Frugo - frugówka

Wasze przepisy o tych pięknych trunkach, jakimi są nalewki domowe. Ciekawe pomysły mile widziane...
Awatar użytkownika

Autor tematu
gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy

Post autor: gr000by »

Dość niecodzienny trunek, ale przez to ciekawy :D. Niestety wymaga wyciągnięcia zaskórniaków lub szukania żelek i napoju na promocji - co jakiś czas można upolować je w Biedronce lub Tesco. Właśnie przegryza się wersja zielona i czarna, innych jeszcze nie próbowałem.

Składniki na 5l ~30%:
- 3 butelki 0,75l napoju Frugo;
- 8 paczek 120g żelek Frugo o tym samym kolorze co napój;
- 1,5l spirytusu 96%;
- 1kg cukru.

2,5 butelki napoju wlewamy do garnka, wsypujemy cukier i podgrzewamy do 50-60*C. Po prawie całkowitym rozpuszczeniu cukru wrzucamy żelki (bez folii rzecz jasna) i intensywnie mieszamy do ich rozpuszczenia. Gdy żelki się rozpuszczą dolewamy pozostały napój i wlewamy spirytus powoli, intensywnie mieszając (może dojść do ścięcia wsadu żelkowego, ale gdy spirytus zostanie rozmieszany to rozpuści się ponownie - wystarczy mieszać przez kilka minut). Zostawiamy do ostygnięcia i butelkujemy. Po miesiącu można już spożywać bez obaw - smakuje genialnie :odlot: , w sam raz dla fanów tego napoju!
Smacznego :pije: !
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
alembiki
Awatar użytkownika

forbik
100
Posty: 100
Rejestracja: sobota, 8 lut 2014, 16:45
Status Alkoholowy: Producent Nalewek
Lokalizacja: Lasek Koło Drogi
Podziękował: 23 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Frugo - frugówka

Post autor: forbik »

Witam.

gr000by a który smak Frugo najlepiej komponuje się z procentami ? Czy to nie ma większego znaczenia i zależy tylko od gustu ?

Pozdrawiam.
"Alkohol jest największym wrogiem człowieka, ale w Biblii zostało napisane... ...Kochaj swoich wrogów". ~ Frank Sinatra ~
Awatar użytkownika

Autor tematu
gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Frugo - frugówka

Post autor: gr000by »

Jak dorwiesz żelki w odpowiednim kolorze to zrobisz każdy smak. Na razie mieszałem tylko czarny i zielony, bo są najbardziej wyraziste w smaku. Myślę jeszcze o próbie na pomarańczowym i białym (ale białych żelek jeszcze nie widziałem), bo najbardziej mi podchodzą te 4 smaki. Po 48h od rozrobienia można by rozpocząć spożycie po schłodzeniu w lodówce :D.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
Awatar użytkownika

forbik
100
Posty: 100
Rejestracja: sobota, 8 lut 2014, 16:45
Status Alkoholowy: Producent Nalewek
Lokalizacja: Lasek Koło Drogi
Podziękował: 23 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Frugo - frugówka

Post autor: forbik »

Muszę przyznać, że ciekawy przepis. Chyba się skuszę i sam spróbuję przetestować. Zawsze fajnie zaskoczyć gości czymś nowym i niespotykanym.

A czy robiłeś z tego przepisu mocniejszy napitek, tak koło 38-40% ?
"Alkohol jest największym wrogiem człowieka, ale w Biblii zostało napisane... ...Kochaj swoich wrogów". ~ Frank Sinatra ~
Awatar użytkownika

Autor tematu
gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Frugo - frugówka

Post autor: gr000by »

Nie - jak dla mnie 30% i tak się lekko przebija w smaku, bo soki i żelki owocowe nie zastąpią owoców podczas tworzenia trunków. Większa ilość żelek raczej nie wchodzi w rachubę, bo robi się rzadki kisiel (10-12 paczek na 5l), dość niewygodny do nalewania.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
Awatar użytkownika

grzesieksz7
150
Posty: 194
Rejestracja: czwartek, 11 lip 2013, 18:09
Ulubiony Alkohol: śliwowica, piwo, nalewki
Lokalizacja: Łącko
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Frugo - frugówka

Post autor: grzesieksz7 »

Hmmm w smaku pewnie dość ciekawe, owocowe, ale skład niestety sama chemia ;) No ale co kto lubi :)
Daje krzepę, krasi lica
Nasza łącka Śliwowica!
Awatar użytkownika

Autor tematu
gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Frugo - frugówka

Post autor: gr000by »

Wszystko co nas otacza to sama chemia, my też jesteśmy samą chemią :mrgreen: . Kwestia jest tylko taka, czy ta "chemia", której się tak boimy, jest naturalna lub zbliżona do niej (żelatyna, skrobia modyfikowana lub zwykła, cukier), czy obca, sztuczna (słodziki) :womit: . Te żelki mają względnie mało obcej chemii. Podpowiem ci na koniec, że praktycznie codziennie używasz wzmacniacza smaku, jakim jest cukier i sól kuchenna ;). Nie ma co ich porównywać do mocnych wzmacniaczy smaku, ale swoją rolę spełniają jak najbardziej. Zresztą - trzeba z jakiegoś powodu umrzeć, a ja wolę spróbować możliwie wszystkiego, niż później żałować - nikt nie gwarantuje że po drugiej stronie (jeżeli jest takowa) jest alkohol :piwo: .
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przepisy na Nalewki i Likiery”