Fermentacja alkoholowa - produkty uboczne - OBALAMY MITY

Jak działają różne rodzaje drożdży. Które wybrać do naszego nastawu. Warunki prowadzenia fermentacji.
Awatar użytkownika

Autor tematu
gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy

Post autor: gr000by »

Szlumf pisze:Mam przy okazji takie może głupie pytanie.
Czy można te wyniki przenieść na zwykłą rektyfikację surówki?
Tak jak napisałem w treści, jest to solidne przejaskrawienie.
gr000by pisze:Podobny rozdział przedgonów na frakcje następuje także podczas rektyfikacji nastawów cukrowych na surówkę, surówki na spirytus oraz przy rektyfikacji odpadów na surówkę odpadową. Uzyskane przeze mnie stężenia są znacznym przejaskrawieniem powyższych przypadków, ale głównym celem badania było określenie uzysku metanolu z cukru .
Frakcje przedgonowe i pogonowe mogą uzyskać pewne maksymalne w danych warunkach zagęszczenie, które w głównej mierze zależy od średnicy kolumny oraz ilości tych frakcji we wsadzie. Im więcej przedgonów wlejemy, tym mocniej możemy je skoncentrować. Kolejne trzy etapy prześledziłem u siebie, uzyskując ogromną koncentrację przedgonów (1/9 pierwotnej objętości), ale kosztem uzyskania "pachnącej" surówki odpadowej, która wymagała ponownej obróbki z odrzutem resztek przedgonów i sporej ilości pogonów (wsad odpadowy rozcieńczony był zlewkami z bufora).
Jeszcze co do ilości odrzucanych przedgonów i pogonów przy rektyfikacji cukrówek i surówki na spirytus. To ile odrzucimy wczesnego i późnego serca, nie dodając go do serca właściwego, zależy od tego co chcemy uzyskać. Logiczne jest przecież to, że jak robimy możliwie czysty spirytus (np. na bardzo dobrą czystą) to nie wlewamy wczesnego i późnego serca do zbiornika ;), tylko pozostawiamy je do dolania do innego wsadu na mniej wymagający produkt końcowy.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.

robert.michal
300
Posty: 308
Rejestracja: poniedziałek, 7 gru 2015, 21:14
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 75 razy
Kontakt:
Re: Fermentacja alkoholowa - produkty uboczne - OBALAMY MITY

Post autor: robert.michal »

Piąty post w tym temacie. Wiem, że to staroć, ale temat bardzo interesujący.
Może ktoś ma jeszcze te obrazki,
gr000by pisze:Oto obiecane chromatogramy próbek przedgonów ze szczegółowym opracowaniem. Zwróćcie uwagę na zagęszczenie wszelakich pików, także tych pochodzących od związków uznawanych za fuzle.
Obrazek
Dokładne zawartości są zestawione w poniższej tabelce.
Obrazek

Widać bardzo silny podział przedgonów na frakcje aldehydowo-ketonową (pierwsza, skupia większość acetonu, acetalu, acetaldehydu, furfuralu i metanolu), frakcję estrowo-aldehydową (druga, skupia praktycznie cały octan etylu, sporą część acetalu, acetaldehydu, furfuralu i metanolu) oraz frakcję resztkową (trzecia, zebrane są w niej resztki estrów, aldehydów, ketonów i metanolu). Wysoka zawartość alkoholi wyższych w przedgonach jest związana z zastosowaniem bardzo zanieczyszczonego wsadu (przedgony II stopnia rozcieńczyłem zatężonymi pogonami i zlewkami z bufora, które są koncentratem pogonów), ale może też być wynikiem tworzenia się bardzo wielu układów powiązanych ze sobą (jak azeotropy podwójne i potrójne) wraz z wodą, etanolem i pozostałymi związkami.
Warto zauważyć, że metanol "ciągnie się" w przedgonach, pomimo że nie są to duże ilości, to warto poświęcić dłuższą chwilę na stabilizację. Podobnie jest z acetalem i acetaldehydem, które są jednymi z trudniejszych związków do usunięcia.

Podobny rozdział przedgonów na frakcje następuje także podczas rektyfikacji nastawów cukrowych na surówkę, surówki na spirytus oraz przy rektyfikacji odpadów na surówkę odpadową. Uzyskane przeze mnie stężenia są znacznym przejaskrawieniem powyższych przypadków, ale głównym celem badania było określenie uzysku metanolu z cukru ;). Gdybym pracował na węższej kolumnie (nie 76mm, a np. 42-50mm), to mógłbym pokusić się o jeszcze dokładniejszy podział frakcji przedgonów.
KALKULATOR NALEWKOWY : https://nalewkidomowe.com
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drożdże i fermentacja”