Czy wszystkie grzałki w kegu przypalają i gotują wsad ?

Porywanie cieczy z kotła, dziwny smak i zapach destylatu oraz wszelkie inne problemy związane z destylacją...
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy

Post autor: pokrec »

Kol. Drgranatt, mój chwyt można zastosować do odpsacania surówki znad zacieru metodą pot - still, a dopieścić można już samą surówkę na normalnie połączonych grzałkach z regulatorem.
Poza tym, jeśli nie rektyfikujemy, to regulator nie jest niezbędny, moim zdaniem. Zawsze można jechać na mocy mniejszej niż optymalna i jedyne, poza zwiększeniem jakości, co nas może spotkać, to wydłużenie czasu pracy. Poza tym kol. Akas zwrócił uwagę, że tak naprawdę, to ważne jest pierwsze zalanie, późniejsza praca może odbywać się nawet sporo poniżej progu zalania i nie ma z tym problemów.
Inna sprawa, że bez regulatora, to nie za bardzo jest co szukać w tym hobby jak je traktujemy na poważnie.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
promocja
Awatar użytkownika

Autor tematu
zielonka
950
Posty: 963
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2012, 16:41
Krótko o sobie: niecierpliwy kombinator
Ulubiony Alkohol: whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 248 razy
Re: Czy wszystkie grzałki w kegu przypalają i gotują wsad ?

Post autor: zielonka »

Jakby nie kombinował regulator musi być a ja i tak mam mocy za dużo więc tym bardziej.
Pomysł z szeregowym połączeniem przyszedł mi do głowy ale w moim zestawie wynik jest sporo poniżej zapotrzebowania. W tej chwili mam 3400W odpalone na 65 proc i stabilny proces. Poprzednim razem było to 52 proc i diabeł wie czy regulator świruje czy taka uroda tej zabawy żeby nudno nie było.:) Oj sporo jeszcze trza napsocić żeby opanować ten bałagan.
Chciałbym lubić to co zrobię i robić to co lubię
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Czy wszystkie grzałki w kegu przypalają i gotują wsad ?

Post autor: Zygmunt »

Grzałki nie przypalające zacieru (np. w zaciernym) to grzałki ULD o mocy niecałych 8W na cm2.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1909
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: Czy wszystkie grzałki w kegu przypalają i gotują wsad ?

Post autor: drgranatt »

Zygmunt, coś mi się wydaje że mieszasz ludziom w głowach. Skoro normalne grzałki rurkowe przeznaczone do pracy w środowisku wodnym mają obciążalność powierzchniową rzędu 10 W/cm2 i przypalają to jak te 8 W/cm2 tego nie robią :?:
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Czy wszystkie grzałki w kegu przypalają i gotują wsad ?

Post autor: Zygmunt »

Dlaczego mieszam?

Kod: Zaznacz cały

High watt density is 150W per square inch.
Low watt density is 75W per square inch.
Ultra low watt density is 50W per square inch.
Cal kwadratowy to ok. 6,45cm2. Grzałki, które maja ponad 20W na cm2 to HWD i przypalają zboże kompletnie- ich nawet nie rozpatrujemy. Grzałka która stosuję ma powierzchnię ok. 230cm2, co przy mocy 1900W daje 8,26 W/cm2 i klasyfikuje je między LWD i ULD. Grzałka np. taka jak ze Stalówka Sklep- taka 2x 2kW ma powierzchnię ok. 180cm2, co przy mocy 2000W daje troche ponad 11 W/cm2. Z doświadczenia wiem, że moje długie się nadają, natomiast puszczałem zacier w instalacji typu RIMS opartej o grzałkę "mufową" 2x2kW i niestety układ się blokował przez przypalenia. Chcesz fotki?:D

Aha, do warzelnego można trochę poszaleć z mocą, tam jest ciężko coś przypalić.

Jeszcze jedno- cały czas pisze o ty, co miałem we własnych łapakach i czego używałem przy produkcji PIWA. Zaciery zbożowe gorzelniane są zwykle trochę gęściejsze, co też ma wpływ na przypalanie.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1909
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: Czy wszystkie grzałki w kegu przypalają i gotują wsad ?

Post autor: drgranatt »

Zygmunt, może masz rację może nie. Nie będę dalej z tym polemizować. Chciałbym się raczej skupić na konsystencji tego w czym zanurzona jest grzałka.

Wiadomo, że jeżeli gotujemy nastaw i do tego wyklarowany to śmiało możemy porównać go do wody stojącej dla której obciążalność powierzchniowa grzałki wynosi 10 W/cm2. Tu z przypalaniem nie mamy problemu chyba, że jest słodki to wtedy przypalimy cukier.

Natomiast średnio gęste lub gęste zaciery albo pulpy owocowe już tak łatwo nie pójdą. I tu Twoim zdaniem do jakiego ogólnie znanego medium możemy lub należy porównać to co gotujemy :?:

Moim skromnym zdaniem, gęste zaciery i pulpy owocowe możemy z całą odpowiedzialnością przyrównać do gęstego oleju. Dlaczego gęstego :?: Ze względu na bardzo małą "ruchliwość grawitacyjno-cieplną". (Bardzo wolne przenikanie ciepła od grzałki w głąb medium).
Jeżeli zgodzimy się z takim porównaniem to za danymi z Selfy obciążalność powierzchniowa dla grzałki do ogrzewania takich substancji powinna wynosić 1,2 W/cm2.

Dla pozostałych zacierów już z grubsza przefiltrowanych (odciśniętych) możemy przyjąć jako medium porównawcze olej rzadki dla którego obciążalność powierzchniowa grzałki wynosi 3,5 W/cm2.

Moim skromnym zdaniem należy trzymać się tych porównań oraz ustaleń (badań) Selfy bez względu na to co znaczy i do czego należy go odnieść zacytowany przez Ciebie fragment:
High watt density is 150W per square inch.
Low watt density is 75W per square inch.
Ultra low watt density is 50W per square inch.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Czy wszystkie grzałki w kegu przypalają i gotują wsad ?

Post autor: Zygmunt »

No tak, cytat walnąłem, a nie napisałem skąd i dlaczego:) Otóż kopalnią wiedzy jeżeli chodzi o zaciery i grzałki są fora piwowarskie, szczególnie te z USA (homebrewtalk.com). Tam praktycznie wszyscy do warzenia piwa używają grzałek i to tam można pooglądać doświadczenia z przypalaniem.

Nie porównywałbym zacieru do czegokolwiek innego niż zacier, bo jest to mieszanina niejednorodna i współczynnik przenikania jest zmienny.
Jeżeli zgodzimy się z takim porównaniem to za danymi z Selfy obciążalność powierzchniowa dla grzałki do ogrzewania takich substancji powinna wynosić 1,2 W/cm2.
Dla 2000W taki element grzejny miałby ponad 6,5 metra długości.
Dla pozostałych zacierów już z grubsza przefiltrowanych (odciśniętych) możemy przyjąć jako medium porównawcze olej rzadki dla którego obciążalność powierzchniowa grzałki wynosi 3,5 W/cm2.
Przefiltrowany zacier można spokojnie grzać (to znaczy udaje się to mi i kilku tysiącom innych ludzi, nie wiem jak Selfie:) ) grzałkami, których parametr W/cm2 jest nawet wyższy od 13. Tutaj potwierdzenie, to jasne na grzałkach to chmieliny.

Obrazek
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1909
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: Czy wszystkie grzałki w kegu przypalają i gotują wsad ?

Post autor: drgranatt »

I wszystko jasne :D
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

Autor tematu
zielonka
950
Posty: 963
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2012, 16:41
Krótko o sobie: niecierpliwy kombinator
Ulubiony Alkohol: whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 248 razy
Re: Czy wszystkie grzałki w kegu przypalają i gotują wsad ?

Post autor: zielonka »

Poza tym że nadal w żadnej ofercie grzałek ani słowa o tym ile wat/cm ma dana grzałka i że w ogóle trzeba na to zwrócić uwagę. Może ten temat coś zmieni? Chciałbym aby tak było.
Pozdrawiam wszystkich na cały Nowy Rok. Dzięki radom Pokreca mam nie najgorszy napitek i to całkiem sporo więc na wszelki wypadek dziś już składam Wam życzenia.:)
Chciałbym lubić to co zrobię i robić to co lubię
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Czy wszystkie grzałki w kegu przypalają i gotują wsad ?

Post autor: Zygmunt »

Poza tym że nadal w żadnej ofercie grzałek ani słowa o tym ile wat/cm ma dana grzałka
Moc grzałki / (średnica rurki grzałki x 3,14 x długość elementu grzejnego)
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

michal278
1850
Posty: 1869
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Czy wszystkie grzałki w kegu przypalają i gotują wsad ?

Post autor: michal278 »

A co panowie proponowalibyście do łaźni olejowej. W zamierzeniu ma być ogrzewany keg 50.
Cel: psocenie, zacieranie, gotowanie soku, pifo (ort. specjalnie zrobiony). Łaźnia zrobiona z kega w kegu (euro i din 50).
Wymagania: grzałki wkręcane w mufy, jakiś termoregulator - gdzie proponujecie wsadzić czujkę?
Pozdrawiam i z góry dziękuje za wszelkie informacje.
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

Sebastian120
30
Posty: 45
Rejestracja: sobota, 16 lut 2013, 17:50
Krótko o sobie: Lubie dobre piwo, wino i nie tylko:)
Lokalizacja: Rzeszów
Re: Czy wszystkie grzałki w kegu przypalają i gotują wsad ?

Post autor: Sebastian120 »

Witam, jestem w trakcie kupowania grzałek. Czy taka grzałka wystarczy do prawidłowego funkcjonowania aparatury o wymiarach: kolumna 60,3mm, wysokość wypełnienia 1,4m, zbiornik 80 litrów. http://allegro.pl/grzalka-z-obudowa-kwa ... 80452.html.
Czy nie będzie przypalać się ze względu na duży stosunek mocy do małych wymiarów grzałki?
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Czy wszystkie grzałki w kegu przypalają i gotują wsad ?

Post autor: Wald »

3400 W w zupełności wystarczy. Do takiej kolumny teoretycznie potrzeba właśnie 2000 W.
Pulpy (owoce, zboże) nie polecam na tym próbować.
Na cukrówkach nie będzie czego przypalić.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

majonesse
100
Posty: 113
Rejestracja: wtorek, 19 mar 2013, 08:07
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lübeck, Niemcy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Czy wszystkie grzałki w kegu przypalają i gotują wsad ?

Post autor: majonesse »

Witam,
Jeżeli mogę trzy grosze dodać, jeżeli podgrzewamy wodę nastaw /cukrowy/ klarowany nie będzie problemu.
Natomiast gęste wsady z zawartością jakiś drobin organicznych tu mogą wystąpić problemy
Takie drobiny mają skłonności przywierania do powierzchni grzałki.
To tworzy otulinę /izolację/ grzałka w takim miejscu nie oddaje prawidłowo temperatury – drut oporowy się przegrzewa i przepala.

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1909
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: Czy wszystkie grzałki w kegu przypalają i gotują wsad ?

Post autor: drgranatt »

Sebastian120 pisze:Witam, jestem w trakcie kupowania grzałek.
Za wiele mniejsze pieniądze możesz kupić grzałkę, która spełni o wiele lepiej swoje zadanie. Te wyłączniki, to do niczego niepotrzebne. I tak musisz zastosować regulator mocy grzania.
Ostatnio zmieniony wtorek, 7 maja 2013, 21:46 przez Wald, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Konieczne poprawki.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

Autor tematu
zielonka
950
Posty: 963
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2012, 16:41
Krótko o sobie: niecierpliwy kombinator
Ulubiony Alkohol: whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 248 razy
Re: Czy wszystkie grzałki w kegu przypalają i gotują wsad ? cd.

Post autor: zielonka »

Wyglądało że problem został omówiony - moje wnioski z tematu były takie że muszę mieć regulator i spory nadmiar mocy. Jako że z regulatorem miałem długo problemy, ustabilizowałem się na maszynce 1500W +opaska 1000W , jako że początkujący mają szczęście okazało się że w moim przypadku jest to idealna moc (brak ocieplenia keg 30l, rura ocieplona 100cm,zmywaki). Było idealnie ale grzałki 1,4+2000 marnowały się w zbiorniku. Ostatnio wpadł mi w ręce przypadkowo keg 50 l i się zaczęło. Od razu wiadomo że zabraknie mocy. Wymiana maszynki na mocniejszą(2600W) powinna była załatwić sprawę ale opaskę zostawiłem na starym kegu więc zostałem zmuszony zamontować te moje słynne już 1,4+2000. Jako że nadal twierdzę i mam dowody że te grzałki po prostu psują smak połączyłem je szeregowo (wychodzi około 800W) z możliwością załączania tej 1,4 na max.
Testy robiłem na wodzie 40l i udało się skroplić przy użyciu 2600 spod spodu i 1,4 wewnątrz.(szału nie było) Aż tyle mocy trzeba na wodę?
Poniżej w załączniku moja propozycja dla tych którym brakuje trochę mocy.
Maszynka 2600W z all...o za 60zł.
Chciałbym lubić to co zrobię i robić to co lubię

boxer1981228
1000
Posty: 1032
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 259 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: Czy wszystkie grzałki w kegu przypalają i gotują wsad ?

Post autor: boxer1981228 »

Awatar użytkownika

Autor tematu
zielonka
950
Posty: 963
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2012, 16:41
Krótko o sobie: niecierpliwy kombinator
Ulubiony Alkohol: whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 248 razy
Re: Czy wszystkie grzałki w kegu przypalają i gotują wsad ?

Post autor: zielonka »

boxer1981228 i dlatego maszynka spod spodu jest niezastąpiona, ta moja ma dwie grzałki więc można wykrzesać spod spodu 3 biegi -w moim eypadku to 600, 1300, i 2600W
a widziałem 3 grzałkowe o mocy około 2000 to pewnie z 6 przydatnych biegów by się dało,
oczywiście jak ktoś ma regulator to ma spokój , chyba że ma mojego Pamela to nigdy nie wiesz kiedy przejdzie do ataku udając że pracuje albo przestanie grzać bez zawiadomienia :D
Chciałbym lubić to co zrobię i robić to co lubię
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy destylacyjne”