DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Technologia słodowania, zacieranie ziarna. Przepisy na zaciery ziemniaczane.
Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy

Post autor: radius »

To zmętnienie od płatków. Z czasem będzie osiadać na dnie i destylat z powrotem będzie klarowny :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
alembiki
Awatar użytkownika

klepa
350
Posty: 397
Rejestracja: wtorek, 22 paź 2013, 10:03
Podziękował: 86 razy
Otrzymał podziękowanie: 177 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: klepa »

Popłatkowe zmętnienie ustąpi, a opalizacja pozostanie jako memento, żebyś już nigdy nie bawił się tym syropem! ;)

kaczor189
10
Posty: 19
Rejestracja: niedziela, 14 sie 2016, 17:52
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: kaczor189 »

Dużo osób używa syropu, spróbowałem i ja :)
Awatar użytkownika

Pułkownik Dowgird
50
Posty: 60
Rejestracja: niedziela, 21 wrz 2014, 12:06
Lokalizacja: San Escobar
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Pułkownik Dowgird »

Pytanie do mających już jakąś przygodę z przepisem na Jacka D.: filtrujecie przez węgiel klonowy, czy pomijacie ten etap? Skąd bierzecie węgiel klonowy? Trudny do zdobycia. Wygląda, że trzeba samemu zrobić, albo u jakiegoś zaprzyjaźnionego producenta załatwić.
Szanuj lasy! I Ty kiedyś możesz zostać partyzantem...

kaczor189
10
Posty: 19
Rejestracja: niedziela, 14 sie 2016, 17:52
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: kaczor189 »

Wystarczy poszukać na forum. Węgiel klonowy możesz sobie zrobić samemu, bo go nie kupisz, z dostępnością drewna klonu cukrowego tez raczej słabo więc z tego co ja wiem to nikt sie nie bawi w takie rzeczy. Jedni dodaja troche syropu klonowego, a inni pomijają ten etap.

michal278
1850
Posty: 1867
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: michal278 »

Mało kto filtruje, jeżeli w ogóle ktoś. Standardowo dodaje się syropu klonowego, a i nie filtruj przez aktywny węgiel. Uprzedzam jeśli masz taki pomysł.
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

Pułkownik Dowgird
50
Posty: 60
Rejestracja: niedziela, 21 wrz 2014, 12:06
Lokalizacja: San Escobar
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Pułkownik Dowgird »

kaczor189 pisze:Wystarczy poszukać na forum. Węgiel klonowy możesz sobie zrobić samemu, bo go nie kupisz, z dostępnością drewna klonu cukrowego tez raczej słabo więc z tego co ja wiem to nikt sie nie bawi w takie rzeczy. Jedni dodaja troche syropu klonowego, a inni pomijają ten etap.
Kolego, jak masz tego typu posty pisać, to lepiej nie pisz wcale. Czytaj ze zrozumieniem, o co wcześniej pytałem. O robieniu węgla samemu wspominałem. Skoro polskiego dębu używa się do starzenia, nie widzę problemu, żeby zrobić węgiel z klonu pospolitego, łatwiej dostępnego. Wiem, że można dodać syrop klonowy, znam przepis. Tylko kilka postów wyżej żalisz się, że Ci zmętniało. Kolega Klepa w swoim poście odradza syrop. Pytam o ortodoksa, który jest filtrowany przez węgiel klonowy i dzięki temu można go nazwać whiskey, nie burbonem; pytam nie dlatego, że nie chciało mi się szukać, tylko dlatego, że nie znalazłem postów o filtrowaniu Jacka przez węgiel klonowy. To, że Tobie i Koledze Michał278 wydaje się, że nikt tego nie robi, to tylko Wasze subiektywne odczucie. Wierzę, że są osoby, które filtrują i napiszą coś konkretnego.
michal278 pisze:a i nie filtruj przez aktywny węgiel
Nie, nie mam takiego pomysła :lol: . Skąd Ci to w ogóle do głowy przyszło?
Szanuj lasy! I Ty kiedyś możesz zostać partyzantem...

michal278
1850
Posty: 1867
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: michal278 »

Nikt Ci nie zabroni eksperymentować, ale. Klon pospolity a klon cukrowy to dwa różne gatunki. To tak jak z dębem. Zresztą chyba ktoś eksperymentował i nic mądrego z tego nie było. Co do klonu cukrowego zaś, to musi być on jak dąb po ścięciu leżakowany i suszony ileś tam lat. Ja swego czasu przekopałem ileś tam stron by znaleźć taki węgiel w Polsce w atrakcyjnej cenie i najbliżej to w Anglii znalazłem.
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

klepa
350
Posty: 397
Rejestracja: wtorek, 22 paź 2013, 10:03
Podziękował: 86 razy
Otrzymał podziękowanie: 177 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: klepa »

Nikt nikomu niczego itd., bo to jest fajne, że każdego to kręci i każdy kombinuje, szuka itd. Proponuję jednak przeprowadzić eksperyment na swoim entuzjazmie względem JD i syropu klonowego:
1. Czy klon cukrowy, po przejściu od deski do węgla drzewnego, jest jeszcze klonem? I to już szczególnie cukrowym? Może jakieś mikro-, nano- , pikogramy cukru tak jeszcze są, ale przypuszczam, że są to ilości homeopatyczne. A to już raczej efekt placebo, niż jakaś uchwytna cecha smaku.
Dlatego:
2. sądzę,że Lincoln County Process (https://en.wikipedia.org/wiki/Lincoln_County_Process) jest zabiegiem mającym wyróżniać Tennessee Whiskey spośród zwyczajnych burbonów. To nie jest jakiś tam kolejny byle burbonik, tylko elitarny i extraordynaryjny napitek, bo oczyszczony przez węgielek! Ale ten nie jest byle jaki, tylko z klonu, i to cukrowego! I na dodatek nie z worka, tylko sami go sobie palimy! No, jeśli to nie jest marketing, to jest to tak subtelna subtelność subtelnego smaku, że takie burackie jęzory, jak mój, poczuć tego nie mogą. Na szczęście nie tylko mój jęzor ma takie autopromocyjne wątpliwości, bo w wiki jest odesłanie m. in. do np. takiego artykułu: http://bourbonobserver.blogspot.com/200 ... ocess.html
3. Jak więc syrop klonowy ma wprowadzać smak JD do qqrydzianki, jeśli węgiel klonowy ma z niej bimbrowe absmaki usuwać? Nie umiem sobie pomóc, żeby to zrozumieć :D Gdy w moim odstawionym syropie pojawił się kożuszek pleśni, przelałem go z buteleczki do słoiczka, ale jakoś wyrzucić nie umiem. Jak już pisałem, fanów aromatu JD namawiam do zaopatrzenia się w pobeczkowe JD BBQ smoking chips. Syrop to ślepy zaułek, w który wpuścił mnie kiedyś Gr000by, a który sam przepadł bez wieści!
Zdrówko!

kaczor189
10
Posty: 19
Rejestracja: niedziela, 14 sie 2016, 17:52
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: kaczor189 »

Korzystałeś z tych płatków ? Jeżeli tak, to w jaki dokładnie sposób ? Robiłeś może węgiel czy bezpośrednio do destylatu ? Cena trochę powala.
Awatar użytkownika

klepa
350
Posty: 397
Rejestracja: wtorek, 22 paź 2013, 10:03
Podziękował: 86 razy
Otrzymał podziękowanie: 177 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: klepa »

Po otwarciu, zawartość pachnie jak szklanka po JD. Po maceracji (2-3 m-ce?) mój burbon nie pachniał jak JD, więc chipsy delikatnie podpiekłem w kuchence. Podpieczone przestały pachnieć tak intensywnie, za to następny burbon od razu i wyraźnie danielsiał i stąd moje podejrzenie, że pryskają czymś beczkę przed tostowaniem. Zadowolony, dodałem też do żyta, com se troszku napędził. I to był mój błąd, bo moja pierwsza w życiu starka z żyta waliła, jak JD! Została mi jedna, mała, litrowa buteleczka na pamiątkę.
Ja mam tę tańszą wersję torebki, bez czerwonych nadruków.

michal278
1850
Posty: 1867
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: michal278 »

Pryskają owszem ale nie beczkę a klon przed podpaleniem. Różnice w smaku będą duże. Jako ciekawostka klon cukrowy używany do wędzenia daje mega smaki, a już zwykly nie. Nadal obstawiam że musi być cukrowy.
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

kaczor189
10
Posty: 19
Rejestracja: niedziela, 14 sie 2016, 17:52
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: kaczor189 »

Nie znam się za bardzo w temacie, ale przy wędzeniu rzeczywiście mogą być jakieś różnice ponieważ zachodzi proces spalania i drewno się dymi. Natomiast tutaj płyn jedynie przelatuje przez węgiel drzewny, który prawdopodobnie utracił całe swoje aromaty. W filmie z produkcji danielsa wspominają, że używają tego drewna ponieważ nie wnosi nic do trunku.
Awatar użytkownika

klepa
350
Posty: 397
Rejestracja: wtorek, 22 paź 2013, 10:03
Podziękował: 86 razy
Otrzymał podziękowanie: 177 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: klepa »

Pryskają, pokazują i nawet mówią, że to przedgony. Mi chodzi o tostowanie beczek, gdzie nie wpuszczają kamery. Nie twierdzę, że deski klonu cukrowego spalone w linczburgu nie pachną jak JD. Twierdzę, że moje pobeczkowe czipsy nim walą! :-) Mówisz, że to z powodu klonowego węgla? - Niech będzie.
Awatar użytkownika

Szacho998
30
Posty: 41
Rejestracja: sobota, 19 lis 2016, 20:06
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: whiskey
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Szacho998 »

Witam mam pytanie czy takie coś może wyjść . Chcę do beczki dodać 4 kg mąki kukurydzianej 3kg kaszy jęczmiennej i 0,5 kg mąki żytniej dopełnić to wodą do 25l i dodać drożdży alcotec turbo whisky. Powinienem dodać jeszcze do tego cukier? Jeśli tak to ile ?
In Vino Veritas

Fiflak
450
Posty: 464
Rejestracja: wtorek, 27 wrz 2011, 11:37
Krótko o sobie: Spokojny i uczynny ze mnie chłop.
Ulubiony Alkohol: łiskacz domowy
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Wschodnie Mazowsze
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 76 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Fiflak »

Trochę zbyt skrótowo się szanowny kolega wyraził. Domyślam się, że chodzi o zacier zbożowy na enzymach. Cukru bym nie dodawał. Tylko jak zatrzeć to w beczce? Upłynniacz działa w wysokich temperaturach. Scukrzający i zmniejszający lepkość też lubią ciepło, ale nieco mniejsze, więc powinno się udać, jeśli rozwiąże się kwestię upłynnienia skrobi.
Awatar użytkownika

Szacho998
30
Posty: 41
Rejestracja: sobota, 19 lis 2016, 20:06
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: whiskey
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Szacho998 »

Oczywiście będę używał do tego enzymu scukrzającego i upłynniającego podgrzewając zacier w odpowiedniej temperaturze, będę to robił pierwszy raz i fajnie jak by mi ktoś podpowiedział dokładnie co i jak. Zamiast beczki będę miał duży gar.

Wysłane z mojego D5803 przy użyciu Tapatalka
In Vino Veritas
Awatar użytkownika

Pułkownik Dowgird
50
Posty: 60
Rejestracja: niedziela, 21 wrz 2014, 12:06
Lokalizacja: San Escobar
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Pułkownik Dowgird »

Jedź w odwrotnej kolejności - wrzątek wlej do fermentatora, dodawaj partiami surowiec dokładnie mieszając. Potem odpowiednie enzymy. Unikniesz przypaleń i stania nad garem. Będzie Pan zadowolony.
Szanuj lasy! I Ty kiedyś możesz zostać partyzantem...
Awatar użytkownika

Optoelektron
350
Posty: 358
Rejestracja: piątek, 18 mar 2016, 15:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta w drinkach oraz nalewki.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Na północ Polski dalej się nie da.
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Optoelektron »

Jeżeli dodałeś syropu klonowego do nierozcieńczonego to miał prawo zmętnieć.
Pozdrawiam.
Maciej

kerajx
30
Posty: 33
Rejestracja: wtorek, 3 lut 2015, 17:54
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: kerajx »

Czy to będzie dużą strata aromatów jeżeli najpierw zrobię szybki odpęd zacieru bez cięcia frakcji na potstillu i później z kilku takich przebiegów zrobię ostateczne pędzenie na kolumnie półkowej?

Wysłane z mojego Tab2A7-10F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: lesgo58 »

Możesz spokojnie tak robić.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

lasica333
1
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek, 12 gru 2016, 22:01
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: lasica333 »

Witam, Wybaczcie jestem nowy na forum.
Na wstępie chcę zaznaczyć że to mój początek z "domówką", postanowiłem zacząć na grubo od Jack D.

Jednak napotkałem problem!

Po 2h zacierania nadal zacier barwi się na granatowo przedłużyłem czas do 5h i nadal nic. Więc opisuje szczegółowo jak to zrobiłem:

1. do 10l garnka wlałem 6l wody (bańka 6l z Lidla Ph 6,4) (nie dysponuje większym garnkiem) (Płyta indukcyjna)
2. Gdy woda osiągnęła 65°C dodałem kolejno: śrutę kukurydzianą (0,96kg); żyto ziarno(0,144kg); słodu jęczmiennego(0,096kg) temperatura spada do 62°C.
3. Mieszam średnio co 10 min nie przykrywam garnka mieżę temperaturę (miałem od 62°C do 65°C chwilowo)
4. Po około 10 min dodałem alfa amylaza (1g) oraz gluko amylaza (1g).

Tak jak wspomniałem na początku jestem początkujący i to mój dziewiczy trunek dlatego nie mam bladego pojęcia co robię źle.
Proszę o pomoc.

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: wawaldek11 »

Temperatura ok. 65*C, to temperatura zacierania. Wcześniej należy rozgotować zboże - skleikować. Żyto masz w ziarnie czy też śruta?
Coś tam na pewno się zatarło, ale skrobi jeszcze dużo - stąd pozytywny wynik.
I coś mało zboża na te 6 litrów - dałbym 2 kg łącznie.
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

zgoda
50
Posty: 54
Rejestracja: niedziela, 2 mar 2014, 17:30
Krótko o sobie: Bądźmy dobrej myśli, jeszcze może z tego wyjść coś dobrego.
Ulubiony Alkohol: bourbon!
Status Alkoholowy: Piwowar
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: zgoda »

Żyto (tak jak pszenica, jęczmień i owies) kleikują w temperaturze ok. 60*C, więc nie trzeba ich kleikować przed zacieraniem. Ryż w ponad 70*C, kukurydza około 70*C i trzeba je rozgotować. W tej sytuacji ja bym rozgotował to co masz i dał jeszcze raz enzymy po zejściu temperatury do 62-63*C.
online
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3803
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Doody »

Chciałbym się podzielić z Wami ciekawą psotą jaka udało mi się "wyprodukować" tydzień temu.
Mam za sobą już kilkanaście destylacji zacierów ze słodów jęczmiennych typu single malt i pomimo tego, że raz zacierałem nawet tylko słód whisky strong wędzony dymem torfowym o zawartości fenoli 20-40ppm, nigdy nie udało mi się uzyskać tej charakterystycznej nuty smakowej jaką posiada laphroaig 10YO :)
Zawsze zacierałem po czym filtrowałem i chłodziłem brzeczkę i fermentowałem już filtrowaną ( nie mam możliwości destylowania gęstych nastawów).
Ostatnie wymyśliłem sobie następujący zacier: Ponieważ jeszcze nigdy nie zacierałem kukurydzy (zawsze wyłącznie słody), postanowiłem metoda "na lenia" zatrzeć 80% kukurydzy i 20% słodu whisky strong. Nalałem do beczki 120-o litrowej 88 litrów wody o temp. 78 stopni i wsypałem 19kg śruty kukurydzianej a następnie 5kg słodu. Całość zawinąłem w śpiwór :D i mieszałem co jakiś czas. Oczywiście do wody na początku dodałem enzymu upłynniającego alfaamylazę. Po godzinie zacier miał temperaturę 66 stopni wtedy dodałem kwasek cytrynowy i glukoamylazę i standardowo mieszanie co 10 minut. Jak temperatura spadła do 55 stopni zacząłem proces chłodzenia bo wiem jak szybko w zacierze dziczki zaczynają siać spustoszenie :) Na dworze był mróz więc "wywlokłem" z wielki trudem beczkę na balkon (z pomocą syna) i wrzuciłem do zacieru 8 wcześniej przygotowanych butelek plastikowych z zamarzniętą wodą :) Dzięki temu dość szybko schłodziłem zacier do 32 stopni i dodałem dedykowanych drożdży do whisky. Standardowo już po 2-3 gadzinach wszystko szumiało. Blg było słabe, wynosiło tylko około 13 stopni więc nie spodziewałem się furory. Pierwszy raz fermentowałem zacier z ziarnem. Po 4 dniach BLG = 0 i na rurki. Pierwszy odpęd na krótkiej kolumnie + 20cm sprężynek miedzianych, zawór w Abratku otwarty na maksa, ograniczone grzanie i odbiór do 99stopni. Druga destylacja po rozcieńczeniu do 18 procent i tu postanowiłem zaeksperymentować :D Założyłem długą kolumnę z pełnym wypełnieniem KO ale wysypałem miedź... Psociłem na otwartym w pełni zaworze regulując odbiór mocą grzania. Jakież było moje zdziwienie (że nie powiem brzydziej..) gdy destylat zaczął dawać jajem na twardo, pomimo tego, ze to druga destylacja. Otrzymałem 4 litry 60% urobku (mało niestety) i postanowiłem przykryć go tyko gazą i nie zakręcać przez noc. Rano nie było śladu po jaju więc zakręciłem butlę (oczywiście zadębioną szczapami średnio i mocno pieczonymi). Otwieram dzisiaj butlę i niucham a tu szok :shock: Nie czuć tego burbonem tylko dymnym SM z wyspy Islay :D Próbuję łyka...Oczywiście jeszcze podłe w smaku bo to dopiero tydzień ale finisz dymny godny laphroaig'a..... :o Nie wiem jak to się dzieje ale to hobby zawsze zaskakuje :odlot:
Ciekawy jestem dalszego dojrzewania trunku.
Pozdrawiam
Darek
Pozdrawiam
Darek

maniek86
200
Posty: 224
Rejestracja: wtorek, 9 cze 2015, 17:45
Krótko o sobie: siłownia,boks,golebie wysokolotne,domowa łycha
Ulubiony Alkohol: Hudson Manhattan Rye
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Uk
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: maniek86 »

Doody jakich drożdży używałeś?
Używał ktoś drożdży o nazwie Alcotec Single Strain Whisky Yeast?
Bimber forever !!!
online
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3803
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Doody »

Maniek
Dokładnie takich jak napisałeś :)
Pozdrawiam
Darek

Jaskin
10
Posty: 15
Rejestracja: poniedziałek, 20 lip 2015, 08:39
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Jaskin »

Witam, czy ktoś z was zbierał gęstwę drożdżową i potem zadawał do kolejnego zacieru tak jak się to robi w piwowarstwie. Niektórzy na jednych drożdżach jadą cały sezon.
Mój pierwszy zacier kończy właśnie fermentację, spróbuje.
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2360
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Kamal »

Możesz zebrać też pianę podczas fermentacji, i nią szczepić kolejne zaciery. :-)
K.
Obrazek

michal278
1850
Posty: 1867
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: michal278 »

Zrobiłem już nie jeden nastaw i zacier, ale większość jak nie prawie wszystkie są strasznie ostre. Poszukuje zatem przepisu na coś łagodnego. Pomożecie;)
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

klepa
350
Posty: 397
Rejestracja: wtorek, 22 paź 2013, 10:03
Podziękował: 86 razy
Otrzymał podziękowanie: 177 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: klepa »

Doody - o długiej rurze i dymności jajecznego zapachu to ja Ci nic nie powiem, ale powiem Ci, że jeśli chcesz lepszych uzysków z kukurydzy, to:
- albo syp śrutę do wrzątku,
- albo śrutę najpierw ześrutuj.
Koleżanka autopsja już kilka razy pokazała mi, że śruta kukurydziana jakby w ogóle nawet nie słyszała, że powinna się upłynniać w temperaturach podawanych w tabelkach. Gruba mąka jest pod tym względem znacznie pojętniejsza. Ja z 30 kg otrzymuję średnio 7l - 70%, więc w twoim zacierze zostało jeszcze od cholery nieuprocentowanej skrobi. Albo więc wrzątek, albo drobniej.

nefere222
5
Posty: 6
Rejestracja: wtorek, 20 gru 2016, 13:39
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: nefere222 »

Podaję łatwy przepis na mocną whisky :) Przygotowujemy 1 kg jęczmienia, 1kg słodu jęczmiennego, 1/2 kg miodu pszczelego, 1/2 kg żyta, 1/2 kg owsa, 1 litr białego wina, 10 litrów wody i 50 g drożdży. Wlewamy wodę do dużego naczynia, a następnie zagotowujemy, dodajemy słód i zmielone zboże. Całość lekko podgrzewamy, aż wszystko zgęstnieje. Rozpuszczamy drożdźe w szklance letniej wody i wlewamy do wody z ziarnem. Następnie dokładnie mieszamy i odstawiamy na tydzień. Gdy zacier sfermentuje, należy go odcedzić i przedestylować. Gotowy trunek mieszamy z winem i przelewamy do dębowej beczki. Odstawiamy minimum na dwa lata, lecz jeśli whisky postoi dłużej, to będzie jeszcze lepsza. Po upływie tego czasu trzeba jeszcze rozcieczyć trunek wodą destylowaną i dokładnie przecedzić, najlepiej przez watkę i zlać do wygotowanych wczesniej butelek.
Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: radius »

@nefere222, po pierwsze, gdy wsypiesz słód do wrzątku, to dezaktywujesz enzymy w nim zawarte i to już nie będzie zacier a zwykły nastaw a po drugie, to jaką rolę odgrywa w przepisie miód, bo jakoś nigdzie nie napisałeś co z nim zrobić ;)
SPIRITUS FLAT UBI VULT

michal278
1850
Posty: 1867
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: michal278 »

Pewnie miód mieszamy przed wlaniem do beczki, ale tylko autor szczegóły wie.
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

eldier
750
Posty: 751
Rejestracja: wtorek, 29 kwie 2014, 23:12
Podziękował: 114 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: eldier »

Miód zjeść w międzyczasie :P

nefere222 wybacz, musiałem :D
Awatar użytkownika

klepa
350
Posty: 397
Rejestracja: wtorek, 22 paź 2013, 10:03
Podziękował: 86 razy
Otrzymał podziękowanie: 177 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: klepa »

nefere :)
A jak już przelejesz do wygotowanych butelek, to jeszcze pasteryzujesz?

Ja też nie mogłem się oprzeć. ;)
online
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3803
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Doody »

klepa pisze: Ja z 30 kg otrzymuję średnio 7l - 70%, więc w twoim zacierze zostało jeszcze od cholery nieuprocentowanej skrobi. Albo więc wrzątek, albo drobniej.
Może dzięki temu mniej burbonowata a bardziej singlemaltowa... :D
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

Pułkownik Dowgird
50
Posty: 60
Rejestracja: niedziela, 21 wrz 2014, 12:06
Lokalizacja: San Escobar
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Pułkownik Dowgird »

Już nie pamiętam skąd mam ten przepis, ale trzeba będzie wypróbować.
WORLD CLASS SINGLE MALT:
Słód jęczmienny wędzony torfem 40%
Słód Pale Ale 60%
Deszczówka
Drożdże gorzelnicze
Szanuj lasy! I Ty kiedyś możesz zostać partyzantem...
Awatar użytkownika

seneka
700
Posty: 718
Rejestracja: sobota, 16 sie 2014, 14:47
Podziękował: 100 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: seneka »

O to lipa. Musisz z tym deszczem poczekać na wiosnę chyba że ta zima też będzie łagodna. Także wszystko teraz w rękach a właściwie ustach Dori Gardias. :D
ZAISTE WÓDKA POTĘŻNA JEST...ALE BIMBER WIĘKSZĄ MOCĄ WŁADA
Awatar użytkownika

Pułkownik Dowgird
50
Posty: 60
Rejestracja: niedziela, 21 wrz 2014, 12:06
Lokalizacja: San Escobar
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Pułkownik Dowgird »

Ty tak na serio? :o Gdyby w przepisie było: dodaj wysuszone kurze łapki, skrzydło nietoperza, garść pajęczyny, to też byś próbował?:lol: Deszczówkę stosuję wyłącznie do podlewania działki. Takie mamy czasy, że tylko do tego się nadaje. I po ch... marnować swój cenny czas na szukanie, zamieszczanie informacji, jak zawsze znajdzie się jakiś Janusz, który będzie narzekał. Typowo polskie...
Szanuj lasy! I Ty kiedyś możesz zostać partyzantem...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zaciery zbożowe i ziemniaczane”