Ile metrów rurki dn10 do Kolumny 50mm

Budowa i eksploatacja chłodnic.

Autor tematu
grzesiek_re
10
Posty: 11
Rejestracja: niedziela, 11 maja 2014, 14:43

Post autor: grzesiek_re »

Witam
Kończę budowę aparatury aabatek. Keg 30l z 2 grzałkami 2kw i 1,5kw. Do tego 110cm kolumny i głowica aabatek.
Średnica wewnętrzna kolumny to 50mm. Z tego co wyczytałem na forum to najlepiej na da sie rurka karbowana dn10 z stali 304 (mniej spężynuje). Teraz tylko ile metrów potrzebuje do wykonania chłodnicy długości 37-39 cm?? Od przegrody do końca rury mam miejsca 47cm ale zostawiam zapas 10 cm na jeziorko...
- ile metrów kupić rury tej karbowanej??
- Chłodnica z dn10 będzie ok do rury o średnicy wew 49mm?

Przepraszam że zakładam nowy wątek ale nie mogę się przebić przez ilość postów aby znaleźć odpowiedź na moje pytanie...
pozdrawiam

kwik44
1250
Posty: 1261
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Ile metrów rurki dn10 do Kolumny 50mm

Post autor: kwik44 »

grześ, powiedziałbym tak... wzór na długość okręgu to 2r*π... Lub π*D, gdzie D to średnica okręgu, r promień. Podpowiem też, że π to w przybliżeniu 3,1415. 37cm chłodnicy daje 37 zwojów z rurki 10mm... Do tego trzeba doliczyć powrót ~40cm i końcówki ~10cmx2. Ja tak podszedłbym do tematu :mrgreen:
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7331
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Ile metrów rurki dn10 do Kolumny 50mm

Post autor: radius »

Tylko, że koledze chyba nie chodzi stricte o wyliczenie długości rurki a raczej o to, jaka długość/ilość jest potrzebna aby bezpiecznie skroplić całość par? Tak myślę :scratch:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

kwik44
1250
Posty: 1261
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Ile metrów rurki dn10 do Kolumny 50mm

Post autor: kwik44 »

W tym kontekście pytanie jest zasadne. Na karbowane.pl nie ma danych dla 10tki ale są dla 20tki - 1,75KW/m (zewnętrzna średnica). Biorąc powierzchnię: 20/10=2 co by dawało ok 0,875kW/metr 10tki. Ale te obliczenia nie uwzględniają przepływu wody, który też ma znaczenie. Ja mam ze 3m 12stki i 6kW chłodzi bez problemu.
//edyta
Źle popatrzyłem - jest. Nie idzie liniowo. Dla rurki 10 (zewnętrzne) jest 1kW/mb. 4m na pewno starczą w takim razie. https://www.karbowane.pl/rura-karbowana-dn-8-p-59.html
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1908
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: Ile metrów rurki dn10 do Kolumny 50mm

Post autor: drgranatt »

grzesiek_re pisze:Teraz tylko ile metrów potrzebuje do wykonania chłodnicy długości 37-39 cm??
- ile metrów kupić rury tej karbowanej??
radius pisze:Tylko, że koledze chyba nie chodzi stricte o wyliczenie długości rurki a raczej o to, jaka długość/ilość jest potrzebna aby bezpiecznie skroplić całość par? Tak myślę :scratch:
Wydaje mi się, że kolega właśnie pyta ile metrów kupić przedmiotowej DN10.
Na pytanie nie odpowiem ale można w przybliżeniu obliczyć ile zmieści się zwojów na określonej długości i w określonej średnicy biorąc pod uwagę do obliczeń średnicę podziałową zwojów plus mały zapas powiedzmy 0,5m. To tylko matematyka.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7331
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Ile metrów rurki dn10 do Kolumny 50mm

Post autor: radius »

Faktycznie :ok: Przeoczyłem, że kolega podał konkretną długość chłodnicy :?
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
grzesiek_re
10
Posty: 11
Rejestracja: niedziela, 11 maja 2014, 14:43
Re: Ile metrów rurki dn10 do Kolumny 50mm

Post autor: grzesiek_re »

Policzyłem sobie ilość metrów rurki tylko wyszło mi 520 cm + zapas na końcówki itp...
I jak czytam, że ktoś zrobi z 2,5 metra rurki inny że z 3 metry to zastanawiam się czy moje 5,2 m jest ok.
Nie chciałbym nakupić rurki i wyrzucać kasę w błoto.... - I dlatego pytałem się o długość rurki jaką mam kupić. Bo 5,2 m na pewno poradzi sobie z grzaniem 3,5 kw...
Wolałbym oczywiście mieć dłuższą chłodnice co przełoży się na ilość zużywanej wody...
I chciałbym się upewnić czy dn10 będzie ok dla rury o średnicy 49mm wewnętrznej . Wychodzi mi średnica chłodnicy 39mm + luzy...
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1908
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: Ile metrów rurki dn10 do Kolumny 50mm

Post autor: drgranatt »

grzesiek_re pisze:I chciałbym się upewnić czy dn10 będzie ok dla rury o średnicy 49mm wewnętrznej . Wychodzi mi średnica chłodnicy 39mm + luzy...
Nie zmieścisz DN 12 do tej średnicy więc pozostaje ci DN 10. Jeśli jeszcze nie masz materiałów to możesz pomyśleć o skraplaczu z rury ∅60,3 mm i wtedy spokojnie zwinąć możesz z DN 12.
Wracając do meritum.
Przyjmujesz, że po zwinięciu na gotowo średnica chłodnicy wyniesie 48 mm (spężystość). Średnica podziałowa 1 zwoju będzie ca 36 mm czyli długość tego zwoju L=2πr=2x3,14x18=≈±113 mm.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

Autor tematu
grzesiek_re
10
Posty: 11
Rejestracja: niedziela, 11 maja 2014, 14:43
Re: Ile metrów rurki dn10 do Kolumny 50mm

Post autor: grzesiek_re »

Ok, super to zostaje przy dn10. :)
Skompletowałem kega, kolumnę i głowice aabatek, grzałke itp.
Aby uruchomić sprzęt potrzebuje tylko wężyków i chłodnicy.
A 5,2 długości daje mi do myślenia. Matematyki nie oszukam ale z drugiej strony. Teoria a praktyka to dwie różne rzeczy... Więc wole się upewnić.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chłodzenie”