DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Technologia słodowania, zacieranie ziarna. Przepisy na zaciery ziemniaczane.

Tango
10
Posty: 15
Rejestracja: sobota, 18 lip 2015, 07:07
Podziękował: 2 razy

Post autor: Tango »

Filtrowanie jest w przepisie na J D na pierwszej stronie tego wątku. Mogę użyć węgla do grilla? Są jakieś przeciwskazania?
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: gr000by »

Spróbuj na małej porcji destylatu, ale nie licz na cuda... Zamiast filtrować przez węgiel drzewny, przyłóż się do destylacji, a później zapraw destylat dębem pieczonym, syropem klonowym, odrobiną karmelu i cukru wanilinowego lub jak trafisz w sklepie to waniliowego, a wyjdzie ci o wiele lepszy trunek niż taki filtrowany przez węgiel drzewny, co do którego nie masz całkowitej pewności, że jest w pełni wypalony i nie zawiera dodatków.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
Awatar użytkownika

Lootzek
850
Posty: 887
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 00:23
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 97 razy
Otrzymał podziękowanie: 171 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Lootzek »

Są fajne patenty by "obejść" to filtrowanie a nadać trunkowi ciekawe wykończenie. Mnie najbardziej przypadły do gustu: dodatek wspomnianego syropu klonowego (łyżka stołowa na 5 litrów), ale dodatkowo w tej wersji stosuję jeden myk - połowę płatków dębowych rzucam na płytkę kuchenki el. i grzeję aż sczernieje i zacznie dymić. Wtedy od razu do butli razem z resztą. Kolejny: dąb plus śliwka wędzona, 1 większa lub 2 małe na 5 l. Ostatni: dąb i gruszka wędzona (taka z suszu świątecznego :) ) tu ostrożnie, bo jest bardzo intensywna, dawałem nie więcej niż 1/4 owocu. Każda metoda daje te dymne nutki i każda nieco inną słodycz końcową. Dębu daję 4 g na litr, w proporcji 2/3 francuski lekko opieczony, 1/3 amerykański mocno opiekany. Ale oczywiście szukaj swojego smaku! Acha, najlepszym dodatkiem jaki możesz wymyślić dla swojej whisky jest CZAS :) Nawet po zlaniu do butelek trunek jeszcze dłuuugo się układa.

edicool
10
Posty: 11
Rejestracja: czwartek, 19 wrz 2013, 16:57
Krótko o sobie: Szukałem skutecznego sposobu przechowywania własnych owoców i jagód i tu znalazłem wyjście...
Ulubiony Alkohol: Nalewki z jagód i owoców
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: edicool »

Panowie.
Podpowiedzcie proszę, jak długo dębicie destylat zbożowy. Nie chciałbym przedobrzyć z kontaktem zbożówek z dębem.
Moje najstarsze dębione trunki mają około 4 m-cy i nie wiem, czy już wyciągać z trunków szczapy (sezonowany 3 lata dąb do kominka, pieczony wg wspaniałego opisu Groobego, za co dziękuję). Wrzucam z reguły 2 szczapy średnio-mocno pieczone 2cmx0,5cmx20cm do 4l słoja. Smak dębu czuję wyraźnie już po tygodniu leżakowania, po 3 m-cach dalej go czuję, ale trunek jako całość powoli idzie w kierunku whisky. Boję się tego posmaku dębu, czy przypadkiem nie przedębię? Czy mogę spokojnie zostawić to np. na 2 lata? W końcu oryginały leżakują o wiele dłużej w beczkach.
Nie mam tu doświadczenia i po prostu nie wiem, kiedy ma być właściwy moment końca dębienia.
Czy po wyjęciu szczap trunek będzie dalej się układał we właściwy sposób?
Ciekawostka. Część bourbona poszło na "bieżące" spożycie i został mi słoik 4l z samym używanym dębem. Jak go odkręciłem po tygodniu, to zapach suchej szczapy był wręcz oszałamiający, jak po otwarciu najlepszych whisky jakie miałem okazję próbować.
Przy obecności destylatu zbożowego tak intensywnych nut zapachowych nie było. Może to sprawa dostępu tlenu do całej powierzchni szczapy?
Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i doświadczenia innych.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: gr000by »

Dłuższy kontakt z dębem jest wskazany, nie spowoduje on znacznego wzmocnienia dębowego posmaku, a doskonale wpływa na "pieczone" smaki i zapachy w trunku. Koniec dębienia możesz określić wyłącznie organoleptycznie, za pomocą oka, języka i nosa, gdy będziesz uważał trunek za właściwie zadębiony. Używane, wciąż mokre szczapy dalej "pracują", a dębią znacznie mniejsze ilości trunku (tylko tego na ich powierzchni), przez co pachną obłędnie. Spróbuj dębić nimi owocówki i lżejsze zbożówki, to dopiero poznasz ich możliwości. Utrzymywanie ich w stanie wilgotnym pozwala zachować ciągłość ich działania, tak jakby trunki leżakowały w prawdziwej beczce i były co jakiś czas zmieniane.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.

Tango
10
Posty: 15
Rejestracja: sobota, 18 lip 2015, 07:07
Podziękował: 2 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Tango »

Jestem już po kilku zacieraniach i destylacjach i nurtują mnie dalsze pytania:
Czy jeśli zacieram z enzymami to potrzebuję słód?
Czy jeśli zacieram na dundrze to zacier musi być z takich samych składników? Czy mogę użyć dundru po nastawie glukozowo-jęczmiennym?
Do destylacji używam miedzianego micro pot-stilla z deflegmatorem:
Czy destylować jednokrotnie ( jak zaleca kol grooby) czy dwukrotnie (jak zaleca kol Radius).
Jak oddzielać frakcje - na forum jest wiele różnych informacji - konkretnie dla zacieru na kukurydza/żyto/ słód jęczmienny na dundrze. Nie mam doświadczenia i odbiór na zapach i smak jest dla mnie trudny ( nigdy nie czuję acetonu i zapachu perfum). Przy ilu % odbierać serce i kiedy kończyć na moim sprzęcie?
Awatar użytkownika

Lootzek
850
Posty: 887
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 00:23
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 97 razy
Otrzymał podziękowanie: 171 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Lootzek »

1) teoretycznie nie potrzebujesz słodu, ale daje on fajny, charakterystyczny smak, więc to kwestia gustu.
2) Tak, z dundru uzyskujesz dodatkowe nuty aromatyczne, ale trzon wsadu powinien być taki sam. Zależy jakie były proporcje glukozy i jęczmienia.
3) jedno czy dwukrotnie? Tu Ci nikt nie poda gotowej recepty. Są zwolennicy obu rozwiązań. Na pewno po jednym przelocie musisz dać trunków więcej czasu na ułożenie. Ja osobiście destyluję dwukrotnie, po prostu wolę łagodniejszą łychę ;)
4) no nie uwierzę że nie odróżniasz przedgonu od serca, może to kwestia nazewnictwa, ale serce zaczyna się w momencie kiedy to co kapie z rurki przestaje niemiłosiernie kręcić w nosie a zaczyna pachnieć tak że bez wstrętu machnął byś kielicha ;)
Ale jeśli naprawdę masz problem, odrzucaj pierwsze 150-200 ml na każde 10 litrów zacieru (kapane kropelkowo!) i destyluj do 50 max 45% tego co kapie z chłodnicy. Pazerność bardzo szkodzi smakom ;)

Tango
10
Posty: 15
Rejestracja: sobota, 18 lip 2015, 07:07
Podziękował: 2 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Tango »

Wczoraj przy psoceniu pierwszy raz poczułem ten kwiatowy posmak. Po prostu dotychczas dużo czasu zabierało mi ogarnięcie aparatury i zaczynalem wąchać i smakować za póżno. Natomiast przy próbie "na język" czuję takie charakterystyczne "mrowienie/szczypanie". Myślałem że jest to oznaką przedgonu, ale podejrzewam że jest to związane z wysokim % ponieważ po czasie słabnie.
Mam jeszcze pytanie o destylacje dwukrotną. Rozumiem że muszę odrzucić "aceton" ok 150 ml a całą resztę oddestlować prawie do 0%.
Czy mogę zwiększyć temperaturę tak by leciało ciurkiem a nie kapało?
Jak ciąć frakcje przy drugiej destylacji? Oczywiście odrzucam pierwsze 150ml i co dalej jeśli kapie powyżej 85%? Rozumiem że traktować to jako przedgon i wykorzystać w następnej destylacji. Jeśli od początku kapie od ok 75 % to traktować to jako serce?
Rozumiem że przy drugiej destylacji powinno kapać a nie lecieć ciurkiem. Czy powinno kapać wolno czy szybko?
I ostatnie pytanie o dunder: czy do zacierania kukurydzy z żytem i słodem jęczmiennym mogę użyć dundru po zacierze tylko na słodzie jęczmiennym?
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2367
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Kamal »

mtx pisze:Z cukrem zawsze wejdzie Ci w aromat więcej bimbrowych "nutek" - a może jakby tak użyć
melasy zamiast cukru??? Co myślicie?
radius pisze:Wtedy otrzymasz burbona z posmakiem rumu :o Takiego jeszcze nie piłem :lol:
Akurat coś takiego znalazłem. I przypomniały mi się posty. :-)

http://www.sklep-domwhisky.pl/gatunki-b ... -1559.html
K.
Obrazek

markus383
150
Posty: 186
Rejestracja: wtorek, 24 sty 2012, 10:59
Ulubiony Alkohol: piwo(szczególnie porter), whisky,
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: mazowsze
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: markus383 »

W przyszłym tygodniu mam zamiar zacierać słód na whisky. Mam 7kg Pale Ale, woda będzie "natorfowana", drożdże do whisky.
Tak pomyślałem, jakby zamienić jeden worek(3,5kg) Pale Ale na 4kg słodu whisky Castle Malting 30-45ppm? Będzie bardzo odczuwalna różnica? Będzie destylowana jednokrotnie w granicach 80-50(lub 45)%.
W tym roku planuję jeszcze whisky w całości zbudowaną na tym słodzie z Castle Malting :) Coś na wzór Laphroaig albo Ardbeg :)

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: chprzemo »

Cześć zacierający!

Koledzy, mam świeżutko ześrutowaną porcję jęczmienia (ok 25 kg.), żyta (ok 15 kg), jakieś 20 kg. średnio ześrutowanego słodu, beczkę 100l. drożdżaki do whisky i trochę czasu jutro....
Co z tym zrobić? Jakieś propozycje co do przepisu? Robił ktoś z podobnych składników zacier?

Myślałem o 10 kg zasypu na 30l. wody w czym będzie 5 kg jęczmienia, 3 słodu i 2 kg żyta- może 3 zacieraniami zapełnię beczkę:). Jeśli po zasypie wszystkiego w kadzi będzie miejsce to doleję trochę wody i dodam jęczmienia.
Oczywiście wszystko potraktowane enzymami.
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2367
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Kamal »

Masz słód i chcesz zacierać enzymami?
K.
Obrazek

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: chprzemo »

Słód mam ześrutowany za drobno (zmielony na mąke praktycznie) i zabija filtrację dlatego dodaje go symbolicznie tylko jako dodatek, który trzeba zużyć więc enzymy muszą odwalić całą robotę:).

Pił zacieru w takiej postaci nie będe tylko destylat, dlatego nie martwię się dodatkiem tych wszystkich specyfików:).
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2367
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Kamal »

To ja bym zrobił tak - sam słód na czystą słodową, a reszta z enzymami na mięszaną. Później najwyżej do smaku dodać czystej słodowej do mieszanej. ;)
K.
Ostatnio zmieniony niedziela, 6 mar 2016, 15:37 przez Kamal, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

darekint
30
Posty: 45
Rejestracja: sobota, 8 lis 2014, 06:52
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: darekint »

Nie wiem jak masz ześrutowany jęczmień i żyto? Jak masz worek to możesz filtrować po fermentacji. Ja zwykle zacieram 2kg. mąki, 2kg. mąki razowej i 1kg słodu (zwykle pilzneński) i po fermentacji nie ma problemu z odciśnięciem gęstego. Tak że możesz rozważyć też tę opcję chyba że zależy Ci na fermentacji rzadkiego.

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: chprzemo »

Jęczmień i żyto mam ześrutowane tak jak trzeba (w piatek dowiedziałem się, że sąsiad dwie wsie dalej ma gniotownik walcowy i na próbę przepuścił mi trochę zboża), słód muszę zmielony na mąkę zużyć, a następny woreczek już na gniotowniku będzie ześrutowany i z takiego powstanie czysta słodowa...
Filtruję na FD w mojej kadzi zacierno/filtracyjnej, zauważyłem, że filtracja dobrze ześrutowanego zboża po 10 min. układania złoża trwa 2 minuty (otwieram spust i leci jak szalone rurką fi 40, chyba tworzy się efekt ssania poniżej wkładu filtracyjnego), jak dodam słodu zmielonego na mąkę nawet po 20-30 minutrach układania złoża trwa dziesiątki minut- na wierzchu złoża układa się coś w rodzaju mułu mącznego co zabija filtrację i bez cięcia złoża musiałbym chyba z 1.5h czekać na przefiltrowanie 50l. brzeczki. Do fermentacji z przeznaczeniem na rurki nie patrzę na klarowność pofiltratu. W ubiegłym roku fermentowałem zaciery razem ze śrutą i poźniej miałem z nią problem po filtracji- musiałem sporo starań dołożyć żeby młuto zutylizować, teraz młuto po filtracji zjadają kury i kaczki, po fermentacji młóto ma ileś alko i nie mogłem go przeznaczyć na paszę dla drobiu (dlatego postanowiłem fermentować sam płyn).
Zatarłem wczoraj łącznie 23 kg jęczmienia, 5 kg żyta i ok 4 kg słodu- otrzymałem ok. 120 l. Brzeczki 14*Brix która niestety wystartowała powoli na dzikusach , ale dodałem swoje drożdzaki, mam nadzieję, że pokonają dzikusy i dokończą robotę.
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

krissmo
10
Posty: 17
Rejestracja: poniedziałek, 2 lis 2015, 11:28
Podziękował: 2 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: krissmo »

Witam. Biorę się za destylację whisky. Mam kolumnę aabrateka i pytanie. Czy gotować lepiej z wypełnieniem czy bez. Przeczytałem kilka tematów z postami i nie znalazłem nic albo napisane bardzo lakonicznie.
Awatar użytkownika

przemu87
50
Posty: 76
Rejestracja: piątek, 14 lis 2014, 04:29
Krótko o sobie: Jestem jaki jestem i nikt tego nie zmieni!
Ulubiony Alkohol: własny :-)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Gidle
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: przemu87 »

Gotuj na samym katalizatorze miedzianym , jeśli nie masz dzielonej kolumny to zostaw w niej tylko miedź i bedzie :ok:
NIE TEN PRZYJACIEL, CO CIĘ NIESIE Z KNAJPY DO DOMU, A TEN CO CZOŁGA SIE RAZEM Z TOBĄ

krissmo
10
Posty: 17
Rejestracja: poniedziałek, 2 lis 2015, 11:28
Podziękował: 2 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: krissmo »

Dzięki.

damianekj
10
Posty: 11
Rejestracja: wtorek, 26 sty 2016, 22:00
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Tennessee whiskey, burbon, piwko
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: damianekj »

Mam pytanie odnośnie zapachu i smaku destylatu wg przepisu na Jacka Danielsa. Jest ktoś mi z Was w stanie opisać zapach i smak surówki po pierwszej destylacji i smak oraz zapach po drugim gotowaniu? Pytam ponieważ zrobiłem psotę według tego przepisu z modyfikacją proporcji 1:3 (pierwszy zacier 1:5 poszedł do śmieci, na dniach będę miał drugi nowy) i ma on strasznie intensywny smak i zapach po pierwszej destylacji, po drugim gotowaniu surówki jest dużo lepiej, ale nadal nie jest to "to". Siedzi sobie teraz psota 58% z dębem w butelce i niby z dnia na dzień jest lepiej, natomiast obawiam się, że jest to mój entuzjazm a nie faktyczne starzenie... Nurtuje mnie ten temat, ponieważ niektórzy piszą, że po pierwszym gonieniu ich psota jest już przednia i nie doczekuje się nawet starzenia.

A może ktoś byłby tak uprzejmy i zechciał mi udostępnić dosłownie kilka mililitrów surówki i gotowego niepostarzonego destylatu do porównania?
Awatar użytkownika

klepa
350
Posty: 397
Rejestracja: wtorek, 22 paź 2013, 10:03
Podziękował: 86 razy
Otrzymał podziękowanie: 177 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: klepa »

Jest taki jeden składnik, który wybitnie przyspiesza starzenie własnego trunku. Powiedziałbym nawet, że to taki Max Factor urody domowego destylatu. Sposobów poprawiania i przyspieszania starzenia opisanych na AD jest mnóstwo. Możesz flaszką wstrząsać, napowietrzać, wygrzewać itd. ale efekty są i tak wprost proporcjonalne do entuzjazmu, o którym wspominasz.
Max Faktor nie jest żadną tajemnicą, lecz specyfika jego dodawania polega na tym, że poprawnie potrafią go dodawać prawie wyłącznie ci bardziej już doświadczeni pędnicy. To cierpliwość. Wyczytałem to kilka lat temu na AD, gdzie podano również, jak można dodawać go do destylatu bez nadmiernych wyrzeczeń. Musisz po prostu pędzić więcej, niż spożywasz i rozdajesz. I to jest jedyna rozsądna metoda.
Z bardziej technicznych uwag dorzuciłbym własną: zostawiaj sporo powietrza w butelce.
Ostatnio zmieniony środa, 23 mar 2016, 12:23 przez klepa, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Pretender »

Metodę, o której pisał Klepa mogą jednak stosować wyłącznie osoby o stalowych nerwach i niezwykle silnej woli. Niewielu jest takich, którzy to potrafią, inni po jakimś czasie poddają się, metoda ta zbiera swoje żniwo...

Brawo Klepa!
Awatar użytkownika

Roger
250
Posty: 253
Rejestracja: środa, 14 wrz 2011, 12:14
Krótko o sobie: ... to co mnie interesuje to ŻYCIE... i wszystko co z nim związane aby było lepsze i przyjemniejsze ;)
Ulubiony Alkohol: no troszkę ich jest ... :> ;)
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: W-wa & Lubuskie
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 42 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Roger »

Ciekawy temat szybkiego starzenia przewinął się w poprzednim odcinku "Moonshiners" na Discovery ... gotowy surowy destylat zaprawiali kostkami pieczonego dębu mniej więcej 2x2cm w wiaderkach jak nasze fermentatory i ogrzewali stawiając przy kominku na dzień dwa następnie wiadra lądowały w zamrażarkach również na dzień dwa, ponoć jeden taki cykl grzanie/mrożenie to rok tradycyjnego dojrzewania Burbona w beczce. Pewnie aż tak różowo nie jest ale temat może być wart grzechu, w cieple drewno intensywnie wchłania alkohol i rozszerzają się pory w zimnie się kurczy wypychając alkohol ze środka.
Tak czy inaczej po tym filmiku moje 2x20l z dębem przeznaczone na długie leżenie wylądowało eksperymentalnie w komórce bo jeszcze były przymrozki a dotychczas dojrzewałem raczej stało-temperaturowo bo w piwnicy ;)
Pozdrawiam

Robert ;)
-----------------------------------
˙˙˙˙˙˙ ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ ǝz ɐpoʞzs ˙˙˙˙˙˙˙ ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ
oj ciężko jest lekko żyć :(

damianekj
10
Posty: 11
Rejestracja: wtorek, 26 sty 2016, 22:00
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Tennessee whiskey, burbon, piwko
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: damianekj »

@klepa,
dziękuję Ci za odpowiedź. Nie zależy mi na tym, żeby szybko postarzyć destylat a jedynie na tym czy ten destylat nadaje się do starzenia. Chodzi o to, żebym nie czekał na marne, a ewentualne błędy naprawił możliwie wcześnie.
No nic, cierpliwość to cnota - czekam zatem ;)
Jeszcze jedna kwestia odnośnie wydajności. Z około 18 litrów zacieru wyszedł mi 1 litr 58% oraz jakieś 1 litr pogonów 40-30% i pół litra około 20%. Czy taka wydajność mieści się w normie?

Mod.
Nie cytuj całych postów, cudzysłów nie jest od tego
:!:
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2367
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Kamal »

Tak czy inaczej po tym filmiku moje 2x20l z dębem przeznaczone na długie leżenie wylądowało eksperymentalnie w komórce bo jeszcze były przymrozki a dotychczas dojrzewałem raczej stało-temperaturowo bo w piwnicy ;)
Roger to jest dobry pomysł. :ok: Sam go już kiedyś przypadkiem zrobiłem. Nawet pisałem na forum.
Zostawiłem butelkę wódki, "biała dama" pod samym dachem. Latem ją mocno dogrzało, zimą zmroziło. I tak chyba po 2, 3 latach mi się przypomniało o niej. I przerosłoa ona moje oczekiwania. Wódka zrobiła się wprost łagodna. Jeszcze do tej pory leży pod dachem, ale tylko z 200ml.
Nawet Jack Daniel's Single Barrel, pochodzi z beczek gdzie są spore wahania temperatury. :-)
K.
Obrazek
Awatar użytkownika

klepa
350
Posty: 397
Rejestracja: wtorek, 22 paź 2013, 10:03
Podziękował: 86 razy
Otrzymał podziękowanie: 177 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: klepa »

@damianekj - wydajności ze zbóż poświęcony został niejeden temat, w tym ten wprost poświęcony wydajności zbóż, http://alkohole-domowe.com/forum/wydajn ... t3740.html Czytaj i licz sobie. Sam :mrgreen:

No jakby tu zmieniać to ciśnienie w butli? :)
Najpierw było to latanie pomiędzy zamrażarką i zmyślnie przyciętym kartonem dostawianym do kaloryfera. Potem była faza z nagrzewającym się bagażnikiem wolnostojącego, bo nieużytkowanego samochodu. Potem, szukając wszystkiego, co (choćby białym rymem) rymuje się z domowym bourbonem, wynalazłem w internecie ciekawą ofertę jakiegoś amerykańskiego armatora. Otóż firma, oprócz przejażdżek jachtem po Karaibach, proponuje dodatkową usługę w dojrzewaniu whiskey metodą na rum. Ty oddajesz mu swoją beczkę, jego turyści wożą tyłki od Belize do Trynidadu, a tymczasem w ładowni zwrotnikowa temperatura i każda zmiana halsu przyspieszają maturację!
Hm, jachtu to ja nie mam, a już w szczególności w okolicach równika. A gdyby tak przenieść moje szkiełka do naszego jeżdżącego samochodu? Trwało krótko, bo veto postawiła moja czcigodna - bagażnik to jest bagażnik, a nie pakamera i zabieraj mi to w trymiga!
W ubiegłym roku "maderyzowałem" :D w przeszklonej szafce i starym akwarium. Od kwietnia do końca sierpnia stały w ogrodzie, a w nich moje szkiełka. Nie powiem, ubiegłoroczne lato było suche i upalne, więc termometr w szafce pokazywał nawet 40 stopni. Jak się odkręciło taką damę... Jak buchnęło w nos karaibami... Normalnie mocno ściśnięte półdupki, bo mogło co urwać.
A poza sezonem to "dojrzewam" stoperami:
http://sklep.technica.pl/korki-do-butel ... cgodyg8MWw
Jasne, ze g* to daje, ale ja lubię patrzeć, jak z dębu wychodzą te malutkie bąbelki. ;)

markus383
150
Posty: 186
Rejestracja: wtorek, 24 sty 2012, 10:59
Ulubiony Alkohol: piwo(szczególnie porter), whisky,
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: mazowsze
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: markus383 »

Mam chyba problem z moim zacierem. Zacierałem słód jęczmienny w sobotę(próba jodowa ok), a drożdże dodałem w niedzielę wieczorem. Słodu było 5 kg i był to słód Whisky (30-45ppm) Castle Malting, a drożdże zastosowałem COOBRA WHISKY YEAST. Początkowe Blg wynosiło 12. W poniedziałek dodałem 1,7kg ekstraktu słodowego niechmielonego Gozdawa, co według obliczeń powinno podnieść Blg o 5 stopni do wartości 17 stopni. Co mnie zdziwiło to to, że już dziś fermentacja praktycznie ustała i poziom Blg wynosi 1 stopień. Dziwi mnie, że tak momentalnie zmalało. Czy to normalne? Może to coś ze słodem? Poprzednio fermentacja trwała 5 dni, ale było 7kg słodu Pale Ale.

krissmo
10
Posty: 17
Rejestracja: poniedziałek, 2 lis 2015, 11:28
Podziękował: 2 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: krissmo »

Miałem podobnie. 8kg słodu jęczmiennego pilzneńskiego. Blg powyżej 20 drożdże COOBRA WHISKY YEAST. Po 3 dniach było po fermentacji, Blg 0. Trzy dni klarowania i do gara. Wyszło super.

kwik44
1250
Posty: 1261
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: kwik44 »

markus - 3 dni to "typowy" czas fermentacji zacieru na whisky. Aczkolwiek są destylarnie, które stosują nawet krótszy czas.

pozdrowienia, kwik44

markus383
150
Posty: 186
Rejestracja: wtorek, 24 sty 2012, 10:59
Ulubiony Alkohol: piwo(szczególnie porter), whisky,
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: mazowsze
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: markus383 »

Znów wyszło masakrycznie malo , ale mam pytanko. Czy jest ktoś, kto chciałby sprawdzić czy whisky z tego natorfowanego slodu będzie odpowiednią w smaku? Mógłbym podesłać jedna próbkę 50ml do testu. Według mnie jest jednak mocno torfowo. Jeśli będzie ktoś zainteresowany to proszę o kontakt na PW :)
Awatar użytkownika

Roger
250
Posty: 253
Rejestracja: środa, 14 wrz 2011, 12:14
Krótko o sobie: ... to co mnie interesuje to ŻYCIE... i wszystko co z nim związane aby było lepsze i przyjemniejsze ;)
Ulubiony Alkohol: no troszkę ich jest ... :> ;)
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: W-wa & Lubuskie
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 42 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Roger »

50ml to w sam raz dla dwóch gdy reszta przedszkola nie pije ;)
Skąd Ty wytrzasnales takie butle ?

Tapniete z GT-I9500
Pozdrawiam

Robert ;)
-----------------------------------
˙˙˙˙˙˙ ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ ǝz ɐpoʞzs ˙˙˙˙˙˙˙ ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ
oj ciężko jest lekko żyć :(

markus383
150
Posty: 186
Rejestracja: wtorek, 24 sty 2012, 10:59
Ulubiony Alkohol: piwo(szczególnie porter), whisky,
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: mazowsze
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: markus383 »

Wiem, ze skromna ilość, ale wyszło mi nie całe 800ml, z czego będzie na bieżąco testowane powiedzmy raz na dwa miesiące, a jeszcze chciałbym zostawić trochę do starzenia na cenie liczonym w porterowce, wiec stad taka mala ilość. Myślę, ze i po 50ml 50% rozcieńczonej do 40% można smak z lekka ocenić.
Awatar użytkownika

szatajoh
200
Posty: 234
Rejestracja: niedziela, 28 paź 2012, 15:50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whiski i Sliwowica
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Norynberga/Zywiec
Podziękował: 93 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Kontakt:
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: szatajoh »

Nie przejmuj sie iloscia na poczatek kazdemu tak nedznie wychodzi z urobkiem.
Awatar użytkownika

jurek1978
700
Posty: 713
Rejestracja: wtorek, 17 sty 2012, 16:25
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky, Bimber :)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Mazury
Podziękował: 232 razy
Otrzymał podziękowanie: 53 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: jurek1978 »

To taniej kupić whisky ze sklepu chyba by wyszło jak z 1 procesu masz 800 ml whisky ? Mi kumpel ze strefy bezcłowej dobre whisky przywozi po 40 zł za 1000 ml :)

markus383
150
Posty: 186
Rejestracja: wtorek, 24 sty 2012, 10:59
Ulubiony Alkohol: piwo(szczególnie porter), whisky,
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: mazowsze
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: markus383 »

SATYSFAKCJA ;) Tego niestety nie kupię :)

damianekj
10
Posty: 11
Rejestracja: wtorek, 26 sty 2016, 22:00
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Tennessee whiskey, burbon, piwko
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: damianekj »

Mi z ~18 litrów zacieru o początkowym BLG około 15-18 wychodzi litr 60% po drugiej destylacji. Natomiast co do satysfakcji to faktycznie jest ona bezcenna :)
Awatar użytkownika

jurek1978
700
Posty: 713
Rejestracja: wtorek, 17 sty 2012, 16:25
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky, Bimber :)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Mazury
Podziękował: 232 razy
Otrzymał podziękowanie: 53 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: jurek1978 »

Jak nie jak tak :) Pijąc zarąbiste whisky czuję ogromną satysfakcję :)

rebeliuspl
2
Posty: 2
Rejestracja: czwartek, 30 lip 2015, 21:15
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: śliwowica, łycha, czysta na urodziny :/
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: rebeliuspl »

Witam!
Po kilkunastu gonach cukrowych i kilku popełnionych nalewkach postanowiłem zabrać się za zacier zbożowy.
Kuku 20kg, żyta 2kg, przenicy 2kg oraz słody jasny 2kg i wędzony pięknie pachnący 1kg wraz z drożdżami już czekają w mym garażu :)
posiadam 3 beczki fermentacyjne 45litrowe oraz kega stalowego z obciętą górą jako naczynie do słodowania.
Chciałbym zapełnić 3 beczki zacierem.
Wymyśliłem zatem JD na dwie beczki:
6.5 kg kuku, 1kg żyta i 1kg słodu (pomieszam ten jasny 0.75kg i 0.25 wędzonego) i 40litrów wody
obawiam się jednak, że wysłodzony już zacier może nie zmieścić się do fermentacyjnych bo mają tylko 45litrów każda.
a tu jeszcze trza zostawić trochę objętości na piane podczas fermentacji czyż nie?
doradźcie zatem doświadczeni wysładzacze ileż dać materiału abym nie pływał w zacierze? (ależ to musiałoby być przyjemne)
Sęk w tym aby możliwie w pełni wykorzystać fermentatory i aby po odfiltrowaniu (fermentuje ze zbożem - po przeczytaniu postów groobego:)
nie zostało jeno pół kega do odparowania.

Nurtuje mnie jeszcze jeden problem:
Mam kolumnę dzieloną z katalizatorem wypełnionym sprężynkami miedzianymi, popełniłem w Boże Narodzenie śliwowice,
grzałem wtedy na całej kolumnie lecz wysypałem z niej sprężynki stalowe i zapełniłem ją tulejkami miedzianymi fi15,
takimi do rurek centralnego ogrzewania. Na samej górze głowica abratek. Keg 50L 2 grzałki elektryczne.
Czy łyżkę też dawać na pełnej długości z miedzią czy raczej darować i grać na krótkiej trąbce?
A to czy jednokrotnie czy dwu sprawdzę sam zmysłami swymi.

pozdrawiam i lecę do garażu

kwik44
1250
Posty: 1261
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: kwik44 »

rebeliuspl - trochę mieszasz... Wysładzanie robi się na gorąco, przed fermentacją. Po/przy zacieraniu. To co Ty chcesz zrobić to odfiltrować i wycisnąć młóto przed destylacją. Najlepszy jest do tego worek filtracyjny - sam takiego kiedyś używałem. Po odciśnięciu młóto zalej jeszcze raz wodą ciepłą (tak z połowę tego co odfiltrowałeś za pierwszym razem)i po godzinie wyciśnij jeszcze raz - odzyskasz trochę spirytusu ;) Co do fermentatorów - zatrzyj 1:3,5 i dodaj parę kropli antypiany. Nic nie wylezie z beczki ;)

Ja do destylacji wziąłbym krótką kolumnę (sam destylowałem na ~50cm z pociętą miedzianą rurką fi=15).
Ślepotkę wywal do resztek do rektyfikacji, odbierz solidnie przedgon, serce trzymaj w okolicy 60-70%. Po przekroczeniu 96/7 stopni w kegu resztę odebrałbym jak na zwykłym pot stillu i razem z przedgonem dodał do kolejnej partii przeznaczonej do destylacji (tak robię na półkowej).

Alternatywnie - destyluj dwukrotnie. Pierwszy raz jak na pot still, bez cięcia frakcji jak leci aż do 0%. Drugi raz z ostrym cięciem frakcji.

Jeszcze inni kombinują z odbiorem z OLM i częścią wypełnienia ;-) Na pewno każdym ze sposobów uzyskasz inny trunek :D Nie potrafię przewidzieć, który będzie Ci smakował najbardziej...

A, i uwaga co do zacierania - weź słód o dużej zawartości enzymów. Inaczej może się nie zatrzeć. Alternatywnie możesz dodać dodatkowo enzymy. I na pewno warto skleikować wcześniej skrobię...

kwik44

JemioloSeba
2
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek, 15 cze 2015, 14:18
Podziękował: 8 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: JemioloSeba »

Jeśli chcecie poprawić wydajność to nie pozostaje Wam nic innego jak gotowanie gęstego. Ja specjalnie pod whisky kupiłem drugi keg bez grzałek i gar emaliowany duży - aby keg wszedł. Teraz zacieram bezpośrednio w kegu (mam szeroki wlew) z pomocą wiertarki. Bez żadnego przelewania po fermentacji wkładam keg do gara i zalewam wodą z solą. To na taboret gazowy i wyciągam z pierwszego bez cięcia ponad 5l 45% z 7kg śruty kukurydzianej. Wcześniej mogłem tylko marzyć o takim wyniku . Otrzymywałem około 2l z 10kg śruty no ale wtedy filtrowałem.
W ten sam sposób robię żyto i po złączeniu urobku puszczam to drugi raz na gary... krótka kolumna 30cm z miedzią i głowica aabratek. Staram się utrzymać temperaturę 80-85° i cisnę aż do 99° na kegu. Oczywiście oddzielam przedgon i pogon. Po drugim razie i po rozcięczeniu uzyskuję 10l 40% destylatu, który wlewam do beczki dębowej i dolewam trochę syropu klonowego. Dodaję też do beczki szczapy moczone w winie porto. Po kilku dniach trunek nabiera złotego koloru i wyraźnej słodyczy z kukurydzy. Zachwycam się nim już od jakiegoś czasu i nie wrócę do żadnej whisky blend bo najzwyczajniej w świecie już mi nie smakuje (a lubiłem bardzo).
Dodam tylko, że dla mnie lepszy w smaku jest destylat z większą ilością kukurydzy. Jest słodszy i mniej palący niż żyto. Teraz czas na słód jeczmienny wędzony i zacierany z wędzonym torfem :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zaciery zbożowe i ziemniaczane”