Drożdże 25 cz 21 litrów wody.

Jak działają różne rodzaje drożdży. Które wybrać do naszego nastawu. Warunki prowadzenia fermentacji.
Awatar użytkownika

Autor tematu
czaja1981
2
Posty: 2
Rejestracja: niedziela, 20 sie 2017, 07:42
Krótko o sobie: Zmuszony do pracy stworzony do wędkowania i pędzenia.
Ulubiony Alkohol: Mocny
Status Alkoholowy: Bimbrownik

Post autor: czaja1981 »

Witam, może pytanie banalne, ale nie mogę nigdzie znałeś odpowiedzi czy jak na opakowaniu drożdży jest napisane 25 litrów wody to tyle ma być czy mogę wlać 22 litrów?
Chce kupić keg 50 l wiec z tąd moje pytanie

Pozdrawiam. :czytaj: :czytaj:
alembiki

gadaka
350
Posty: 351
Rejestracja: sobota, 8 wrz 2012, 23:21
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 22 razy
Re: Drożdże 25 cz 21 litrów wody.

Post autor: gadaka »

Może napisz jakie drożdże i ile cukru planujesz bo jedne wytrzymają wyższe blg a inne mogą nie dać rady...
Awatar użytkownika

Autor tematu
czaja1981
2
Posty: 2
Rejestracja: niedziela, 20 sie 2017, 07:42
Krótko o sobie: Zmuszony do pracy stworzony do wędkowania i pędzenia.
Ulubiony Alkohol: Mocny
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Re: Drożdże 25 cz 21 litrów wody.

Post autor: czaja1981 »

Dziś nastawiłem takie drożdże. na opakowaniu jest napisane tak
Do pojemnika fermentacyjnego wsypać 6 do 8 kg cukru i dopełnić niegotowaną wodą do objętości minimum 25 litrów. Po uzyskaniu temperatury w granicach 25-27 st C wsypać zawartość torebki i wymieszać orzez około minutę. Fermentacja przebiega burzliwie, nie stosować szczelnych pokryw ani rurek fermentacyjnych.

http://allegro.pl/drozdze-gorzelnicze-s ... 67653.html
Awatar użytkownika

kamilpl82
350
Posty: 383
Rejestracja: piątek, 9 paź 2015, 19:28
Ulubiony Alkohol: Przede wszystkim własny
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Wielkopolska okolice Leszna
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Kontakt:
Re: Drożdże 25 cz 21 litrów wody.

Post autor: kamilpl82 »

Kolego z moich obliczeń wynika że jak wsypiesz 8 kg cukru i dolejesz wody do 25L to BLG wyniesie 28,37 a to jest bardzo dużo, a jak dasz 6kg cukru i dolejesz do 25L to BLG wyniesie 21,90 czyli bardzo dobre.
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
https://www.alkoholeforum.pl
Awatar użytkownika

memekt
30
Posty: 31
Rejestracja: niedziela, 6 mar 2016, 21:42
Podziękował: 5 razy
Re: Drożdże 25 cz 21 litrów wody.

Post autor: memekt »

Ja na keg 50 l. daje 12 kg cukru i jedną paczkę drożdży.
Awatar użytkownika

jaro11043
50
Posty: 72
Rejestracja: niedziela, 22 lis 2015, 21:53
Krótko o sobie: Robię to, bo lubię.
Ulubiony Alkohol: własny
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Drożdże 25 cz 21 litrów wody.

Post autor: jaro11043 »

Te drożdże mają wysoką tolerancję na alkohol, ale ja dałbym max....... 6,5 do 7 kg cukru i dopełnił pojemnik wodą do 25 l. Przy nastawie na 50 l daję 13 kg i dopełniam do 47 l. To taki mały kompromis pomiędzy jakością destylatu a wydajnością. Dopilnuj temperatury wody. Aby miała tak 27 29 stopni, drożdże ładnie wystartują. Przy jednej paczce drożdży na 50 l fermentacja potrwa, znaczne dłużej dlatego drożdży Turbo daję 16 g na 1 kg cukru.

użytkownik usunięty
Re: Drożdże 25 cz 21 litrów wody.

Post autor: użytkownik usunięty »

Spirit Ferm Moskwa Style to mocne drożdże. Mocne w smaku i mocne na procent.
Niemniej, lepiej mimo wszystko dać mniej cukru (do 23blg) i obniżyć im temperaturę fermentu. Wychodzi całkiem łagodniutki urobek.
Podepcz to jeszcze ze dwa razy to z kapci Waść wyskoczysz. Są naprawdę dobre ale nie najlepsze :ok:
Pozdrówa

pl_dk
30
Posty: 46
Rejestracja: czwartek, 4 wrz 2014, 21:55
Re: Drożdże 25 cz 21 litrów wody.

Post autor: pl_dk »

Tak zapytam - które niby są najlepsze? Chwalone przez wszystkich niebieskie T3?

A żeby nie odbiegać od tematu. Ja robię w ten sposób, że wlewam 21 ciepłej wody, dodaje 6kg cukru (czyli zwiększa się objętość o 3.6l), łącznie mam więc 24,6l nastawu. Cukier - 22 blg. Robię to w dwóch baniakach, fermentuje do -4, zlewam znad osadu do innej bańki, odgazowuje porządnie, bentonit, klarowanie i do gara :)

użytkownik usunięty
Re: Drożdże 25 cz 21 litrów wody.

Post autor: użytkownik usunięty »

Najlepsze? Sądzę, że nie ma takich.
Liczą się tylko i wyłącznie Twoje odczucia. Wypróbuj Alcotec turbo 48 pure
Awatar użytkownika

TomeK712
10
Posty: 15
Rejestracja: poniedziałek, 21 mar 2016, 06:35
Krótko o sobie: Psotnik na emigracji w UK :)
Ulubiony Alkohol: Wódka
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: UK
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Drożdże 25 cz 21 litrów wody.

Post autor: TomeK712 »

Oczywiście rodzaj drożdży również ma znaczenie aczkolwiek podejście do pracy i obchodzenie się z nastawem czy zacierem to kluczowa sprawa. Ja nigdy nie stosuje się instrukcji opakowania. Tak jak koledzy wyżej piszą, badanie BLG przede wszystkim, żeby drożdże mogły spokojnie wystartować, 22BLG to optymalny start. Ja również jedną paczkę drożdży nie robię na jeden fermentator, praktycznie zawsze podwajam ilość wody. Nie zależy mi na czasie, więc jak sobie tam postoi tydzień czy dwa dłużej to dla mnie żaden problem, ale za to mam świadomość, ze z kolumny mi nie będzie destylat walił drożdżami czy zgniłymi jajami. Moja cukrówka robiona tym sposobem z przecierem pomidorowym nadaje sie do picia prosto z chłodnicy.
Obrazek
Awatar użytkownika

adki84
10
Posty: 17
Rejestracja: piątek, 12 sie 2016, 09:30
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 3 razy
Re: Drożdże 25 cz 21 litrów wody.

Post autor: adki84 »

Każdy ma swój sposób na fermentację. Ja przykładowo na beczkę 50l daję 20L gorącej wody wsypuję 10kg cukru, rozpuszczam uzupełniam zimną wodą do około 43L. Jak temperatura jest poprawna daję drożdże srebrną moskwę, jedno opakowanie plus 30gr dodaję z drugiego. Potem dodaję cukier zależnie od przebiegu fermentacji.
Przykładowo na obecnym nastawie:
Nastaw 10kg robiłem w sobotę po południu. W niedzielę rano temperatura była dobra żeby dać drożdże. W poniedziałek rano dodałem 2kg i we wtorek rano 1kg i wieczorem 1kg, Dziś rano (środa) blg 2 i dalej pracuje.
Potem klarowanie i na rurkę :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drożdże i fermentacja”