Dosładzać po fermentacji czy od razu dać więcej cukru

Fermentacja, otrzymywanie moszczu, filtracja, butelkowanie, przechowywanie, choroby i wady wina, pasteryzacja, szczepienie drożdżami, itp...

Autor tematu
hassan
1
Posty: 1
Rejestracja: niedziela, 20 wrz 2015, 12:37

Post autor: hassan »

Witam

Jako, że jestem nowym użytkownikiem forum z góry proszę o wyrozumiałość.
Moje pytanie brzmi następująco czy wino aby było słodkie, półsłodkie dosładza się już po skończonej fermentacji czy można dodać od razu więcej cukru na początku lub podczas 1 czy drugiego zlewania z nad osadu ?

Przykład:
Mam drożdże winiarskie Tokay Biowinu i chcę zrobić mocne i słodkie bądź półsłodkie wino wermut, z tego co wyczytałem drożdże te wytrzymują stężenie alkoholu 14-15%, z kalkulatora wyliczam ile cukru powinienem dodać do nastawu aby uzyskać takie stężenie alkoholu i teraz do odmierzonego cukru z którego uzyskam 15% alkoholu w nastawie dodaję od razu na początku extra cukier dla dania słodyczy wina, przykładowo chcę aby to wino na końcu miało 8blg. Drożdże fermentują, pochłaniając cukier aż do uzyskania 15% i potem padają bo nie wytrzymują większego stężenia (przy okazji łatwiej pozbyć się niechcianych już drożdży) reszta cukru zostaje nie przetworzona i na końcu mam słodkie winko typu wermut.

Proszę o odpowiedź czy moje myślenie jest prawidłowe czy po prostu nie opłaci bawić się w wyliczanie proporcji cukru który ma zostać nie przetworzony i dosłodzić winko dopiero po skończeniu fermentacji ?

I teraz najważniejsze czy istnieje jakiś kalkulator który automatycznie to wyliczy czy muszę sam pokombinować trochę w exelu ? :)
promocja

Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Dosładzać po fermentacji czy od razu dać więcej cukru

Post autor: Zbynek80 »

To też zależy jaki procent chcesz uzyskać bo jak niższy to dosładzasz po ubiciu drożdży a jak może być maxymalnie wysoki dla drożdży to możesz dosłodzić w trakcie fermentacji.
Awatar użytkownika

siwy1121
350
Posty: 396
Rejestracja: sobota, 17 wrz 2011, 10:39
Krótko o sobie: Zanim znalazłem tą stronę myślałem, że wiem naprawdę dużo o wyrobie wina... To był dla mnie cios
Ulubiony Alkohol: wino
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy
Re: Dosładzać po fermentacji czy od razu dać więcej cukru

Post autor: siwy1121 »

Po pierwsze przeczytaj to http://alkohole-domowe.com/forum/podsta ... t6449.html
Nie dodawaj całego cukru od razu, bo to by wyszło ok 37blg i drożdże będą miały problem, żeby ruszyć. Daj na początek 21-22blg, a póżniej resztę tego co wyliczyłeś do 15%. Jak skończy pracować, poczekaj ze trzy miesiące i zasiarkuj 1-1,5g/10l i wtedy dosładzaj do smaku, bo przy takiej ilości alkoholu, będzie mniej czuć cukier.

Dominik1906
2
Posty: 4
Rejestracja: sobota, 19 wrz 2015, 07:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Wieliczka
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Dosładzać po fermentacji czy od razu dać więcej cukru

Post autor: Dominik1906 »

Witam! Podepnę się po temat :) Cały nastaw czyli woda, cukier, owoce (winogrona) miałem w balonie ok 3tyg, fermentacja przebiegała burzliwie, owoce zostały usunięte i samo wino wyszło trochę cierpkie więc je dosłodziłem, czyli 2L wina podgrzałem i rozpuściłem 2kg cukru, całe wino to 10L i teraz gdy dolałem te 2L z cukrem to wino raz na jakiś czas bulgota :) Dobrze zrobiłem? ile mam je jeszcze trzymać w balonie?, chciałem uzyskać wino trochę słodsze :)
P.S Wino robię pierwszy raz :)
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Dosładzać po fermentacji czy od razu dać więcej cukru

Post autor: Wald »

Bulgocze, czyli pracuje. Nie należy mu przeszkadzać.
Dosłodzić wino można zawsze, nawet gotowe. W drugą stronę jest już ciężko.
Cukromierza mniemam nie posiadasz?
Bez niego, to wróżenie z fusów, choć to co piszesz, trzyma się kupy.
Poczytaj: http://alkohole-domowe.com/forum/podsta ... t6449.html
Tam jest wszystko :bezradny:
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

Gromack
10
Posty: 15
Rejestracja: czwartek, 13 sie 2015, 18:59
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Dosładzać po fermentacji czy od razu dać więcej cukru

Post autor: Gromack »

Ważne jest, żeby wino na początku nie miało zbyt niskiego BLG (zawartość cukru) ale też nie za wysokiego.
Należy pamiętać, że jeżeli spadnie po niżej 4-5 BLG (wyczujesz kwasek i smak nie będzie Ci pasował - to trzeba dosłodzić)
Pamiętać należy o zachowaniu higieny w postępowaniu z winem, żeby nie zakazić.
Jeśli nie masz cukromierza i badasz organoleptycznie to przy każdej próbie dobrze jest wyczuwać cukier lekkie bąbelki i alkohol.
(ma być smaczne w każdej fazie fermentacji). Jeśli wyczujesz kwas, ale też cukier to ostatni dzwonek żeby dodać cukru i po kilku dniach znowu zbadać, może być tak, że trzeba dodawać cukru co jakiś czas aż drożdże się nasycą i poziom alkoholu wzrośnie to takiego poziomu, że dodawanie cukru się skończy. Ważne jest, że ma Tobie smakować :piwo:
Pamiętać należy, że po burzliwej fermentacji zlać wino znad osadu martwych drożdży - bo inaczej
będziemy mieli goryczkę w winie.
Awatar użytkownika

siwy1121
350
Posty: 396
Rejestracja: sobota, 17 wrz 2011, 10:39
Krótko o sobie: Zanim znalazłem tą stronę myślałem, że wiem naprawdę dużo o wyrobie wina... To był dla mnie cios
Ulubiony Alkohol: wino
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy
Re: Dosładzać po fermentacji czy od razu dać więcej cukru

Post autor: siwy1121 »

Gromack pisze:jeżeli spadnie po niżej 4-5 BLG (wyczujesz kwasek i smak nie będzie Ci pasował - to trzeba dosłodzić)
4-5blg to już półsłodkie wino
Gromack pisze: (ma być smaczne w każdej fazie fermentacji)
Wino nie ma być smaczne w każdej fazie-na początku jego smak jest taki sobie, dopiero jak odstoi swoje i dojrzeje nabierze smaku.
Gromack pisze:Jeśli wyczujesz kwas, ale też cukier to ostatni dzwonek żeby dodać cukru
Wyczuwalny kwas wcale nie oznacza niskiego poziomu cukru, możesz mieć w winie dużo kwasu i jednocześnie dużo cukru. Cukier nie usuwa kwasu, do tego służy np. węglan wapnia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wytwarzanie Wina”