Jak doprowadzić wypełnienie pryzmatycznie do użytku?

Wszystko o tym co włożyć do kolumn rektyfikacyjnych, jakie zastosować wypełnienie dla uzyskania najlepszego rezultatu...

Autor tematu
manunderthemoon
30
Posty: 45
Rejestracja: poniedziałek, 17 paź 2011, 10:48
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Drinker

Post autor: manunderthemoon »

Witajcie,
sprężynki zakupione parę tygodni temu leżały spokojnie oczekując na pospawanie tutki. Nie zwróciłem uwagi na zasmród, który się wydobywał z worka ze sprężynkami. Aż rozpakowałem pudełko przywiezione przez kuriera i ... kurka blaszka gotowałem z octem, myłem płynem, gotowałem z solą, gotowałem w wodzie i jeszcze raz powtórka. Smród nie znika. Coś jak płyn hamulcowy; ale nie było to coś, co było na sprężynkach oleiste, bardziej woda. No i wali. Podpowiedzcie, proszę, co robić, o ile ktoś się z tym spotkał już.
Pozdrawiam,
Mum
PS Już niedługo
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Jak doprowadzić wypełnienie pryzmatycznie do użytku?

Post autor: Zygmunt »

Jakie to sprężynki? Stawiam na olej maszynowy. Spróbuj wymoczyć je w roztworze NaOH (kret).
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Autor tematu
manunderthemoon
30
Posty: 45
Rejestracja: poniedziałek, 17 paź 2011, 10:48
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Drinker
Re: Jak doprowadzić wypełnienie pryzmatycznie do użytku?

Post autor: manunderthemoon »

Sprężynki od Szymonli z allegro; noc w garnku z płynem do naczyń, gotowanie: 2 razy w płynie do naczyń, 2 razy ocet (po czym garnek zdradził swoją kiepską jakość stali w postaci przerdzewień :o ), 3 razy sól, 2 razy woda. Jakby mniej wonią. Zostawię na noc w denaturacie.

Teraz już wiadomo od czego wzrok zanika. :odlot:

I takie pytanie: czy rurę należy jakoś szczególnie od środka potraktować? Zakupiona nówka była od dealera Hutmena.

we125
400
Posty: 410
Rejestracja: niedziela, 15 sie 2010, 12:50
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Jak doprowadzić wypełnienie pryzmatycznie do użytku?

Post autor: we125 »

Ja pozbyłem się tego zapachu przez długie gotowanie z octem. Podczas gotowania na środku pojawia się coś oleistego i zbierałem to łyżką aż zebrałem wszystko. Z godzinę gotowałem i dolewałem ocet. Po wszystkim wymyłem wodą.
Awatar użytkownika

wiking
450
Posty: 479
Rejestracja: środa, 27 kwie 2011, 12:52
Krótko o sobie: Nie zawsze jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 40 razy
Re: Jak doprowadzić wypełnienie pryzmatycznie do użytku?

Post autor: wiking »

Powinieneś mieć instrukcję w której pisze co i jak, jeżeli już tak umęczyłeś te sprężynki to już nic więcej nie rób bo i tak to nic nie pomoże tylko wal je w rurę, spirytus z pierwszego tłoczenia będzie walił tym zapachem, ale później miodzio wszystko będzie ok.
Awatar użytkownika

Tajkun
20
Posty: 20
Rejestracja: wtorek, 17 mar 2009, 09:52
Krótko o sobie: Pozwólcie mi pędzić przez życie!!!
Ulubiony Alkohol: Desperados i Tequilla
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Polska północna
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Jak doprowadzić wypełnienie pryzmatycznie do użytku?

Post autor: Tajkun »

Miałem to samo. Sprężynki czekały na użycie z miesiąc, otwieram bladzie (przesypałem je wcześniej do butelki 2L), a tu smród coś jak WD-40. Chyba cały dzień (naprawdę gdzieś koło 20 razy) gotowałem je na przemian w wodzie z płynem i czystej wodzie zbierając coś jakby oleisty kożuch, który wytrącał się na wierzchu (substancja ta strasznie się klei i trudno ją zmyć). I tak aż do uzyskania zadawalającego mnie efektu absolutnej czystości. Potem popędziłem na nich bimber używając kolumny jak dużego deflegmatora i nie zauważyłem poza oczywistymi posmakami bimbru żadnych innych oleistych tematów. Trochę dziwił mnie fakt, że ja nie dostałem żadnej instrukcji jak z nimi postąpić przed użyciem (kupowałem je gdzieś w kwietniu 2011) tym bardziej, że zapach był na początku w ogóle nie zauważalny dobiera jakby „dojrzewanie” :D sprężynek w butelkach uwolniło ten zapach (butelki były absolutnie czyste). Ale jak czytam powyżej sytuacja ta zmieniła się to trzeba korzystać bo sprężynki są naprawdę super, a kłopoty z ich doczyszczeniem można przecierpieć w końcu jakoś trzeba je wyprodukować.
Nie odkładaj nigdy do jutra tego, co możesz wypić dzisiaj.
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Jak doprowadzić wypełnienie pryzmatycznie do użytku?

Post autor: pokrec »

Ja bym je potraktował benzyną ekstrakcyjną. Albo wyszejkował pare razy w nafcie (trochę nafty do butelki po mineralce, do tego sprężynki (tak do 1/3 objętości) i szejkujemy. Kilkakrotna zmiana nafty na świeżą, jak już będzie czysta ta odlewana z butelki, to ostatnie płukanie benzyną ekstrakcyjną i spręzynki wysypujemy do pudełka, żeby przeschły. A potem można je potraktować denaturatem / przedgonami z poprzednich psoceń, wygotować w Ludwiku i powinno być dobrze.
Kiedyś tak czyściłem łańcuch od roweru co jakieś 200 km. Oczywiście nie gotowałem go. Ale po takim eksperymencie był czyściuteńki, bez sladu starego, brudnego jak nieszczęście, smaru.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

Brzydal
300
Posty: 328
Rejestracja: poniedziałek, 17 paź 2011, 13:51
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Jak doprowadzić wypełnienie pryzmatycznie do użytku?

Post autor: Brzydal »

Tajkun pisze:M gotowałem je na przemian w wodzie z płynem i czystej wodzie zbierając coś jakby oleisty kożuch, który wytrącał się na wierzchu (substancja ta strasznie się klei i trudno ją zmyć).
Trzeba było to zbierać bo to olej rzepakowy. :lol: Nie ma co bardzo z tym walczyć po dwóch trzech gotowaniach spada do pogonów. Najlepsze efekty daje kąpiel w wodorotlenku sodu
"Jeżeli w ogóle warto coś robić, to warto to robić dobrze" - Albert Einstein
Awatar użytkownika

wiking
450
Posty: 479
Rejestracja: środa, 27 kwie 2011, 12:52
Krótko o sobie: Nie zawsze jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 40 razy
Re: Jak doprowadzić wypełnienie pryzmatycznie do użytku?

Post autor: wiking »

Przecież piszę że po pierwszych zabiegach czyszczących pierwszy urobek będzie walił tym zapachem, a jak ktoś ma jakieś stare pogony czy inne niepijalne rzeczy to tym lepiej niech tym rozdziewiczy sprzęt, nie będzie wtedy rozczarowania że przecież mam sprzęt superaśny a urobek wali żelastwem. Sam pytałem kiedyś na forum o to samo i koledzy powiedzieli mi to samo, mieli rację.
Awatar użytkownika

bwie
50
Posty: 90
Rejestracja: czwartek, 8 paź 2009, 20:18
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Jak doprowadzić wypełnienie pryzmatycznie do użytku?

Post autor: bwie »

Brzydal pisze:Trzeba było to zbierać bo to olej rzepakowy. :lol: ... Najlepsze efekty daje kąpiel w wodorotlenku sodu
Potwierdzam słowa kolegi, z tego co wiem do produkcji sprężynek (smarowania drutu, ostrzy etc.) producenci a przynajmniej ten od, którego ja kupiłem używają najzwyklejszy olej roślinny a nie jakichś dziwnych kosmicznych technologii, więc nie ma co rozdzierać szat ;) toż to czysta ekologia.
Swoje sprężynki wsypałem do dużego garnka i zalałem stężonym roztworem wodorotlenku sodu, całość zagotowałem (trzeba zachować szczególna ostrożność bo ta mikstura jest cholernie żrąca - konieczność ochrony twarzy i skóry nie jesz czczą paplaniną) ostudziłem a potem kilkakrotnie przelałem wodą i tak dwa razy. Ot i cała zabawa!

Pozdrawiam

Autor tematu
manunderthemoon
30
Posty: 45
Rejestracja: poniedziałek, 17 paź 2011, 10:48
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Drinker
Re: Jak doprowadzić wypełnienie pryzmatycznie do użytku?

Post autor: manunderthemoon »

Witajcie,
mam pytanie. Jak się coś takiego na sprężynkach pojawia, to co o tym sądzić?
Zostawiłem na Wyborczej cieniutką warstwą do suszenia po kontrolno-testowym uruchomieniu sprzętu, rano chciałem schować, a tu coś rudego.
Nazbierałem chyba z pięćdziesiątkę, z 1,5 litra całości. Sprężynki są z allegro, do magnesu nie kleją się, kolor nierdzewny.
Pozdrawiam,
Mum
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony wtorek, 10 sty 2012, 00:24 przez Wald, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Kosmetyka!

Brzydal
300
Posty: 328
Rejestracja: poniedziałek, 17 paź 2011, 13:51
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Jak doprowadzić wypełnienie pryzmatycznie do użytku?

Post autor: Brzydal »

Ze zdjęcia widać, ze sprężynki musiały mieć kontakt z żelastwem jakimś i to w jakimś bardzo nieklawym otoczeniu . Winy bym nie szukał w sprężynkach tylko w tym z czym się stykały.Tak równo jak na niektórych rdza się nie pojawia. Coś kolego w Twoim opisie nie pasuje bo po 12godzinach gdzie by nie leżały nie powinny tak zajść rdzą.
"Jeżeli w ogóle warto coś robić, to warto to robić dobrze" - Albert Einstein
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Jak doprowadzić wypełnienie pryzmatycznie do użytku?

Post autor: radius »

Jest jeszcze jedna możliwość.
Jeżeli rozruch kontrolny był tylko na wodzie i była ona mocno zażelaziona, to na sprężynkach po odparowaniu wody pozostała warstewka takiej brunatnej mazi.
Wypłucz sprężynki, pakuj z powrotem do rury i puszczaj nastaw. Na pewno nic się im nie stanie :D
SPIRITUS FLAT UBI VULT

gotiger
150
Posty: 196
Rejestracja: piątek, 19 lis 2010, 01:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Scotch Whisky
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Jak doprowadzić wypełnienie pryzmatycznie do użytku?

Post autor: gotiger »

Mnie to także, jak radiusowi wygląda na jakiś osad na sprężynkach (choć zdjęcie jest mało dokładne/szczegółowe).
Aby sę upewnić, spróbuj przepłukać kilka sprężynek w jakimś odrdzewiaczu, a następnie w gorącej wodzie.

psotnikzgor
2
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 19 lis 2012, 11:46
Re: Jak doprowadzić wypełnienie pryzmatycznie do użytku?

Post autor: psotnikzgor »

Szanowni Państwo,

Trafiłem na ten wątek zdesperowany po kąpieli i gotowaniu moich nowych sprężynek z nierdzewki w praktycznie wszystkim, co się da. I dopiero 10minutowy pobyt w krecie sprawił, że za chwilę bez obaw zasypię kolumnę sprężynkami (do tej pory psociłem na zmywakach, ale wiadomo, lepsze jest wrogiem dobrego).

Mam nadzieję, że komuś pomogę tym postem.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Jak doprowadzić wypełnienie pryzmatycznie do użytku?

Post autor: lesgo58 »

Nie spodziewaj się cudów. Zazwyczaj kilka destylacji na nowych sprężynkach - nawet dobrze wypłukanych i wymytych - pozostawia leki posmak czegoś. Później już możesz używać do woli i bez ograniczeń czasowych co do konserwacji. Wystarczy, że przepłuczesz po każdej destylacji kolumnę od góry przez kilka minut i będzie OK.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

alternator11
20
Posty: 29
Rejestracja: czwartek, 25 sie 2011, 20:47
Krótko o sobie: http://hevenrose.wordpress.com/
Podziękował: 13 razy
Re: Jak doprowadzić wypełnienie pryzmatycznie do użytku?

Post autor: alternator11 »

Witam!
Myślę, że najlepiej jest wsadzić sprężynki do lnianego woreczka, zawiązać dobrze sznurkiem i włożyć do pralki automatycznej, wsypać 2x więcej proszku do prania i nastawić temperaturę na minimum 60 stopni, 4 płukania i po sprawie. Całość powinna być czyściutka na błysk :mrgreen:

PETER29
850
Posty: 897
Rejestracja: piątek, 18 lut 2011, 16:28
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta i browar
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: ŚLĄSKIE
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Jak doprowadzić wypełnienie pryzmatycznie do użytku?

Post autor: PETER29 »

Jako że i ja stałem się szczęśliwym posiadaczem sprężynek od Plipka pozwolę sobie wtrącić dwa zdania. Robiłem zgodnie z zaleceniami producenta, czyli: sprężynki zostały umyte kilkukrotnire pod bierzącą wodą. Następnie gotowane przez godzinę w wodzie z płynem do naczyń. Next mycie i gotowanie godzinę z octem. Mycie, suszenie i w kolumnę. Z zapewnień sprzedawcy a zarazem producenta powinny być praktycznie gotowe i dawać super destylat. Otóż tak nie jest. Sprężynki potrzebowały jeszcze 4 destylacji aby " dojść do siebie". Nie piszę tu tego aby oczerniać sprzedawcę, wręcz przeciwnie, żałuję że nie kupiłem sprężynek od razu a męczyłem się przeszło rok na zmywakach. Podsumowująć raczej żadne kąpiele w occie czy płynie nie są w stanie przygotować sprężynek w 100%. Na pewno wstepnie to pomaga, ale to destylacja dopiero nadaje im tego do czego są stworzone.
_______________________________________________________________________________
Pozdrawiam KRZYSZTOF
Awatar użytkownika

soltys
100
Posty: 138
Rejestracja: sobota, 9 lut 2013, 13:10
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: woj. Podkarpackie
Podziękował: 33 razy
Otrzymał podziękowanie: 26 razy
Re: Jak doprowadzić wypełnienie pryzmatycznie do użytku?

Post autor: soltys »

Plipek w instrukcji, którą dodaje do sprężynek (przynajmniej ja taką dostałem) pisze, że zazwyczaj posmaki znikają po kilku puszczeniach. Ja przynajmniej nie czułem żadnego posmaku już za pierwszym razem, z tym, że oprócz wskazówek z instrukcji od sprzedawcy (płyn do mycia naczyń i ocet) zastosowałem się jeszcze do jednej z porad udzielonych kilka postów wcześniej, mianowicie wymieszałem je z kretem do rur i zalałem gorącą wodą. Czynność tą powtórzyłem. Po dokładnym wypłukaniu wyglądały już tak jak powinny (nie były tłuste i nic nie było z nich czuć). Po gotowaniu w occie wsypałem je do butelki ze spirytusem i postały jeszcze z 2 tygodnie. Później szybkie puszczenie na samej wodzie (dla świętego spokoju) i są OK. Dodam, że spirytus z butelek w zasadzie nie zmienił smaku, koloru ani wyglądu - wg mnie już przed zalaniem nim były czyste.
Osobiście uważam, że ten płyn do mycia naczyń można sobie darować - prawie nic to nie daje, poza tym, że mam teraz tłusty garnek:)
Jeżeli spożywamy alkohol - nie pijemy
Awatar użytkownika

szabix
150
Posty: 184
Rejestracja: środa, 30 gru 2009, 15:01
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Jak doprowadzić wypełnienie pryzmatycznie do użytku?

Post autor: szabix »

Potraktowanie sprężynek detergentem rozumiem, ale co daje mycie ich w occie? Tu bardziej odpowiedni byłby wrzący roztwór NaOH.

PETER29
850
Posty: 897
Rejestracja: piątek, 18 lut 2011, 16:28
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta i browar
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: ŚLĄSKIE
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Jak doprowadzić wypełnienie pryzmatycznie do użytku?

Post autor: PETER29 »

szabix pisze:Potraktowanie sprężynek detergentem rozumiem, ale co daje mycie ich w occie? Tu bardziej odpowiedni byłby wrzący roztwór NaOH.
Nie wiem co daje. Pisałem wyraźnie że stosowałem się do zaleceń producenta, więc to chyba jego powinno się o to spytać. Rzecz jasna że spręzynki były myte pod bieżącą wodą a gotowane w roztworze wody i octu.
_______________________________________________________________________________
Pozdrawiam KRZYSZTOF
Awatar użytkownika

gary1966
450
Posty: 485
Rejestracja: czwartek, 20 sie 2009, 21:18
Podziękował: 137 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: Jak doprowadzić wypełnienie pryzmatycznie do użytku?

Post autor: gary1966 »

Odtłuszczacz przemysłowy Camino- tym preparatem nie rozcieńczonym zanurzeniowo potraktowałem sprężynki od Plipka, następnie jak w instrukcji, nie wyczułem żadnych negatywnych posmaków po pierwszej rektyfikacji. Właściwie po preparacie były czyściutkie. Preparat po kilkudniowej gościnie sprężynek zmienił kolor z ciemno-zielonego na brązowy.
https://www.youtube.com/watch?v=Kuv7n0x3hko
https://www.youtube.com/watch?v=AHbHSXajgZA
Awatar użytkownika

szabix
150
Posty: 184
Rejestracja: środa, 30 gru 2009, 15:01
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Jak doprowadzić wypełnienie pryzmatycznie do użytku?

Post autor: szabix »

szabix pisze:Potraktowanie sprężynek detergentem rozumiem, ale co daje mycie ich w occie? Tu bardziej odpowiedni byłby wrzący roztwór NaOH.
PETER29 pisze:Nie wiem co daje.
Teraz już wiesz.

Przez trzy strony tego tematu przewija się NaOH jako skuteczny odtłuszczacz. Dodatkowo mogę polecić w takich sytuacjach kostki do zmywarek.

szery
10
Posty: 13
Rejestracja: wtorek, 9 sie 2011, 11:38
Podziękował: 4 razy
Re: Jak doprowadzić wypełnienie pryzmatycznie do użytku?

Post autor: szery »

Moje sprężynki gotowałem trzy godziny w proszku do zmywarek. Nie wiem czy gotowanie było konieczne, ale powiem wam, że efekt jest rewelacyjny.

zebas
30
Posty: 46
Rejestracja: sobota, 19 sty 2013, 23:21
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Jak doprowadzić wypełnienie pryzmatycznie do użytku?

Post autor: zebas »

Czy sprężynki miedziane też trzeba traktować NaOH czy wystarczy procedura z kwaskiem i wodą utlenioną?
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Jak doprowadzić wypełnienie pryzmatycznie do użytku?

Post autor: lesgo58 »

Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

k.kolumb
150
Posty: 194
Rejestracja: sobota, 21 cze 2014, 00:39
Krótko o sobie: Jak się do czegoś dorwę to muszę to dokładnie poznać. Np. Ameryka
Ulubiony Alkohol: Talisker
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: Jak doprowadzić wypełnienie pryzmatycznie do użytku?

Post autor: k.kolumb »

Potwierdzam to co pisze @szery . Kostka do zmywarki i po bólu. Ale... po co to wszystko ? Producent powinien dawać wyrób gotowy do użytku a nie jakiś zaolejony syf. No, chyba że nie ma czasu.
Piszę starannie po Polsku. O ile daję radę.

szery
10
Posty: 13
Rejestracja: wtorek, 9 sie 2011, 11:38
Podziękował: 4 razy
Re: Jak doprowadzić wypełnienie pryzmatycznie do użytku?

Post autor: szery »

Dokładnie tak. Poza tym proszek lub inne środki do zmywarek bardzo dobrze myją inne rzeczy, np. balony.

Wysłane z mojego GT-I9506 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

Lootzek
850
Posty: 887
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 00:23
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 97 razy
Otrzymał podziękowanie: 171 razy
Re: Jak doprowadzić wypełnienie pryzmatycznie do użytku?

Post autor: Lootzek »

Ojj, narzekasz ;) Jak kupisz jabłka w sklepie to też myjesz, prawda? W końcu ile razy pierwszy raz przygotowujesz sprężynki do użytku? :) Ja swoje potraktowałem gorącą wodą z płynem do mycia naczyń, potem solidne płukanie w dużym sicie - przy okazji odsiałem sporo tych pojedynczych farfocli, zapakowałem do kolumny i zrobiłem ponad dwugodzinną stabilizację na odpadach podestylacyjnych. Pierwsze pół litra jeszcze trąciło odrobinkę metalicznie i olejowo, potem już tylko czysty spiryt kapał.

Muminek-M1
20
Posty: 25
Rejestracja: niedziela, 22 lis 2015, 16:24
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Piwo Żywiec i własny wyrób
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 22 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Jak doprowadzić wypełnienie pryzmatycznie do użytku?

Post autor: Muminek-M1 »

Ja swoje sprężynki gotowałem w płynie do mycia naczyń LUDWIK dobrą godzinę na wolnym ogniu. Potem przegotowałem w samej wodzie i pomogło za pierwszym razem. Pozdrawiam
Awatar użytkownika

siacha
10
Posty: 19
Rejestracja: środa, 8 lip 2015, 13:44
Podziękował: 4 razy
Re: Jak doprowadzić wypełnienie pryzmatycznie do użytku?

Post autor: siacha »

Co jakiś czas powinno się czyścic sprężynki z głowicy?

boxer1981228
1000
Posty: 1029
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 256 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: Jak doprowadzić wypełnienie pryzmatycznie do użytku?

Post autor: boxer1981228 »

Jeżeli w głowicy masz miedziane i robią za katalizator to powinno się czyścić ;)
Awatar użytkownika

siacha
10
Posty: 19
Rejestracja: środa, 8 lip 2015, 13:44
Podziękował: 4 razy
Re: Jak doprowadzić wypełnienie pryzmatycznie do użytku?

Post autor: siacha »

Chodziło mi o kolumnę. Na dole przy kegu mam wypłonienie miedziane. Wyżej sprężynki pryzmatyczne. Powinno się to wszystko czyścic?

boxer1981228
1000
Posty: 1029
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 256 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: Jak doprowadzić wypełnienie pryzmatycznie do użytku?

Post autor: boxer1981228 »

Miedziane jak najbardziej się powinno czyścić co kilka procesów a te z kwasówki to wystarczy że po procesie wodą przełukasz od góry.

irek89
250
Posty: 281
Rejestracja: środa, 28 sty 2015, 22:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Paszczyna
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Jak doprowadzić wypełnienie pryzmatycznie do użytku?

Post autor: irek89 »

Ja mam 5 litrów wypełnienia od Plipka. Nie chciałem gotować w krecie w domu. Wrzuciłem 2 tabletki do zmywarki. Też śmierdziało i wietrzyłem mieszkanie ale efekt dobry. Nic nie śmierdzi po wypłukaniu. Nie wiem co będzie po pierwszym gotowaniu. Kolumnę wymył mi kuzyn na browarze (dopiero zaczął produkcje) kwasem i zasadą kiedy mył swoje zbiorniki to może już pierwsze gotowanie będzie udane bez obcych smaków. Napisze kiedy będzie już po pierwszym procesie.

Drupi
800
Posty: 830
Rejestracja: poniedziałek, 19 sty 2015, 20:36
Krótko o sobie: Na ile moge to pomagam ludziom.
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 73 razy
Otrzymał podziękowanie: 94 razy
Re: Jak doprowadzić wypełnienie pryzmatycznie do użytku?

Post autor: Drupi »

Naprawdę nie trzeba wysypywać sprężynek, żeby ich odtłuścić, tym bardziej jest jeszcze rura, skraplacz, i inne rzeczy których nie da sie włożyć do gara.
Wystarczy odżałować trochę tego pierwszego spirytusu a zrobić tak: przy pierwszym w życiu gotowaniu, zalać celowo kolumne aż 10 razy, wtedy wielokrotnie się opłucze wszystko spirytusem który również jest doskonałym rozpuszczalnikiem, a szczególnie przedgony które ruszają jako pierwsze. Potem stabilizować godzinę, czy dwie, po czym z górnego zaworka odebrać 1,5 L spirytusu, a jak są 2 zaworki to jeden litr z górnego i pół litra z obniżonego i to wylać, albo do spryskiwaczy samochodu. Tłuszcz zostanie w zbiorniku w wodzie odwarowej ale to są niezauważalne ilości. Pozostała ilość spirytusu nadaje się do normalnego drugiego gotowania. Trzeba liczyć się z tym że może wyjść wtedy mniej dobrego ale warto. Przynajmniej jest pewność że na sprężynkach nie ma chemii, a efekt jest doskonały.A tak po wysypywaniu sprężynek, bywa i tak że nie chcą się potem zmieścić, nie można ugnieść ręką bo mogą potem pojawić się problemy.
I like noble drinks.

irek89
250
Posty: 281
Rejestracja: środa, 28 sty 2015, 22:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Paszczyna
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Jak doprowadzić wypełnienie pryzmatycznie do użytku?

Post autor: irek89 »

Drupi pisze:Naprawdę nie trzeba wysypywać sprężynek, żeby ich odtłuścić, tym bardziej jest jeszcze rura, skraplacz, i inne rzeczy których nie da sie włożyć do gara.
Wystarczy odżałować trochę tego pierwszego spirytusu.
Rurę skraplacz i wszystko inne z zaworami włącznie wymył mi kuzyn chemią więc ilość brudów czy tłuszczów jeśli w ogóle w nich są ograniczyłem do minimum. Dlatego tym bardziej uważam, że opłaciło mi się czyścić przed wsypaniem do kolumny wypełnienie.
Dlaczego mam wylewać np. 3 litry spirytusu? Skoro mogę wylać np. 3 razy mniej.
Twoje rady są dobre Drupi ale to nie jedyna słuszna droga do oczyszczenia kolumny.

Drupi
800
Posty: 830
Rejestracja: poniedziałek, 19 sty 2015, 20:36
Krótko o sobie: Na ile moge to pomagam ludziom.
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 73 razy
Otrzymał podziękowanie: 94 razy
Re: Jak doprowadzić wypełnienie pryzmatycznie do użytku?

Post autor: Drupi »

Ja nigdy jeszcze nie wysypywałem wypełnienia fabrycznie wsypanego , oprócz miedzi. Ale jak miałem kiedyś ZP na zmywakach, zmywaki gotowałem w wodzie 50/50 z octem bo producent z Allegro tak kazał, :bezradny: gotowałem z 10 razy i zawsze woda była zielona, :womit: w garnku ze stali nierdzewnej, zmywaki nierdzewne. Zwątpiłem w to i nie wiem co było przyczyną. Kupiłem inne i to samo. W końcu włożyłem do kolumny, i zrobiłem podobnie jak napisałem wyżej, i było czyste. Ten ówczesny producent zapewniał że sprzedaje po 100 sprzętów dziennie, ale o budowie i trawieniu nie miał pojęcia.
Ostatnio zmieniony niedziela, 28 paź 2018, 20:16 przez Drupi, łącznie zmieniany 1 raz.
I like noble drinks.

irek89
250
Posty: 281
Rejestracja: środa, 28 sty 2015, 22:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Paszczyna
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Jak doprowadzić wypełnienie pryzmatycznie do użytku?

Post autor: irek89 »

Drupi pisze:Ja nigdy jeszcze nie wysypywałem wypełnienia fabrycznie wsypanego
Ale ja też nie wysypywałem wypełnienia bo nie kupiłem kolumny z wypełnieniem. Ja całą kolumnę spawałem, robiłem sam od podstaw. Czyli wypełnienie nowe dopiero do niej wsypie. Dlatego zależy mi na jego czystości.

imar42
50
Posty: 73
Rejestracja: piątek, 29 kwie 2016, 17:10
Krótko o sobie: Empatia - to dar czy przekleństwo?
Ulubiony Alkohol: Teraz już tylko własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Olsztyn
Podziękował: 14 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Jak doprowadzić wypełnienie pryzmatycznie do użytku?

Post autor: imar42 »

Swoje pierwsze wypełnienie kolumny, czyli zmywaki położyłem w zmywarce i uruchomiłem program 1,5 godzinny. Po tym procesie intensywny prysznic w brodziku i było OK.
Sprężynki - po wsypaniu jednej części do nierdzewnego dużego sita i drugiej do perforowanego garnka od parowaru - również poddałem temu samemu procesowi w zmywarce, po czym zalałem je przedgonem, w którym czekały na swój pierwszy raz ponad tydzień. W kolumnie trzykrotne zalewanie wypełnienia i w gotowym produkcie nie stwierdziłem śladu obcych posmaków.
Bez wysiłku, Bez problemu, Skutecznie!
Głowica: Aabratek 60,3mm
Kolumna: 35cm + 45cm + 55cm SMS + OVM
Wypełnienie: Sprężynki pryzmatyczne KO
Zbiornik: 66 litrów
Grzałki: 500W + 1000W + 2000W
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wypełnienie kolumny”