Destylat smakowy na OLM

Podstawowe uwagi, spostrzeżenia i pomysły dotyczące procesu.

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy

Post autor: Szlumf »

Drupi pisze:...... wszystko ciągnąć z refluksem, z górnego zaworka LM, i dzielić odpowiednio frakcje przedgony na smak, zapach, potem serce, a pogony po skoku temperatury na 10 półce, nic nie odbierając z OLM
Co ma do smakówek 10-ta półka? Sorry ale poczytaj o destylacji smakówek na kolumnie. Jest tego sporo. Jak chcesz coś w rodzaju CM to na odpowietrzenie Aabratka załóż odbiór do jakiejś chłodnicy
i będziesz miał CM.
koncentraty wina

boxer1981228
1000
Posty: 1029
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 256 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: Destylat smakowy na OLM

Post autor: boxer1981228 »

@lukasz743

Ja teraz zastosuje zwykły rozdzielacz z zaworkami :
Obrazek
Na bank zda egzamin ;)

lukasz743
20
Posty: 24
Rejestracja: niedziela, 23 maja 2010, 11:06
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Destylat smakowy na OLM

Post autor: lukasz743 »

Odświeżyłem i sprowokowałem offtop ;)
Intryguje mnie CM i wykorzystam go do destylacji smakowych, ale temat jest o OLM, który dla mnie jest prostym i dobrym sposobem na destylaty smakowe. Koledzy przedstawili swoje próby na wypełnieniu, z miedzią, na kolumnie półkowej więc jakieś wnioski z uzyskanych efektów mogą podrzucić. Ja zostawiam pusta rurę bo takie smaki chce uzyskać.

Jakie macie sugestie co do temperatury wody na wyjściu :?: Czy przedział 50-60°C jest odpowiedni?

lukasz743
20
Posty: 24
Rejestracja: niedziela, 23 maja 2010, 11:06
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Destylat smakowy na OLM

Post autor: lukasz743 »

Mineło 2 miesiace :oops: więc wypada opisać doświadczenie z powyższych moich postów.
Na poczatek podziękowania dla Dave i gary1966, którzy rozpoczeli dyskusje w tym watku opsujac sposoby prowadzenia procesu z użyciem OLM oraz lesgo i Szlumf piszacy o destylacji bez miedzi. Ok koniec wazeliny :lol: przechodzimy do konkretów.
Zestaw to: zbiornik 30 L w płaszczu wodnym, 30 cm pustej rury, OLM, 30 cm stalowe SPP, głowica Aabratek bez powiększonego jeziorka (poj. +/- 10ml).
Nastaw owocowy gęsty przetrzymany (nastawiony w połowie października'15)
Do tej pory destylaty owocowe robiłem głównie na 2 razy: szybki strip i destylacja z podziałem na frakcje. Stosowałem wypełnienie i refluks albo pusta rure i zero powrotu. Niestety zawsze coś mi nie pasowało bo po drugim razie gubiły się aromaty które uważam za pożadane. Kolejny problem to przedgon :twisted: zasraniec umie zapaskudzić wydawałoby się udany gon. Dlatego, czemu nie użyć pustej rury (naprostszy potsill) dla smaku i odcinka wypełnienia z głowica dla dobrego odcięcia frakcji lekkich.
Wykorzystałem sposób Dave'a: po rozgrzaniu zredukowałem moc do 800 w i na niej stabilizowałem, co 15 min otwierajac zawór w głowicy na max przez 30 sek. Każde opróżnienie to ok. 40 ml płynu co daje w sumie poniżej 200 ml zagęszczonego przedgonu. Po tej fazie ustawiam zawór LM na 1krople na 3-5 sek i tak do końca procesu. Zdecydowanie polacam tym którzy maja niewielkie pojemności jeziorka w głowicy.
Po przedgonach czas na serce: pierwsze 50 ml z OLM na przepłukanie jeziorka i dalej w buteleczki 100ml. Temperatura pod OLM szybko rośnie uzyskujac wartość bliska tej w zbiorniku. Ilość tak odebranego serca zależy tylko od własnego poczucia smaku, ja odbieram do 93°C poniżej OLM i oceniam co się nadaje a co nie. Uprzedzam że ilość destylatu nie powala, destylujemy nisko procentowy nastaw i chodzi głównie o aromat i smak.
Po odbiorze serca zwiększam moc do 2200 w i zbieram wszystkp jako strip do kolejnego gotowania. W sumie to dalej robię na 2 razy :lol: ale serce z pierwszego to debaściak, już po miesiacu wyraźnie dobrze smakuje, z drugiego smaki jeszcze się nie uwypuklaja.
Według mnie jest to dobry sposób na owocówki i polecam OLM do tego rodzaju destylacji.
Awatar użytkownika

Linbaba
5
Posty: 8
Rejestracja: czwartek, 7 cze 2018, 07:26
Podziękował: 19 razy
Re: Destylat smakowy na OLM

Post autor: Linbaba »

Już prawie trzy lata minęło od ostatniego wpisu w temacie, a ponieważ nie mogę znaleźć interesującej mnie informacji postanowiłem go trochę odświeżyć . Prowadzenie destylacji prostej za pomocą obniżonego odbioru OLM, jak można tu przeczytać daje dobre rezultaty, natomiast trudno jest znaleźć wzmianki na temat odbioru OVM .
Próbował ktoś może w podobny sposób z dobrym rezultatem prowadzić proces destylacji tą metodą ? , czy może jednak OVM do tego się nie nadaje .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o destylacji”