Informacje i pomoc w budowie pierwszej kolumny

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.

Autor tematu
ralf1988
2
Posty: 2
Rejestracja: czwartek, 21 sie 2014, 03:06
Podziękował: 1 raz

Post autor: ralf1988 »

Witam.

Jestem nowy na tym forum. Zarejestrowałem się tutaj głownie z powodu, iż chcę zbudować własną aparaturę. Wiedza na tym forum jest ogromna i chyba właśnie dzięki temu zupełnie się pogubiłem. Otóż prosiłbym o pomoc i poradę jak zbudować i przede wszystkim jakiego typu kolumnę :)

Moim głównym problemem jest jak u większości użytkowników budowa kolumny. Nie wiem jakiego typu wybrać (np. Aabratek). Posiadam kega 30l. Zależy mi na tym, aby to co otrzymam było jak najczystsze i najlepszej jakości.

Poproszę również o porady, gdzie kupić niezbędny elementy do wykonania kolumny (tj. rury, termometry, i przede wszystkim wężownice). A także jak najlepiej łączyć np. kolumnę z kegiem

Mile widziane również jakieś zdjęcia "z procesu produkcji" takich kolumn, na pewno bardzo ułatwi mi to skonstruowanie kolumny :)

Wszystkie porady będą dla mnie bardzo cenne i z góry dziękuję :)

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Informacje i pomoc w budowie pierwszej kolumny

Post autor: aronia »

Witaj, wszystkie informacje są na forum, ale pytasz o tak rozległą wiedzę, że w jednym miejscu ciężko ją zebrać.
Na początek zacznij od odpowiedzenia na kilka pytań które ułatwią decyzje:
1. Sam będziesz spawał czy chcesz kupić gotowy?
2. Jaką dostępną wysokością pomieszczenia dysponujesz?
3. Jaki rodzaj grzania zastosujesz: gazowe czy elektryczne?
4. Czy ograniczają Cię fundusze(jeżeli tak to jaki limit) czy najważniejsza jest jakość?
Na początek przeglądnij ofertę konstruktorów z forum oraz ten projekt: http://alkohole-domowe.com/forum/destyl ... 13-60.html , i to powinno pomóc w decyzji jaki sprzęt wybrać. Jeżeli zależy Ci na jakości to od razu zainwestuj w sprężynki, OVM, jakiś lepszy termometr/sterownik przy elektryce. Jeżeli zbudujesz wszystko tak jak powinno być zrobione to rodzaj głowicy nie ma znaczenia - tu ograniczeniem jest tylko wysokość/fundusze.

Autor tematu
ralf1988
2
Posty: 2
Rejestracja: czwartek, 21 sie 2014, 03:06
Podziękował: 1 raz
Re: Informacje i pomoc w budowie pierwszej kolumny

Post autor: ralf1988 »

Dziękuję za odpowiedź na mojego posta.

Otóż sam zamierzam zakupić niezbędne elementy do aparatury oraz je dociąć. Spawanie niestety muszę komuś zlecić ponieważ nie posiadam dostępu do spawarki, która pospawa nierdzewkę. Tutaj też moje pytanie. Czy może zna ktoś kogoś z Dolnego Śląska, który ma doświadczenie w spawaniu takich aparatur, lub tez może kogoś polecić?

Wysokość mojego pomieszczenia to 2,40m. Oczywiście w to należy wliczyć kega oraz kuchenkę gazową na której będę "gotował".

Teoretycznie fundusze mnie nie ograniczają, ale wiadomo że im taniej tym lepiej.

Zawartość kolumny planuję wypełnić szklanymi rurkami oraz miedzią (czy muszą to być sprężynki, czy np. drobno pocięte rurki miedziane zdadzą egzamin?)

Dziękuję za pomoc i odpowiedzi. Pozdrawiam

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Informacje i pomoc w budowie pierwszej kolumny

Post autor: aronia »

Jeżeli chodzi o spawanie aparatur to na popularnym serwisie aukcyjnym jest tylko ktoś z miejscowości Wołów, ale na tym co ma w ofercie nie otrzymasz nic satysfakcjonującego. Jeżeli jest to od Ciebie niedaleko możesz zapytać sprzedawce jaki jest koszt spawania i trawienia czegoś według Twojego projektu i z Twoich materiałów, bo spawy wyglądają w miarę ładnie.
W kwestii wypełnienia: na katalizator może być miedź w dowolnej formie: sprężynki - najlepiej, pocięte rurki, zwinięty drut itp. tylko bez emalii. Szklane rurki w reszcie kolumny sobie odpuść, bo w porównaniu nawet do zmywaków wypadają strasznie blado, a ich koszt z transportem jest ponad 4 razy większy. O zmywakach więcej znajdziesz tutaj: http://alkohole-domowe.com/forum/zmywak ... -t962.html

Marcin1792
2
Posty: 2
Rejestracja: środa, 24 gru 2014, 00:17
Podziękował: 1 raz
Re: Informacje i pomoc w budowie pierwszej kolumny

Post autor: Marcin1792 »

Witam, chciałbym poprosić wszystkich projektantów o pomoc w doradzeniu czego jeszcze potrzebuje moja maszyna abym mógł psocić jeszcze lepiej. Więc tak, w załączniku dodałem zdjęcie poglądowe i rysunek. Maszyna jest w pełni zrobiona z nierdzewki, kolumna o średnicy zewnętrznej fi 60, wew pewnie 54-56. Dotychczas wypełnieniem były druciaki nierdzewne z lidla, nie wiem ile ich jest, ale cała kolumna jest zapełniona, dodatkowo działa jeden zimny palec. Dotychczas procentowość startowa wynosiła od 90% i leciała w dół. Chłodnica z 3m rurki nierdzewnej, dotychczas daje radę. Teraz chciałbym wymienić wypełnienie na sprężynki pryzmatyczne nierdzewne i uruchomić zimne palce, tylko ile? Komin ma wysokość 116cm, teraz pytanie ile tego wypełnienia? Jakieś inne rady odnośnie mojej konstrukcji? Pozdrawiam.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Informacje i pomoc w budowie pierwszej kolumny

Post autor: aronia »

Chcesz przerabiać ZP to przeczytaj to: http://alkohole-domowe.com/forum/jak-ot ... 10969.html - starałem się wszystko dokładnie opisać odnośnie budowy.
Awatar użytkownika

HomoChemicus
400
Posty: 447
Rejestracja: niedziela, 12 sty 2014, 18:21
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: Informacje i pomoc w budowie pierwszej kolumny

Post autor: HomoChemicus »

Moim zdaniem zamiast inwestować w sprężynki pryzmatyczne zainwestuj w głowicę Aabratek.
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota.
Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości."

A. Einstein

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Informacje i pomoc w budowie pierwszej kolumny

Post autor: aronia »

A najlepiej zainwestuj i w sprężynki i w inną głowicę. Przy ściance 1,5mm w tych 116 cm powinno się zmieścić około 3l wypełnienia(przy zmywakach z Lidla i ubiciu 260g/l powinno ich być około 38 sztuk).

Marcin1792
2
Posty: 2
Rejestracja: środa, 24 gru 2014, 00:17
Podziękował: 1 raz
Re: Informacje i pomoc w budowie pierwszej kolumny

Post autor: Marcin1792 »

Zakupiłem już wypełnienie miedziane 0,25l + 1l KO, do tego przerobie zimne palce, dodam ich jeszcze 6, jak podpowiedział mi kolega Aronia. Niedługo będę składał kolejną maszynkę, tylko już tutaj będę tworzył Aabratka. Pierwsza była wzorowana na kolumnie znajomego, nie miałem nawet pojęcia o jakichś innych typach kolumn i wypełnieniach.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”