podobnie.Dopiero watomierz umożliwił precyzyjne ustawienie parametrów pracy.Kolumna zaczęła pracować prawidłowo.
Pozdrawiam.

we125
400
Posty: 410
Rejestracja: niedziela, 15 sie 2010, 12:50
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Jak ustabilizować tą kolumnę POMOCY!

Post autor: we125 »

Ja tak samo jak kolega lukasz nie potrafiłem ustabilizować kolumny. Jednak chwilami procent uzyskiwałem 96. Sprężynki robiły swoje.Zamówiłem dobry termometr i zaworek precyzyjny. Po waszych radach myślę ,że mi się uda ustabilizować kolumnę. A ja kręciłem zaworkiem na prawo i lewo ,zaworkiem za 1.50.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy destylacyjne”