"Ffakty i mity" z filtrem Brity

Wszystko o polepszaniu destylatów węglem.
Awatar użytkownika

Autor tematu
fantik1
50
Posty: 71
Rejestracja: sobota, 28 sty 2012, 00:15
Krótko o sobie: Jestem fajnym człekiem... :)
Ulubiony Alkohol: DD - dobry, domowy ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Zielona Wyspa
Podziękował: 14 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy

Post autor: fantik1 »

Witam
Już od dłuższego czasu na forum pojawiają się posty na temat filtrowania destylatu/psoty, bądź to rozcieńczonego produktu przez filtry do wody Brita. Zainteresowany tym tematem i różnymi opiniami na ten temat zacząłem poszukiwania w sieci i oto ich wynik.
Nie ma tego wiele, dużo natomiast jest na temat filtrowania taniej, jakościowo paskudnej :womit: wódki aby uzyskać produkt dorównujący tym z "górnej półki". Pomijam w tej chwili wątek finansowy, chodzi mi wyłącznie o tematy smakowo-jakościowe.
Znalazłem mianowicie ciekawy artykulik na stronie Still Smart Promującej niejako domowe-stołowe destylatorki EasyStill. Oto link:
http://www.stillsmart.co.uk/general-inf ... e-filters/
Są tam też odnośniki do innych eksperymentów użyciem Filtrów do wody:
http://wraygun.wordpress.com/2004/12/11 ... ent-vodka/
oraz, fotorelacja:
http://web.archive.org/web/200702190727 ... burns.com/
A także odnośnik do epizodu 50: Bullets Fired Up z popularnej serii MythBusters,
filmik na YT:
Jest także odpowiedź samego producenta w/w filtrów na temat pytania o oczyszczanie alkoholu za pomocą ich filtrów, pozwolę sobie zacytować:
BRITA have been asked about filtering alcohol before and our understanding (although we do not run tests on this) is that there may be a very slight reduction in alcohol content if filtered through a BRITA cartridge but the ion exchange resin will not have an effect on alcohol.

The ion exchange resin selectively removes certain metal ions such as copper, lead, calcium and aluminium from the water and as a weak acid cation exchanger ions removed are replaced with hydrogen ions, which combine with other ions and eventually form H20 and C02.

I hope this answers your query.

Yours sincerely

Rachel Laycock
BRITACare Manager
Brita Water Filter Systems Ltd
...czyli nic ciekawego nie napisali, po za tym, że alkoholu może lekko ubyć :( , ale jednocześnie nie powinno zaszkodzić. 8-)

Co do samego filtrowania, jeśli komuś się nie chce zaczytywać w "ingliszu" to w dwóch zdaniach: owszem można :ok: i efekty są nawet zadowalające, w każdym zdecydowanie poprawił się smak wódki :klaszcze: , jednak super/hiper/mega wypasionego :) destylatu nie uzyskamy. W każdym z tych eksperymentów, jak i z wypowiedzi na forum wynika, że zbudowanie odpowiedniego filtra z węglem aktywnym i filtrowanie kropelkowe, daje lepsze efekty i jest przede wszystkim duuużo tańsze :freak: . I tu wracamy do aspektów finansowych.., ale jak ktoś woli w dzbanku to nie mam problemu. Tylko trzeba uważać z mocą, jednak plastik to plastik (mimo, że dobry jakościowo, tzn przeznaczony do użytku z art. spożywczymi) i przy mocniejszych stężeniach efekt może być odwrotny od zamierzonego! :evil:
Dodam jeszcze,że powyższa wypowiedź nie jest poparta żadnymi doświadczeniami osobistymi, jak na razie produkty z moich :) rurek są dla mnie w sam raz, ale, może kiedyś...
Pozdrawiam
Slainte!
promocja
ODPOWIEDZ

Wróć do „Węgiel aktywny”