Deflegmator

Deflegmatory, odstojniki, zawory, filtry...
Awatar użytkownika

BartekBartek1
450
Posty: 499
Rejestracja: środa, 19 gru 2012, 15:20
Otrzymał podziękowanie: 21 razy

Post autor: BartekBartek1 »

A co źle??
Pędzić, pić, zalegalizować.
koncentraty wina
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1410
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 516 razy
Otrzymał podziękowanie: 123 razy
Kontakt:
Re: Deflegmator

Post autor: mtx »

Ja pierdziele Bartek... kombinujesz jak koń pod górę i tylko bez sensu szukasz sobie
roboty na siłę, a dodatkowo (może i niewielkie, ale zawsze) wydajesz pieniądze...
Napisz jak ma działać to ufo i czego od tego oczekujesz? Deflegmator to ma być prosta,
w miarę długa rura z wypełnieniem, długa po to, by para przeciskająca się przez wypełnienie
mogła pracować "podobnie" jak w kolumnie...

Zdrówko :piwo:
Awatar użytkownika

BartekBartek1
450
Posty: 499
Rejestracja: środa, 19 gru 2012, 15:20
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Deflegmator

Post autor: BartekBartek1 »

Te jak to mówisz ,,ufo'' ma działać podobnie jak głowica w alembiku. Takie mam założenie. Pozdrawiam Bartek ;)
Pędzić, pić, zalegalizować.
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Deflegmator

Post autor: Emiel Regis »

Czyli jako deflegmator, tylko że to jego bardzo uboga wersja.
Rura wypełniona miedzią to jest to :ok:
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM
Awatar użytkownika

klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: Deflegmator

Post autor: klodek4 »

Dokładnie!
I o wiele lepiej spełni swoje zadanie :D
Awatar użytkownika

BartekBartek1
450
Posty: 499
Rejestracja: środa, 19 gru 2012, 15:20
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Deflegmator

Post autor: BartekBartek1 »

Ostatnio gdzieś czytałem, że najlepsze owocówki robi się na alembiku lub na pot-stillu (kocioł+chłodnica). Ponoć na deflegmatorze wypełnionym zmywakami nie ma tych aromatów. Na początku gdy zarejestrowałem się na tym super forum zamówiłem rurę 51 k.o. 1m dł., ale odmówiłem ponieważ wyczytałem, że to nie jest dobre dla smaku (nie pamiętam gdzie). A teraz pytanie: czy jeśli usunę ,,ufo'' i odstojnik na sezon śliwkowy to czy aromat będzie jeszcze lepszy? Pozdrawiam Bartek ;)
Pędzić, pić, zalegalizować.
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Deflegmator

Post autor: Emiel Regis »

Napisałbym po prostu TAK, ale to do Ciebie nie dotrze, już tyle razy o tym pisano, próbowano Cię przekonać w różnych tematach, a Ty znów wyskakujesz z takim pytaniem. Rób tak, jak Ci fantazja podpowie a jeśli nie masz zamiaru korzystać z rad to nie zadawaj pytań.
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM
Awatar użytkownika

klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: Deflegmator

Post autor: klodek4 »

Ponoć na deflegmatorze wypełnionym zmywakami nie ma tych aromatów
Gdzieś to wyczytał, to bardzo ciekawe, jestem zagorzałym pot stillowcem i wcześniej leciałem na dwóch szklanych deflegmatorach, w końcu zamontowałem na kegu rurę z nierdzewki /ok 1 metra/, wypełnioną do połowy sprężynkami z miedzi a reszta zmywakami i jak mi powiesz że nie ma to smaku to sprzęt zakopię i pójdę medytować na pustynię, a tak serio to najpierw popróbuj a potem pisz takie banialuki :odlot:
Awatar użytkownika

stoney
50
Posty: 67
Rejestracja: wtorek, 14 lut 2012, 23:20
Lokalizacja: Warszawa
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Kontakt:
Re: Deflegmator

Post autor: stoney »

BartekBartek1 Deflegmator, który skonstruowałeś nie zadziała z prostej przyczyny - zrobiony jest z materiału, który słabo przewodzi ciepło. Jak byś skorzystał z miedzi to co innego, a zupełnie inny efekt uzyskałbyś wspomagając się chłodziwem. Dodatkowo na kopułę zakłada się szmatkę, która podciągając wodę pomaga chłodzić całą powierzchnię deflegmatora.
4810_b_p1_m.jpg
Deflegmator taki stosowany jest wyłącznie a alembikach - pozwala na zwiększenie mocy destylatu po jednokrotnej destylacji.

Co do "lepszości" destylatu z alembiku... to nie tak jak piszesz.
Destylat z Alembiku i pot stilla jest bardziej zanieczyszczony niż ten z kolumny destylacyjnej (w przemyśle używa się półkowych) a więc destylat ten potrzebuje dużo więcej czasu na leżakowanie i większego doświadczenia od obsługującego sprzęt. Przez to ma większy potencjał- z czasem zyskuje więcej niż te z kolumny. Z kolumny z kolei są pijalne wcześniej, mniej czasu muszą leżeć.
Czy to znaczy, że trunek z alembiku czy pot stilla jest lepszy? Odpowiedz sobie sam.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
MIEĆ MIEDŹ
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Deflegmator

Post autor: radius »

@BartekBartek1, żeby budować jakiś sprzęt, ro trzeba najpierw wiedzieć jak on będzie działał, bo inaczej to szkoda czasu i pieniędzy. No chyba, że chcesz się bawić w domorosłego "wynalazcę". Z twoich ostów wnioskuję, że nie za bardzo masz pojęcie na czym polega destylacja i rektyfikacja i jak działają różnego rodzaju aparaty potrzebne do ich przeprowadzenia. Dostałeś już tyle dobrych rad, że powinieneś teraz tylko siedzieć i cieszyć się z uzyskiwanego produktu, a ty dalej zadajesz takie pytania po których ręce opadają i wymyślasz jakieś miski sklejone do kupy, bo gdzieś takie zdjęcie zobaczyłeś.
BartekBartek1 pisze:A teraz pytanie: czy jeśli usunę ,,ufo'' i odstojnik na sezon śliwkowy to czy aromat będzie jeszcze lepszy?
To co uzyskasz, zależy tylko (w znakomitej większości) od ciebie. Umiejętnie prowadzony proces, na dobrze zrobionym nastawie daje oczekiwane efekty nawet na najprostszym pot stillu, ale trzeba mieć trochę wiedzy jak go przeprowadzić. Od tego jest forum, na którym jest jej od cholery tylko, że ty - takie mam wrażenie - nie za bardzo masz ochotę ją zgłębiać. Lepiej napisać "ja mam odstojnik i jestem zadowolony". :o Jeżeli choć trochę dałem ci do myślenia, to dobrze. Może w końcu zaczniesz przyswajać zawartą tu wiedzę :czytaj:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

BartekBartek1
450
Posty: 499
Rejestracja: środa, 19 gru 2012, 15:20
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Deflegmator

Post autor: BartekBartek1 »

Radius, forum czytam regularnie od dawna. Ten prowizoryczny deflegmator usunąłem, ale odstojnika nie. Jak dla mnie nie wprowadza, żadnych strat. Swoją funkcję spełnia. Wiem, że każdy odradza mi, ale dla mnie to rzecz dobra. Destylat z takiego sprzętu jest jak dla mnie smaczny. Już nic więcej o moim sprzęcie nie będę psiał, ponieważ wiem jak go oceniacie. Pozdrawiam Bartek :)
Pędzić, pić, zalegalizować.
Awatar użytkownika

BartekBartek1
450
Posty: 499
Rejestracja: środa, 19 gru 2012, 15:20
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Deflegmator

Post autor: BartekBartek1 »

Wczoraj jak oglądałem Bimbrowników zobaczyłem projekt deflegmatora. W swoim destylatorze posiadam czachę fi200 i wysokości 30cm. Zastanawiam się czy nie dodać do niej skraplacza wewnętrznego. Póki co nie buduję nowego sprzętu z kolumną półkową i chciałbym zwiększyć nieco zawartość alkoholu w destylacie. Co o tym sądzicie?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pędzić, pić, zalegalizować.
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Deflegmator

Post autor: gr000by »

To musiałbyś dodatkowo wypełnić czapę zmywakami albo czymś innym, żeby te skropliny miały na czym kontaktować się z parą z kotła, inaczej to nie będzie miało sensu.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.

mirek109
300
Posty: 324
Rejestracja: sobota, 22 wrz 2012, 18:23
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Deflegmator

Post autor: mirek109 »

Alkohol pisze:
Pomysł z butelką jest niezły, tylko jak wywiercisz w butelce dwie dziury na wężyki tak żeby nie pękła i jak je tam szczelnie zamontujesz??
Do tego celu znakomicie nadaje się butla 3l po Metaxie ;)
Tylko czy wytrzyma temperaturę?
Szyjka szeroka, otwór boczny odpowiedniej średnicy.

Powodzenia ;)

Ja wolę z blachy miedzianej - mogę dobrać kształt i wielkość :)

PS.
Butla po Metaxie nadaje się też doskonale do klarowania wyrobów. Kranik pozwala zlać z nad osadu lub spod kożucha :)

mirek109
300
Posty: 324
Rejestracja: sobota, 22 wrz 2012, 18:23
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Deflegmator

Post autor: mirek109 »

BartekBartek1 pisze: W swoim destylatorze posiadam czachę fi200 i wysokości 30cm.

chciałbym zwiększyć nieco zawartość alkoholu w destylacie. Co o tym sądzicie?
Tylko zwiększenie wysokości "czachy" pozwoli ci zwiększyć procenty.
Zwiększenie o 50cm i powolna destylacja da co oczekiwane efekty.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Osprzęt”