Galeria Kucyka, Typ: BF-10

Coś dla fanów szkła laboratoryjnego.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:

Post autor: Zygmunt »

Pozwolę sobie dopisać jeszcze parę słów do postu Kolegi Kucyka, konkretnie do fragmentu o kraniku i rurkach. Jako że niewielu z nas ma jakiekolwiek związki z lokomotywami, zdobycie szkiełka wodowskazowego może być nieco utrudnione, jeżeli nie chcemy posuwać się do zbrojnej napaści na wąskotorówkę albo dom kol. Kucyka.
Tak więc sama szklaną rurkę ok 15cm, fi 5-6mm możemy zdobyć bardzo łatwo- kupujemy po prostu szklaną rurkę fermentacyjną (tą co robi "bul" przy balonie z nastawem) i łamiemy ją "za zakrętem", czyli odłamujemy jej tą prostą nogę. Kawał rurki gotowy.

Jeżeli natomiast obiektem naszych westchnień jest rurka z kranikiem, musimy wysupłać nieco więcej złotówek i udać się do sklepu z zaopatrzeniem dla laboratoriów (m.in. POCH), albo wejść na Allegro i kupić biuretę. Jest to długa szklana rura (ok 1m), gruba na ok centymetr, z podziałką. Na końcu zaopatrzona jest w malutki kranik, wprost idealny do naszych potrzeb. Potem palniczkiem stapiamy sobie odstojnik z biuretą (cienkie szkło ładnie się łączy) i nasz aparat od razu zyskuje +3 pkt profesjonalizmu i +2 do wyglądu.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
promocja
Awatar użytkownika

cafekot
250
Posty: 253
Rejestracja: sobota, 15 sie 2009, 15:34
Krótko o sobie: Grupa krwi +miodowa
Otrzymał podziękowanie: 47 razy
Re: Galeria Kucyka, Typ: BF-10

Post autor: cafekot »

Robiłem dzisiaj pierwszy rozruch zestawu BF-10 (próba na samej wodzie) i użyłem w/w koralików porcelanowych pozyskanych z zakupionej, nie używanej grzałki, które przed użyciem wymyłem i dobrze wypłukałem. Po dwu godzinnej destylacji, wystygnięciu zestawu, wylaniu zawartości kolby – zauważyłem spory osad w kolbie i nie jest to efekt zakamienionej wody (bo aż takiej kamienistej nie mam) – sądzę że osad pochodzi z koralików i nie podoba mi się to.
Stwierdziłem jeszcze nieco trochę mydlany zapach wody w kolbie która też była zdrowo płukana przed użyciem.
Niepokoją mnie te zjawiska i zapytuję czy kolega Kucyk również coś podobnego zaobserwował u siebie - a może mam gorsze gatunkowo koraliki ?
IMG_22bis.jpg
P.S.
Masakra - właśnie próbuję wymyć kolbę i ten osad nie chce dać się usunąć, zalałem wybielaczem z ciepłą wodą - którym usuwam uporczywe osady i zaschnięcia w gąsiorach.
P.S.
Całkowita klapa - nawet wybielacz tego nie wyczyścił, ale jestem wkuty na te koraliki.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Galeria Kucyka, Typ: BF-10

Post autor: Kucyk »

Grzej zatem do sklepiszona po ocet. Jak on usunie osad, to już wiem co tam się osadziło...
Awatar użytkownika

cafekot
250
Posty: 253
Rejestracja: sobota, 15 sie 2009, 15:34
Krótko o sobie: Grupa krwi +miodowa
Otrzymał podziękowanie: 47 razy
Re: Galeria Kucyka, Typ: BF-10

Post autor: cafekot »

Ocet wyczyścił osad - OGROMNE dzięki za radę. Co to było ????
Awatar użytkownika

Autor tematu
Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Galeria Kucyka, Typ: BF-10

Post autor: Kucyk »

CaCO3 węglan wapnia. MgCO3 węglan magnezu... Wszystko, co stanowi o twardości wody...

duszek666
20
Posty: 23
Rejestracja: wtorek, 2 lut 2010, 02:18
Re: Galeria Kucyka, Typ: BF-10

Post autor: duszek666 »

Zastanawiałem się nad potrzebą i możliwością zamontowania termometru ma wejściu par do chłodnicy. Wiem ze w post-stilu nie jest to konieczne tak jak w kolumnach z refluksem ale zapewne było by pomocne.
Byłem w wspominanym na forum sklepie i wytwórni zarazem (wszystko z tego co widziałem znajduje się w piwnicy domu jednorodzinnego) Boczna Lubomelskiej w Lublinie.
Powiedziano mi że jest to możliwe pod warunkiem że szkło nie jest od środka zanieczyszczone bo inaczej może się nie przykleić.
Myślę że mieli na myśli wklejenie szklanej rurki od góry w której można umieścić termometr.
W związku z tym mam pytanie czy jest sens się tym zajmować czy będzie to tylko zbędny wydatek i bajer?????
Mam tu na myśli aparaturę identyczną jaką posiada kolega kucyk przed zmianami jakie do niej wprowadził oczywiści .
Awatar użytkownika

Autor tematu
Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Galeria Kucyka, Typ: BF-10

Post autor: Kucyk »

Ależ identyczne co do konstrukcji aparatury ze szlifem, czy dławikiem na termometr są dostępne w handlu. W prawdzie kontrola temperatury nie jest niezbędna do pracy na takim sprzęcie, ale jeśli ktoś lubi maksymalną inwigilację, to nie trzeba przerabiać, tylko od razu kupić aparat z wejściem na termometr.

Zdjęcie takie sobie:

Obrazek

mali72
10
Posty: 16
Rejestracja: czwartek, 14 sty 2010, 02:13
Re: Galeria Kucyka, Typ: BF-10

Post autor: mali72 »

Witam

Chciałbym kupić taki aparacik i do tego termometr elektroniczny. Wiec zakładam że nie będzie pasował idealnie w ten szlif. Czym można to uszczelnić ?
Awatar użytkownika

Maciej_K
400
Posty: 407
Rejestracja: niedziela, 8 lis 2009, 18:47
Krótko o sobie: Majster
Ulubiony Alkohol: Nalewka aptekarska i polskie krafty
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Galeria Kucyka, Typ: BF-10

Post autor: Maciej_K »

Korek od damy lub balonu. Jak się nie wciśnie, to się naciągnie na zewnątrz. Trzeba dopasować. Albo jakiś inny korek (np. sztuczny), rozwiercony, jeśli będzie trzeba i stoczony papierem ściernym i wiertarką ;) . To moje niewypróbowane propozycje z perspektywą powodzenia :).
"Nigdy nie polemizuj z idiotą. On najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona siłą własnych argumentów."
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Galeria Kucyka, Typ: BF-10

Post autor: Zygmunt »

Zawsze zostaje też silikon i poxilina, ale to rozwiązania ostateczne. Wspomniany rzez Maćka korek silikonowy wydaje się najlepszą opcją.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

mali72
10
Posty: 16
Rejestracja: czwartek, 14 sty 2010, 02:13
Re: Galeria Kucyka, Typ: BF-10

Post autor: mali72 »

hej znalazłem coś takiego pewnie się zda
http://labosklep.pl/akcesoria-pozostaae ... 14649.html
jeszcze pomyśle nad naturalnym korkiem też tam mają
dzięki pozdrawiam.

bartekiaga1
10
Posty: 13
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 09:28
Re: Galeria Kucyka, Typ: BF-10

Post autor: bartekiaga1 »

Który z tych korków będzie pasował do kolby ze szlifem na termometr 14/23 ,aby coś pokobinować z zamontowaniem termometra?
Awatar użytkownika

Destylatt
30
Posty: 33
Rejestracja: piątek, 5 mar 2010, 13:44
Krótko o sobie: Lubię odpoczywać.
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Galeria Kucyka, Typ: BF-10

Post autor: Destylatt »

Jeśli ktoś ma sam termometr i nie wie jak go umieścić w szlifie, to biegnę z pomocą :D
>>POMOC<<
Termometr po prostu wciskamy w plastikowy koreczek (ten czerwony na focie) i nie musimy się bać żadnych nieszczelności.
Awatar użytkownika

cafekot
250
Posty: 253
Rejestracja: sobota, 15 sie 2009, 15:34
Krótko o sobie: Grupa krwi +miodowa
Otrzymał podziękowanie: 47 razy
Re: Galeria Kucyka, Typ: BF-10

Post autor: cafekot »

Witaj kolego Kucyk. Pozwolę sobie na łamach twojego tematu zadać pytanie dotyczące małej zmiany BF-10.
Śmigam od roku na identycznym zestawie co kolega i naszła mnie ochota na małe zmiany.
Do pozbywania się jajecznych smrodków służy mi zwinięta siatka miedziana wsadzona w dolną część chłodnicy chcę ją zastąpić szklaną rurą wypełnioną miedzią, długość tej wstawki nie musi być wielka (20-30 cm).
Przeglądałem katalog produktów firmy na L…T i moim zdaniem do tego celu nadają się : Deflegmatory Raschiga (bez pierścieni), szlif damski - 19/26; szlif męski - 19/26; średnica – 28 mm; długość – 300 mm. Podpowiedz proszę kolego czy dobrze celuję?
Ciągle chodzi mi po łepetynie większa kolba – nawet 20 litrów, (idealne 15 – moje 20 litrowe nastawy idealnie dzielą się na pół) ale w ofercie w/w firmy 20 są tylko okrągło denne.
Korzystając z twojego doświadczenia i faktu, że przetarłeś już szlaki z tą firmą, może wiesz czy robią lub sprowadzają sprzęt na zamówienie?
Nie są to wielkie zmiany ale każda długa podróż zaczyna się od pierwszego małego kroku.

Zwróciłem uwagę na wymiary szlifów i kolby 10 i 20 litrów maja wymiar szlifu 45/40 i 60/46 a deflegmatorów i chłodnic 19/26 i 29/32 - jak to z sobą spasować?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony niedziela, 29 maja 2011, 18:33 przez Juliusz, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Spacje, kosmetyka

kordos89
5
Posty: 6
Rejestracja: piątek, 1 cze 2012, 17:54
Re: Galeria Kucyka, Typ: BF-10

Post autor: kordos89 »

Wita, czy szanowny kolega Kucyk zdradzi jak długie są: chłodnica i kolumna V, i jakie optymalne powinny być dla kolby 10 000 ml ??

Arturddz
30
Posty: 41
Rejestracja: poniedziałek, 5 lis 2012, 11:12
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, wiśniówka na spirytusie
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 5 razy
Re: Galeria Kucyka, Typ: BF-10

Post autor: Arturddz »

Coś ostatnio kolegi Kucyka nie widać na forum, a ciekaw jestem opinii guru od szkła w temacie moich szkiełek.
Per Aspera ad Astra.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Galeria destylatorów szklanych”