Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

Porywanie cieczy z kotła, dziwny smak i zapach destylatu oraz wszelkie inne problemy związane z destylacją...
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7328
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy

Post autor: radius »

gr000by pisze:Soda oczyszczona (NaHCO3) również neutralizuje kwasy, identycznie jak soda kaustyczna (NaOH) .
Ja o tym wiem :D Tylko kol. michal278, czasami pisze posta (tak, jak w tym wypadku) odnoszącego się do dużo wcześniejszej wypowiedzi i wtedy wygląda to tak, "ni przypiął, ni przyłatał" :mrgreen:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Lootzek
850
Posty: 887
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 00:23
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 97 razy
Otrzymał podziękowanie: 171 razy
Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

Post autor: Lootzek »

gr000by pisze:Chodzi ci o nadsiarczek żelaza(II), disiarczek żelaza(II), (FeS2), czyli piryt lub złoto głupców ;). Siarczek żelaza(II) już nie jest taki widowiskowy.
Chodziło o pirotyn - aż musiałem zadzwonić do kolegi (maniacko zbiera kamienie) i upewnić się czy nie opisał źle eksponatu w swojej kolekcji.. Sorki za OT ;)
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

Post autor: gr000by »

Pirotyn to faktycznie siarczek żelaza(II), ale jest nieco mniej widowiskowy od pirytu :).
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1312
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

Post autor: ramzol »

Kwasek cytrynowy sypany z paczki do pojemnika z wodą i Cu do tego dosypuje sodę oczyszczoną z paczki. Następuje widowiskowa reakcja (pieni się) i po chwili Cu jest czyściutka. Robię tak od zawsze i działa.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 5 sty 2015, 15:41 przez ramzol, łącznie zmieniany 1 raz.
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.
Awatar użytkownika

jurek1978
700
Posty: 713
Rejestracja: wtorek, 17 sty 2012, 16:25
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky, Bimber :)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Mazury
Podziękował: 232 razy
Otrzymał podziękowanie: 53 razy
Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

Post autor: jurek1978 »

No to upewniłeś mnie kolego.
Tani sposób i sprawdzony. Dzięki !

zefirek
1
Posty: 1
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 21:05
Podziękował: 1 raz
Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

Post autor: zefirek »

Szukałem na forum , ale nie znalazłem odpowiedzi. Możecie określić jakie jest zużycie miedzi (na ile starcza, albo o ile się zmniejsza po kilkukrotnym czyszczeniu)?
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

Post autor: lesgo58 »

Używam od 3 lat sprężynek i to dosyć często. Czyszczę regularnie i nie zauważyłem oznak ich wytrawienia/zużycia.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

olo 69
650
Posty: 692
Rejestracja: sobota, 8 maja 2010, 08:02
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 72 razy
Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

Post autor: olo 69 »

U mnie w rurze 60,3 mm rocznie 1 cm ubywa.
Pozdrawiam,olo 69

wawaldek11
2500
Posty: 2912
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

Post autor: wawaldek11 »

Myślę, że miarodajnym parametrem zużycia sprężynek będzie ubytek ich wagi. Pod warunkiem, że nie pogubimy ich trochę przy manewrach ;)
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

Post autor: lesgo58 »

Tys prawda. Ale pomijając potrzebę dokładności pomiarów można powiedzieć, że nie ma się co obawiać o ich szybki i znaczący ubytek.
Tak naprawdę - jak na nasze warunki - to sprężynki są wieczne. No chyba, że ktoś używa je do ciągłej i hurtowej produkcji.
Ale tu chyba nie ma takich? :D
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

michal278
1850
Posty: 1869
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Odp: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

Post autor: michal278 »

Dzięki za wyjaśnienie Grooby.

Smakuje i próbuje, sklepowej nie kupuje.
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

wawaldek11
2500
Posty: 2912
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

Post autor: wawaldek11 »

Zachęcony udaną próbą Wikinga - http://www.bimber.info/forum/viewtopic. ... c&start=45 - wziąłem się za czyszczenie sprężynek.
Ale zacząłem na małej ilości tych najbardziej zielonych. Zalałem je gorącym roztworem sody i czekając na efekty zalałem resztę sprężynek roztworem kwasku - bez perhydrolu. Te w sodzie ściemniały, ale kolor się ujednolicił.
A te w kwasku po 30 minutach pięknie pojaśniały - wszystkie! Czyżby czas tak zadziałał na związki miedzi, że poddały się słabemu kwasowi? Wcześniej w silnych roztworach kwasku i perhydrolu zielone nie zmieniały koloru, a czyste były czyściejsze ;) Może perhydrol konserwował zielony nalot :bezradny:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam,
Waldek

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

Post autor: aronia »

wawaldek11 kiedyś przy czyszczeniu wypełnienia miedzianego pierwsze dodałem wodę utlenioną i sprężynki zamiast się wyczyścić jeszcze bardziej pociemniały.
H2O2(w dowolnej formie(woda utleniona lub perhydrol) jest utleniaczem, a kwasek według wiki (http://pl.wikipedia.org/wiki/Kwas_cytry ... stosowanie) przeciwutleniaczem czyli jeżeli dałeś odpowiadające sobie stechiometrycznie ilości to doszło do wzajemnej neutralizacji i nie miało co reagować(jeżeli przesadziłeś z perhydrolem mogłyby nawet pociemnieć).
Aby usunąć związek siarki w formie związanej z miedzią(ciało stałe) należy zamienić ten związek w sól o dobrej rozpuszczalności w wodzie(przy czyszczeniu roztwór z czasem nabiera barwy) lub w formę gazową(H2S, SO2 itp).
Odnośnie próby wiking-a: wodorotlenek jest silnym utleniaczem i po dodaniu jego związki, które wcześniej nie chciały reagować z zamieniły się inną formę(zostały utlenione), która z kolei łatwiej zareagowała z kwaskiem cytrynowym.
Dodatkowo wysoka temperatura przyśpieszyła wszystkie reakcje - u siebie stosuje zwykle tylko kwasek i ciepłą(gorącą) wodę, a jeżeli kilkukrotna(długotrwała) taka kąpiel nie pomaga rozglądam się za utleniaczem.
Ostatnio zmieniony wtorek, 3 lut 2015, 10:30 przez aronia, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

Post autor: lesgo58 »

Ostatnio w związku z tym iż używam alembik, który objętościowo jest dużym "garnkiem" to zastanawiałem się jak go wyczyścić. Kąpiel nie wchodziła w grę gdyż musiałbym użyć ok 40 litów roztworu. Niewygodne to i nie wiem jakie prporcje musiałbym użyć aby ta kąpiel zadziałała. Niewiele się namyślając ruszyłem na poszukiwanie sposobów u Włochów, Hiszpan i Francuzów.
Najczęściej spotykałem się z następującym sposobem. W soku z cytryny rozpuszczano sól aż do uzyskania papki. Papką tą wystarczało przetrzeć ścianki alembika.
Ja trochę to zmodyfikowałem. W szklance wody rozpuściłem torebkę kwasku cytrynowego i łyżkę soli. I gąbką zamoczoną w tym roztworze przetarłem ścianki. Reakcja była natychmiastowa. Miedź odzyskała swój koloryt. A była naprawdę bardzo ciemna. Po czym dokładnie wypłukałem i wytarłem do sucha. Minęły już 3 dni i alembik jest ciągle czyściutki.
Myślę, że to też może być dobra alternatywa przy czyszczeniu sprężynek.
Może ktoś to wyjaśnić dlaczego jest to takie skuteczne?
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

Post autor: Emiel Regis »

wawaldek11 pisze:Wcześniej w silnych roztworach kwasku i perhydrolu zielone nie zmieniały koloru
Najpierw kwasek, dobrze wymieszać, a po co najmniej kilkudziesięciu sekundach odrobina perhydrolu. Następne kilkanaście/kilkadziesiąt sekund i całość zaczyna wrzeć. Ni ma bata we wsi, musi puścić :P
Kilka takich cykli i wypłukane, suche sprężynki można przechowywać latami, nie ciemnieją.

Ps. Piszę o reakcjach w wysokiej temp.
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM

Drupi
800
Posty: 830
Rejestracja: poniedziałek, 19 sty 2015, 20:36
Krótko o sobie: Na ile moge to pomagam ludziom.
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 73 razy
Otrzymał podziękowanie: 94 razy
Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

Post autor: Drupi »

A jakie są oznaki, że już trzeba oczyszczać wypełnienie miedziane? A czy Wy próbowaliście czyścić takie wypełnienie wodą z octem i zagotować to w 100o C?
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 2 lut 2015, 20:41 przez Wald, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Kosmetyka.
I like noble drinks.
Awatar użytkownika

arbaletnik
400
Posty: 414
Rejestracja: środa, 29 sty 2014, 10:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: podlaskie
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 103 razy
Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

Post autor: arbaletnik »

Wypełnienie po każdym procesie robi się ciemno szare lub nawet czarne- to jedyny znak. Na drugie pytanie chyba nikt ci nie odpowie bo nie przeczytałeś całego wątku od początku. Zachęcam do lektury.
Gdy wszyscy myślimy tak samo, nikt nie myśli. W.Lipman
Awatar użytkownika

Lootzek
850
Posty: 887
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 00:23
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 97 razy
Otrzymał podziękowanie: 171 razy
Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

Post autor: Lootzek »

Cytując wypowiedź Zygmunta z tego wątku: Słowo-klucz: grynszpan. ;)
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

Post autor: gr000by »

aronia pisze:wawaldek11 kiedyś przy czyszczeniu wypełnienia miedzianego pierwsze dodałem wodę utlenioną i sprężynki zamiast się wyczyścić jeszcze bardziej pociemniały.
H2O2(w dowolnej formie(woda utleniona lub perhydrol) jest utleniaczem, a kwasek według wiki przeciwutleniaczem czyli jeżeli dałeś odpowiadające sobie stechiometrycznie ilości to doszło do wzajemnej neutralizacji i nie miało co reagować(jeżeli przesadziłeś z perhydrolem mogłyby nawet pociemnieć).
Aby usunąć związek siarki w formie związanej z miedzią(ciało stałe) należy zamienić ten związek w sól o dobrej rozpuszczalności w wodzie(przy czyszczeniu roztwór z czasem nabiera barwy) lub w formę gazową(H2S, SO2 itp).
Odnośnie próby wiking-a: wodorotlenek jest silnym utleniaczem i po dodaniu jego związki, które wcześniej nie chciały reagować z zamieniły się inną formę(zostały utlenione), która z kolei łatwiej zareagowała z kwaskiem cytrynowym.
Dodatkowo wysoka temperatura przyśpieszyła wszystkie reakcje - u siebie stosuje zwykle tylko kwasek i ciepłą(gorącą) wodę, a jeżeli kilkukrotna(długotrwała) taka kąpiel nie pomaga rozglądam się za utleniaczem.
Co oni ci do herbaty dolali? Zawarty w perhydrolu nadtlenek wodoru faktycznie jest utleniaczem. W przypadku czyszczenia miedzi z katalizatora pomaga on utlenić nierozpuszczalne siarczki miedzi, przez co przechodzą w związki łatworozpuszczalne. Kwas cytrynowy za to nie jest przeciwutleniaczem (w przeciwieństwie do witaminy C, która jest bardzo mocnym przeciwutleniaczem, czyli reduktorem), jest za to jednym z najsilniejszych kwasów organicznych i posiada właściwości kompleksujące jony metali (jedna grupa hydroksylowa -OH i trzy grupy kwasowe -COOH w formie kwasowej lub zobojętnionej -COO(-) w soli) i w przypadku czyszczenia miedzi tworzy on środowisko kwaśne, w którym siarczki miedzi łatwo się roztwarzają pod wpływem środka utleniającego. Wodorotlenek sodu nijak nie jest utleniaczem, ani reduktorem - po prostu dodatek wodorotlenku lub wodorowęglanu sodu do roztworu kwasu cytrynowego (który jest w nadmiarze względem NaOH lub NaHCO3) powoduje tworzenie cytrynianów, które mają silniejsze właściwości kompleksotwórcze niż kwas cytrynowy, przez co łatwiej zachodzi roztwarzanie warstwy zanieczyszczeń na miedzi. Podobny efekt daje spory dodatek soli kuchennej w kwaśnym środowisku, ponieważ przy dużym stężeniu chlorków w roztworze powstaje trwały kompleks, przez co szybciej zachodzi roztwarzanie. A co do temperatury, to podniesienie temperatury o 10*C przyspiesza reakcję 2-4 razy (Reguła van't Hoffa) - dlatego można czyścić kilka dni na zimno lub kilka/kilkanaście minut na gorąco.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

Post autor: aronia »

gr000by pisze:Zawarty w perhydrolu nadtlenek wodoru faktycznie jest utleniaczem. W przypadku czyszczenia miedzi z katalizatora pomaga on utlenić nierozpuszczalne siarczki miedzi, przez co przechodzą w związki łatworozpuszczalne.
- nie rozwodząc się nad reakcjami napisałem to tutaj(odnosi się to też do innych używanych związków):
aronia pisze:Aby usunąć związek siarki w formie związanej z miedzią(ciało stałe) należy zamienić ten związek w sól o dobrej rozpuszczalności w wodzie(przy czyszczeniu roztwór z czasem nabiera barwy) lub w formę gazową(H2S, SO2 itp).
gr000by pisze:Kwas cytrynowy za to nie jest przeciwutleniaczem
- dodałem jedno ze źródeł takiej informacji(E330) - aczkolwiek według tej strony: http://www.food-info.net/pl/e/e330.htm też mogłem się mylić
gr000by pisze:Wodorotlenek sodu nijak nie jest utleniaczem
- przyznaje mój błąd
Ostatnio zmieniony wtorek, 3 lut 2015, 11:13 przez aronia, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika

jurek1978
700
Posty: 713
Rejestracja: wtorek, 17 sty 2012, 16:25
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky, Bimber :)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Mazury
Podziękował: 232 razy
Otrzymał podziękowanie: 53 razy
Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

Post autor: jurek1978 »

Czyli reasumując czy w ciepłej lub gorącej wodzie i samym kwasku idzie wyczyścić porządnie sprężynki miedziane ?

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

Post autor: aronia »

Jeżeli tylko kwasek poradzi sobie z wszystkimi związkami siarki to tak. Aczkolwiek koledzy robiący zbożówki pisali coś trudnych do wyczyszczenia nalotach - nie robiłem więc się nie wypowiem. Bardziej skłaniał bym się do bardzo ciepłej wody.
Awatar użytkownika

Lootzek
850
Posty: 887
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 00:23
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 97 razy
Otrzymał podziękowanie: 171 razy
Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

Post autor: Lootzek »

Potwierdzam, o wiele trudniej mi dopucować sprężynki po kukurydziankach niż po cukrówce czy owocówce ;)
Awatar użytkownika

olo 69
650
Posty: 692
Rejestracja: sobota, 8 maja 2010, 08:02
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 72 razy
Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

Post autor: olo 69 »

Przy zbożówkach po dodaniu kwasku sprężynki nawet minimalnie się nie czyszczą. Po destylacji zbożówek sprężynki nie dość, że są mocno czarne, to jeszcze jakby tłuste. Ja po destylacji dodaję kwasek plus perhydrol, płuczę, znowu kwasek plus perhydrol, płuczę i dopiero sam kwasek. Wtedy czyszczą się dobrze, aczkolwiek moje sprężynki są raczej matowe niż błyszczące.
Pozdrawiam,olo 69
Awatar użytkownika

Lootzek
850
Posty: 887
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 00:23
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 97 razy
Otrzymał podziękowanie: 171 razy
Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

Post autor: Lootzek »

Olo, nie jakby tłuste, tylko po prostu tłuste. :)
Znalazłem informację że kukurydza zawiera ok. 4% tłuszczu, jęczmień ok. 2% tłuszczu. Grzejąc nastaw, szczególnie z gęstym, coś z tego po prostu musi odparować i osiąść na wypełnieniu. Może więc warto po gonieniu zbożówek przed czyszczeniem w kwasku wymoczyć miedź np. w przedgonach? :)

wawaldek11
2500
Posty: 2912
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

Post autor: wawaldek11 »

Dobrze prawicie - przy destylacji zacierów na dolnej części wypełnienia osadza się tłusta emulsja. Przy rumie z melasy też.
I dobrze jest to wypełnienie przed trawieniem odtłuścić - benzyna, aceton, a nawet gorący roztwór NaOH. Jak się spisują przedgony - :bezradny:
Pozdrawiam,
Waldek

kingsize2
2
Posty: 2
Rejestracja: środa, 3 wrz 2014, 21:40
Podziękował: 2 razy
Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

Post autor: kingsize2 »

Dla wszystkich , którzy mają dostęp do palnika propan-butan oraz kwasu siarkowego, lub ortofosforowego , lub najsłabszego ale też skutecznego kwasku cytrynowego.
Sprężynki rozgrzewamy palnikiem , po czym wrzucamy do kwasu i gotujemy kwas doprowadzając do wrzenia.
Po wszystkim płuczemy w wodzie i mamy nowe sprężynki ze 100 % miedzi na powierzchni.

Pozdrawiam Piotr
Awatar użytkownika

Lootzek
850
Posty: 887
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 00:23
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 97 razy
Otrzymał podziękowanie: 171 razy
Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

Post autor: Lootzek »

Trochę strzelanie z armaty do muchy, ale co kogo kręci.. :D
Awatar użytkownika

olo 69
650
Posty: 692
Rejestracja: sobota, 8 maja 2010, 08:02
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 72 razy
Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

Post autor: olo 69 »

kingsize2 pisze:Sprężynki rozgrzewamy palnikiem , po czym wrzucamy do kwasu i gotujemy kwas doprowadzając do wrzenia.
Niebezpieczna to zabawa. Trzeba uważać na oczy oraz opary kwasu.
Lepiej tego nie praktykować :stop:
Pozdrawiam,olo 69

Felek
10
Posty: 17
Rejestracja: środa, 6 lut 2013, 09:41
Krótko o sobie: Jest dobrze ;)
Ulubiony Alkohol: Kormoran
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 1 raz
Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

Post autor: Felek »

Spotkał się ktoś z Was z problemem czarnych zacieków na lutowanych elementach. Problem się pojawił po czyszczeniu miedzi kwaskiem. Cyna stała się matowa i brudzi na czarno. Lutowałem cyną bez ołowiu taką do kontaktu z wodą pitną.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7328
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

Post autor: radius »

Te zacieki to efekt użycia zbyt dużej ilości topnika (pasty lutowniczej). Zacieki i same luty przetrzyj czyścikiem do rur lub szorstką stroną gąbki - myjki i będzie dobrze :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

kingsize2
2
Posty: 2
Rejestracja: środa, 3 wrz 2014, 21:40
Podziękował: 2 razy
Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

Post autor: kingsize2 »

olo 69 pisze:
kingsize2 pisze:Sprężynki rozgrzewamy palnikiem , po czym wrzucamy do kwasu i gotujemy kwas doprowadzając do wrzenia.
Niebezpieczna to zabawa. Trzeba uważać na oczy oraz opary kwasu.
Lepiej tego nie praktykować :stop:
Nie ma w tym nic niebezpiecznego. Dodam tylko, że kwas powinien być rozcieńczony w stosunku 1/10.
Robię to codziennie w pracy i jakoś żyję już 45 lat,mam oczy i cała reszta ciała też jest w dobrym stanie.
Oczywiście należy zachować ostrożność, tak jak przy stosowaniu każdej chemii.
Pozdrawiam fachowców chemików. :klaszcze:
Awatar użytkownika

olo 69
650
Posty: 692
Rejestracja: sobota, 8 maja 2010, 08:02
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 72 razy
Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

Post autor: olo 69 »

kingsize2 pisze:Dodam tylko, że kwas powinien być rozcieńczony w stosunku 1/10.
Tak pewnie można. Wcześniej pisałeś , ze gotujemy w kwasie. O rozcieńczeniu kwasu nic nie pisałeś. Dlatego napisałem, że tego nie polecam. Teraz już wiemy o co Ci chodziło ;)
Pozdrawiam,olo 69

łmarko
100
Posty: 124
Rejestracja: niedziela, 28 gru 2014, 00:25
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

Post autor: łmarko »

Ja czyszczę moje kawałki pierścieni Cu roztworem Anoxem 71 extra, tz. smaruję pierścienie pędzlem i póżniej rozrabiam roztwór pół na pół z wodą i zostawiam na kilka godzin , potem płókam w ciepłej wodzie i są czyste. Wygląd mają jak miedż odpuszczona.

Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

Post autor: Zbynek80 »

Do tej pory czyściłem sprężynki miedziane samym kwaskiem cytrynowym z całkiem dobrym skutkiem ale sypałem go kilka kilka dużych łyżek na ok 300ml wrzącej wody i tym zalewałem sprężynki. Obecnie dostałem od znajomego trochę perhydrolu i chciałbym również go użyć. Czytałem powyżej, że nie zawsze dawało to pożądany efekt, ale różnie też osoby stosowały. Z tego co zrozumiałem do ciepłej wody ok 0,5l najpierw dajemy kwasek ok łyżeczkę potem perhydrol łyżeczkę, sypiemy sprężynki. Czy może zwiększyć jakoś proporcje lub inaczej stosować ? Po wszystkim przepłukać w sodzie oczyszczonej ?
Awatar użytkownika

Dave
150
Posty: 181
Rejestracja: piątek, 6 mar 2015, 23:30
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy
Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

Post autor: Dave »

Ja wrzucam sprężynki do garnka z gotującą się wodą i na litr wody daję ok 100g kwasku cytrynowego i na koniec dodaję kropelkowo nadtlenek wodoru 60% czyli stężenie 2 razy mocniejsze od perhydrolu, 15 - 20ml powoduje gotowanie się wody ze sprężynkami przez 10 minut, po tym czasie wylewam wodę, która jest zielono - niebieska a spreżynki zalewam wrzątkiem z kwaskiem i zostawiam do ostygnięcia
Spreżynki z nadtlenkiem czyszczę tylko co jakiś czas kiedy sam kwasek nie wystarcza

boxer1981228
1000
Posty: 1031
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 258 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

Post autor: boxer1981228 »

A ja nigdy nic nie mierzę przy czyszczeniu SP miedzianych ale proces robię dwa razy. Wlewam wrzątek do pojemnika dodaję, zależy od tego jak na oko sprawdzę ile wody mi się wlało kwasku zamieszam wsypuję sprężynki i na to łyżeczka sody oczyszczonej. Reakcja błyskawiczna, uwaga bo się bardzo pieni, potem sito płukanie znowu wrzątek, kwasek, woda utleniona i kąpiel z 30-40 minut po tym sito i suszenie( ja robię suszarką do włosów) Wyglądają jak nowe :)

Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

Post autor: Zbynek80 »

Ciekawi mnie jak to jest z tą sodą przecież ona chyba neutralizuje kwas chyba, że jakaś dziwna reakcja się wtedy wytwarza. No ale Zrobiłem jak pisałem na litr wody 2 łyżki kwasku, 2 łyżki perhydrolu i są całkiem czyste, może jeszcze wykąpie je w samym kwasku wypłuczę i w rure. Nie widzę potrzeby suszenia, czyszczę przed procesem.
Awatar użytkownika

Aquila
50
Posty: 71
Rejestracja: poniedziałek, 6 paź 2014, 01:48
Podziękował: 106 razy
Otrzymał podziękowanie: 58 razy
Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

Post autor: Aquila »

boxer1981228 pisze:... Wlewam wrzątek do pojemnika dodaję, zależy od tego jak na oko sprawdzę ile wody mi się wlało kwasku zamieszam wsypuję sprężynki i na to łyżeczka sody oczyszczonej. Reakcja błyskawiczna, uwaga bo się bardzo pieni
W jakim celu dosypujesz sodę? Czy czyszczenie z dodaną sodą jest efektywniejsze niż przy użyciu tylko kwasku i perhydrolu rozpuszczonych w bardzo gorącej wodzie? Drugie podejście robisz już bez sody?

Pozdrowienia

Aquila
Mówią, że życie zaczyna się po 40-stce. Ale to nieprawda. Zaczyna się po 50-tce. A najlepiej po dwóch...
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

Post autor: gr000by »

Cofnij się trochę w tym temacie i będziesz miał odpowiedź http://alkohole-domowe.com/forum/post11 ... ml#p117647.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy destylacyjne”