DROŻDŻE GORZELNICZE FERMIOL-Proszę o pomoc

Jak działają różne rodzaje drożdży. Które wybrać do naszego nastawu. Warunki prowadzenia fermentacji.

rumcajs
30
Posty: 30
Rejestracja: sobota, 17 wrz 2011, 02:59

Post autor: rumcajs »

Ja niestety przy okazji zakupu nowej aparatury, też te drożdże kupiłem, bo były tanie. Niestety nie mam pożywki a one takowej wymagają. Wiec dwa pytanka, czy pożywka do drożdży winiarskich może być i co się stanie jak wcale pożywki nie dam, z góry dzięki za odpowiedzi.
promocja
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: DROŻDŻE GORZELNICZE FERMIOL-Proszę o pomoc

Post autor: gr000by »

Jak nie dasz pożywki to będą wolniej pracowały. Jak masz podstawową pożywkę winiarską to jednocześnie jest to podstawowa pożywka gorzelnicza - DAF [ (NH4)2HPO4 ]. Reszta pożywek też zostanie przyswojona przez drożdże - Activit, Kombi, MaxaFerm itp. - więc dodaj co masz.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.

rumcajs
30
Posty: 30
Rejestracja: sobota, 17 wrz 2011, 02:59
Re: DROŻDŻE GORZELNICZE FERMIOL-Proszę o pomoc

Post autor: rumcajs »

Problem w tym że nie mam nic, chciałem dziś zakupić pożywkę, ale już nie mieli, bo po sezonie. Będę próbował jeszcze w innych sklepach. Ale mam dwa pytanka, czy zamiast pożywki, to czy mogę dać dwie paczki drożdży, aby efekt był podobny? Czy te wszystkie drożdże typu T3 cz Turbo też potrzebują pożywki?

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: DROŻDŻE GORZELNICZE FERMIOL-Proszę o pomoc

Post autor: Szlumf »

Spróbuj dać koncentrat pomidorowy. Koledzy dodają jako pożywkę do drożdży babuni i nie tylko. Tylko bez konserwantów.
Awatar użytkownika

olo 69
650
Posty: 692
Rejestracja: sobota, 8 maja 2010, 08:02
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 72 razy
Re: DROŻDŻE GORZELNICZE FERMIOL-Proszę o pomoc

Post autor: olo 69 »

Dobra pożywka to w niewielkiej ilości wody rozpuścić drożdże babuni i pogotować z 5-7 minut, przestudzić i wlać do nastawu.
Pozdrawiam,olo 69

rumcajs
30
Posty: 30
Rejestracja: sobota, 17 wrz 2011, 02:59
Re: DROŻDŻE GORZELNICZE FERMIOL-Proszę o pomoc

Post autor: rumcajs »

Olo, dzięki, o taki prosty sposób mi chodziło. Tylko jakie to są niewielkie ilości drożdży? Czy 10 gram to jest niewielka ilość czy 100 gram(cała kostka). Rozumiem że jest to sposób w 100% pewny?
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: DROŻDŻE GORZELNICZE FERMIOL-Proszę o pomoc

Post autor: lesgo58 »

@olo69 napisał rozpuścić drożdże w niewielkiej ilości wody. A nie niewielka ilość drożdży. ;)
O termolizacie było już na forum.
A więc jeszcze raz:
1 paczka drożdży babuni ( 100g) + pół szklanki wody. To wszystko pogotować z 5 minut. Po czym ostudzić i masz gotową pożywkę dla Twoich drożdży. Jak robisz cukrówkę to możesz wrzucić słoik 200g przecieru pomidorowego. I masz najlepszy nastaw jaki w domowych warunkach możesz zrobić.
P.S. Oczywiście nie zapomnij wrzucić drożdży... :D
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

olo 69
650
Posty: 692
Rejestracja: sobota, 8 maja 2010, 08:02
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 72 razy
Re: DROŻDŻE GORZELNICZE FERMIOL-Proszę o pomoc

Post autor: olo 69 »

@rumcajs
Dokładnie tak jak pisze @lesgo58. 1 paczka drożdży babuni ( 100g) + pół szklanki wody. To wszystko pogotować z 5 minut. I taka jedna zagotowana paczuszka wystarcza spokojnie jako pożywka na około 40 litrów nastawu.
Pozdrawiam,olo 69

rumcajs
30
Posty: 30
Rejestracja: sobota, 17 wrz 2011, 02:59
Re: DROŻDŻE GORZELNICZE FERMIOL-Proszę o pomoc

Post autor: rumcajs »

Dzięki panowie za prosty sposób. O taki prosty sposób właśnie mi chodziło. Jeszcze raz dzięki

rumcajs
30
Posty: 30
Rejestracja: sobota, 17 wrz 2011, 02:59
Re: DROŻDŻE GORZELNICZE FERMIOL-Proszę o pomoc

Post autor: rumcajs »

No i nastaw mi praktycznie nie wystartował, zrobiłem wszystko zgodnie z instrukcją, dałem pożywkę i od wczoraj nastaw praktycznie stoi, temperatura odpowiednia, bo jest grzałka akwariowa 10 watowa, niby coś tam zaczyna bulkotać, ale w zasadzie tego nie widać. Zastanawiam się czy nie dodać drugiej paczki drożdży Fermiol, albo drożdży babuni, bo na drożdżach babuni to nastaw po paru godzinach dosłownie zawsze szaleje , a na tych gorzelniczych, to jak by się mu nie chciało, co radzicie?
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: DROŻDŻE GORZELNICZE FERMIOL-Proszę o pomoc

Post autor: gr000by »

Fermiole z Biowinu nie nadają się do niczego. Bardzo wolno się rozkręcają, co właśnie zaobserwowałeś i nie bardzo lubią cukrówki. Daj im 48-72h od dodania do nastawu na rozkręcenie fermentacji, jak nie ruszą to dopiero dodaj Babuniowych - one przynajmniej są sprawdzone. A na następny raz omijaj te drożdże z daleka...
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.

rumcajs
30
Posty: 30
Rejestracja: sobota, 17 wrz 2011, 02:59
Re: DROŻDŻE GORZELNICZE FERMIOL-Proszę o pomoc

Post autor: rumcajs »

gr000by - od wczoraj to coś tam się rozkręciło, dodam drugą paczkę Fermiol, bo mam dwie, może coś pomoże.
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: DROŻDŻE GORZELNICZE FERMIOL-Proszę o pomoc

Post autor: Pretender »

Nigdy przez ostatnie kilka lat nie zdarzyło się, aby jakikolwiek nastaw na drożdżach z Biowinu nie wystartował mi. Oprócz cukrówek, które robiłem na turbo. W tym i fermiole. Problem ze startem upatrywałbym w złym przechowywaniu u sprzedawcy.
Awatar użytkownika

Glizda
5
Posty: 7
Rejestracja: wtorek, 1 lip 2014, 14:25
Krótko o sobie: Rozwijanie zainteresowań i dążenie do pokonywania z nimi związanych trudności- efekt bezcenny
Ulubiony Alkohol: lech premium, jack daniels
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 1 raz
Re: DROŻDŻE GORZELNICZE FERMIOL-Proszę o pomoc

Post autor: Glizda »

Myślę, że autor tematu nie będzie miał nic przeciwko, że się podepnę pod temat. Mianowicie do swojego nastawu użyłem drożdży z tego tematu, wg instrukcji na drożdżach paczka ma przerobić 6 kg cukru przez 7-12 dni. Użyłem 7 kg cukru i 2 opakowań drożdży. Po 14 dniach (temp. pomieszczenia 19-20 stopni, nastawu 21,5-22,8 stopni) nadal wszystko pracuje... Przesyłam link do filmiku na youtube nagranego przed chwilą:
https://www.youtube.com/watch?v=oKH1zlHbaXw

edit:
Jako pożywki użyłem przecieru pomidorowego, taki mały słoiczek :)
Ostatnio zmieniony wtorek, 8 lip 2014, 10:27 przez Glizda, łącznie zmieniany 1 raz.
Zawsze znajdzie się ktoś, kto Cię skrytykuje. Zdobywaj zaufanie ludzi i uważaj na tych, których zaufanie juz raz straciłeś.

G.G.Marquez
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: DROŻDŻE GORZELNICZE FERMIOL-Proszę o pomoc

Post autor: Wald »

Pracuje i idzie w dobrą stronę. Wolno, ale do celu. Wystarczy zaczekać.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

kejn
5
Posty: 6
Rejestracja: piątek, 14 sie 2015, 13:45
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: DROŻDŻE GORZELNICZE FERMIOL-Proszę o pomoc

Post autor: kejn »

To mój pierwszy post na tym forum więc witam wszystkich serdecznie (:

Najpierw zadziałałem, potem poczytałem. Zniecierpliwiony oczekiwaniem na sprzęt nabyłem w lokalnym supermarkecie drożdże gorzelnicze Fermiol (teraz już wiem, że to był błąd) i 2 paczki pożywek. Przygotowałem nastaw zgodnie z instrukcją z opakowania:
instrukcja pisze:W naczyniu rozpuścić 5 kg cukru w 7 l przegotowanej, gorącej wody. Po ostudzeniu płyn przelać do balonu i uzupełnić wodą o temperaturze pokojowej do 20 l. Dodać przegotowane drożdże i 2 opakowania pożywki KOMBI
Wszystkie opisane wydarzenia miały miejsce w czwartek. Nastaw niby pracuje ale trochę tak jakby chciał, a nie mógł. W porównaniu z nastawem z jabłek którego dokonałem w niedzielę cukrówka z Fermiolem nie pracuje - trochę małych bąbli, zamieszane zabuzuje i tyle. Próbowałem zmierzyć blg nastawu ale albo z powodu gorąca, albo mojej ułomności nie wychodzi bo skalę mam do 25, a przyrząd wskazuje wynik poza nią.

Moje pytanie jest następujące: czy dodać pożywkę przygotowaną z drożdży babuni albo przecier pomidorowy, czy może dać sobie spokój bo te drożdże już tak mają?
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: DROŻDŻE GORZELNICZE FERMIOL-Proszę o pomoc

Post autor: Wald »

kejn pisze:Najpierw zadziałałem, potem poczytałem.
instrukcja pisze: Dodać przegotowane drożdże i 2 opakowania pożywki KOMBI
I jedno i drugie całkiem nie tak. Zaczynaj od czytania, a do nastawu dodaj żywe drożdże
(w instrukcji zapewne było przygotowane, ale...).
Ach ten pośpiech.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

kejn
5
Posty: 6
Rejestracja: piątek, 14 sie 2015, 13:45
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: DROŻDŻE GORZELNICZE FERMIOL-Proszę o pomoc

Post autor: kejn »

Skopiowałem instrukcję z internetu i nie zauważyłem, że zamiast "przygotowane" jest "przegotowane" więc w tym punkcie nie popełniłem błędu. To, że nie czytałem o drożdżach Fermiol nie oznacza, że w ogóle nie zdobyłem wiedzy teoretycznej z zakresu bimbrownictwa. No halo! (;
Nie wiem tylko dlaczego błędem było dodanie 2 paczek pożywki? Obie były z Biowinu - jedna kombi, a druga z długim numerem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drożdże i fermentacja”