Duża kolumna mała moc

Budowa kolumn rektyfikujących.

Autor tematu
kkonopekk
10
Posty: 16
Rejestracja: niedziela, 18 wrz 2011, 07:47
Podziękował: 1 raz

Post autor: kkonopekk »

Ja :) to co widać na pierwszym zdjęciu to przedłużka umożliwiająca łatwy dostęp do zbiornika po zdemontowaniu, wpuściłem w nią kawałek kolumny żeby nie zostawiać niewykorzystanej wysokości, powyżej niej jest dopiero właściwy bufor
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
alembiki
Awatar użytkownika

kmarian
700
Posty: 744
Rejestracja: środa, 26 lut 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: swój
Lokalizacja: Beskid Niski
Podziękował: 94 razy
Otrzymał podziękowanie: 97 razy
Re: Duża kolumna mała moc

Post autor: kmarian »

Rozwiązanie bufora śmiałe, żeby nie powiedzieć nowatorskie. Detal zgodny z rysunkiem z pierwszego postu, jego kształt nie powinien stworzyć poruszonych problemów.
Z wyglądu wypełnienia rury, mogę mniemać, że zmywaki są bardzo mocno ubite. Biorą pod uwagę, że średnica rury wewnętrznej "bufora" jest taka sama jak średnica kolumny, należało ją wypełnić bardziej przewiewne (mniej zmywaków, mniejsze ubicie). Chyba, że to tylko tak wygląda. Zapytam wprost kolego kkonopekk, ile zmywaków i o jakiej gramaturze "upchałeś" do kolumny i bufora?
Ani ze zdjęć, ani z rysunku nie wynika, że jest jakieś odpowietrzenie na górze kolumny (na głowicy puszkowej). Jeśli jest, to jakiej średnicy jest otwór?

Autor tematu
kkonopekk
10
Posty: 16
Rejestracja: niedziela, 18 wrz 2011, 07:47
Podziękował: 1 raz
Re: Duża kolumna mała moc

Post autor: kkonopekk »

kmarian pisze: Zapytam wprost kolego kkonopekk, ile zmywaków i o jakiej gramaturze "upchałeś" do kolumny i bufora?
Jeśli się nie mylę to użyłem 156 szt wadze 14,6g + później jakieś 30 o wadze 5,6g. Zmywaki łączyłem w 4-5 szt. rozciągałem i skręcałem w paczki, wsadzałem w kolumnę i ubijałem kijkiem (może wtedy zrobił się zator). w rurze ,,buforu'' znajdują się tylko 3 zmywaki spiralne 1 z góry i dwa z dołu pomiędzy nimi znajdują się zbitki z drutu miedzianego. Przez bufor można bez problemu złapać wdech powietrza. Więc nie jest chyba najgorzej.
kmarian pisze:Ani ze zdjęć, ani z rysunku nie wynika, że jest jakieś odpowietrzenie na górze kolumny (na głowicy puszkowej). Jeśli jest, to jakiej średnicy jest otwór?
Odpowietrzenie powstało pomyłkowo w wyniku złego odczytania rysunku, w czasie destylacji przez otwór wlałem stary przegon a później rurkę fi 5 zatkałem termometrem wysmarowanym silikonem.
Awatar użytkownika

zzibii
250
Posty: 295
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 12:48
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Re: Duża kolumna mała moc

Post autor: zzibii »

Kolega kkonopekk, napisałeś o odpowietrzeniu, że powstało pomyłkowo. Z Twojego opisu wynika, że nie masz odpowietrzenia, bo rurka fi 5 została zatkana termometrem. Podeślij zdjęcie tego miejsca, to rozjaśni sprawę.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7333
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Duża kolumna mała moc

Post autor: radius »

@kkonopekk, masz na dzień dzisiejszy, dość sporą bombkę w domu :o Układ musi być otwarty! W przeciwnym wypadku możemy przeczytać wkrótce o tobie w gazetach. Natychmiast rób odpowietrzenie w głowicy przed kolejną destylacją.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

kmarian
700
Posty: 744
Rejestracja: środa, 26 lut 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: swój
Lokalizacja: Beskid Niski
Podziękował: 94 razy
Otrzymał podziękowanie: 97 razy
Re: Duża kolumna mała moc

Post autor: kmarian »

Faktycznie, jak na razie to masz niezłą bombę w domu. Po przeliczeniu zmywaków wygląda na to, że gęstość ubicia jest OK, pod warunkiem, że wszystko jest upakowane równomiernie. Piszesz o "trzonku od miotły", moim zdaniem należy wyjąc wypełnienie i na nowo je upakować, zwracając baczną uwagę na to, żeby zmywaki były ubite jednakowo na całej długości - choćby miało ich nawet trochę zostać (na razie).
Ze zdjęć wynika, że nie masz ani w buforze ani w kolumnie wzierników. Brak tych elementów uniemożliwia szybkie zauważenie anomalii w czasie destylacji, trudno wyczuć zalanie kolumny.
No i najważniejsze.
radius pisze: ... Natychmiast rób odpowietrzenie w głowicy przed kolejną destylacją.
Z naciskiem na "Natychmiast" wykonaj tam otwór minimum Φ12 mm.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolumny destylacyjne”