Dlugość kolumny do owocówek.

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.

Autor tematu
bodek_w

Post autor: bodek_w »

Witam. Posiadam aabratka z kegiem 20l kolumna krotka 20cm wypelniona sprezynkami miedzianymi. Czy takie cudo nadaje sie do owocowek. Po drugiej destylacji wcale nie czuje jablek z nastawu tylko dosc ostry destylat. Moze lepiej bylo by dolozyc jeszcze ze 30 cm kolumny ze sprezynkami ko. Dodam ze dopiero zaczynam przecierac szlaki w tym temacie. Prosze o rady i sugestie.
promocja

Jursko
1
Posty: 1
Rejestracja: wtorek, 22 lis 2016, 21:42
Re: Dlugosc kolumny do owocowek.

Post autor: Jursko »

Katalizator miedziany eliminuje różne smrody. Może zatem wyeliminował również zapach jabłek, zwłaszcza po drugiej destylacji.
Awatar użytkownika

kamilpl82
350
Posty: 383
Rejestracja: piątek, 9 paź 2015, 19:28
Ulubiony Alkohol: Przede wszystkim własny
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Wielkopolska okolice Leszna
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Kontakt:
Re: Dlugosc kolumny do owocowek.

Post autor: kamilpl82 »

Opisz jeszcze w jaki sposób prowadzisz proces destylacji.
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
https://www.alkoholeforum.pl
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1312
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Dlugosc kolumny do owocowek.

Post autor: ramzol »

Oprócz procesu opisz też jak zrobiles nastaw. Nawet 90cm SP na bokakobie pozwala przemycić smak i zapach surowca. Tylko to juz bardziej wódka smakowa niż owocówka. Krótka stabilizacja, przedgon kropelkowo i ministill w trybie PS. Gotowane tylko raz.
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.

sq8wga
50
Posty: 66
Rejestracja: piątek, 26 sie 2016, 15:41
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: Dlugosc kolumny do owocowek.

Post autor: sq8wga »

Ja owocówki robię na 20cm katalizatorze plus rura 40cm z trzema zmywakami (jeden na dole rury, drugi na wysokości 15cm, trzeci na około 30cm).
Destyluję tylko raz. Proces prowadzę następująco: po rozpoczęciu szybki zrzut (około 50 do 100ml), następnie krótka stabilizacja (15min), potem kropelkowy odbiór około 50ml. W tym momencie całkowicie odkręcam odbiór i czekam na osiągnięcie temperatury na głowicy około 88 st.C. Staram się ją utrzymać (+/-2 stopnie) i odbieram do momentu gdy w KEGu osiągnę 94 stopnie. Wszystko potem traktuję jako pogon. Przerabiałem w ten sposób węgierkę, aronię i maliny. Z efektu jestem bardziej niż zadowolony. Wcześniej podobną operację przeprowadzałem na samym katalizatorze, ale moim zdaniem efekt był dużo gorszy (trudniej było też utrzymać temperaturę, która mnie interesowała). Acha, też jestem początkujący.

martilion
50
Posty: 56
Rejestracja: środa, 28 sie 2013, 20:37
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Dlugosc kolumny do owocowek.

Post autor: martilion »

W jaki sposób utrzymujesz temperaturę w głowicy? Ja mam zawsze z tym problem.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3847
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Dlugosc kolumny do owocowek.

Post autor: Doody »

Temperaturę w głowicy reguluje się refluksem. Robi się minimalny refluks i utrzymuje się zadaną temperaturę, kręcąc delikatnie zaworkiem precyzyjnym. Trzeba jednak pamiętać o bezwładności takiego rozwiązania, że zmiany zachodzą po pewnym czasie.
Pozdrawiam
Darek

sq8wga
50
Posty: 66
Rejestracja: piątek, 26 sie 2016, 15:41
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: Dlugosc kolumny do owocowek.

Post autor: sq8wga »

martilion:
Postępuję tak jak napisał Doody. Jest to trochę pracochłonne, ale moim zdaniem warto. Ostatnio robiłem z wiśni i niestety zagapiłem się i za późno zacząłem odcinać pogon. Rozwiązałem problem puszczjąc powtórnie urobek (rozcieńczony oczywiście do około 20%).

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka

martilion
50
Posty: 56
Rejestracja: środa, 28 sie 2013, 20:37
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Dlugosc kolumny do owocowek.

Post autor: martilion »

Spróbuję w taki sposób jak mówicie i będę pamiętał o bezwładności. Zawsze kiedy starałem się utrzymać temperaturę refluksem, zbyt oczyszczało mi destylat i zmniejszałem bardzo grzanie. Teraz wpadłem na pomysł żeby wykorzystać termostat i sondę w głowicy do utrzymania zadanej temperatury, ale czuję że przerywanie i wznawianie grzania za pomocą automatyki to zgubny pomysł.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”