Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Pomysły na poprawę smaku bimbru, przepisy smakowe, domowe sposoby na wyrób markowych wódek...
Awatar użytkownika

wiking
450
Posty: 479
Rejestracja: środa, 27 kwie 2011, 12:52
Krótko o sobie: Nie zawsze jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 40 razy

Post autor: wiking »

Bardzo mi się podoba twoje zdanie :ok: swojego czasu próbowałem wielu zaprawek i stwierdzam, że żaden alkohol uzyskany w ten sposób nie smakował jak oryginał co nie znaczy, że są nie dobre one są, po prostu inne. :mrgreen:

mario zlotow
5
Posty: 7
Rejestracja: niedziela, 3 lut 2013, 22:01
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: mario zlotow »

powiem tylko tyle, że z trzech zaprawek typu Whisky które testowałem ,to najlepiej smakowała mi canadian whisky.Ciekawy aromat, lekko odbiegający od oryginału .POLECAM.

sztetyn
5
Posty: 9
Rejestracja: wtorek, 7 sie 2012, 19:44
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Południowo-zachodnie Mazowsze
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: sztetyn »

Panowie / mam nadzieję, że Pań tu nie ma/ !
Pewnie się Wam narażę / właścicielowi sklepu też /, ale jak czytam te posty, to wypadają mi resztki włosów i zębów na podłogę ...
W swoim czasie, jak byłem młodszy - chodziły mi po głowie takie głupie pomysły.
Sądziłem, że za 5 zł zrobię z podłej gorzały koniak czy śliwowicę za kilkaset złotych.
I nawet, jak czasami się udało oszukać kubki smakowe - to nigdy żołądek czy wątrobę! Jak Cię nie stać na sok - to pij dobrą wodę mineralną.
Żadne "legalne trucizny" na farbach, aromatach czy tp.
Te dodatki, łącznie z alkoholem to już prawdziwa katastrofa. Zdrowie łatwo stracić, ale trudno / i kosztownie/ odzyskać.
Cytuję mojego Kolegę z wyjazdów do Czech : " Rum tuziemski / same syntetyki - ohyda/ najlepiej nadaje się do haftowania !".
A co- w Polsce mało leży bezpańskich jabłek pod drzewami ?
A może brakuje nam żyta czy jęczmienia ? / jeszcze nie .../
Pozdrowienia z nad lampki wina porzeczkowego !


[Mod] Poprawisz to?
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: radius »

Drodzy koledzy.
Dostałem od znajomego coś takiego. Wiem tylko, że są wyciągi alkoholowe z ziół. Czy ktoś z was miał już z nimi do czynienia :?: Czy to są zaprawki, czy też gotowce do wkropienia w gardło :?: ;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
SPIRITUS FLAT UBI VULT

major
250
Posty: 277
Rejestracja: czwartek, 16 lut 2012, 20:16
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: major »

Biorąc pod uwagę pojemność, nadają się tylko do pokropienia gardła...

Wygląda to na zwykłe "mieckie" małpeczki - ziołówki. Mnie one denerwują bardzo małą szyjką - lepiej użyć kieliszka.
Awatar użytkownika

ta_moko
500
Posty: 535
Rejestracja: piątek, 7 gru 2012, 21:23
Lokalizacja: Południe kraju
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: ta_moko »

Kolego Radius,
w Bawarii, gdzie kiedyś pracowałem, tych drugich (Boonekamp, jak i zresztą innych, np. Underberg) używają jako lekarstwa przy niestrawności i innych kłopotach żołądkowych. Pije się tego dosłownie łyżeczkę od herbaty, najlepiej z cukrem, bo inaczej nie da się tego przełknąć. Leczy w mgnieniu oka. To nalewka z ziół, bardzo mocna w aromacie. Stoi to w każdym markecie przy kasie. Do zaprawiania naszych wyrobów raczej się nie nadaje, ale to już rzecz gustu.
Alkoholu tak naprawdę boją się tylko ludzie, którzy mają coś złego do ukrycia... Ludziom pięknym od wewnątrz alkohol nie szkodzi... - Piotr Skrzynecki
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: radius »

Dzięki za informację. Rzeczywiście, przełknąć się tego nie da - takie cholerstwo gorzkie :) ale na żołądek może być dobre :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

PETER29
850
Posty: 897
Rejestracja: piątek, 18 lut 2011, 16:28
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta i browar
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: ŚLĄSKIE
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: PETER29 »

Dostałem w gratisie od Jana Okowity zaprawkę orzech laskowy. Zrobiłem zgodnie z receptą na buteleczce i na prawdę wyszła poezja. Po tygodniu od zrobienia smakmiodzio. Biesiadnicy stwierdzili że bardzo dobra SOPLICA orzech laskowy. Polecam tą zaprawkę bo warto.
_______________________________________________________________________________
Pozdrawiam KRZYSZTOF

NUTI
1
Posty: 1
Rejestracja: środa, 25 mar 2009, 21:12
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: NUTI »

Bardzo ciekawy wątek i odpowiedzi kolegów, pozwolę sobie dorzucić swoje 5 groszy

A wiec ja kupiłem do testów cztery zaprawki:
SZKOCKA WHISKY MALT , BRANDY / KONIAK FRANCUSKI, GERMAN BITTER i Metaxa

Do testów użyłem alkoholu 40% ( własnego ), zgodnie z instrukcją rozrobiłem każdy flakonik w 0,75l alkoholu. Trzymałem dłużej niż zalecane 24H bo aż 4 dni.

Po tym czasie przystąpiłem wraz z 2 dwoma "kiperami" do oceny, nasze wrażenia są następujące:
Każda z zaprawek ma swój aromat - który oceniliśmy pozytywnie :)
kolor - no i tutaj widać różnice w barwie - ale to chyba normalne
smak - i tutaj się zaczęło !!!! - każdy z nas próbował każdego alkoholu zarówno samego z kielonka jak i z kolą, odstępy ok 15min. Wrażenia negatywne, ponieważ zaprawki mają wspólną cechę , są mydlane i mdłe w smaku, wręcz podobne.

Podsumując jeśli robimy własny trunek z taką pieczołowitością, to uważam że nie warto go psuć tą chemią każda z zaprawek ma w składzie E150A - KARMEL i tu magia prysła o kolorze jak i E163 - barwnik.
Każda posiadan sztuczny aromat (flavourings) , gliceryne, tanine , destylowaną wodę, piołun (wormwood), oak extract ( wyciąg z dębu) i parę innych.

Jeśli chodzi o mnie to mówię że to syf ( może ktoś ze mną się nie zgadzać to indywidualna sprawa)
ale stare sposoby barwienia i robienia zaprawek są najlepsze.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika

marmos
10
Posty: 10
Rejestracja: piątek, 3 sty 2014, 20:12
Krótko o sobie: Jestem człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Ballantines oraz włase dzieła
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Małopolska, gdzieś koło Tarnowa
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: marmos »

Kiedyś miałem esencje Biowinu stary dąb. Na początku się zachwycałem smakiem i zapachem. Jednak po miesiącu pojawił się na dnie brzydki osad - zniechęciłem się do tego. Teraz jestem zwolennikiem samodzielnego palenia dębu. Dla szanownej małżonki miałem COCORUM ESSENS - zaprawka kokosowego rumu - bardzo przyjemny efekt coś na styl Malibu.

andrzejb
1
Posty: 1
Rejestracja: niedziela, 20 paź 2013, 20:14
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: andrzejb »

Witam. Ja wykorzystałem zaprawkę"cognak" i za każdym łykiem ,powtarzałem-"ale to super wódeczka",Wykorzystałem również zaprawkę Burbon i to też wyszła super wódka.Zachęcam do korzystania z zaprawek,bo są naprawdę dobre.http://alkohole-domowe.com/forum/postin ... ef179051e1#

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: wawaldek11 »

Podniecałem się zaprawkowymi alkoholami do momentu kiedy sam zacząłem robić smakówki, zacierać zboże i poprawnie robić nalewki. Z tamtego okresu mam kilkanaście zaprawek i "starzeją" się ;)
Widocznie wielu z nas musi przez to przejść. Najważniejsze, że smakuje!
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: gr000by »

Też kiedyś, na samiuśkim początku zabawy, zrobiłem wódkę porzeczkową na zaprawce i powiedziałem sobie - nigdy więcej takich "nalewek" i "wódek". Zanim to udało się wypić, to minęło sporo czasu. Teraz mam tylko absynt (3 rodzaje) z takich zaprawek i muszę stwierdzić, że smakuje i działa bardzo dobrze. Ale jest jedno ale - trzeba odstawić go do piwnicy i zapomnieć o nim przynajmniej na pół roku.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: lesgo58 »

A mnie kupne zaprawki bez względu na gatunek i rodzaj dają taki niepokojący posmak w wódce. Może to autosugestia, ale mi nie smakują. Dlatego zaprawki tylko własnej roboty. I alkohol na tych zaprawkach przygotowywany jest z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

janik
300
Posty: 335
Rejestracja: piątek, 31 sty 2014, 21:02
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: janik »

Kilka razy stosowałem zaprawkę "Metaza" z Eurowin i dla wielu alkohol był bardzo zbliżony do oryginału ;) .Jednak wszelkie zaprawki owocowe sam robię macerując owoce w destylacie coś jak nalewka i jest super efekt końcowy :shock: ,ale trzeba dać trochę czasu jak to wyrażali wcześniej koledzy .

Riakasz
10
Posty: 15
Rejestracja: sobota, 7 gru 2013, 16:09
Podziękował: 5 razy
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: Riakasz »

Witam

Ja ostatnio zająłem się testowaniem tych gotowych zaprawek. Powód? ... Żona i Teściowa twierdzą, że czysty bimber jest za mocny i nie chcą go pić na imprezach rodzinnych, więc musiałem coś wykombinować :) do tej pory testowałem 3 smaki zaprawek z Biowinu. mała buteleczka zgodnie z opisem przeznaczona jest na 0,75 litra czystej wódki, ale za namową sprzedawcy zrobiłem na pełny litr. Testowane smaki:

Irish Cream - jak dla mnie bomba :) kobiety też z uznaniem pokiwały głowami i ciągle domagały się uzupełniania kieliszków :)
Malibu - podobnie jak wyżej,
Amaretto - tutaj zdecydowanie coś nie tak, smak prawie nie wyczuwalny i jakoś tak odbiera chęć spożywania.

Planuje testować kolejne smaki, więc w miarę możliwości będę zamieszczał kolejne informacje.

brystal
5
Posty: 6
Rejestracja: piątek, 15 lis 2013, 13:44
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: brystal »

Polecam likier śliwkowy z Biowinu. Mała buteleczka (chyba 40 ml) na 4 litry plus trochę cukru (zalecaną dawkę proponuję zmniejszyć). Można się zastanowić nad odwzorowaniem śliwowicy, jednak na pewno smak i zapach są bardzo przyjemne, nie trącą chemią i doskonale maskują "walory" produktu z pot stilla.
Produkcja bez konsumpcji jest jak symfonia bez uwertury.
W demokracji za wyrażanie własnych opinii podobno nie ponosi się odpowiedzialności.[ramka=][/ramka]
Treść ukryta:
Google:

brystal
5
Posty: 6
Rejestracja: piątek, 15 lis 2013, 13:44
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: brystal »

Próbowałem zaprawki z Biowinu w plastikowych buteleczkach o zawartości 40 ml z przeznaczeniem na 4 litry produktu właściwego. Ze względu na ich niską cenę mogłem pozwolić sobie na "rozrzutność" i zakup kilku smaków ;-). Oto krótka recenzja:
Likier wiśniowy - produkt toksyczny, należy omijać z daleka.
Limonka - jak ktoś ma mocne ssanie to wypije, ale nie będzie miał z tego przyjemności.
Pigwówka bieszczadzka - może być dla początkujących z przygodą, którzy nie znają lepszych smaków.
Stary dąb - tu mam wątpliwości z oceną. Nie czuć chemii, lekko trąci dębem ale to nie jest oryginał. Zaletą jest, że nie potrzeba cukru do wydobycia smaku, produkt jest lekko gorzki. Może być do ekspresowego "dębienia" dla zdesperowanych.
Likier śliwkowy - polecany w moim poprzednim poście, według mnie najlepszy smak z oferty. Połowa dawki cukru i mamy naprawdę smaczny likierek.
Wiadomo, że nie są to produkty naturalne, nikogo nie namawiam do używania. Nie biorę odpowiedzialności za efekt dnia następnego ;-)
Produkcja bez konsumpcji jest jak symfonia bez uwertury.
W demokracji za wyrażanie własnych opinii podobno nie ponosi się odpowiedzialności.[ramka=][/ramka]
Treść ukryta:
Google:

pioszczep
10
Posty: 11
Rejestracja: poniedziałek, 7 wrz 2009, 08:33
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: pioszczep »

Z produktów Biowinu ja za to polecam "Staropolską gorzką".

mirek109
300
Posty: 324
Rejestracja: sobota, 22 wrz 2012, 18:23
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: mirek109 »

wawaldek11 pisze: poprawnie robić nalewki.
Co przez to rozumieć?
Jak je robić - wg. ciebie - by były "poprawne"

;)
Awatar użytkownika

forbik
100
Posty: 100
Rejestracja: sobota, 8 lut 2014, 16:45
Status Alkoholowy: Producent Nalewek
Lokalizacja: Lasek Koło Drogi
Podziękował: 23 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: forbik »

Witam.

Polecam zaprawkę pieprzową, którą samemu robi się. Zalewamy 40g pieprzu 0.5l 50% alkoholem. Odstawiamy na 10 dni, codziennie mieszając całością. Po przecedzeniu pieprzu, mamy gotową zaprawkę do robienia wódki pieprzowej. Wystarczy 10-15ml wlać do 1l alkoholu (moc wedle uznania) i mamy gotowy produkt.

Pozdrawiam i smacznego.
"Alkohol jest największym wrogiem człowieka, ale w Biblii zostało napisane... ...Kochaj swoich wrogów". ~ Frank Sinatra ~
Awatar użytkownika

pawgin
150
Posty: 168
Rejestracja: wtorek, 25 lut 2014, 14:03
Krótko o sobie: Najważniejsza jest rodzina (żona i córka) To dla nich muszę się starać
Ulubiony Alkohol: Whisky Szkocka Chivas Regal 12 Year Old
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: pawgin »

Witam, zrobiłem coś pysznego, co prawda na zaprawce ale nie tylko. Z mojego bimberku (skład nastawu: 15 l soku 100% jabłkowego - był w biedronce w promocji 1,50zł/l; 12kg cukru też biedronka rozmieszanego w 15l wody całość 35l nastawu + Moskwa Style 1/2 paczki; polecam zrobić z tych soków) przy odbiorze w pierwszym pędzie zlałem 3l między 70%-60%, pachniało jabłkiem niemiłosiernie. W słoju leżakowało tydzień z 250gr suszonej śliwki. Po filtracji dodałem zaprawkę RUM Jamajka (porcja na 1,5l bimbru). Minął kolejny tydzień i degustacja. :D kiperów ze mną 5 dodam że jeden smakosz RUMu Wynik - jednogłośny, "Najlepsze co piłem w życiu", nawet rumiarz powiedział że składa zamówienie bo wyszedł smaczny rum z posmakiem śliwowicy.
Cóż mogę tylko polecić do wypróbowania.
Bo pić to trza umić :P
Awatar użytkownika

forbik
100
Posty: 100
Rejestracja: sobota, 8 lut 2014, 16:45
Status Alkoholowy: Producent Nalewek
Lokalizacja: Lasek Koło Drogi
Podziękował: 23 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: forbik »

pawgin
Witam, zrobiłem coś pysznego, co prawda na zaprawce ale nie tylko.
To dlaczego nie wołałeś, że masz coś tak dobrego :piwo: . Takimi postami to tylko smaka robisz i apetyt. żeby mi to było ostatni raz :!:

Pozdrawiam.
"Alkohol jest największym wrogiem człowieka, ale w Biblii zostało napisane... ...Kochaj swoich wrogów". ~ Frank Sinatra ~

pioszczep
10
Posty: 11
Rejestracja: poniedziałek, 7 wrz 2009, 08:33
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: pioszczep »

Jakiś czas temu dokonałem zakupu Strands TENNESSEE WHISKY oraz Strands Baltimore z zamiarem degustacji właśnie dzisiaj - tj z okazji ....kolejnych moich urodzin. Przy rozrabianiu Tennessee whisky zaprawiłem ją dodatkowo ok. 2 stołowymi łyżkami syropu cukrowego a Baltimore nie. Po degustacji w gronie kilku osób druzgoczące zwycięstwo odniosła Tennessee whisky za jej łagodny, wyrazisty i delikatny smak. Poprawę smaku Strands Baltimore przyniosły (w trakcie konkursu) dwie szczypty cukru trzcinowego ale nie zmieniło to wyniku końcowego. Jak dla mnie faworytem i celem dalszych zakupów będzie Tennessee whisky - którą gorąco polecam ale po potraktowaniu syropem cukrowym i stosownym leżakowaniem. Niech się święci 2 maja!!!
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: lesgo58 »

Wszystkiego najlepszego... :piwo:
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2360
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: Kamal »

Świętujesz bez braci z forum, hehe ;)
Najlepszego :pije: :piwo:
Obrazek
Awatar użytkownika

pawgin
150
Posty: 168
Rejestracja: wtorek, 25 lut 2014, 14:03
Krótko o sobie: Najważniejsza jest rodzina (żona i córka) To dla nich muszę się starać
Ulubiony Alkohol: Whisky Szkocka Chivas Regal 12 Year Old
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: pawgin »

Sto lat ze sprzetem

Piszę z telefonu więc przepraszam za gramatykę :-)
Bo pić to trza umić :P

grzewo1
150
Posty: 166
Rejestracja: czwartek, 16 sie 2012, 02:05
Podziękował: 28 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: grzewo1 »

Koledzy mam prośbę. Jak opisujecie swoje spostrzeżenia to bardzo proszę o informację czy zaprawki były mieszane z bimbrem czy ze spirytusem bo to jednak ogromna różnica.
Awatar użytkownika

kolpaw
100
Posty: 137
Rejestracja: sobota, 19 mar 2011, 23:11
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: nalewka wiśniowa na własnym spirytusie
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Nowa Zelandia
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 24 razy
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: kolpaw »

Stosowałem kilka razy zaprawki śliwowica beskidzka strands, i byłem bardzo zadowolony, świetny aromat przypasował wszystkim domownikom.

Ryba64
150
Posty: 180
Rejestracja: piątek, 29 lis 2013, 17:25
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 46 razy
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: Ryba64 »

Często robię Calvadosa z zaprawki ze sklepiku forumowego (na rozrobionym spirytusie) i jest naprawdę pyszna - opinia nie tylko moja i żony, ale również rodziny i znajomych.
Lubię to co naturalne

grzewo1
150
Posty: 166
Rejestracja: czwartek, 16 sie 2012, 02:05
Podziękował: 28 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: grzewo1 »

kolpaw pisze:Stosowałem kilka razy zaprawki śliwowica beskidzka strands, i byłem bardzo zadowolony, świetny aromat przypasował wszystkim domownikom.

Zaprawka o której wspominasz jest bardzo dobra pod warunkiem ,że nie filtrujesz nalewki. Ja niestety zrobiłem ten błąd ponieważ dodałem troszkę dębu i musiałem przefiltrować. Cały smak i zapach pozostał na bibułce :(
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2680
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 307 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: JanOkowita »

Dziwny przypadek z pozostawaniem smaku i zapachu na bibułce. Nigdy się z czymś takim nie spotkałem.
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: Pretender »

grzewo1 pisze:Zaprawka o której wspominasz jest bardzo dobra pod warunkiem ,że nie filtrujesz nalewki. Ja niestety zrobiłem ten błąd ponieważ dodałem troszkę dębu i musiałem przefiltrować. Cały smak i zapach pozostał na bibułce :(
dodanie dębu nie jest błędem, ale kupno kiepskiej jakości chipsów już tak. Dobrze przygotowany dąb (chipsy) nie powinny powodować zmętnienia, nic a nic. Kiedyś już pisałem, że kupiłem sobie chipsy od większego sprzedawcy z allegro i .... doopa, po pierwszym użyciu wylądowały w koszu. Wg mnie bardzo dobre są chipsy z Biowinu, nie powodują zmętnienia. Ale od tego czasu używam jedynie własnoręcznie opalonych (spalonych) szczapek dębowych. Na "wungiel". Do Jessiego super.
To samo tyczy się filtrów do kawy. Do filtrowania używam filtrów z brązowego papieru firmy Paclan, o takich
20140607_225222_PerfectPhoto.cz_2014-06-07 23-03-19.jpg
Nie wnoszą żadnych obcych posmaków.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

grzewo1
150
Posty: 166
Rejestracja: czwartek, 16 sie 2012, 02:05
Podziękował: 28 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: grzewo1 »

Używałem płatków ze sklepu od Janka. Musiałem przefiltrować ponieważ produkt miał trafić na wesele , a widoczne były maleńkie fragmenty chipsów.Pewnie z czasem wszystko by się pięknie wyklarowało, ale ja czasu nie miałem. Filtrowałem na białych filtrach nie wiem jakiej firmy, ale została na nich taka brązowa maź pięknie pachnąca śliwką.
Awatar użytkownika

K-Zaq
50
Posty: 58
Rejestracja: środa, 9 lip 2014, 19:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Mamrot :D
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: Pogranicze Świętokrzysko-Lubelskie :)
Podziękował: 14 razy
Otrzymał podziękowanie: 18 razy
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: K-Zaq »

Kupiłem likier śliwkowy z Biowinu, we wcześniejszych postach forumowicze go polecali. Będę nim zaprawiał bimber, by kobiety, które bimbru nie trawią, w domu też mogły posmakować domowych wyrobów :P I stąd pytanie: trzymać się podanych na opakowaniu zasad, że buteleczka na 4L? Próbował ktoś zrobić bardziej aromatyczny likier i podwoić dawkę zaprawki np. buteleczka na 2L?

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: aronia »

Ja raczej praktykuje coś odwrotnego czyli zamiast większej dawki to mniejsza - trochę mniej czuć to wtedy "chemią"(szczególnie jak się komuś "odbije"). Z buteleczki na 4l robię 5l, a z takiej na 0,75 robię 1l i większość jest bardzo zadowolona.

ufik666
50
Posty: 60
Rejestracja: piątek, 14 mar 2014, 21:06
Podziękował: 1 raz
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: ufik666 »

Aronia dodajesz cukier ?.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: aronia »

Zawsze dodaje cukier - do stosowanych przeze mnie zaprawek mam mniej więcej ustalone optymalne ilości. Z racji tego, że preferuje "napitki" słodkie(dla niektórych aż za bardzo) - nawet jak robię czystą to dodaję trochę cukru.

Czarny79
50
Posty: 73
Rejestracja: czwartek, 31 lip 2014, 09:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: Czarny79 »

Witam. Na razie sprawdzilem 4 rodzaje zaprawek : śliwowice, rum, tennesy whisky i gold tequila. W skali od 1 do 10 oceniam : śliwowoca 8, rum 8, tennesy whisky 3, gold tequila 8. Tennesy wyszla beznadziejna. Hm a jak bym 0,7 l tego bimberku z zaprawką tennesy jeszcze raz dał w garnek np. z kolejna cukrówką ?
Awatar użytkownika

pawgin
150
Posty: 168
Rejestracja: wtorek, 25 lut 2014, 14:03
Krótko o sobie: Najważniejsza jest rodzina (żona i córka) To dla nich muszę się starać
Ulubiony Alkohol: Whisky Szkocka Chivas Regal 12 Year Old
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Gotowe zaprawki do alkoholu - opinie

Post autor: pawgin »

Jak się nie nadaje do gardła to jak najbardziej. Żadne aromaty z takiej ilości nie przejdą do gotowego produktu
Bo pić to trza umić :P
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przepisy smakowe”