Dwa w jednym Pot Still & Rektyfikacja - Dylemat.

Wstępna obróbka zacierów i redestylacja z wykorzystaniem podstawowych metod kociołkowych.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7339
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy

Post autor: radius »

popek1990 pisze: Wyklarowany zacier gotuję, gdy zacznie się gotować odkręcam przepływ wody, zmniejszę grzanie na taborecie i ? Zamknąć zaworek ? Na ile czasu?. Wiem, że muszę ustabilizować kolumnę na 78,3*C. Jeżeli temperatura będzie trzymać się około 30minut, odkręcam zaworek i odbieram serce.
Serce będę odbierać do 50% po czym zacznę odbierać pogon, który z przedgonami będę psocił po raz drugi
Nie tak :!:
Zaworek odbioru masz mieć zakręcony. Gdy nastaw zacznie wrzeć, co zaobserwujesz po szybkim wzroście temperatury, puszczasz wodę na skraplacz i czekasz na ustabilizowanie się kolumny. Jeśli destylat "wypluwa" górą to znak, że za mocno grzejesz lub masz mało wydajny skraplacz. Zmniejsz grzanie i czekaj aż temperatura zacznie powoli spadać. Gdy już będzie stała, odczekaj minimum 30 minut (stabilizacja) i po tym czasie delikatnie odkręć zaworek i odbieraj przedgon (kropelkowo) do czasu aż nie będziesz czuł ostrego, acetonowego zapachu. Ja zwykle odbieram ok. 200-250 ml. Potem, znów delikatnie odkręć trochę więcej zaworek i odbieraj serce. Podczas odbioru serca temperatura nie może ci wzrastać. Jeżeli tak się dzieje to znaczy, że za szybko odbierasz. Zmniejsz odbiór i delikatnie zwiększ grzanie. Pogony zacznij odbierać, gdy temperatura na termometrze skoczy o 0,2oC. Możesz wtedy "pompować" jeszcze spirytus, otworzyć zaworek całkowicie i odbierać resztę destylatu lub nie regulując mocy grzania, korygować odbiór i odbierać destylat do prawie 100oC w kegu. No i czytaj i jeszcze raz czytaj. Kol. lesgo58 bardzo dobrze opisał cały proces w kompendium :ok: :czytaj:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Autor tematu
popek1990
20
Posty: 26
Rejestracja: poniedziałek, 11 mar 2013, 15:26
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Kontakt:
Re: Dwa w jednym Pot Still & Rektyfikacja - Dylemat.

Post autor: popek1990 »

Witam.
Niewiem czy coś robię źle, czy jest jakaś wada w sprzęcie.
Ale gdy temperatura zaczyna rosnąć, włączam wodę i zmniejszam grzanie na zakręconym zaworku, i mimo że jest zakręcony to z wężyka powoli kapie.

Znów, gdy jest całkowicie lub do połowy odkręcony to kapie czasami z samego zaworka na kega.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7339
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: Dwa w jednym Pot Still & Rektyfikacja - Dylemat.

Post autor: radius »

Jak najszybciej wymień zaworek, bo przy grzaniu gazem możesz zamienić chałupę w fajną watrę :)
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Autor tematu
popek1990
20
Posty: 26
Rejestracja: poniedziałek, 11 mar 2013, 15:26
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Kontakt:
Re: Dwa w jednym Pot Still & Rektyfikacja - Dylemat.

Post autor: popek1990 »

Więc na pewno wadliwy zaworek?
Wymienię, tylko nie wiem do kiedy fach man znajdzie czas, a kolejne psocenie czeka.
Aby chałupie nic nie groziło, to wystarczy, że coś podstawie, w miejscu kapania, np szklankę, i żeby nie parowało ze szklanki to podstawię coś pod szklankę.

P.S Dziwne, że nowy sprzęt jest wadliwy...
Awatar użytkownika

Autor tematu
popek1990
20
Posty: 26
Rejestracja: poniedziałek, 11 mar 2013, 15:26
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Kontakt:
Re: Dwa w jednym Pot Still & Rektyfikacja - Dylemat.

Post autor: popek1990 »

Witam ponownie.
Dostałem finansową propozycje przerobienia mojego pierwszego gazowego aabratka na system e-arc ( o którym mało co wiem ) .

Zaproponowano mi nową chłodnicę z sterownikiem i zaworem ( który mam popsuty ) - całość cenę 450zł.

A tutaj wiadomość od pana który chce mi zmodyfikować sprzęt :

plus jest taki ze reguluje się w żaden sposób mocy alk. bo jest on sterowany przez automatykę, ciągle leci 95-96% nigdy mniej nigdy więcej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja i rektyfikacja metodą pot still”