Duża kolumna mała moc

Budowa kolumn rektyfikujących.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7334
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy

Post autor: radius »

kkonopekk pisze:zakrecilem zawory na 15 min zmniejszylem moc i nic nie odbieralem tylko chodziłem. Po tym czasie odkrecilem boczny zawór na maxa a gorny probowalem ustawic tak tak żeby dawal mniej więcej 10% tego co boczny.
Potwierdza się to, co pisałem wcześniej. Nie ustawiłeś prawidłowo refluksu a właściwie nie ustawiłeś go wcale :( Czy w ogóle wiesz jak pracować na kolumnie, czy tylko ktoś ci podrzucił sprzęt i powiedział "róbta co chceta" :D
Zapomnij na razie o odbiorze VM i odbieraj z LM-a. Kolumnę stabilizuj co najmniej 30 minut a potem ustaw prawidłowo refluks (4:1 a jeszcze lepiej 5:1) i zacznij odbierać destylat Przy takiej ilości wypełnienia powinieneś bez problemu uzyskać 96%. Jak już poznasz możliwości sprzętu to wtedy możesz pobawić się w obniżony odbiór. I na Bachusa :o Nie 10% tylko 2-3 krople na sekundę. Tak się odbiera przedgony przy właściwym odbiorze serca z OO.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
koncentraty wina

eldier
750
Posty: 751
Rejestracja: wtorek, 29 kwie 2014, 23:12
Podziękował: 114 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: Duża kolumna mała moc

Post autor: eldier »

A nie dziwi Was ilość odbieranego urobku bez refluksu? Moim zdaniem przy grzaniu 5kW powinno być dużo więcej, chyba że ja coś źle zrozumiałem.

Zmierz ile Cie wylatuje na full otwartym zaworku przy takim grzaniu jak masz, podziel przez 6 i ustaw taką wartość jak Ci wyjdzie.
Awatar użytkownika

zzibii
250
Posty: 295
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 12:48
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Re: Duża kolumna mała moc

Post autor: zzibii »

Kolega kkonopekk nic nie napisał o termometrach. Czy je posiada w swoim sprzęcie i gdzie. Z opisu wygląda, że nie ma termometru w kolumnie skoro wychodzi tak niski procent.
Awatar użytkownika

kmarian
700
Posty: 744
Rejestracja: środa, 26 lut 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: swój
Lokalizacja: Beskid Niski
Podziękował: 94 razy
Otrzymał podziękowanie: 97 razy
Re: Duża kolumna mała moc

Post autor: kmarian »

eldier pisze:A nie dziwi Was ilość odbieranego urobku bez refluksu? ...
Właśnie dziwi. Niewielka ilość o niskim procencie.
Ciarki po plecach mi chodzą jak czytam o wybrzuszeniu pokrywy. Dużo niewiadomych. Poczekamy na informacje, może się dowiemy gdzie wkradł się błąd.

Autor tematu
kkonopekk
10
Posty: 16
Rejestracja: niedziela, 18 wrz 2011, 07:47
Podziękował: 1 raz
Re: Duża kolumna mała moc

Post autor: kkonopekk »

Miałem niestety tylko dwa termometry. Jeden mierzył temperature w kotle, gotowalem aż temperatura na nim przekroczyła nieco ponad 97
drugi znajdował się na samej głowicy która ma w srodku 3m karbowana spirale fi 12 a tam temperatura wynosiła ok 40`C. Najważniejszego termometru pod VM nie miałem ponieważ kolega tigiem odwrotnie wspawał mi gilze a że nie moglem sie doczekać, postanowiłem że zajmuje się tym tematem później.
Woda wyplywala mniej więcej o temperaturze 30 C
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7334
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: Duża kolumna mała moc

Post autor: radius »

Oj chłopie, zostaw ty ten sprzęt na co najmniej miesiąc w spokoju i zacznij lekturę forum :czytaj:
Przecież ty kompletnie nie wiesz jak pracować z kolumną rektyfikacyjną i popełniasz takie błędy, że witki opadają :(
Na początek wspawaj sobie port termometru na wysokości ok. 40 cm i czym prędzej zasiadaj do lektury aby dowiedzieć się dlaczego tam i jak prowadzić proces wg jego wskazań :roll:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Duża kolumna mała moc

Post autor: aronia »

kkonopekk pisze:Jeden mierzył temperature w kotle, gotowalem aż temperatura na nim przekroczyła nieco ponad 97
- przecież przy tej temperaturze wsad miał poniżej 4% - prędkość odbioru według tabeli Akasa przy 5kW to około 20 ml/min: http://alkohole-domowe.com/forum/miedzi ... tml#p83595 - odbierałeś szybciej i to na zmywakach to nie ma się czemu dziwić.
Awatar użytkownika

kmarian
700
Posty: 744
Rejestracja: środa, 26 lut 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: swój
Lokalizacja: Beskid Niski
Podziękował: 94 razy
Otrzymał podziękowanie: 97 razy
Re: Duża kolumna mała moc

Post autor: kmarian »

Początek destylacji, grzanie mocą 5 kW, nawet tylko po 15 minutowej stabilizacji, w kotle mamy ponad 15% alkoholu, temperatura nieco ponad 90°C. Daje to możliwość odbierania spokojnie ponad 50 ml/min (3 l/h) spirytusu o wartości ponad 95%. Dopiero odbiór około 100 ml/min mógł by spowodować obniżenie mocy urobku, ale nie koniecznie (czystość jednak była by niezadowalająca). Tyle teorii. :twisted:

Chłodnica spiralna z rurki Ø8 na odbiorze VM, nie daje możliwości poprawnej pracy, zwłaszcza przy takiej mocy grzania. Bardzo dobrze Kolega radius pisze, by zostawić na razie odbiór VM w spokoju.
Bardzo niepokojące jest zjawisko wybrzuszenia się pokrywy zbiornika podczas pracy. Świadczy to, o zwiększonym ciśnieniu w zbiorniku. Czym jest to spowodowane? Najprawdopodobniej jakąś niedrożnością w kolumnie. Zbyt mocno ubite zmywaki w buforze lub/i w kolumnie, albo pierścienie centrujące zbytnio ograniczają przelot par i cieczy. Co gorsza, mogło się zdarzyć, że pierścienie centrujące są upchane zmywakami, co dodatkowo utrudnia przepływ par i cieczy. Kolega kkonopekk nic jednak nie pisze o zalaniu kolumny (ma szkło i zalanie powinno być widoczne).
Moja rada to wykonać porządnie przegląd sprzętu pod względem jego drożności. Druga rada to posłuchać rad kolegów co do pracy z taką kolumną.

Gdyby informacje od Ciebie nie były tak skąpe, zaś załączony rysunek uwidaczniał by szczegóły (DET A do DET D), to może można by było więcej "wywróżyć". :hmm:

Autor tematu
kkonopekk
10
Posty: 16
Rejestracja: niedziela, 18 wrz 2011, 07:47
Podziękował: 1 raz
Re: Duża kolumna mała moc

Post autor: kkonopekk »

Tak to wygląda w rzeczywistości
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7334
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: Duża kolumna mała moc

Post autor: radius »

A "to" na pierwszym zdjęciu to niby bufor :o
Kto ci wymyślił taką konstrukcję? :(
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
kkonopekk
10
Posty: 16
Rejestracja: niedziela, 18 wrz 2011, 07:47
Podziękował: 1 raz
Re: Duża kolumna mała moc

Post autor: kkonopekk »

Ja :) to co widać na pierwszym zdjęciu to przedłużka umożliwiająca łatwy dostęp do zbiornika po zdemontowaniu, wpuściłem w nią kawałek kolumny żeby nie zostawiać niewykorzystanej wysokości, powyżej niej jest dopiero właściwy bufor
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

kmarian
700
Posty: 744
Rejestracja: środa, 26 lut 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: swój
Lokalizacja: Beskid Niski
Podziękował: 94 razy
Otrzymał podziękowanie: 97 razy
Re: Duża kolumna mała moc

Post autor: kmarian »

Rozwiązanie bufora śmiałe, żeby nie powiedzieć nowatorskie. Detal zgodny z rysunkiem z pierwszego postu, jego kształt nie powinien stworzyć poruszonych problemów.
Z wyglądu wypełnienia rury, mogę mniemać, że zmywaki są bardzo mocno ubite. Biorą pod uwagę, że średnica rury wewnętrznej "bufora" jest taka sama jak średnica kolumny, należało ją wypełnić bardziej przewiewne (mniej zmywaków, mniejsze ubicie). Chyba, że to tylko tak wygląda. Zapytam wprost kolego kkonopekk, ile zmywaków i o jakiej gramaturze "upchałeś" do kolumny i bufora?
Ani ze zdjęć, ani z rysunku nie wynika, że jest jakieś odpowietrzenie na górze kolumny (na głowicy puszkowej). Jeśli jest, to jakiej średnicy jest otwór?

Autor tematu
kkonopekk
10
Posty: 16
Rejestracja: niedziela, 18 wrz 2011, 07:47
Podziękował: 1 raz
Re: Duża kolumna mała moc

Post autor: kkonopekk »

kmarian pisze: Zapytam wprost kolego kkonopekk, ile zmywaków i o jakiej gramaturze "upchałeś" do kolumny i bufora?
Jeśli się nie mylę to użyłem 156 szt wadze 14,6g + później jakieś 30 o wadze 5,6g. Zmywaki łączyłem w 4-5 szt. rozciągałem i skręcałem w paczki, wsadzałem w kolumnę i ubijałem kijkiem (może wtedy zrobił się zator). w rurze ,,buforu'' znajdują się tylko 3 zmywaki spiralne 1 z góry i dwa z dołu pomiędzy nimi znajdują się zbitki z drutu miedzianego. Przez bufor można bez problemu złapać wdech powietrza. Więc nie jest chyba najgorzej.
kmarian pisze:Ani ze zdjęć, ani z rysunku nie wynika, że jest jakieś odpowietrzenie na górze kolumny (na głowicy puszkowej). Jeśli jest, to jakiej średnicy jest otwór?
Odpowietrzenie powstało pomyłkowo w wyniku złego odczytania rysunku, w czasie destylacji przez otwór wlałem stary przegon a później rurkę fi 5 zatkałem termometrem wysmarowanym silikonem.
Awatar użytkownika

zzibii
250
Posty: 295
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 12:48
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Re: Duża kolumna mała moc

Post autor: zzibii »

Kolega kkonopekk, napisałeś o odpowietrzeniu, że powstało pomyłkowo. Z Twojego opisu wynika, że nie masz odpowietrzenia, bo rurka fi 5 została zatkana termometrem. Podeślij zdjęcie tego miejsca, to rozjaśni sprawę.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7334
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: Duża kolumna mała moc

Post autor: radius »

@kkonopekk, masz na dzień dzisiejszy, dość sporą bombkę w domu :o Układ musi być otwarty! W przeciwnym wypadku możemy przeczytać wkrótce o tobie w gazetach. Natychmiast rób odpowietrzenie w głowicy przed kolejną destylacją.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

kmarian
700
Posty: 744
Rejestracja: środa, 26 lut 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: swój
Lokalizacja: Beskid Niski
Podziękował: 94 razy
Otrzymał podziękowanie: 97 razy
Re: Duża kolumna mała moc

Post autor: kmarian »

Faktycznie, jak na razie to masz niezłą bombę w domu. Po przeliczeniu zmywaków wygląda na to, że gęstość ubicia jest OK, pod warunkiem, że wszystko jest upakowane równomiernie. Piszesz o "trzonku od miotły", moim zdaniem należy wyjąc wypełnienie i na nowo je upakować, zwracając baczną uwagę na to, żeby zmywaki były ubite jednakowo na całej długości - choćby miało ich nawet trochę zostać (na razie).
Ze zdjęć wynika, że nie masz ani w buforze ani w kolumnie wzierników. Brak tych elementów uniemożliwia szybkie zauważenie anomalii w czasie destylacji, trudno wyczuć zalanie kolumny.
No i najważniejsze.
radius pisze: ... Natychmiast rób odpowietrzenie w głowicy przed kolejną destylacją.
Z naciskiem na "Natychmiast" wykonaj tam otwór minimum Φ12 mm.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolumny destylacyjne”