Gięcie rurek za pomocą zamrożonej wody

Budowa i eksploatacja chłodnic.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7331
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy

Post autor: radius »

Hmm, zobacz jaką skręciłem ja chłodniczkę do swojego mini stilla - http://alkohole-domowe.com/forum/miedzi ... tml#p24060. Do wypełnienia rurki użyłem piasku kwarcowego z bezpieczników bagnetowych, a sukces zależał tylko i wyłącznie od cierpliwości "giętacza" :mrgreen:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
koncentraty wina

Autor tematu
zackass1
2
Posty: 4
Rejestracja: czwartek, 12 sie 2010, 09:04
Re: Gięcie rurek za pomocą zamrożonej wody

Post autor: zackass1 »

stacho79 pisze:http://forum.moderndistiller.com/viewto ... =43&t=3177. Tego nie testowałem ale wygląda praktycznie. Myślę, że sukces gięcia na małej średnicy tkwi właśnie w spłaszczeniu przekroju rurki, przez co naprężenia są mniejsze.
Właśnie wyszło mi takie samo spłaszczenie rurki, te załamania o których wspomniałem to mój błąd przy skręcaniu.
Po eksperymencie dla mnie już jest oczywiste, że materiały sypkie lepiej nadają się do gięcia rurek. Po prostu tak już mam, że wolę coś sprawdzić w rzeczywistości niż gdybać.
Ważne, że chłodnica jest i działa, jeszcze tylko deflegmator i można psocić :D
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Gięcie rurek za pomocą zamrożonej wody

Post autor: pokrec »

Ja sypiąc do rurki piasek zwinąłem podwójną spiralę z 10 metrów rurki Cu. Da się. Piasek powinien być bardzo drobny, najlepiej przesiany przez gęste sitko do herbaty i porządnie wysuszony w piekarniku na blasze. Zasypywanie do rurki - przez lejek połaczony z rurka kawałkiem wężyka z okna na piętrze. Dolny koniec rury zaklepałem, żeby piasek się nie wysypywał. Rurke trzeba było obstukiwać przy sypaniu piasku, żeby sie ubił. Robota spokojnie do zrobienia.
Warunek - piasek musi być absolutnie suchy, podobnie jak wnętrze rurki. Bo inaczej będzie problem z jego wytrzepaniem ze spirali. Jeśli użyjemy soli, to warunek suchości jest jeszcze ważniejszy - sól ubita wilgocią w rurce, zanim ja woda rozpuści i wypłucze - miną epoki geologiczne.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

Zbokowaniec
5
Posty: 7
Rejestracja: piątek, 31 maja 2019, 13:50
Re: Gięcie rurek za pomocą zamrożonej wody

Post autor: Zbokowaniec »

Nie zgodzę się z epoką. Sól zawsze się wypłucze. (Chyba że rurka jest załamana) Jeśli woda jest pod ciśnieniem z kranu (u mnie od 3 do 3.5 bar), to da radę. Jeszcze lepiej jak jest ciepła. U mnie trwało to ok 5 godzin (rurka 6 mm długość 7 m zwinięta podwójnie).. Ale pierwsza kropla pojawiła się dopiero po ok. 45 min. I wtedy zacząłem mieć nadzieję. Skoro przeszła jedna, to reszta też przejdzie pomyślałem. I tak się stało. Niestety poznałem ten sposób za późno. kupiłem już rurkę na nową chłodnicę. Chyba zrobię następną, pierwsza mi się już nie podoba. Nie ma co się śpieszyć...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chłodzenie”