Głowica Hammer Thor - Młot Thora. Najniższa dostępna głowica.

Pomysły na destylatory - do konsultacji.

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy

Post autor: Szlumf »

@ jaborex.
Jeziorko w pionowej części zwiększy wysokość głowicy a przecież Thora robimy między innymi z powodu jego małej wysokości. Proponowana chłodnica pewnie by działała ale po co komplikować jedną z najprostszych do zrobienia głowic?
alembiki
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Głowica Hammer Thor - Młot Thora. Najniższa dostępna głowica.

Post autor: Pretender »

Czy ułatwiłoby zwijanie chłodnicy, gdyby prosty odcinek (wejście) zrobiony byłby z odcinka rurki? Karbowianka zaczynałaby sie od jego końca?
Awatar użytkownika

KS2507
400
Posty: 416
Rejestracja: środa, 3 paź 2012, 18:47
Krótko o sobie: Konstruktor fajnych maszynek
Ulubiony Alkohol: Czysty.
Status Alkoholowy: Destylator
Podziękował: 51 razy
Otrzymał podziękowanie: 67 razy
Kontakt:
Re: Głowica Hammer Thor - Młot Thora. Najniższa dostępna głowica.

Post autor: KS2507 »

robert.michal pisze:Docelowo będzie w rurze 63.5 dlatego nie będzie tragedii jak trochę przekroczy wymiar - próbuję czy kształt karbów ma wpływ na promień zginania dlatego prosiłem o zdjęcie w powiększeniu zwojów rury Dn12 ze stali 304 .


Pozdrawiam Robert.michal
W załącznikach masz fotki rury karbowanej Dn-12, 304 zwiniętej na wymiar fi 40mm.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Destylatory kolumny rektyfikacyjne 96.6%
INOXSTILL.PL

https://allegro.pl/uzytkownik/inoxstill?order=m
https://www.youtube.com/channel/UCrw1QktBqnANXCuz_nOQBxw

robert.michal
300
Posty: 308
Rejestracja: poniedziałek, 7 gru 2015, 21:14
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 75 razy
Kontakt:
Re: Głowica Hammer Thor - Młot Thora. Najniższa dostępna głowica.

Post autor: robert.michal »

Szacun !!! Oczywiście trzeba zastrzec, że te zgięcia na zdjęciach są w celach demonstracyjnych, bardzo nadwyrężają materiał. Generalnie producenci podają minimalny promień gięcia 18-25 mm dla DN12 - czyli przy zalecanym promieniu 20 mm średnica zwoju wynosi 56 mm. Rozsuwając zwoje można tę średnice bez ryzyka nieco zmniejszyć. Porównując zdjęcia widzę, że to zupełnie inny kształt karbów. Na razie czekam na dostawę rurki do sklepu, ale z tego co widzę u siebie na 100 mm jest chyba 28 karbów wobec 25 przeciętnej rurki.
Pozdrawiam Robert.michal
KALKULATOR NALEWKOWY : https://nalewkidomowe.com

robert.michal
300
Posty: 308
Rejestracja: poniedziałek, 7 gru 2015, 21:14
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 75 razy
Kontakt:
Re: Głowica Hammer Thor - Młot Thora. Najniższa dostępna głowica.

Post autor: robert.michal »

Projekt "Bycze rogi" doprowadziłem do fazy działającego prototypu, wymaga pewnego dostrojenia.
Ale ponieważ głowica jest rozbieralna można wyjmować spiralę chłodzącą, demontować jeziorko i zamienić na zapasowe o innych parametrach, jest pole do eksperymentów :D .
Ogólnie wygląda dosyć fajnie, bo Aabratek wywołuje we mnie stany depresyjne, kojarząc się z szubienicą.

Spiralę chłodzącą skręciłem tak jak chciałem ścisło, aby nie stykała się z jeziorkiem.
Na końcach nieco poluzowałem zwoje, aby pełniej wypełniała rurę . Tam gdzie wlot par rozepchnąłem rurki , tak aby nie spełniały roli "zimnych palców " i nie generowały niekontrolowanego refluksu.
chłodnica.jpg
Jak widać jest miejsce na jeziorko w ramionach, nie trzeba moczyć chłodnicy w destylacie
luz.jpg
Głowica ma 13 cm wysokości, Razem z wizjerem liczy 24 cm. Wizjer skręcałem śrubami, jako dystanse między kołnierzami zastosowałem rurki, można skręcić na maksa bez obawy uszkodzenia szkła, sześć śrub daje gwarancję stabilności i przy niezamierzonym walnięciu o krawędź stołu, szkło nie zetknie się z krawędzią, a tak jest przy wizjerach skręcanych na trzy śruby...
Bycze rogi.jpg
Próba techniczna wykazała, że odpowietrzenie w jednym ramieniu w zupełności wystarcza, termometr w głowicy działa stabilnie.

Muszę jeszcze przemyśleć wielkość jeziorka dla beki 30l i obniżonego odbioru.
Jeziorko jest w części pionowej i dodatkowo sięga ok. 1/3 długości ramion.
Początkowo miało 230 ml, zmniejszyłem do 190 ml. Zastanawiam, czy jeszcze go nie zmniejszyć, bo jak opróżniam jeziorko, a refluks nadal napływa to napełnia mi ponad pół flaszki zanim się opróżni.

Mam grzałki teoretycznie 3500W , faktyczna praca na 92 % (2700), na 95 następowało zalanie.

Chłodzenie najpierw ustawiłem na 30 litrów na godzinę, termometr na wylocie wody z węża 2m pokazywał poniżej 60 stopni, w odpowietrzniku 30 stopni, ale chyba to było za małe chłodzenie.
Potem ustawiłem wodę 60 litrów na godzinę, ładnie chłodziło wylot wody poniżej 50 stopni, ramiona głowicy chłodniejsze, ale i jeziorko chłodne, co chyba nie jest zbyt korzystne.
Do przemyślenia mam :
1: Czy zmniejszyć jeziorko - zmniejszy się radykalnie jego powierzchnia i nie będzie tak wychładzane, co poprawi stabilność kolumny.
2: Wywiercenie otworu zatykanego silikonowym grzybkiem. Aby uzyskać malutkie jeziorko wyjmowało by się ten grzybek (trzeba w tym celu zdjąć głowicę z wizjera).
3: Czy dodatkowo zaizolować pionową rurę głowicy, gdzie jest jeziorko, aby sie nie wychładzało, bo faktycznie można tam spokojnie przyłożyć palce, mimo iż wewnątrz
przepływa gorąca para.
Pozdrowienia dla Kuli i Herbaty666 którzy walnie przyczynili się do tego projektu.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
KALKULATOR NALEWKOWY : https://nalewkidomowe.com

Kawo
100
Posty: 103
Rejestracja: niedziela, 13 lis 2016, 11:17
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Głowica Hammer Thor - Młot Thora. Najniższa dostępna głowica.

Post autor: Kawo »

Trochę czasu minęło, masz jakieś dodatkowe przemyślenia?
Ja ze względu na niskie pomieszczenie zainteresowałem się właśnie taką głowicą. Czy możesz wrzucić przekrój Twojej głowicy, bo nigdzie nie mogę znaleźć rysunków wnętrza. Szczególnie gryzie mnie to jeziorko, jego konstrukcja.

robert.michal
300
Posty: 308
Rejestracja: poniedziałek, 7 gru 2015, 21:14
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 75 razy
Kontakt:
Re: Głowica Hammer Thor - Młot Thora. Najniższa dostępna głowica.

Post autor: robert.michal »

Sporo opisałem i wrzuciłem zdjęcia, ale była awaria serwera i niektóre posty poleciały w kosmos.

Jeziorko zmniejszyłem do 100 ml tak, że w bocznych ramionach prawie nie ma jeziorka .
Ociepliłem jeziorko niebieskimi gumkami.
Wodę mam na wylocie 61 stopni, a że zima to zużycie wychodzi 27 litrów na godzinę, przez otwór wentylacyjny nic się nie wydostaje.
Jutro znajdę jakieś zdjęcia, napiszę szczegółowiej.

Aktualnie mam problem z wydajnością OLM. Zalałem kolumnę (60,3mm), grzeję 2100-2300 a po dwóch godzinach poniżej dwóch litrów, a zaworek OLM odkręciłem na max. i cały czas widzę reflux w wizjerze.

- Albo większość spływa po ściankach, mimo, że ładnie reflux centruje i spływa po sprężynie.
- Albo błędem było zasypanie sprężynkami pustej przestrzeni pod półką OLM (dennica).
- Albo wydajność półki jest za słaba.
- Albo zrobił się automat , i podczas gdy temp. w kotle wzrasta, wydajność OLM maleje. Wydajność wzrasta jak podkręcam grzanie.
- Może za bardzo ubiłem sprężynki ?
Pomoc mile widziana :)

Dzisiaj sprawdziłem, że winowajcą mizernego przepływu jest elektrozawór.
KALKULATOR NALEWKOWY : https://nalewkidomowe.com

robert.michal
300
Posty: 308
Rejestracja: poniedziałek, 7 gru 2015, 21:14
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 75 razy
Kontakt:
Re: Głowica Hammer Thor - Młot Thora. Najniższa dostępna głowica.

Post autor: robert.michal »

Kawo, jak skręciłem chłodnicę (3m) widać na zdjęciu parę postów wyżej.oraz W trakcie użycia głowica jest bardzo gorąca pośrodku i równomiernie coraz chłodniejsza na ramionach . odpowietrzenie mam tam gdzie wlot zimnej wody.
rurkę karbowaną zwinąłem ciasno, wiec jest luz. Dodatkowo chłodnicę wygiąłem nieco tak aby końce opadały w dół, podczas gdy ramiona głowicy są nieco uniesione. Zapewnia to wolną przestrzeń i swobodny przepływ do jeziorka.

Jeziorko mam głównie w pionowej części trójnika 63 mm. Jest ona zakończona kołnierzem,w którym został wycięty kawałek i w to miejsce wspawana rurka idącaalkoh do wewnątrz, do której przykręcony jest zawór precyzyjny . Rurka jest zeszlifowana na równo z kołnierzem, aby nie było przecieku. Do tego kołnierza przylega drugi kołnierz z przyspawaną rurą o mniejszej średnicy. Między "obudową" a tą mniejszą rurą jest jeziorko. wykonałem sześć nacięć aby ustalić wielkość jeziorka i zapewnić równomierny spływ refluksu (przy mocnym grzaniu i dużym refluksie te sześć strumieni ogniskuje się na środku wypełnienia, przy małym pojedyncze krople spływają ruchem wirowym po tej dużej sprężynie widocznej w latarce, co jest bardzo hipnotyzujące :odlot:
Ta sprężyna jest po to,aby podczas zalewania, czy późniejszego płukania głowicy, wypełnienie nie wpadało do jeziorka.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
KALKULATOR NALEWKOWY : https://nalewkidomowe.com

Kawo
100
Posty: 103
Rejestracja: niedziela, 13 lis 2016, 11:17
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Głowica Hammer Thor - Młot Thora. Najniższa dostępna głowica.

Post autor: Kawo »

Dzięki Ci Dobry Człowieku za zdjęcia głowicy. Siedzę, czytam, i tak ogólnie, to albo nie potrafię znaleźć, albo po prostu nie ma zdjęć/przekroju takiej głowicy. Rysunek poglądowy z pierwszej strony tego wątku od pierwszego spojrzenia wydawał mi się dziwny. Chłodnica do połowy zanurzona w skroplinach-bleee. Twoje rozwiązanie fajne, i dzięki Twoim poprzednim zdjęciom chłodnicy pomyślałem o trochę innym rozwiązaniu głowicy, jeszcze nie pokazywanej chyba nigdzie. Zbieram części, jak coś stworzę zrobię zdjęcia.
Tak z ciekawości, nie przeszkadza Ci, że z jeziorka nie wszystko spłynie?

robert.michal
300
Posty: 308
Rejestracja: poniedziałek, 7 gru 2015, 21:14
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 75 razy
Kontakt:
Re: Głowica Hammer Thor - Młot Thora. Najniższa dostępna głowica.

Post autor: robert.michal »

Starałem się, aby zostawało jak najmniej, dlatego odpływ jest w kołnierzu, a nie ponad nim.
szczegół odpływu.jpg
Mógłbym jeszcze, albo nieco pocienić kołnierz, aby otwór był bliżej dna, albo wewnątrz tej rureczki naciąć rowek iglakiem trójkątnym. Ale w trakcie rektyfikacji z tego zaworka odpieram tylko przedgony, i pogony. Właściwy płyn leci przez OLM.
Spuszczam jeziorko przy działającym refluksie, zaworek ma spory przepływ, a dwumetrowy wężyk silikonowy wytwarza iezły ciąg, więc myślę, że nie zalegają tam bez końca jakieś smrody.
Głowica jest rozbieralna - zaślepki na końce ramion namierzyłem u siebie w kuchni - jakieś nierdzewne pokrywki pojemniczków. Żona jeszcze się nie zorientowała :o
Uszczelniam to taśmą teflonową i jest spoko.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
KALKULATOR NALEWKOWY : https://nalewkidomowe.com

Kawo
100
Posty: 103
Rejestracja: niedziela, 13 lis 2016, 11:17
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Głowica Hammer Thor - Młot Thora. Najniższa dostępna głowica.

Post autor: Kawo »

Jak spływa to OK. A powiedz co to za zaworek, bo taki inny niż ogólnie się widuje i można go blisko ścianki wkręcić, bo ma rurkę odpływu odkręcaną.

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Głowica Hammer Thor - Młot Thora. Najniższa dostępna głowica.

Post autor: rastro »

Mi to wygląda na ten zaworek: http://destylatory.sklep.pl/img/p/6/6/6 ... efault.jpg albo jakiś jego klon.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

robert.michal
300
Posty: 308
Rejestracja: poniedziałek, 7 gru 2015, 21:14
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 75 razy
Kontakt:
Re: Głowica Hammer Thor - Młot Thora. Najniższa dostępna głowica.

Post autor: robert.michal »

Taa jest, Wołomin City. W komplecie jest zestaw wkręcanych końcówek o różnym przeznaczeniu, jak na zdjęciu.
KALKULATOR NALEWKOWY : https://nalewkidomowe.com
Awatar użytkownika

Cynammon
50
Posty: 51
Rejestracja: niedziela, 31 lip 2016, 04:15
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem :)
Ulubiony Alkohol: Wino z Wiśni/Truskawek/Dzikiej Róży/Goji
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Gdzieś w Polsce
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Głowica Hammer Thor - Młot Thora. Najniższa dostępna głowica.

Post autor: Cynammon »

W sumie to mam rozkminę jaką głowicę dać u siebie: Aabratka, Ufo, Puszka, no i młot no i trafiłem na ten typ głowicy i w sumie nie mam nic przeciwko tylko kwestia tego, czy jest trudno taką zbudować? No i czy są jakieś szkice co i jak. Co do regulacji to znalazłem taki o to filmik
https://www.youtube.com/watch?v=7vMUjwRRdro
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Głowica Hammer Thor - Młot Thora. Najniższa dostępna głowica.

Post autor: herbata666 »

Filmik mój i głowica wykonana przez naszą firmę ;D, jeżeli będziesz potrzebował wskazówek dotyczących budowy to śmiało zapraszam na PW to wszystko wyjaśnię i na spokojnie w domowym zaciszu sobie pospawasz takie cacko.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty aparatur”