czy węgiel aktywny wchłonął alkohol ?

Wszystko o polepszaniu destylatów węglem.

Autor tematu
garfild_88
2
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 22 mar 2016, 19:25

Post autor: garfild_88 »

Witam wszystkich psotników i psotniczki :poklon;
Mam duży problem...
Ostatnio kupiłem 1,7 litra węgla cobra, z racji braku doświadczenie w filtracji zapytałem sprzedająca panią. W sklepie wyspecjalizowanym w artykułach do destylacji zapytałem jak mam korzystać z tego węgla, bo czytałem na forum ze trzeba go coś płukać. Pani mi odpowiedziała że wystarczy wsypać go do rury i zalać destylatem...
Po tym gdy tak zrobiłem z wlanego od góry litra 45% destylatu, wypłynęło mi dołem 250 ml 35% wódki... Pytanie co z resztą proces filtracji? Trwa od jakiś 4-5 godzin i niewiem czy mi cos jeszcze z rury wykapie? Czy poprostu 750 ml węgiel wchłonął?
Ostatnio zmieniony środa, 8 mar 2017, 21:08 przez Kamal, łącznie zmieniany 1 raz.
promocja
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2355
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Pomocyyy !!!!

Post autor: Kamal »

Zalewa się węgiel wodą wrzącą najlepiej. Żeby nie tracił właściwości, i nie chłonął alko. :-)
Resztę węgiel wchłonął.
K.
Obrazek

Autor tematu
garfild_88
2
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 22 mar 2016, 19:25
Re: Pomocyyy !!!!

Post autor: garfild_88 »

A da się to jakoś uratować???
Awatar użytkownika

guru114
100
Posty: 120
Rejestracja: wtorek, 1 paź 2013, 16:23
Ulubiony Alkohol: Mocny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Pomocyyy !!!!

Post autor: guru114 »

Możesz płukać węgiel wodą aby odzyskać alko ale moim zdaniem lepiej wsypać nasączony węgiel do następnego nastawu i przedestylować wszystko razem, wtedy na pewno odzyskasz większość alkoholu.
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2355
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Pomocyyy !!!!

Post autor: Kamal »

Zalej gorąca wodą, i zamknij najlepiej w słoiku (zakręć). Wody tyle, aby z 0,5 cm była ponad węgiel.
Powinieneś jakąś część alko odzyskać. :-)
K.
Obrazek
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: czy węgiel aktywny wchłonął alkohol ?

Post autor: masterpaw2 »

Co do świeżego węgla przed pierwszym użyciem , to zawsze należy go przelać sporą ilością wrzątku(odgazować), najlepiej na dość gęstym sicie. Odgazowanie spowoduje to, że węgiel się aktywuje, nasączy wodą i nie "wypije" Ci destylatu. Jednocześnie oczyścić się z większości bardzo drobnego pyłu, jaki zapewne poleciał z filtra.

Jeżeli chodzi o odzyskanie wypitego przez węgiel destylatu , to tak jak pisali koledzy wcześniej, najlepiej przelać to jeszcze w rurze filtracyjnej gorącą wodą.
A tak na przyszłość, nawet gdy prawidłowo przygotujesz węgiel, to po filtracji zawsze pozostaje w nim sporo destylatu.
Czekasz do jej końca, aż zupełnie przestanie lecieć, zmieniasz naczynie i zalewasz filtr gorącą wodą, ta wypchnie resztki surowca i filtracja zakończy się praktycznie bezstratnie.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

Miniek_nrw
2
Posty: 2
Rejestracja: niedziela, 21 maja 2017, 15:44
Re: czy węgiel aktywny wchłonął alkohol ?

Post autor: Miniek_nrw »

Ja mam podobny problem, z tym że ja przelałem gorącą wodą, nie wrzątkiem (tak było na opakowaniu), wlałem zmrożony destylat 40% 2x0,5 l i 0,7 l. Wykapało mi 600ml 30%. Gdzie reszta, czy dużo mogę z tego odzyskać? Mam to teraz przelać gorącą wodą? To co wyleciało nadaje się jedynie na nalewki, smak drożdży zniknął i jest klarowny, jednak wolę smak bimbru. Jeśli mam tyle tracić na filtrowaniu, to chyba wystawię kolumnę na sprzedaż.
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: czy węgiel aktywny wchłonął alkohol ?

Post autor: masterpaw2 »

Maniek, :czytaj: ze zrozumieniem post wyżej.
Filtruj mocniejszy destylat (max 50%), po skończeniu filtracji zmień naczynie i zalej filtr gorącą wodą, wypchnie alko. Będziesz wiedział kiedy przestać, bo temperatura filtra będzie rosła wraz z kierunkiem przepływ cieczy. Ot i cała filozofia.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

golec269
450
Posty: 492
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2014, 08:37
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 56 razy
Re: czy węgiel aktywny wchłonął alkohol ?

Post autor: golec269 »

Maniek wystaw kolumnę na sprzedaż jak masz kiepską :D. A tak na poważnie to teraz co wpuścisz w filtr to tyle samo Ci wyleci, więc nie sprzedawaj kolumny. Teraz twój filtr jest napity, kolej na ciebie.
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: czy węgiel aktywny wchłonął alkohol ?

Post autor: masterpaw2 »

Proponowałbym :pije: prosto z filtra :D, po co szkło brudzić :)
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

Bromberg
2
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek, 13 kwie 2020, 12:24
Re: czy węgiel aktywny wchłonął alkohol ?

Post autor: Bromberg »

Witam Psotników i Psotniczki

Mam problem z filtracją jak powyżej.
Pierwszy raz napsociłem destylat 96%. Po rozcieńczeniu do 45% oraz schłodzeniu przepuścilem 0,7l przez kolumne filtracyjną, niestety procenty spadły do 35%. Natomiast przy filtracji kolejnej 0,7l spadły aż do 20%. Co jest przyczyną ? Czy węgiel po przepłukaniu wrzątkiem należy schłodzić (przepłukać zimną wodą) ?
Bardzo dziękuje za pomoc.

Niech moc będzie z Wami :punk:

mocho
50
Posty: 73
Rejestracja: środa, 18 gru 2013, 06:28
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: czy węgiel aktywny wchłonął alkohol ?

Post autor: mocho »

Stawiam że alkohol wypłukał wodę z płukania węgla :scratch:
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 102 razy
Re: czy węgiel aktywny wchłonął alkohol ?

Post autor: nemeto »

Jest taka możliwość. Ja jak używałem jeszcze filtra, a miałem cylinder szklany to po przepłukaniu wodą wydmuchiwałem ją jak już przestała kapać. I dopiero wtedy puszczałem alko.
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: czy węgiel aktywny wchłonął alkohol ?

Post autor: masterpaw2 »

@Bromberg, w Twoim przypadku problem leży po stronie ilości przepuszczanego przez filtr alkoholu, jest go po prostu zbyt mało. Zrób tak jak opisałem na większej ilości 5-10l.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1406
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 506 razy
Otrzymał podziękowanie: 123 razy
Kontakt:
Re: czy węgiel aktywny wchłonął alkohol ?

Post autor: mtx »

Bo przy zabawie z węglem nie filtruje się takich ilości, filtrujesz raz, a porządnie 20-25l wtedy woda którą wchłonął węgiel nie ma aż takiego wpływu na moc końcową.
A przy filtrowaniu jednej flaszki to wiadomo, ze się rozcieńczy, 1l suchego węgla potrafi "wpić" i zatrzymać w sobie 0,5l wody, to jak puścisz przez niego litra 45 to wiadomo, że ostatecznie dostaniesz nie całe 30%.
Jak już chcesz tak małe ilości filtrować, to zalany wodą węgiel odsącz tak, żeby już woda z niego nie kapała, wtedy puść destylat i pierwsze 200-300ml wylej bo będzie to woda "wyciskana" z węgla na początku, dopiero resztę odbieraj jako czystą gorzałkę, ale wiadomo strata będzie i tak bo węgiel znowu zatrzyma w sobie część destylatu.
Awatar użytkownika

jurek1978
700
Posty: 713
Rejestracja: wtorek, 17 sty 2012, 16:25
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky, Bimber :)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Mazury
Podziękował: 232 razy
Otrzymał podziękowanie: 53 razy
Re: czy węgiel aktywny wchłonął alkohol ?

Post autor: jurek1978 »

Dokładnie jak mtx pisze. Po co filtrować kilkaset ml alkoholu ? To się mija z celem. To tyle co i nic więc wyleciało nic :)

użytkownik usunięty
Re: czy węgiel aktywny wchłonął alkohol ?

Post autor: użytkownik usunięty »

Bromberg pisze: Pierwszy raz napsociłem destylat 96%. Po rozcieńczeniu do 45% oraz schłodzeniu przepuścilem 0,7l przez kolumne filtracyjną, niestety procenty spadły do 35%. Natomiast przy filtracji kolejnej 0,7l spadły aż do 20%. Co jest przyczyną ?
Tak jak koledzy powyżej piszą, lepiej filtrować od razu większą ilość, jednak...można i 0,5l, ale wtedy należy przyłożyć się do filtracji .
Należy pamiętać jaką ilością wody się zalało węgiel po jego wypłukaniu, ile go wyciekło i ile go zostało.
Wtedy wystarczy odebrać w pierwszej kolejności wodę zalegającą w kolumnie, która to zostanie wypchana w pierwszej kolejności przez wlaną wódkę.
Pewnie wódka nadal nie będzie miała 45% tylko ok.42-43%, ale to zawsze lepszy wynik niż 20%

Bromberg
2
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek, 13 kwie 2020, 12:24
Re: czy węgiel aktywny wchłonął alkohol ?

Post autor: Bromberg »

Dziękuje za odpowiedzi.

Zmówiłem nowy wegiel i sproóbuje z większą iloscią destylatu.

Pozdrawiam

arkawroc
2
Posty: 4
Rejestracja: sobota, 9 lut 2013, 16:16
Re: czy węgiel aktywny wchłonął alkohol ?

Post autor: arkawroc »

Takie pytanko czy węgiel aktywny jest jednorazowego użytku czy wielokrotnego? Czy po użyciu wystarczy go przepłukać wodą, wysuszyć i zostawić na następny raz?
Ostatnio zmieniony piątek, 20 lis 2020, 16:53 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

Batmanikus
2
Posty: 4
Rejestracja: wtorek, 25 sty 2011, 22:01
Re: czy węgiel aktywny wchłonął alkohol ?

Post autor: Batmanikus »

A ja wielokrotnie zalewałem filtr destylatem bezpośrednio z kolumny. Czy filtrowanie trunkiem w okolicy 90% ma jakiś negatywny wpływ? Bo muszę powiedzieć, że wychodził zawsze bezwonny i krystaliczny ;) Dopiero później go rozcieńczałem. Węgiel oczywiście (bardzo) wielokrotnego użytku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Węgiel aktywny”