Jak "uratować" wino z jabłek?

Jabłka, wiśnie, czereśnie, porzeczki czerwone i czarne, gruszki, śliwki, truskawki ...

Autor tematu
Sofronoff
10
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 5 sty 2014, 22:56
Podziękował: 2 razy

Post autor: Sofronoff »

Zrobiłem pierwsze w życiu wino - z jabłek.
Wyszło tego ok. 20L, 18% alkoholu, ale niestety jest niesmaczne, i to nie dlatego, że lubię słodkie a "wyszło" raczej pół-wytrawne. Ma też nieatrakcyjny posmak i zapach. Wino wyraźnie zalatuje bimbrem.

Wino może nie jest aż tak nieatrakcyjne, aby je wylewać albo destylować, ale - choć wino lubię - to do tego WŁASNEGO zdecydowanie mnie nie ciągnie. Nie wiem, gdzie zrobiłem błąd. Może ten lekko gorzkawy smak bierze się stąd, że do sokowirówki wrzucałem całe jabłka...?

Wiem, podany wyżej skromny opis moich doznań estetycznych jest wybitnie względny, ale może ktoś ma pomysły, jak i czym je mogę w prosty sposób "pod siebie" uszlachetnić: przyprawić lub dosłodzić?
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2369
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Jak "uratować" wino z jabłek?

Post autor: Kamal »

A jakich drożdży używałeś?
Daj mu trochę jeszcze odpocząć, w balonie.
Obrazek
Awatar użytkownika

szatajoh
200
Posty: 234
Rejestracja: niedziela, 28 paź 2012, 15:50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whiski i Sliwowica
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Norynberga/Zywiec
Podziękował: 93 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Kontakt:
Re: Jak "uratować" wino z jabłek?

Post autor: szatajoh »

Moja odpowiedz po prostu trzeba to przedestylowac najlepiej na pot stilu.
Będziesz mial Calwadosa.

Autor tematu
Sofronoff
10
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 5 sty 2014, 22:56
Podziękował: 2 razy
Re: Jak "uratować" wino z jabłek?

Post autor: Sofronoff »

Kamal pisze:A jakich drożdży używałeś?
Daj mu trochę jeszcze odpocząć, w balonie.
Wino po miesiącu od chwili, kiedy definitywnie przestało "pracować", przelałem do 5 litrowych baniaków po wodzie mineralnej. I tak sobie leżakują...
A co do drożdży - Enovini do win owocowych.
szatajoh pisze:Moja odpowiedz po prostu trzeba to przedestylowac najlepiej na pot stilu.
Będziesz mial Calwadosa.
Tak jest najprościej i tak mogę zrobić zawsze :-)
Pytanie, w jaki sposób można o to wino zawalczyć...? Przyprawy, cukier,...?
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2369
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Jak "uratować" wino z jabłek?

Post autor: Kamal »

Wino po miesiącu od chwili, kiedy definitywnie przestało "pracować", przelałem do 5 litrowych baniaków po wodzie mineralnej. I tak sobie leżakują...
I masz przyczynę. Przelej to wino jak najszybciej do balona szklanego, zanim złapie jeszcze więcej aromatów plastiku.
Obrazek
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1312
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Jak "uratować" wino z jabłek?

Post autor: ramzol »

Mam podobne z winogrona nadaje się tylko na grzańca. Też pierwsze. Jak się nie chce czegoś zrobić jak należy to się nie należy cudów spodziewać. Gniazdo nasienne z jabłek powinno się usuwać i to pewnie jest przyczyną gorzkiego posmaku. Wino do starzenia zostawia się w jednym pojemniku i na pewno nie plastikowym. Widziałeś gdzieś wino w plastikowej butelce?? Nie mówię o mózgo... po 3 zł
Zlej w balon zostaw na 3 miesiące i zobacz co będzie, ale @szatojoh podaje chyba najlepsze rozwiązanie. Tylko dobrego operatora poszukaj bo ani wina ani calvadosu może nie być. Mój czwórniak też był gorzki na początku a teraz jest wspaniały w smaku. Tylko on ma 9% i 7 miesięcy.
Mógłbyś też napisać więcej. Ile wynosi Blg końcowe?? Bo mocne wina muszą być słodkie. Skąd wiesz że ma 18%??
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Jak "uratować" wino z jabłek?

Post autor: pokrec »

Ja wina trzymam już po 5 lat w plastikowych butlach po mineralce i trzymają się świetnie,nie zauważyłem nic, absolutnie nic złego. PET jest kompatybilny z alkoholem. Gdyby PET-owi coś się działo od alkoholu, to mój denaturat jaki 10 lat temu kupiłem w PET-cie już dawno by przeżarł cieniutkie ścianki butelki.
PET również dobrze znosi kwasy, nie toleruje zasad - roztwór "kreta" do rur kiedyś mi przeżarł PET-a i popłynął po podłodze - na szczęście to było w garażu a podłoga była ogresowana.
Jakbym chciał moje wino trzymać w szklanych butelkach, to chyba bym zbankrutował na tych flaszkach...
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2369
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Jak "uratować" wino z jabłek?

Post autor: Kamal »

U mnie kiedyś ojciec dostał wino w butelce plastikowej. Było lekko wzmacniane %. Trochę się go wypiło. Było nawet niezłe. Ale po dłuższym czasie przebywania w butelce, zmieniło smak i zapach na gorsze. Już nienadawało się do wypicia. Sam zapach już zniechęcał.
Obrazek
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Jak "uratować" wino z jabłek?

Post autor: lesgo58 »

Nie ma o czym dyskutować. Wystarczy wlać czystą dobrą wodę gotową do picia(oczywiście nie taką kupioną w markiecie) do dwóch pojemników. Jeden plastikowy, drugi szklany. Pozostawić na kilka, kilkanaście dni. Nie wymagam żeby zostawić na dłużej, bo woda ma też swoją gwarancję. Po czym spróbować - najlepiej w ciemno. I to jest tylko aspekt wrażeń organoleptycznych, bo o wpływie na zdrowie nie wspomnę.
O wpływie na inne produkty też nie wspomnę.
Wystarczy poszperać w necie.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Autor tematu
Sofronoff
10
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 5 sty 2014, 22:56
Podziękował: 2 razy
Re: Jak "uratować" wino z jabłek?

Post autor: Sofronoff »

ramzol pisze: Ile wynosi Blg końcowe?? Bo mocne wina muszą być słodkie. Skąd wiesz że ma 18%??
Nie wiem. Nie mam próbnika. Akurat miałem tylko probierz do pomiaru zawartości alkoholu w winie. Wskazuje 18%. Wypiłem wieczorem kilka lampek i faktycznie może tyle mieć... niestety, wyszedł niesmaczny "killer".
Kamal pisze:U mnie kiedyś ojciec dostał wino w butelce plastikowej. [...] po dłuższym czasie przebywania w butelce, zmieniło smak i zapach na gorsze. Już nienadawało się do wypicia. Sam zapach już zniechęcał.
To nadal nie znaczy, że winien jest PET.
lesgo58 pisze:Nie ma o czym dyskutować. Wystarczy wlać czystą dobrą wodę gotową do picia(oczywiście nie taką kupioną w markiecie) do dwóch pojemników. Jeden plastikowy, drugi szklany. Pozostawić na kilka, kilkanaście dni. Nie wymagam żeby zostawić na dłużej, bo woda ma też swoją gwarancję. Po czym spróbować - najlepiej w ciemno. I to jest tylko aspekt wrażeń organoleptycznych, bo o wpływie na zdrowie nie wspomnę.
O wpływie na inne produkty też nie wspomnę.
Wystarczy poszperać w necie.
Widać wyraźnie, że jest o czym dyskutować.
Ależ jak najbardziej proszę "wspomnieć" o "wpływie na zdrowie", "wpływie na INNE produkty". Po to mamy forum, aby dzielić się wiedzą a nie siać zabobon. Straszono już nas kineskopowymi telewizorami, telefonią komórkową, mikrofalówkami a póki co częściej liczymy kalorie niż patrzymy na skład chipsów.

Nie mówię, że PET nie szkodzi. Nie wiem. Pamiętam sprzedawany na bazarze spirytus ROYAL, więc nie jest tak źle. Proszę jednak nie odsyłać nas do szperania w necie. Tam wyczytać można wszystko. Znaleźć potwierdzenie najbardziej nieprawdopodobnej hipotezy. Dosłownie.

Poza tym, to nie jest forum o życiu "fit". Rozmowa o "zdrowiu" na tym forum nadaje rozmowie rys groteski... żartuję :-)

LeoNike
30
Posty: 44
Rejestracja: sobota, 5 lip 2014, 13:17
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 27 razy
Re: Jak "uratować" wino z jabłek?

Post autor: LeoNike »

Chyba jestem sto lat za murzynami bo nie słyszałem o czymś takim jak probierz do pomiaru alkoholu w winie.
Jesteś pewny, że to wino nie ma 18 blg?
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7337
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: Jak "uratować" wino z jabłek?

Post autor: radius »

No, to zapytaj wujka Googla o "winomierz kapilarny" :mrgreen:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Jak "uratować" wino z jabłek?

Post autor: lesgo58 »

Sofronoff pisze: Ależ jak najbardziej proszę "wspomnieć" o "wpływie na zdrowie", "wpływie na INNE produkty". Po to mamy forum, aby dzielić się wiedzą a nie siać zabobon. Straszono już nas kineskopowymi telewizorami, telefonią komórkową, mikrofalówkami a póki co częściej liczymy kalorie niż patrzymy na skład chipsów.

Nie mówię, że PET nie szkodzi. Nie wiem. Pamiętam sprzedawany na bazarze spirytus ROYAL, więc nie jest tak źle. Proszę jednak nie odsyłać nas do szperania w necie. Tam wyczytać można wszystko. Znaleźć potwierdzenie najbardziej nieprawdopodobnej hipotezy. Dosłownie.

Poza tym, to nie jest forum o życiu "fit". Rozmowa o "zdrowiu" na tym forum nadaje rozmowie "rys groteski... żartuję :-)
Nie pisałem o wpływie na zdrowie, i nie mam zamiaru straszyć - bo to byłby dopiero rys groteski..." :D
Moim zamiarem było zwrócenie uwagi na wpływ plastiku na jakość organoleptyczną. itp.itd. Temat był wałkowany na forum niejednokrotnie.
Oczywiście intensywność wrażeń jest zależna od subiektywnej wrażliwości smakującego.
Trochę nieszczęśliwy ten przykład z ROYALEM. ;)

P.S. Przepraszam za OT.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Jak "uratować" wino z jabłek?

Post autor: Wald »

radius pisze:No, to zapytaj wujka Googla o "winomierz kapilarny" :mrgreen:
Owszem, jest coś takiego, ale... To "ale" czyni go nieprzydatnym bo, po pierwsze jest bardzo niedokładny (pomiar wyłącznie orientacyjny), a po drugie wyłącznie do win wytrawnych. Obecność cukru całkowicie uniemożliwia pomiar. Podsumowując, to niema jak zmierzyć alkoholu w winie.
Kamal pisze:U mnie kiedyś ojciec dostał wino w butelce plastikowej. Było nawet niezłe. Ale po dłuższym czasie przebywania w butelce, zmieniło smak i zapach na gorsze.
To nie od opakowania, bo jak zostawisz napoczęte wino w szkle, też będzie niepijalne po czasie. Do takich resztek trzeba mniejszego naczynia, tak żeby napełnić je całkowicie, i nie przelewać (już na pewno nie przez lejek), bo napowietrzone też się zepsuje.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

Autor tematu
Sofronoff
10
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 5 sty 2014, 22:56
Podziękował: 2 razy
Re: Jak "uratować" wino z jabłek?

Post autor: Sofronoff »

Dokładnie nazywa się to "Wskaźnik do win owocowych", wyprodukowany w 1987r. w cenie 337zł przez Wielobranżową Spółdzielnię "Wisła" w Józefowie k. Otwocka :-)

Autor tematu
Sofronoff
10
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 5 sty 2014, 22:56
Podziękował: 2 razy
Re: Jak "uratować" wino z jabłek?

Post autor: Sofronoff »

Wald pisze:czyni go nieprzydatnym bo, po pierwsze jest bardzo niedokładny (pomiar wyłącznie orientacyjny), a po drugie wyłącznie do win wytrawnych. Obecność cukru całkowicie uniemożliwia pomiar. Podsumowując, to niema jak zmierzyć alkoholu w winie.
Być może. Jak będę dysponował destylatorem i CZASEM, to przeliczę ile faktycznie było "cukru w cukrze" ;-)
Póki co, nowonastawione wino ma 12% po 2,5 miesiącach pracy na tych samych drożdżach. Zobaczymy jak wypadnie.
I jeszcze jedno: to samo wino przelane z gąsiora, ale do szklanej butelki smakuje równie paskudnie.
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2369
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Jak "uratować" wino z jabłek?

Post autor: Kamal »

Spróbowałem przed chwilą wina które stoji w butelce szklanej 0,75l. A została go może 100ml. I nadal jest dobre. Choć można wyczuć delikatną różnicę. A stoji sb tak rok.
A tamto wino, o którym pisałem wcześniej, stało niecały rok w butelce plastikowej.
Obrazek

LeoNike
30
Posty: 44
Rejestracja: sobota, 5 lip 2014, 13:17
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 27 razy
Re: Jak "uratować" wino z jabłek?

Post autor: LeoNike »

radius pisze:No, to zapytaj wujka Googla o "winomierz kapilarny" :mrgreen:

Wygoglowałem. :D I wiem dlaczego uważam wciąż, że o nim nie słyszałem. Jak Biowin pisze służy tylko do win wytrawnych białych, gdzie przefermentował cały cukier i ma 3% alkoholu dokładności.

Win białych nie robię, to raz, a taka dokładność to dwa. :D
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1312
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Jak "uratować" wino z jabłek?

Post autor: ramzol »

To że jest nie smaczne to nie pet. Zrobiłeś wino z soku jabłkowego który z lenistwa przetarłeś z pestkami. nic dobrego z tego nie wyjdzie. Do tego nawaliłeś cukru bóg wie ile i nie wiesz ile go w winie zostało. Postarałeś się (nawet nie wiedząc) żeby to wino nie wyszło.
Wartość % alkoholu w winie się oblicza z ilości cukru który zjadły tak kochane na tym forum drożdże. Zmierzyć jest ciężko bo cukier resztkowy będzie zakłamywał. Jest to Twoje pierwsze wino, przyjmij porażkę jak facet (jak nikt nie widzi weź flaszkę i po szlochaj w kącie ; :D ) ) zostaw i zabutelkuj za pół roku. Będziesz do niego wracał z czasem zupełnie inaczej i smak będzie miał drugorzędne znaczenie. Ewentualnie kup sok jabłkowy, jabłka i zrób z tego 40l, Ja bym to olał albo zrobił z tego calvadosik palce lizać. Zacznij od przepisów na 5-10l i odpuść plastik. Chyba ze masz w :dupa: smak.

Wyciągnij wnioski, poczytaj , zacznij planować wino, nim dostaniesz owoce, masz wiedzieć czy będzie słodkie czy wytrawne i ile ma mieć %. Kup podstawowy miernik cukromierz. Jeżeli myślisz, że wystarczy wrzucić owoce do baniaka i dodać cukru, to zacznij bimber robić nie wino.
Czym więcej serca włożysz, w przygotowanie fermentacji tym lepszy trunek wlejesz w kieliszek. Przyprawa do tego niech będzie wiedza, której musisz sam poszukać.
Może być dziwnie napisane bo trochę zmęczony jestem :poklon;

W telewizji leci wróżbita Maciej może warto zadzwonić ;)
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.

Autor tematu
Sofronoff
10
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 5 sty 2014, 22:56
Podziękował: 2 razy
Re: Jak "uratować" wino z jabłek?

Post autor: Sofronoff »

ramzol pisze: Jest to Twoje pierwsze wino, przyjmij porażkę jak facet (jak nikt nie widzi weź flaszkę i po szlochaj w kącie ; :D )
Doprawdy, rzadko na moderowanym forum można znaleźć tak jałową "podpowiedź".
Nie ważne.

W najbliższym czasie będę widział się z ojcem, który zawsze robił wino w ten sam sposób i zawsze smakowało. Może usłyszę coś ciekawego od człowieka, który w życiu nie korzystał z cukromierza i nie bawił się w "aptekarza". Nigdy nie usuwał gniazd nasiennych z jabłek, które hurtem wrzucał do sokowirówki.
Trzymałem się jego przepisu, ale wino nie wyszło. Może to wina cukru (bo cukier cukrowi dziś nie równy), może wina drożdży, może wody. Nie wiem.

Póki co, nadal nie wiem, jak i czym je można przyprawić/poprawić.
Wylać czy przedestylować można zawsze. Tak jest najprościej.
Szukałem rady, jak o nie "zawalczyć".

Moderowane są posty userów, którzy mają wciąż akceptację. Inne moderatorzy mogą oczywiście moderować - jeśli uważasz, że coś jest nie tak - zgłoś post - MANOWAR

Autor tematu
Sofronoff
10
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 5 sty 2014, 22:56
Podziękował: 2 razy
Re: Jak "uratować" wino z jabłek?

Post autor: Sofronoff »

Moderowane są posty userów, którzy mają wciąż akceptację. Inne moderatorzy mogą oczywiście moderować - jeśli uważasz, że coś jest nie tak - zgłoś post - MANOWAR

Dziękuje za info.
Na forum nie ma przymusu odpowiedzi, zatem tym bardziej jestem zdumiony...
Nie ważne.
"Po owocach ich poznamy..." a nie "zgłoszeniach" - z takiego założenia wychodzę :-)
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1312
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Jak "uratować" wino z jabłek?

Post autor: ramzol »

Sofronoff pisze:Zrobiłem pierwsze w życiu wino - z jabłek.
Wyszło tego ok. 20L, 18% alkoholu, ale niestety jest niesmaczne, i to nie dlatego, że lubię słodkie a "wyszło" raczej pół-wytrawne. Ma też nieatrakcyjny posmak i zapach. Wino wyraźnie zalatuje bimbrem.

Wino może nie jest aż tak nieatrakcyjne, aby je wylewać albo destylować, ale - choć wino lubię - to do tego WŁASNEGO zdecydowanie mnie nie ciągnie. Nie wiem, gdzie zrobiłem błąd. Może ten lekko gorzkawy smak bierze się stąd, że do sokowirówki wrzucałem całe jabłka...?
4 posty niżej napisałem
Wino do starzenia zostawia się w jednym pojemniku i na pewno nie plastikowym. Widziałeś gdzieś wino w plastikowej butelce?? Nie mówię o mózgo... po 3 zł
Zlej w balon zostaw na 3 miesiące i zobacz co będzie, ale @szatojoh podaje chyba najlepsze rozwiązanie.
Niestety na to, że w smaku jestem jałowy nic nie poradzę, choć moje posty mówią co innego. I nie będę się tu dalej wyjałowiał bo jesteś mądrzejszy. Zacznij czytać ze zrozumieniem, bo możne tu jest problem.
Jeżeli uważasz ze wino po miesiącu może być dobre to powodzenia. Jeżeli podstawowy przyrząd winiarza masz za aptekarską dokładność, to twoja sprawa.

Masz totalny brak wiedzy podstawowej i to widać. Jeżeli Ci smakują wina z plastikowych butelek rozlewane po burzliwej na części to proponuje zacząć szukać smaku.

Ps.
Moderowanie na tym forum jest w najlepszym porządku bo w przeciwnym razie posty tego typu ja twój by się tu nie pojawiały. Żeby otrzymać pomoc trzeba podać podstawowe dane, (tym bardziej że nie mamy możliwości spróbować tego wina) tylko trzeba wiedzieć jakie.
Normalnie jak coś jest gorzkie to wystarczy dosłodzić ale pewnie to za łatwe rozwiązanie więc poczekaj na Tatę.
Zadzwoń do mechanika i powiedz mu, że Ci coś z przodu puka ciekawe czy trafi z diagnozą.
Mam nadzieję że moja jałowa wypowiedź nie urazi twojej jak ze wysublimowanej dumy.

edit:
Jest to Twoje pierwsze wino, przyjmij porażkę jak facet (jak nikt nie widzi weź flaszkę i po szlochaj w kącie ; :D )
Moderator ma poczucie humoru którego tobie brakuje.
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Jak "uratować" wino z jabłek?

Post autor: gr000by »

Sofronoff pisze:Moderowane są posty userów, którzy mają wciąż akceptację. Inne moderatorzy mogą oczywiście moderować - jeśli uważasz, że coś jest nie tak - zgłoś post - MANOWAR

Dziękuje za info.
Na forum nie ma przymusu odpowiedzi, zatem tym bardziej jestem zdumiony...
Nie ważne.
"Po owocach ich poznamy..." a nie "zgłoszeniach" - z takiego założenia wychodzę :-)
Nie ma też przymusu pisania na tym forum. Podałeś tyle danych, że nawet mojej kryształowej kuli brakuje możliwości przywidywania, co mogło pójść nie tak. Dalej nie wiem jak określiłeś, że wino ma 18%, brakuje informacji o BLG początkowym i obecnym, ile cukru dodawałeś, w jakiej temperaturze fermentowałeś, jakie drożdże, jakie pożywki, jakie cudowne dodatki, czy śpiewałeś drożdżom kołysanki na dobranoc i czy okrywałeś gąsior śpiworem, żeby im czasem przy grzejniku nie było za zimno...
ramzol odpisał bardzo konkretnie, żebyś przyjął porażkę na klatę, a nie reanimował trupa na siłę - daj mu dojrzeć, może się okaże, że nie umarł, tylko paskudnie mocno śpi i poprawia mu się z czasem. Ale do tego trzeba mieć też elementarną wiedzę na temat wytwarzania alkoholi, bo korzystając z "wiedzy osób doświadczonych", można się przejechać jak cholera na ich "wiedzy" - kilka takich przypadków spotkałem w swoim życiu, nie wiedziałem od czego zaczynać - czy od kopania dołu i przygotowywania ołowianej trumny na ich napromieniowaną wiedzę, czy od reedukacji w podstawowych zagadnieniach, żeby wyprowadzić ich na prostą...
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1312
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Jak "uratować" wino z jabłek?

Post autor: ramzol »

Dodam, że Twój tato może robić dobre wina i w cale tego nie podważam. Może też nie używać cukromierza ani innych "aptekarskich przyrządów". Ale albo ma sprawdzone przepisy których się trzyma, albo ma swój w męczarniach i przez lata wypracowany. Ma na pewno wiedzę i doświadczenie. Ty nie masz ani jednego, ani drugiego, a do tego brak Ci odwagi na podjęcie jakiekolwiek decyzji. Dlatego szukasz pomocy tutaj. Pomijam już fakt wchodzenia w jakieś środowisko i poruszania fundamentów jego działania. Bo ja wiem lepiej i tak to powinno w internecie wygadać. :bezradny:
Nie uważam się za wytrawnego winiarza, ale potrafię wyciągać wnioski i podejmować decyzję, czego brakowało mi na początku. I widać to na półce z winami.

Wniosek z tego zdarzenia:

Na każdy post w stylu zrobiłem wino, proszę o pomoc bo jest nie dobre (brak podstawowych informacji) i brak skruchy, będę podawał numer do wróżbity Macieja z polsatu, bo forumowi wróżbici mają za dużo roboty.
Powodzenia w zdobywaniu wiedzy i doświadczenia (uważaj bo to niekiedy boli).
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Jak "uratować" wino z jabłek?

Post autor: Wald »

Sofronoff pisze:"Wskaźnik do win owocowych", wyprodukowany w 1987r.
IMHO jest to cukromierz, wyskalowany jak dzisiejsze multimierze. Oprócz skali z zawartością cukru mają jeszcze drugą, z możliwym % do uzyskania. 18% wskazywałoby, że jeszcze kupa cukru została do przerobienia. Pewne od początku było go za dużo i wina może z tego już nie uda się zrobić.
Sofronoff pisze:Może usłyszę coś ciekawego od człowieka, który w życiu nie korzystał z cukromierza i nie bawił się w "aptekarza". Nigdy nie usuwał gniazd nasiennych z jabłek, które hurtem wrzucał do sokowirówki.
Pewnie usłyszysz wiele ciekawych opowieści, a tu pytasz fachowców i takie odpowiedzi dostajesz. Oczywiście trochę zgadujemy, bo o tym co masz, faktycznie wiemy tylko że nie wyszło. Nic poza tym. Ze swą butą przypominasz koalaka, który wiedział lepiej, ale pytał. Pytał i pytał, a żadna odpowiedź mu nie pasowała.


Jak do tej pory temat nic nie wnoszący do wiedzy o wytwarzaniu wina.
Jak tak dalej pójdzie skończy na śmietniku.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

Autor tematu
Sofronoff
10
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 5 sty 2014, 22:56
Podziękował: 2 razy
Re: Jak "uratować" wino z jabłek?

Post autor: Sofronoff »

Żadnych pożywek nie dawałem.
Ojciec nigdy nie używał cukromierza, bo ich kiedyś po prostu nie było. Przez setki lat "jakoś" radziliśmy sobie bez tych i podobnych udogodnień....
Wald pisze: Oprócz skali z zawartością cukru mają jeszcze drugą, z możliwym % do uzyskania. 18% wskazywałoby, że jeszcze kupa cukru została do przerobienia. Pewne od początku było go za dużo i wina może z tego już nie uda się zrobić
.
Wydawało mi się, że 18% na wino, to i tak b. dużo.
Obecny probierz ma tylko jedną skalę.
Wrzucę go do wytrawnego wina i zobaczymy, czy wskazanie idzie w parze z deklaracją producenta, nie przekłamuje.
Kupię miernik BLG i wtedy porównam.
Wald pisze: a tu pytasz fachowców i takie odpowiedzi dostajesz. Oczywiście trochę zgadujemy, bo o tym co masz, faktycznie wiemy tylko że nie wyszło. Nic poza tym. Ze swą butą przypominasz koalaka, który wiedział lepiej, ale pytał. Pytał i pytał, a żadna odpowiedź mu nie pasowała.
Pytam, ale przecież nie w oczekiwałem, ze ktoś wyleje na mnie swoje frustracje - stąd była sugestia, że jeśli jestem AŻ TAK głupi, to przymusu odpowiedzi nnie ma :-)
Wspomniałem, że wino mam w dwóch różnych opakowaniach - w PET i w szklanej butelce a z obu smakuje podobnie. A na tym forum widzę dwie, albo 2,5 szkoły na sam temat PET. Dlatego sugestia co do PET mi "nie pasowała". Podobnie jest ze szkołą fetyszyzującą pozostawienie gniazd nasiennych. I szukam dalej...


Jak do tej pory temat nic nie wnoszący do wiedzy o wytwarzaniu wina.
Jak tak dalej pójdzie skończy na śmietniku.
[/quote]
Trudno, co robić... Przecież nie będę się upierał na prywatnym forum.
Takie to już Polaków rozmowy: na śmietnik interlokutora! :-)
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1312
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Jak "uratować" wino z jabłek?

Post autor: ramzol »

Przeczytaj od początku temat i sam sobie odpowiedz na pytanie z pierwszego postu. Bo jako jedyny wiesz najlepiej.
Proponuję zajrzeć na wino.org i zacząć tak samo jak na tym prywatnym forum. A potem na każde następne, które poda wujek google.
Od razu Ci powiem, ze wszystkie są prywatne.
Miło było poznać :klaszcze:
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.

LeoNike
30
Posty: 44
Rejestracja: sobota, 5 lip 2014, 13:17
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 27 razy
Re: Jak "uratować" wino z jabłek?

Post autor: LeoNike »

Sofronoff pisze:Ojciec nigdy nie używał cukromierza, bo ich kiedyś po prostu nie było. Przez setki lat "jakoś" radziliśmy sobie bez tych i podobnych udogodnień....
Zakładam, że tęsknisz za czasami tv czarno-białej, dwóch kanałów tv, 4 kanałów radia, długich kolejek po cokolwiek, braku internetu i śmierdzącego bimbru? Po co ten cały postęp jak kiedyś było tak dobrze?

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Jak "uratować" wino z jabłek?

Post autor: aronia »

No to może ja spróbuje pomóc(o ile nie uznasz tego za spławienie/odesłanie nowego) - zacznij od podstawowego tematu odnośnie wyrobu trunków wszelakich: http://alkohole-domowe.com/forum/podsta ... t6449.html , bo chyba nikt Ci nie wskazał tej drogi. Sam wolałeś założyć nowy temat niż otworzyć linki które zasugerowało forum przy wpisywaniu postu, użyć wyszukiwarki lub po prostu przeczytać te tematy, które były w tym dziale(a w większości powtarza się ten sam link).
Odnośnie gniazd nasiennych są różne szkoły, ale między wierszami Twojej wypowiedzi udało mi się wyczytać, że wszystko idzie na sokowirówkę i tylko od jej dokładności zależy czy coś z gniazd nasiennych i/lub samych pestek dostanie się do soku - nawet sokowirówka o innych parametrach może powodować to, że teoretycznie tak samo robione wino wyjdzie inne, nie wspominając o innych zmiennych np. odmianie jabłek.
P.S. Nie ma co się obrażać na rady bardziej doświadczonych kolegów, którzy na forum spędzili już trochę czasu, bo oni też kiedyś zaczynali i popełniali błędy.
Awatar użytkownika

manowar
950
Posty: 972
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 17:36
Krótko o sobie: I ain't no nice guy after all
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 213 razy
Kontakt:
Re: Jak "uratować" wino z jabłek?

Post autor: manowar »

Panowie kończyć znęcanie się nad nowym kolegą... Pozwolicie, że ja odpowiem najlepiej jak umiem i wg tej wiedzy, którą można uzyskać z wpisów.

Po pierwsze popełniłeś całą masę błędów:
1. Wybrałeś bardzo zły owoc na mocne wino - jabłkowe wina robi się lekkie i wytrawne - 11% - max 12% - mocniejsze po prostu nie są smaczne.
2. Tak jak pisał ramzol - popełniłeś błąd technologiczny związany z pozyskiwaniem soku - gorzkiego posmaku od przefermentowani pozostałości pestek już się nie pozbędziesz.
3. PET - sprawa dyskusyjna, ale ja bym do PETa nie wlewał wina na dojrzewanie
4. 18% wytrawne / półwytrawne nie ma prawa być smaczne. Ono MUSI być słodkie żeby cukier maskował alkohol. Żeby uprzedzić - jasne bywają madery i porto mocne i wytrawne, ale one są inaczej produkowane i jednak leżakują i to długo.
5. Czas - Cieślak pisze, że szybko dojrzewające wino żytnie jest zdatne do picia po roku, mocne wino musi się dłużej układać - znacznie dłużej.
6. Nic nie piszesz o przepisie - ale żeby z jabłek dobić do 18% trzeba dobrze cukru sypnąć - jeśli jeszcze do tego temperatura też była "pokojowa" to posmaki bimbrowe są nieuniknione i będzie je trudno eliminować.

Podsumowując - wina, które zrobiłeś, nie da się odratować.
Możesz oczywiście spróbować dosłodzić małą porcję - czy to syropem cukrowym czy sokiem jabłkowym i zobaczyć czy ci podejdzie - jeśli tak masz rozwiązanie, jeśli nie to koledzy podali rozwiązania.
Nie ma się co zrażać. Wino to trudny alkohol. Mi powiem szczerze, żadne nie wyszło tak jak powinno i między innymi dlatego zrezygnowałem. Mam ze 30l (sok winogronowy, kwiaty czarnego bzu, daktyle) i pewnie wszystkie pójdą do termouszlachetnienia.

Jak będziesz chciał robić dowolny alkohol to podejdź do tematu z pokorą - poczytaj przepisy, tematy czy to tu, czy na wino.org czy piwo.org i zorientuj się jak należy się do sprawy zabrać. Potem wstaw swój przepis autorski i poczekaj na uwagi. Nie ma co foszyć bo tu i na innych forach naprawdę wszyscy chętnie pomagają. Jeśli czegoś nie wiesz, masz problem, coś nie idzie - to musisz podać maksymalnie dużo szczegółów by ci, którzy mają pomóc, wiedzieli jak najwięcej o twojej sytuacji i faktycznie mogli poradzić. I nie ma się co gniewać i dąsać nawet jak napiszą prawdę, że dałeś ciała i nic z produktu nie będzie - takie życie.

A koledzy radzący (bez przytyków) - Święta idą więc miejcie trochę wyrozumiałości i jak widzicie, że ktoś błądzi i jest zagubiony to czasem trzeba łopatologicznie i krok po kroku powiedzieć co jest nie tak.
Pierwszego nie przepijam, drugiego zresztą też, trzeciego i czwartego, i piątego też nie!
Na kolorowe drinki wiem, że jest teraz moda, dla mnie drink najlepszy to spirytus plus woda!

https://www.facebook.com/PiwniceRedutowe/ - moje przygody alkoholowe
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1312
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Jak "uratować" wino z jabłek?

Post autor: ramzol »

Pytam, ale przecież nie w oczekiwałem, ze ktoś wyleje na mnie swoje frustracje - stąd była sugestia, że jeśli jestem AŻ TAK głupi, to przymusu odpowiedzi nnie ma :-)
Wszystko zaczęło się od żartu którego nie zrozumiałeś, nie mam tak jak Ty w zwyczaju zaznaczać że żartuje bo to jasne i oczywiste ( :D ) Gdzie ktoś nazwał Cię głupkiem?? Brak podstawowej wiedzy to zupełnie coś innego.
Wspomniałem, że wino mam w dwóch różnych opakowaniach - w PET i w szklanej butelce a z obu smakuje podobnie.
Wskaż miejsce w którym piszesz, że masz wino w szklanym opakowaniu, bo nie mogę znaleźć.
A na tym forum widzę dwie, albo 2,5 szkoły na sam temat PET. Dlatego sugestia co do PET mi "nie pasowała". Podobnie jest ze szkołą fetyszyzującą pozostawienie gniazd nasiennych. I szukam dalej...
Podałeś tylko, że masz wino w "pecie" i że przetarłeś przez sokowirówkę całe owoce. To wszystkie informacje więc odpowiedzi nie mogą być inne. Dziwie się, że tego nie potrafisz/nie chcesz zrozumieć.

Frustrację topie w kieliszku, bo mam w czym. Do ludzi podchodzę z szacunkiem czy na to zasługują czy też nie. Potrafię z pokorą przyznać się do błędów, i ludzie z tego prywatnego forum liczą się z moim zdaniem (chyba :D ) Na pewno nie dla tego, że wszytko wiem najlepiej. Na tym zakończę bo nie ma najmniejszego sensu się z Tobą szarpać.
ryżowiec.jpg
Twoje zdrowie "ryżowcem" z wszystkimi klasycznymi błędami, smakuje dużo lepiej niż wygląda i Wesołych świąt.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Jak "uratować" wino z jabłek?

Post autor: Wald »

Sofronoff pisze:Żadnych pożywek nie dawałem.
Przymusu ani tragedii niema, a nastaw owocowy poradzi sobie.
Sofronoff pisze:Ojciec nigdy nie używał cukromierza, bo....
ramzol pisze:Dodam, że Twój tato może robić dobre wina...
ma sprawdzone przepisy których się trzyma...
Ma na pewno wiedzę i doświadczenie.
Pewnie gdybyś użył takich samych składników i zachował reżim technologiczny taty, też miałbyś dobre wino.
Sofronoff pisze:Obecny probierz ma tylko jedną skalę.
Przeczytaj jaką, w jakich jednostkach. Jeśli to są procenty, to jak pisałem wcześniej.
Sofronoff pisze:Wrzucę go do wytrawnego wina i zobaczymy, czy wskazanie idzie w parze z deklaracją producenta, nie przekłamuje.
Wystarczy, że sprawdzisz wskazania w czystej wodzie. Powinien wskazać zero.
Sofronoff pisze: sugestia co do PET mi "nie pasowała"
Każdy robi jak chce, a internet pozwala pisać różne rzeczy i opinie. Głupoty też. Wiele razy pisałem, że największa trudność, to oddzielenie "ziarna od plew", czyli wiedzy od demagogi i głupot. Moje zdanie mogą nie wszyscy podzielać. Ja korzystam z pojemników plastikowych po wodzie 18,9 litra wyłącznie do nastawów i jeszcze nikt niczego nie wyczuł. Wino którym wygrałem konkurs w tym roku też było w takim pojemniku fermentowane. Jednak na dojrzewanie i przechowywanie, używam tylko szkła.
Polipropylen (PP) nie nadaje się wcale. To on zasmrodzi zawartość, a w podwyższonej temperaturze zrobi to błyskawiczne.
Sofronoff pisze:Takie to już Polaków rozmowy: na śmietnik interlokutora! :-)
Przecież rozmowa się toczy i nikt jej nie przerywa. Nie zamierzamy pozbawiać Cię możliwości wypowiedzi, jednak bardziej przypomina to czat niż rozwiązywanie problemów przy produkcji wina. Cały temat nie zawiera żadnej wiedzy merytorycznej. Kompletnie nie przydatny dla innych, tych, co za czas jakiś będą to czytać.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

Autor tematu
Sofronoff
10
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 5 sty 2014, 22:56
Podziękował: 2 razy
Re: Jak "uratować" wino z jabłek?

Post autor: Sofronoff »

Dziś mam już cukromierz, alkoholomierz i winomierz kapilarny.
Cukromierz wskazuje grubo poniżej 0 BLG. Rozumiem więc, że wino jest "wytrawione".
Przećwiczyłem więc i alkoholomierz, który wskazywał w klasycznej "czystej" 40% a w winie 10%. I to była niespodzianka, bo probierz o którym pisałem wcześniej wskazywał dziś 16-18%.
Przećwiczyłem też i kupiony dziś winomierz kapilarny, który wskazanie na kapilarze zatrzymał na 10%.

Nie wiem, czy to od tych kilku "wychylonych" zawartości menzurek, czy to od jakiejś siły wyższej, ale wskaźnik ojca spadł mi przy wycieraniu na podłogę i... rozbił się. Zabobonny nie jestem, ale... może to po prostu jakiś znak :-)
LeoNike pisze:Poprawiłem bo nie ja to napisałem - MANOWAR
Po co ten cały postęp jak kiedyś było tak dobrze?
A czy ja neguję walory postępu? Napisałem tylko (dałem do zrozumienia), że radzono sobie przez lata bez cukromierzy. I tyle.
Żadną miarą nie podważam, że cukromierz jest udogodnieniem.
manowar pisze: gorzkiego posmaku od przefermentowani pozostałości pestek już się nie pozbędziesz.
Być może. Nie wiem, ile do soku trafiło pozostałości pestek. Jeśli już, to raczej fragmenty łusek. Nie wiem, więc nie będę mędrkował.
Zapewne ilości śladowe, bo sokowirówke mam dobrą i po przeglądzie miąższu wniosłem, że młynkiem nie jest. W metodach "hurtowych" producenci win lub soków też pierwej usuwają gniazda nasienne?
manowar pisze: 3PET - sprawa dyskusyjna, ale ja bym do PETa nie wlewał wina na dojrzewanie
No właśnie - dyskusyjna. Też "bym nie wlewał". Nie zadbałem jednak o szklane butelki zawczasu, kupowanie pustych butelek "pod wino" mija się w mojej ocenie z sensem, a gąsior musiałem opłukać i usunąć. Tak wyszło. Wino musiałem rozlać do bukłaków po mineralnej.

manowar pisze: Nic nie piszesz o przepisie - ale żeby z jabłek dobić do 18% trzeba dobrze cukru sypnąć - jeśli jeszcze do tego temperatura też była "pokojowa" to posmaki bimbrowe są nieuniknione i będzie je trudno eliminować.
Temperatura w okolicy 21-22st. Stabilna.
manowar pisze: Podsumowując - wina, które zrobiłeś, nie da się odratować.
Możesz oczywiście spróbować dosłodzić małą porcję - czy to syropem cukrowym czy sokiem jabłkowym i zobaczyć czy ci podejdzie - jeśli tak masz rozwiązanie, jeśli nie to koledzy podali rozwiązania.
Doceniam Twoje wyważone rady, płynące z wiedzy. Z drugiej strony, wybacz, ale nie policzę, bom już nie w stanie, ile razy w życiu usłyszałem "nie da się", które zmotywowało mnie jeszcze bardziej, aby o "sprawę" walczyć i doprowadziło do sukcesu. Zdaję sobie sprawę, że (być może tym razem) konstelacja poczynionych błędów i prób ich naprawy nie powiedzie się. Zobaczymy. Po prostu.
Spróbuję i syropu i soku i miodu. Jest na czym próbować. Będę informował, choć trudno, bo smak smakowi nierówny.
manowar pisze: Nie ma co foszyć bo tu i na innych forach naprawdę wszyscy chętnie pomagają.
Foszyć ?? Ale prosiłbym... ja za stary jestem! :-)
Dobre, wyważone, dojrzałe rady zawsze w cenie...
BTW: Czy odsyłanie do lektury "innych forów", "pracy nad smakiem", "przyjęcia na klatę", "skruchy" (o zgrozo) to to "WSZYSCY chętnie pomagają"?

Ubolewam tylko (tak już szerzej patrząc i nie wchodząc w patos), że nie trzeba TU żadnego najeźdźcy, okupanta, aby sam Polak wykończył, "ujeździł", Polaka skacząc mu, bez powodu, do gardła. Choćby nie wiem jakiej klasy był winiarzem ;-) Zresztą to forum nie jest enklawą. Wystarczy wyjechać na (POLSKĄ) ulicę aby ocenić, jak siebie nawzajem traktujemy, "SZANUJEMY" :-)
manowar pisze: Święta idą więc miejcie trochę wyrozumiałości
I to jest właśnie to. Idą "święta" WIĘC miejcie trochę wyrozumiałości. A potem...? :-)
To jest to nasze coniedzielne "Wesołych Świąt", o którym rzekła madamme Fontan w jednym z opowiadań Hemingway'a... :-)
Wald pisze: Pewnie gdybyś użył takich samych składników i zachował reżim technologiczny taty, też miałbyś dobre wino.
Starałem się. Tyle teraz mogę napisać.
Do końca tygodnia podam, na jakim przepisie bazowałem.
Sofronoff pisze:Obecny probierz ma tylko jedną skalę.
Wald pisze: Przeczytaj jaką, w jakich jednostkach. Jeśli to są procenty, to jak pisałem wcześniej.
Byłem chyba jakiś ślepy. Na wyjętym z rozbitego probierza zwitku papieru (w załączeniu) widzę TRZY skale.
Dwie alkoholowe i jedna zapewne w BLG.
Odczytane wskazanie zaznaczyłęm na niebiesko.

Wald pisze: Przecież rozmowa się toczy i nikt jej nie przerywa. Nie zamierzamy pozbawiać Cię możliwości wypowiedzi, jednak bardziej przypomina to czat niż rozwiązywanie problemów przy produkcji wina. Cały temat nie zawiera żadnej wiedzy merytorycznej. Kompletnie nie przydatny dla innych, tych, co za czas jakiś będą to czytać.
Jak dla kogo.
Ja będę robił/pisał jak dalej, a Ty zrobisz, co uważasz :-) OK?
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2369
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Jak "uratować" wino z jabłek?

Post autor: Kamal »

Alkoholomierzem nie zmierzysz ile wino ma procent. Gdyż wynik będzie zakłamany przez cukry. :-o
Obrazek

Autor tematu
Sofronoff
10
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 5 sty 2014, 22:56
Podziękował: 2 razy
Re: Jak "uratować" wino z jabłek?

Post autor: Sofronoff »

Podałem to, co zobaczyłem na probierzach. Co ciekawe, wskaźnik kapilarny i klasyczny komunikują te same wartości, czyli 10% (+/- błędu 3% wartości, czyli 9,7 - 10,3 ). Ot, taki eksperyment...

LeoNike
30
Posty: 44
Rejestracja: sobota, 5 lip 2014, 13:17
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 27 razy
Re: Jak "uratować" wino z jabłek?

Post autor: LeoNike »

Kamal pisze:Alkoholomierzem nie zmierzysz ile wino ma procent. Gdyż wynik będzie zakłamany przez cukry.
Ale przynajmniej coś o tym winie wiemy. Wino wytrawne - nie wytrawione - z jabłek, to paskudztwo moim skromnym zdaniem. Na początek rozpuściłbym w części nastawu, lekko podgrzewając, 60g cukru na każdy litr tego jabcoka. Zmieszał wszystko i próbował. Nie oburzaj się Sofronoff. Ale uwierz - naprawdę podałeś zbyt mało info na początku by cokolwiek Ci pomóc.
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1312
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Jak "uratować" wino z jabłek?

Post autor: ramzol »

ramzol pisze:
... Zlej w balon zostaw na 3 miesiące i zobacz co będzie, . ... Mój czwórniak też był gorzki na początku a teraz jest wspaniały w smaku. Tylko on ma 9% i 7 miesięcy.
Jako, że temat nie daje mi spokoju wprowadzę coś co powinno zostać tu napisane na samym początku i zostało tylko nie w oczywisty sposób.
Podstawowym i głównym błędem, który popełniają wszyscy młodzi winiarze jest brak cierpliwości.
Wino po miesiącu nie może i nigdy nie będzie dobrze smakować :!: A jeżeli się tak stanie to gwarantuje, że po odpowiednim czasie będzie doskonałe. Dlatego uważam, że ratowanie tego wina na silę jest błędem, a czas w tym wypadku jest po Twojej stronie. Nawet jak je teraz dosłodzisz to po 3 dniach zacznie pracować dalej. Pytanie tylko czy chcesz mieć mocne wino jabłkowe? Bo jak Manowar pisał, jabłko to nie jest dobry materiał na mocne wino.
Myślę, że ten post wniesie coś do całego tematu. :D
Odnośnie plastiku to fermentuje do 3 tygodni w 30l fermentatorach, do dojrzewania szkło lub drewno.

Jak pisałem potrafię się przyznawać do błędów i pisząc wyżej, że nie miałem zamiaru urazić Twojej dumy dolewałem oliwy do ognia, a było to nie potrzebne. Szkoda tylko że czytając między wierszami wybierasz co chcesz zrozumieć. Powodzenia
Wesołych Świąt, nie było złośliwe.
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wina Owocowe”