Fałszywy alarm p-poż. - czy możliwy podczas destylacji?

Jak zachować zdrowie podczas destylacji, jak zadbać o bezpieczeństwo pędzenia, dział dla tych którzy cenią sobie spokojne, bezpieczne bimbrownictwo...
Awatar użytkownika

Autor tematu
Chlniencie
50
Posty: 74
Rejestracja: niedziela, 15 mar 2015, 23:15
Krótko o sobie: Adres BitMessage: BM-2cXXZ6g6xhfqMaNwCV68oLeuSZQsRQaVun
Podziękował: 22 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy

Post autor: Chlniencie »

Witam. Zapewne część producentów domowych trunków posiada czujniki przeciwpożarowe zamontowane w pomieszczeniach, w których odbywa się destylacja. To oczywiście bardzo potrzebne urządzenia, mogące uratować ludzkie życie. Czy istnieje ryzyko, że taki czujnik uruchomi fałszywy alarm z powodu pojawienia się w powietrzu śladowych ilości lżejszych składników, których chłodnica nie zdołała skroplić? Nie chodzi mi oczywiście o etanol, który przy prawidłowo skonstruowanej i używanej aparaturze powinien skraplać się praktycznie w całości, tylko o substancje odpowiadające za charakterystyczne zapachy podczas bimbrzenia (nie wiem, czy da się je całkowicie wyeliminować stosując właściwe drożdże i klarując zacier/nastaw).
Wczoraj Moskwa, dziś Bruksela
Suwerenność nam odbiera!
alembiki

Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Fałszywy alarm p-poż. - czy możliwy podczas destylacji?

Post autor: Zbynek80 »

Prędzej może by się włączył taki czujnik przeciw Co2 podczas fermentacji. Ale taki p-poż to nie wiem. Po prostu go wyłącz lub naciągnij na niego prezerwatywę.
Awatar użytkownika

Spiryt
250
Posty: 270
Rejestracja: sobota, 4 lip 2009, 11:45
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 79 razy
Re: Fałszywy alarm p-poż. - czy możliwy podczas destylacji?

Post autor: Spiryt »

Miałem do czynienia z przypadkiem gdy załączyła się czujka dymu w łazience bo sprzątaczka wlała domestosa do kibla. Tak więc niezbadane są zachowania urządzeń elektronicznych :-)
Awatar użytkownika

Autor tematu
Chlniencie
50
Posty: 74
Rejestracja: niedziela, 15 mar 2015, 23:15
Krótko o sobie: Adres BitMessage: BM-2cXXZ6g6xhfqMaNwCV68oLeuSZQsRQaVun
Podziękował: 22 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Fałszywy alarm p-poż. - czy możliwy podczas destylacji?

Post autor: Chlniencie »

Zbynek80 pisze:Prędzej może by się włączył taki czujnik przeciw Co2 podczas fermentacji. Ale taki p-poż to nie wiem. Po prostu go wyłącz lub naciągnij na niego prezerwatywę.
Myślę, że użycie prezerwatywy byłoby grzechem - podczas destylacji, zwłaszcza na gazie, mógłby pojawić się prawdziwy pożar, a czujnik nie wykryłby go :bardzo_zly: Czytałem kiedyś w Oślej Łączce, że czujniki, nie pamiętam czy dymu czy gazu, mogą działać jak alkomat, gdy się na nie chuchnie :D Na pewno trzeba zadbać o szczelność aparatury, dobre chłodzenie, możliwie nieduże ciśnienie w kotle i właściwą wentylację.
Wczoraj Moskwa, dziś Bruksela
Suwerenność nam odbiera!

maniek86
200
Posty: 224
Rejestracja: wtorek, 9 cze 2015, 17:45
Krótko o sobie: siłownia,boks,golebie wysokolotne,domowa łycha
Ulubiony Alkohol: Hudson Manhattan Rye
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Uk
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Fałszywy alarm p-poż. - czy możliwy podczas destylacji?

Post autor: maniek86 »

Byłem świadkiem włączenia się alarmu podczas gdy sąsiadka brała prysznic. Wiem brzmi to śmiesznie ale alarm zareagował na gorące opary, mało drzwi się nie posypały po czym Ona w szlafroczku otwiera i zdziwiona skąd tyle ludzi pod drzwiami :lol:
Bimber forever !!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zdrowie i Bezpieczeństwo”