DROŻDŻE GORZELNICZE FERMIOL-Proszę o pomoc

Jak działają różne rodzaje drożdży. Które wybrać do naszego nastawu. Warunki prowadzenia fermentacji.
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy

Post autor: gr000by »

Fermiole z Biowinu nie nadają się do niczego. Bardzo wolno się rozkręcają, co właśnie zaobserwowałeś i nie bardzo lubią cukrówki. Daj im 48-72h od dodania do nastawu na rozkręcenie fermentacji, jak nie ruszą to dopiero dodaj Babuniowych - one przynajmniej są sprawdzone. A na następny raz omijaj te drożdże z daleka...
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
promocja

rumcajs
30
Posty: 30
Rejestracja: sobota, 17 wrz 2011, 02:59
Re: DROŻDŻE GORZELNICZE FERMIOL-Proszę o pomoc

Post autor: rumcajs »

gr000by - od wczoraj to coś tam się rozkręciło, dodam drugą paczkę Fermiol, bo mam dwie, może coś pomoże.
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: DROŻDŻE GORZELNICZE FERMIOL-Proszę o pomoc

Post autor: Pretender »

Nigdy przez ostatnie kilka lat nie zdarzyło się, aby jakikolwiek nastaw na drożdżach z Biowinu nie wystartował mi. Oprócz cukrówek, które robiłem na turbo. W tym i fermiole. Problem ze startem upatrywałbym w złym przechowywaniu u sprzedawcy.
Awatar użytkownika

Glizda
5
Posty: 7
Rejestracja: wtorek, 1 lip 2014, 14:25
Krótko o sobie: Rozwijanie zainteresowań i dążenie do pokonywania z nimi związanych trudności- efekt bezcenny
Ulubiony Alkohol: lech premium, jack daniels
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 1 raz
Re: DROŻDŻE GORZELNICZE FERMIOL-Proszę o pomoc

Post autor: Glizda »

Myślę, że autor tematu nie będzie miał nic przeciwko, że się podepnę pod temat. Mianowicie do swojego nastawu użyłem drożdży z tego tematu, wg instrukcji na drożdżach paczka ma przerobić 6 kg cukru przez 7-12 dni. Użyłem 7 kg cukru i 2 opakowań drożdży. Po 14 dniach (temp. pomieszczenia 19-20 stopni, nastawu 21,5-22,8 stopni) nadal wszystko pracuje... Przesyłam link do filmiku na youtube nagranego przed chwilą:
https://www.youtube.com/watch?v=oKH1zlHbaXw

edit:
Jako pożywki użyłem przecieru pomidorowego, taki mały słoiczek :)
Ostatnio zmieniony wtorek, 8 lip 2014, 10:27 przez Glizda, łącznie zmieniany 1 raz.
Zawsze znajdzie się ktoś, kto Cię skrytykuje. Zdobywaj zaufanie ludzi i uważaj na tych, których zaufanie juz raz straciłeś.

G.G.Marquez
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: DROŻDŻE GORZELNICZE FERMIOL-Proszę o pomoc

Post autor: Wald »

Pracuje i idzie w dobrą stronę. Wolno, ale do celu. Wystarczy zaczekać.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

kejn
5
Posty: 6
Rejestracja: piątek, 14 sie 2015, 13:45
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: DROŻDŻE GORZELNICZE FERMIOL-Proszę o pomoc

Post autor: kejn »

To mój pierwszy post na tym forum więc witam wszystkich serdecznie (:

Najpierw zadziałałem, potem poczytałem. Zniecierpliwiony oczekiwaniem na sprzęt nabyłem w lokalnym supermarkecie drożdże gorzelnicze Fermiol (teraz już wiem, że to był błąd) i 2 paczki pożywek. Przygotowałem nastaw zgodnie z instrukcją z opakowania:
instrukcja pisze:W naczyniu rozpuścić 5 kg cukru w 7 l przegotowanej, gorącej wody. Po ostudzeniu płyn przelać do balonu i uzupełnić wodą o temperaturze pokojowej do 20 l. Dodać przegotowane drożdże i 2 opakowania pożywki KOMBI
Wszystkie opisane wydarzenia miały miejsce w czwartek. Nastaw niby pracuje ale trochę tak jakby chciał, a nie mógł. W porównaniu z nastawem z jabłek którego dokonałem w niedzielę cukrówka z Fermiolem nie pracuje - trochę małych bąbli, zamieszane zabuzuje i tyle. Próbowałem zmierzyć blg nastawu ale albo z powodu gorąca, albo mojej ułomności nie wychodzi bo skalę mam do 25, a przyrząd wskazuje wynik poza nią.

Moje pytanie jest następujące: czy dodać pożywkę przygotowaną z drożdży babuni albo przecier pomidorowy, czy może dać sobie spokój bo te drożdże już tak mają?
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: DROŻDŻE GORZELNICZE FERMIOL-Proszę o pomoc

Post autor: Wald »

kejn pisze:Najpierw zadziałałem, potem poczytałem.
instrukcja pisze: Dodać przegotowane drożdże i 2 opakowania pożywki KOMBI
I jedno i drugie całkiem nie tak. Zaczynaj od czytania, a do nastawu dodaj żywe drożdże
(w instrukcji zapewne było przygotowane, ale...).
Ach ten pośpiech.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

kejn
5
Posty: 6
Rejestracja: piątek, 14 sie 2015, 13:45
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: DROŻDŻE GORZELNICZE FERMIOL-Proszę o pomoc

Post autor: kejn »

Skopiowałem instrukcję z internetu i nie zauważyłem, że zamiast "przygotowane" jest "przegotowane" więc w tym punkcie nie popełniłem błędu. To, że nie czytałem o drożdżach Fermiol nie oznacza, że w ogóle nie zdobyłem wiedzy teoretycznej z zakresu bimbrownictwa. No halo! (;
Nie wiem tylko dlaczego błędem było dodanie 2 paczek pożywki? Obie były z Biowinu - jedna kombi, a druga z długim numerem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drożdże i fermentacja”