destylowanie maceratów

Pomysły na poprawę smaku bimbru, przepisy smakowe, domowe sposoby na wyrób markowych wódek...

Autor tematu
Fiflak
450
Posty: 468
Rejestracja: wtorek, 27 wrz 2011, 11:37
Krótko o sobie: Spokojny i uczynny ze mnie chłop.
Ulubiony Alkohol: łiskacz domowy
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Wschodnie Mazowsze
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 76 razy

Post autor: Fiflak »

Doody pisze:Dzisiaj w programie"Bimbrownicy" na Discovery pokazywali jak do zacieru dodawano pokrojone w talarki papryczki jalapeno (razem z pestkami). Facet twierdził, że olejki eteryczne zawierające kapsaicynę przenikają do zacieru (chyba z kukurydzy) i dają się destylować powodując ostry smak alkoholu (może coś a 'la rosyjska "pierecowka") Po destylacji do każdej butelki dodawano jeszcze papryczkę.
Czy to możliwe, że kapsaicyna wrząca w temperaturze 210°C przejdzie do destylatu? Przecież podczas odparowywania etanolu nie przekracza się 100°C. Ciekawe, jak zachowują się takie mieszaniny. Znam opis odzysku za pomocą aparatu Soxhleta, lecz to kompletnie inna para kaloszy. Ciekawe, czy istnieje jakieś naukowe opracowanie problemu pt. destylacja maceratów. Czy można jakoś, w przybliżeniu rzecz jasna, oszacować chemiczny skład finalnego produktu. Dajmy na to zawartość olejków w absyncie. Jeżeli ktoś posiada fachową wiedzę, to upraszam o podzielenie się nią. Na czym polega proces przechodzenia kapsaicyny z papryczek do bimbru? Zacier ma poniżej 18%. Kapsaicyna nie rozpuszcza się w wodzie, natomiast w etanolu tak. Jednak dosyć mało go w tej brei. Dodatkowo ma znacznie niższą temperaturę wrzenia. Zatem cała ostrość powinna pozostać w kotle. Jak to się dzieje, iż przechodzi sobie ona do samogonu?
koncentraty wina
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3847
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: destylowanie maceratów

Post autor: Doody »

Alkohol amylowy zwany pentanolem wrze w temp. 137 stopni a znajduje się w przedgonach i pogonach ;) To olejki eteryczne niosą ze sobą smak i aromat kapsaicyny.
Pozdrawiam
Darek

Kamyk12
50
Posty: 88
Rejestracja: niedziela, 30 lip 2017, 19:18
Podziękował: 2 razy
Re: destylowanie maceratów

Post autor: Kamyk12 »

Odświeżę trochę temat.
Zastanawiam się czy, destylując maceraty na mikro PS (szybkowar, czajnik, alembik) moc wsadu ma jakieś znaczenie. Czy może lepiej rozcieńczać do 20% tak jak to robimy przy rektyfikacji? Jak wiadomo wymienione aparaty mają małą pojemność i wlewając 40% macerat zamiast 20% możemy uzyskać więcej destylatu. Są jakieś przeciwskazania na destylacje powiedzmy 40% maceratu? czy destylacja rozcieńczonego maceratu daje jakiś inny efekt? Jeszcze jeden temat, odnośnie aparatów mikro PS, czy aparaty z wąskim gardłem wylotowym w porównaniu z szerokim, powiedzmy alembik też przyczyni się na smak/jakość trunku?
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: destylowanie maceratów

Post autor: MASaKrA_Domingo »

To zależy jakiej jakością spirytusu zalałeś owoce. Jeśli dobrym, to sugeruję rozcieńczenie do ok 25 proc, bo przy niższym stężeniu destylatu odzyskasz więcej smaków.
Co do drugiego pytania nie potrafię Ci niestety odpowiedzieć na nie. Z opinii przeważa alembik nad jakością ps, ale ile w tym prawdy?
Ostatnio zmieniony czwartek, 8 kwie 2021, 16:31 przez MASaKrA_Domingo, łącznie zmieniany 1 raz.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!

Kamyk12
50
Posty: 88
Rejestracja: niedziela, 30 lip 2017, 19:18
Podziękował: 2 razy
Re: destylowanie maceratów

Post autor: Kamyk12 »

@MASaKrA_Domingo myślałem o bardzo dobrym spirytusie, po metodzie 2,5. Dzięki za odpowiedź. Myślałem, że moc wsadu będzie miała wpływ na tworzenie się azotropów i będą różne efekty przy różnych stężeniach.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przepisy smakowe”