Drut oporowy na sprężynki

Co można używać do budowy aparatury, a czego unikać.

Autor tematu
Ciubaryk
10
Posty: 12
Rejestracja: środa, 26 lis 2014, 17:08

Post autor: Ciubaryk »

Jako iż to jest mój pierwszy post na zacnym forum,chce Wszystkich gorąco powitać.Od jakiegoś czasu czytam i gromadzę już materiały na własną kolumnę.I tu mam pytanie,bo znalazłem w swoich manelach szpulę drutu oporowego ok. fi 0.3mm i tak sobie myślę czy by się nie nadawał na sprężynki pryzmatyczne.Niestety na szpuli nie ma żadnych oznaczeń co to za gatunek drutu.Jak myślicie-nada się?
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7334
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: Drut oporowy na sprężynki

Post autor: radius »

Nie jestem aż taki mądry, więc posłużę się cytatem z kogoś, kto pracuje z takim drutem;
Myślę, że tu nie będę się specjalnie rozwodził, nad genezą drutów oporowych. Najważniejsze, jest to Kanthal - jest to stop oporowy na bazie żelaza, ok. 70% składu to Fe, a więc jest to jak najbardziej drut podlegający korozji - co prawda dzięki dobraniu odpowiednich domieszek, proces jest ten znacznie spowolniony.
Drutem oporowym "nierdzewnym" o lepszych parametrach, pracy w środowisku agresywnym - a takim jest atomizer - jest chromonikielina (Nikrothal-Kanthal) 80% Chromu- 20% Niklu. Jest to niestety drut ze względu na zawartość niklu, sporo droższy od "zwykłego" Kanthal`u.
Kanthal, raz "rozgrzany" staje się kruchy. Nikrothal (chromonikielina) zawsze pozostaje elastyczny.
Oznaczenia drutu oporowego;
Kanthal
- APM (drut najwyższej jakości maksymalna temperatura pracy 1425*C)
- A-1 (do 1400*C)
- A (do 1350*C) - i nieprodukowane już podgatunki AE, AF
- D (do 1300*C) najbardziej popularny (skład: 22% Cr, 4,8% Al, 73,2% Fe i domieszki)
- DSD (do 1280*C ) - nieprodukowany już masowo, zastąpiony przez "D"

Nikrothal - liczba informuje o zawartości procentowej chromu w stopie
- 80 - (do 1200*C) 80%Cr, 20%Ni (brak domieszek, lub śladowo)
- 60 - (do 1150*C) 60%Cr, 15Ni (pozostałe domieszki)

Gatunków jest jeszcze więcej, wymieniłem te najbardziej popularne i spotykane w detalu.
Teraz już tylko musisz się dowiedzieć, co to za gatunek drutu. Jeżeli nierdzewny, to do roboty :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Drut oporowy na sprężynki

Post autor: Zygmunt »

Myślę, że nawet przy odpowiednim materiale drutu będzie problem ze sprężystością i sprężynki nie będą miały prawidłowego kształtu.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Autor tematu
Ciubaryk
10
Posty: 12
Rejestracja: środa, 26 lis 2014, 17:08
Re: Drut oporowy na sprężynki

Post autor: Ciubaryk »

Radius, dzięki za wyczerpujące info, ale z tym "dowiedzeniem się" będzie problem. Na szpuli nie ma żadnej etykiety, ale myślę że gra warta świeczki, bo mam go na tyle że by starczyło na całe wypełnienie. Będę miał wziernik i w razie gdyby coś się zaczęło z nim dziać to go po prostu wywalę.

Zygmunt, co do Twoich obaw, to Ci powiem, że drut nie jest sztywny, już robiłem próby i całkiem fajne sprężynki wychodziły. Maszynka do skręcania jest w toku roboty, oby tylko drut nie korodował.

W_TG
600
Posty: 643
Rejestracja: piątek, 27 gru 2013, 23:54
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 145 razy
Re: Drut oporowy na sprężynki

Post autor: W_TG »

Zrób kilkuprocentowa solankę i zroś nią kłębek tego drutu a następnie, aby zachować dużą wilgotność, wrzuć go do woreczka śniadaniowego lub słoika z zakrętka. Obserwuj a wnioski pojawią się same.
Alkohol nikomu nie rozwiązał problemów.
Ale wielu pomógł o nich zapomnieć.

MikeB
150
Posty: 159
Rejestracja: wtorek, 31 sty 2012, 17:16
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Drut oporowy na sprężynki

Post autor: MikeB »

A jaką matrycą je nakręcasz? Kształt zalezy tez od naciagu drutu więc tez możesz tym regulować.

Autor tematu
Ciubaryk
10
Posty: 12
Rejestracja: środa, 26 lis 2014, 17:08
Re: Drut oporowy na sprężynki

Post autor: Ciubaryk »

W_TG pisze:Zrób kilkuprocentowa solankę i zroś nią kłębek tego drutu a następnie, aby zachować dużą wilgotność, wrzuć go do woreczka śniadaniowego lub słoika z zakrętka. Obserwuj a wnioski pojawią się same.
Tak też zrobię. Ale z tego co widzę chyba się nada :)
MikeB pisze:A jaką matrycą je nakręcasz? Kształt zależy tez od naciągu drutu więc tez możesz tym regulować.
Właśnie jestem na etapie budowy skręcarki, matryca trójkątna lub prostokątna, już próby prowizorycznie zrobione, teraz zostało mi jeszcze napęd do gilotynki zrobić.

Autor tematu
Ciubaryk
10
Posty: 12
Rejestracja: środa, 26 lis 2014, 17:08
Re: Drut oporowy na sprężynki

Post autor: Ciubaryk »

Drut moczył się w solance i żadnych zmian nie zaobserwowałem. Już nakręciłem 2litry takowych to oto sprężynek.
Średnica 3mm i chyba dobry skręt? A tak na marginesie - ten drut leżał u mnie w piwnicy jakieś 20lat, kiedyś dostałem go od znajomego i za bardzo nie wiedziałem do czego może się przydać. No i przydał się :D Tak, że sprężynki się kręcą a w międzyczasie gromadzę materiał na kolumnę.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7334
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: Drut oporowy na sprężynki

Post autor: radius »

No i gitara :klaszcze: Jak już wykonasz swoją kolumnę i zasypiesz własnymi sprężynkami, nie omieszkaj pochwalić się wynikami końcowymi :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

olo 69
650
Posty: 692
Rejestracja: sobota, 8 maja 2010, 08:02
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 72 razy
Re: Drut oporowy na sprężynki

Post autor: olo 69 »

Może i gitara, ale drut o grubości 0,3 mm i średnica sprężynek tylko 3 mm? Dużo będzie zależało od kształtu sprężynek, ale mogą się okazać "mało przewiewne" i skłonne do zalewania przy małej mocy grzania.
Ja mam sprężynki 3 mm x 3 mm ale z drutu o średnicy 0,2 mm i takie działają super.
Pozdrawiam,olo 69

Autor tematu
Ciubaryk
10
Posty: 12
Rejestracja: środa, 26 lis 2014, 17:08
Re: Drut oporowy na sprężynki

Post autor: Ciubaryk »

Olo, myślę że nie będzie źle, zobacz fotkę, no ale mogę się mylić- to się okaże w praniu.....
Jak tylko ukończę to na pewno fotki zamieszczę :ok:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Materiały”