Destylacja podciśnienowa

Metody destylacji i teoria niezbędna do pędzenia bimbru w sposób profesjonalny...

Autor tematu
szajsiwo
5
Posty: 9
Rejestracja: piątek, 19 wrz 2014, 16:09

Post autor: szajsiwo »

Witam,

czy ktoś z Was próbował kiedykolwiek destylacji nastawu owocowego (lub jakiegokolwiek) z zastosowaniem podciśnienia?
Ja mam za sobą taką próbę. Otóż ze względu na brak wystarczającej ilości czasu i dość dużą jak na moje możliwości porcję nastawu z gruszek (2x balon 54l) postanowiłem pierwszy odbiór wykonać z zastosowaniem pompy podciśnieniowej. Jako że w roli destylatora pracuje u mnie chałupnicza maszyna do wyrobu dżemu (zbiornik ze stali nierdzewnej w płaszczu wodnym + chłodnica + odstojnik + pompa próżniowa) postanowiłem przy 1 odbiorze nie rezygnować z podciśnienia co w efekcie daje hipotetyczne zalety:
- poszczególne frakcje wrzą przy niższych temperaturach
- estry wrażliwe na temperaturę maja większą szansę pozostać nieuszkodzone
- prędkość odbioru większa niż przy ciśnieniu atmosferycznym (co przy 1 odbiorze chyba nie jest wadą?)

W efekcie otrzymałem destylat który pachnie gruszkami.
Pytanie czy dobrym pomysłem jest dokonanie 2 odpędu też podciśnieniowo? czy tez widzicie jakieś wady tego rozwiązania?
promocja
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Destylacja podciśnienowa

Post autor: Emiel Regis »

Poszukaj w starych postach kol. stratos na białym forum, on o ile dobrze pamiętam, bawił się z pompkami akwariowymi do wytwarzania podciśnienia.
Jego kolumna nie należała do standardowych, wysokością dorównywała zdaje się budynkowi piętrowemu z dachem włącznie.
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM
Awatar użytkownika

KS2507
400
Posty: 416
Rejestracja: środa, 3 paź 2012, 18:47
Krótko o sobie: Konstruktor fajnych maszynek
Ulubiony Alkohol: Czysty.
Status Alkoholowy: Destylator
Podziękował: 51 razy
Otrzymał podziękowanie: 67 razy
Kontakt:
Re: Destylacja podciśnienowa

Post autor: KS2507 »

Jakiś czas temu rozmawiałem z znajomym który mieszka w Islandii ,i używa właśnie destylatora podciśnieniowego z tego co mówił to tam głównie takich sprzętów się używa.
Ciecz podgrzewana jest wodą z kranu o temp ok 70-80*C ,miał przesłać zdjęcia ale jak na razie nie dotarły.
Próbował mojego produktu po dwóch rektyfikacjach i stwierdził że jego produkt jest porównywalny po jednym procesie.
Destylatory kolumny rektyfikacyjne 96.6%
INOXSTILL.PL

https://allegro.pl/uzytkownik/inoxstill?order=m
https://www.youtube.com/channel/UCrw1QktBqnANXCuz_nOQBxw

Autor tematu
szajsiwo
5
Posty: 9
Rejestracja: piątek, 19 wrz 2014, 16:09
Re: Destylacja podciśnienowa

Post autor: szajsiwo »

Jedyne teoretyczne minusy jakie obecnie widzę to:
- temperatury wrzenia poszczególnych frakcji obniżają się ALE ich różnice się zmniejszają co teoretycznie utrudnia oddzielenie (zaniedbuję tu fakt że mieszaniny różnych cieczy zachowują się inaczej niż one same osobno)
- dużym problem jest z odbiorem przedgonu/pogonu bo skropliny nie są na bieżąco dostępne do oceny - pewnym rozwiązaniem byłby mały odstojnik z dwoma zaworami - wejściowym i spustowym tak by można małymi porcjami sprawdzać destylat bez dekompresji całego zbiornika

z tego powodu zastanawiam sie czy drugą destylację nie przeprowadzić już na ciśnieniu atmosferycznym..
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja i Rektyfikacja”