Gięcie grzałek - jak?

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.
Awatar użytkownika

Autor tematu
pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy

Post autor: pokrec »

Trafiłem już na forum na temat montażu grzałek w dnie kega. Grzałkę trzeba zgiąć, żeby leżała przy dnie. Muszę to zrobić w dnie, bo mój keg blisko dna z boku nie ma równej powierzchni, tylko ma taki rant do przetaczania beczki. Ktos już tu na forum montował tak w dnie grzałki, tylko musiał je odgiąć przy przepustach o 90 stopni. Też tak będę musiał zrobić.
No i pytanie: czy grzałkę miedziano-niklowaną da się bezpiecznie giąć? Na forum czytałem o gięciu grzałek nierdzewnych po podgrzaniu ich palnikiem prop-but do wiśniowego żaru.
Jak giąć grzałkę miedzianą? Na zywca w imadle dechą? Pogdrzać ja uprzednio? Jest jakaś uzasadniona szansa, że grzałka (a raczej jej izolacja) przetrwa takie brutalne potraktowanie?
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
koncentraty wina
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7333
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Gięcie grzałek - jak?

Post autor: radius »

Ja podginałem grzałki na zimno w małym imadełku między podkładkami gumowymi. Gną się bez problemu i powłoka niklowa nie została uszkodzona. Tak giąłem grzałkę wykonaną z rurki fi 8, natomiast grzałkę z rurki fi 6 (Biawar) zamontowałem do kega a następnie przez otwór, kawałkiem drewnianego klocka docisnąłem do dna i ...gotowe.
Żadna się nie uszkodziła :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Gięcie grzałek - jak?

Post autor: Wald »

Jeśli piszesz o tej grzałce http://alkohole-domowe.com/forum/post33559.html#p33559 , to ona jest druga. Gięta na zimno nie przetrzymała. Ta podłączona do sieci ślicznie zaświeciła i gięła się o wiele łatwiej i co ważne, nie pękła. Podobnie jak radius doginałem już w kegu , ale ponownie "na gorąco". Grzałka jest dopasowana do kształtu dna, i na całej długości 15mm od niego.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

Histon
20
Posty: 21
Rejestracja: wtorek, 29 paź 2013, 22:31
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Gięcie grzałek - jak?

Post autor: Histon »

Witam!

Kończę budowę pot stilla na kegu 20 l (taki wysoki jak z pepsi).

Kupiłem taką grzałkę:
http://allegro.pl/grzalka-do-bojlera-gr ... 70806.html

Jednak przy próbie gięcia się złamała. Muszę podgiąć o kąt minimum 90 stopni bo keg ma średnicę 22 cm. Myślicie że jest sens kupić taką samą i próbować giąć rozgrzaną do czerwoności?

Proszę o pomoc ;)
Awatar użytkownika

manowar
950
Posty: 972
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 17:36
Krótko o sobie: I ain't no nice guy after all
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 213 razy
Kontakt:
Re: Gięcie grzałek - jak?

Post autor: manowar »

Nie ma sensu. Są grzałki 1,4kw i 2kw zgięte idealnie pasujące np takie: http://allegro.pl/garnek-do-piwa-emalio ... 60889.html Sam mam - więc jak masz kupić to poco sobie robotę robić.
Pierwszego nie przepijam, drugiego zresztą też, trzeciego i czwartego, i piątego też nie!
Na kolorowe drinki wiem, że jest teraz moda, dla mnie drink najlepszy to spirytus plus woda!

https://www.facebook.com/PiwniceRedutowe/ - moje przygody alkoholowe
Awatar użytkownika

Histon
20
Posty: 21
Rejestracja: wtorek, 29 paź 2013, 22:31
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Gięcie grzałek - jak?

Post autor: Histon »

Że gar na bigos kupić i będzie spoko? ;p

Nie wejdzie zgięta bo średnica otworu w kegu to 50mm, zgiętej grzałki o szerokości 50mm nie wsadzę. Liczę na to że jak zegnę pod kontem 90 stopni to mi się zmieści w otworek ;)
Awatar użytkownika

krzysto79
50
Posty: 90
Rejestracja: niedziela, 18 gru 2011, 20:35
Krótko o sobie: Jestem jaki jestem
Ulubiony Alkohol: Z wlasnej piwniczki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Małopolska
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Gięcie grzałek - jak?

Post autor: krzysto79 »

Myślę ze kolega @manowar miał na myśli coś takiego http://allegro.pl/grzalka-do-bojlera-14 ... 84780.html ewentualnie taką http://allegro.pl/grzalka-do-parnika-gr ... 41705.html
Krzysiek.
Awatar użytkownika

Histon
20
Posty: 21
Rejestracja: wtorek, 29 paź 2013, 22:31
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Gięcie grzałek - jak?

Post autor: Histon »

Ta płaska nie wejdzie a ta zgięta w po przekątnej będzie miała ponad 6cm co też ją dyskwalifikuje. Chyba jedyną opcją jest kupienie wygiętej z gwintem i wspawanie mufy.

A może ktoś wie jak giąć takie grzałki?
Awatar użytkownika

manowar
950
Posty: 972
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 17:36
Krótko o sobie: I ain't no nice guy after all
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 213 razy
Kontakt:
Re: Gięcie grzałek - jak?

Post autor: manowar »

Tia... gar do bigosu... tak wyszło. Oczywiści Krzysto ma racje - miał być link do tej zagiętej. Nie wiem czemu ją to dyskwalifikuje. Keg jak pepsi jest wysoki. By grzałka była zalana potrzeba ok 5l płynu. Nawet przy drugiej / trzeciej destylacji to nie problem - wlewasz najpierw czystą wodę do przykrycia grzałki potem to co chcesz kolejny raz pędzić - przecież i tak się rozcieńcza.
Możesz do Eliko napisać - oni słabo odpisują, ale mogą ci zrobić grzałkę na wymiar. Inna opcja to grzałki z czajnika - też mają 2kw i są malutkie - jakiś problem z montażem i otworami pewnie jest, ale widziałem gdzieś zamontowane takie więc na pewno się da.
Pierwszego nie przepijam, drugiego zresztą też, trzeciego i czwartego, i piątego też nie!
Na kolorowe drinki wiem, że jest teraz moda, dla mnie drink najlepszy to spirytus plus woda!

https://www.facebook.com/PiwniceRedutowe/ - moje przygody alkoholowe
Awatar użytkownika

BartekBartek1
450
Posty: 499
Rejestracja: środa, 19 gru 2012, 15:20
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Gięcie grzałek - jak?

Post autor: BartekBartek1 »

Grzałka jest z miedzi więc delikatnie można ja wyginać. Grzałkę montujesz w pionie i ją wyginasz już w kegu, ale możesz to zrobić normalnie jeszcze poza kegiem. Grzałkę wygniesz w rękach i wsadzasz ja przez otwór i tylko przykręcasz. Ja mam kane (którą teraz sprzedaję) i ona nie ma dużej średnicy, a rozstaw grzałki był mały i żeby były uszczelki ściśle przylegały do ścianek to wygiąłem grzałkę normalnie. Ale jak montujesz do dna to nie trzeba zmieniać rozstawu, bo dno jest płaskie.
Pędzić, pić, zalegalizować.

tomasz33
1
Posty: 1
Rejestracja: środa, 10 gru 2014, 11:55
Re: Gięcie grzałek - jak?

Post autor: tomasz33 »

Myślę że grzałkę miedziano-niklowaną można giąć. Szukając grzałek do gięcia tutaj widziałem duży wybór: http://www.sklep.termek.pl/pl/c/-do-giecia/90
Awatar użytkownika

Cynammon
50
Posty: 51
Rejestracja: niedziela, 31 lip 2016, 04:15
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem :)
Ulubiony Alkohol: Wino z Wiśni/Truskawek/Dzikiej Róży/Goji
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Gdzieś w Polsce
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Gięcie grzałek - jak?

Post autor: Cynammon »

Mam ten sam problem, chodzi o grzałkę do kega, w moim przypadku chodzi o stal KO. Takie grzanie grzałki palnikiem jest bezużyteczne bo pozbawiamy ją KO. Tak, że jedynie na zimno lub po podłączeniu... sam mam z tym problem :(
Ostatnio zmieniony wtorek, 16 maja 2017, 17:37 przez wawaldek11, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Konieczna kosmetyka.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7333
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Gięcie grzałek - jak?

Post autor: radius »

A nie lepiej od razu zamówić konkretną grzałkę odpowiednio wygiętą? Choćby w firmie z linka powyżej. Robią na zamówienie :)
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Cynammon
50
Posty: 51
Rejestracja: niedziela, 31 lip 2016, 04:15
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem :)
Ulubiony Alkohol: Wino z Wiśni/Truskawek/Dzikiej Róży/Goji
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Gdzieś w Polsce
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Gięcie grzałek - jak?

Post autor: Cynammon »

Być może i lepiej, tylko trudno mi taką znaleźć a jak wiadomo grzałki na zamówienie zazwyczaj są droższe (często dwukrotnie). Ktoś może mi wyjaśnić, dlaczego nawet na allegro w tych drogich sprzętach jest grzałka 5/4" nierdzewna? A tym czasem na stronie z linka w zakładce "Grzałki do pracy w zbiornikach KO" wszystkie są miedziane pokryte niklem i chromem? Bo już nie rozumiem totalnie nic, i się pogubiłem czy brać taką jak z linka czy taką KO304?
Ostatnio zmieniony wtorek, 16 maja 2017, 23:30 przez Kamal, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”