DERENIÓWKA

Wasze przepisy o tych pięknych trunkach, jakimi są nalewki domowe. Ciekawe pomysły mile widziane...

gadaka
350
Posty: 351
Rejestracja: sobota, 8 wrz 2012, 23:21
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 22 razy

Post autor: gadaka »

lecze pisze: Niestety, w mojej okolicy owoców brak i nosze się z zamiarem uprawy własnych krzewów.
Też miałem ten problem i z własnego doświadczenia: nie zastanawiaj się tylko sadź, najlepiej 2 krzewy aby zapylały się nawzajem bo dereń jest samopylny ale 2 krzew w pobliżu wspomaga ten proces.
Jeśli zależy Ci na pewnych, konkretnych owocach to bierz derenie szczepione - owocują nawet w następnym roku po posadzeniu. Siewki mają mniejsze owoce i zaczynają owocować po kilku latach. Szczepione są droższe ale masz pewność, że zaowocuje w najbliższym czasie, przy siewce nie wiesz, kiedy spodziewać się pierwszych owoców. Moje odmianowe kupowane na jesieni zawsze miały kilka pąków i kwitły już następnej wiosny.

O odmianach możesz poczytać na stronie derenjadalny.com
alembiki

Rumpel
5
Posty: 9
Rejestracja: piątek, 21 paź 2016, 16:06
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Wstrząśnięty, nie zmieszany
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: DERENIÓWKA

Post autor: Rumpel »

Doczytałem, że na derenia już za późno, a od kiedy można sadzić i jakich warunków wymaga? Chcę kupić sadzonki szczepione, jak sądzicie, na sprzedawcach z Allegro można polegać?

gadaka
350
Posty: 351
Rejestracja: sobota, 8 wrz 2012, 23:21
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 22 razy
Re: DERENIÓWKA

Post autor: gadaka »

Ja osobiście nie polegałbym na sprzedawcach z Allegro, bo różne opinie na temat dereni z aukcji słyszałem...
Natomiast jeśli chcesz pewną szczepioną roślinę to zapytaj tu: www.derenjadalny.com i www.cornus.com.pl
Pewnie są jeszcze inne sprawdzone szkółki ale w tej pierwszej kupowałem 3 sztuki, o drugiej pozytywnie wypowiadał się ktoś na tym forum. Na forum ogrodniczym jest cały wątek o dereniach, tam też są opinie o szkółkach.

Sadzonki w doniczkach można podobno sadzić prawie cały rok, chociaż ja nigdy w listopadzie nie sadziłem ale może uda Ci się zarezerwować roślinki i otrzymać je na wiosnę. Szkółka z Milanówka sprzedaje najczęściej w sierpniu-wrześniu, teraz mają pewnie "resztki".

janik
300
Posty: 335
Rejestracja: piątek, 31 sty 2014, 21:02
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Re: DERENIÓWKA

Post autor: janik »

Warto sprawdzić u sprzedawców na różnych aukcjach, czy forach bo jeśli nie wysprzedali całości zbioru to mrożą i jeśli mają chętnego to zrobią wysyłkę.
Sam również chcę kupić szczepione sadzonki derenia na aukcjach ,ale mam ten sam dylemat co ty, ale jeśli sprzedawca pisze,że sadzonka jest szczepiona to pewnie tak jest.
Podejrzewam,że z daną odmianą to może być różnie.... :roll:

PiotrSz
10
Posty: 11
Rejestracja: piątek, 13 mar 2015, 16:45
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Domowe nalewki
Status Alkoholowy: Producent Nalewek
Re: DERENIÓWKA

Post autor: PiotrSz »

Mam złe doświadczenia z kupowaniem roślin na All... Paczka była w ogóle nie zabezpieczona, sadzonki trochę uszkodzone, a po przeliczeniu okazało się, że brakuje niemal połowy zawartości. Lepiej pojeździć trochę po szkółkach i sklepach ogrodniczych, ewentualnie wyszukać sprzedawcę na allegro ze swojej okolicy i wybrać odbiór osobisty.

zaorla
2
Posty: 4
Rejestracja: środa, 30 gru 2015, 23:49
Krótko o sobie: Mam bzika na punkcie derenia:)
Ulubiony Alkohol: Nalewki, piwa regionalne
Status Alkoholowy: Producent Nalewek
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Kontakt:
Re: DERENIÓWKA

Post autor: zaorla »

Na Allegro jest kilku nieuczciwych sprzedawców. Jeśli ktoś sprzedaje sadzonki "szczepione" po 15-20 zł to już to jest podejrzane. Na pewno nieuczciwa jest szkółka Skarby Ogr.... ze Skaryszewa. Pakują siewki w doniczki i sprzedają jako szczepione. Na pewno 2 szkółki polecane wcześniej są godne zaufania. Z tym, że Carya w Milanówku już nie ma praktycznie sadzonek - wyprzedali wszystkie.
Jeden ze sprzedawców z Alll. kupił ode mnie niewielką sadzonkę nowej na rynku odmiany derenia a po roku miał już dostępne kilkaset jej sadzonek. Cud po prostu :roll:
No i pamiętajcie, że dereń jest generalnie obcopylny, niektóre odmiany są podejrzewane o bycie częściowo samopylnymi. Opisana jest tylko jedna samopylna odmiana Samofertylny - opisana w książce Pani Prof. Klimienko z Ukrainy - odmiana jednak pochodzi rodem z Anglii.
Derenie szczepione wchodzą w owocowanie już w drugim roku, czasem nawet roczne okulanty potrafią zakwitnąć.

gadaka
350
Posty: 351
Rejestracja: sobota, 8 wrz 2012, 23:21
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 22 razy
Re: DERENIÓWKA

Post autor: gadaka »

Podpisuję się pod postem @zaorla obiema rękami - na początku swojej przygody z dereniami kupiłem "odmianę" na Allegro - na 100% siewka, w owocowanie weszła po 5-6 latach. Odmiana wiwlkoowocowa ale inna niż w opisie aukcji...
Natomiast te szczepione sadzone jesienią miały 2-3 owoce w następnym roku.
@zaorla zdradzisz jaka to odmiana?

zaorla
2
Posty: 4
Rejestracja: środa, 30 gru 2015, 23:49
Krótko o sobie: Mam bzika na punkcie derenia:)
Ulubiony Alkohol: Nalewki, piwa regionalne
Status Alkoholowy: Producent Nalewek
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Kontakt:
Re: DERENIÓWKA

Post autor: zaorla »

Z tego co pamiętam to chyba Shan i Kostia.
A co do szkółki ze Skaryszewa to właściciel przyjeżdża z sadzonkami na targ w Piasecznie i podobno już kilku klientów chciało go pobić za oszustwa. Tak mi jeden znajomy ostatnio opowiedział. Jak się zaczął dopytywać dlaczego nie widać miejsca szczepienia to powiedział, że ma sadzonki z ukorzeniania. A ukorzenienie derenia prawie graniczy z cudem.
Jakby było tak łatwo to byłby bardziej dostępny.

Karniaczek
5
Posty: 8
Rejestracja: środa, 9 lis 2016, 16:18
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: DERENIÓWKA

Post autor: Karniaczek »

Witam serdecznie :) Widzę, że trafiłem na prawdziwych sympatyków i znawców derenia. Niestety, sam nie mam warunków do uprawy,a w mojej okolicy próżno szukać krzewów. Jak sądzicie, czy suszone owoce derenia z Darów Natury będą godnym zamiennikiem świeżych owoców? A może ma ktoś sprawdzony przepis?

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: DERENIÓWKA

Post autor: wawaldek11 »

Na moim dereniu zawiązały się po raz pierwszy owoce :)
A kwitł już trzeci lub czwarty raz. Nie wiem czy do tego sukcesu przyczynił się eksperyment z bukietem kwitnących gałązek zerwanych u kolegi i zawieszonych na drzewku w "wazonie"? Ale pierwsze owoce rozwijają się. Obok rosną dwa, ale chyba zakwitną za kilka lat.
A jak w innych stronach? Mrozy nie zaszkodziły?
Pozdrawiam,
Waldek

michal278
1850
Posty: 1869
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: DERENIÓWKA

Post autor: michal278 »

U mnie 4 latki nie kwitną a mam 7 krzaków też cześć szczepionych. Ale coraz lepiej rosną.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przepisy na Nalewki i Likiery”