Czy warto kupić kolumnę Aabratek ???

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy

Post autor: pokrec »

PID to rodzaj systemu regulacji, często wykorzystywany do regulacji temperatury (termostat) i to tam, gdzie chodzi o regulacje bardzo precyzyjną. Ten układ po prostu automatycznie dobiera moc grzania równą mocy strat na podstawie odczytu temperatury i "tak trzyma". Nie sądzę, żebyś chciał w tym trybie pracować. W naszym hobby taka regulacja temperatury mogłaby być użyteczna tylko przy zacieraniu, żeby utrzymać temperaturę zacieru podczas pracy enzymów, ale pojemność kotła jest za duża, żeby temperatura podczas zacierania właściwego spadła poniżej "widełek" zakresu pracy enzymów. a w razie czego można zawsze podgrzać mieszając.

Poza tym, ze wzoru, jaki przedstawiłeś, to ten regulator Pamela nigdy obok regulatora PID nie stał. To jest okrojona wersja regulatora PID (czyli proporcjonalno - całkująco - rózniczkującego). Ze wszystkiego został im tylko człon proporcjonalny. Trochę zrobiłem takich regulatorów (pełny PID) w życiu i mam jakieś pojęcie. Ich regulator będzie trzymał temperaturę z pewnym błędem (offset), za to mniej chętnie będzie się wzbudzał. Dostrojenie pełnego regulatora PID do warunków urządzenia to wyższa szkoła jazdy i sporo testów do zrobienia.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

Autor tematu
szeyker89
200
Posty: 244
Rejestracja: niedziela, 30 paź 2011, 18:45
Ulubiony Alkohol: WW - Wyprodukowany Własnoręcznie
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Białystok
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Czy warto kupić kolumnę Aabratek ???

Post autor: szeyker89 »

Witam

Dziś przeprowadziłem destylację:

15l wsadu (tylko tyle miałem przygotowane)

14:00
Grzanie 4000W

14:30 Włączam stoper (30 min) rozłożenie frakcji
Grzanie (regulator 2000W ustawiony na 80%, 2000W wyłączona)
Chłodnica 77,75
K1 77,62
K2 78,93
Zbiornik 80,75

14:45
Chłodnica 77,81
K1 77,62
K2 78,37
Zbiornik 80,18

15:00
Odbieram przedgon 150ml
Chłodnica 77,81
K1 77,62
K2 78,06
Zbiornik 80,68

15:20
Grzanie 2000w, e-zawór ustawiony na 77,62 sonda K1
Zmiana naczynia na gon właściwy
Chłodnica 77.93
K1 77,62
K2 78,43
Zbiornik 86,25

15:30
Chłodnica 78
K1 77,81
K2 79,50
Zbiornik 93,18

15:40
Chłodnica 77.93
K1 77,62
K2 79,81
Zbiornik 85,06

15:50
Chłodnica 77,93
K1 77,62 – 77,68 temp zaczyna rosnąć zmniejszam odbiór 77,56- 77,62
K2 79,25
Zbiornik 94,62

16:15 koniec procesu odbierania gonu reszta to pogon

LEGENDA:
K1 - sonda na wysokości 80 cm od dołu
K2 - sonda 40 cm od dołu

Co o tym myślicie? Czy dobrze przeprowadziłem destylację? Produkt oczywiście bezwonny. Mam pytanie. Nie wiem czy nie za często włączał mi się e-zawór. Niby temp. nie przekraczała progu załączenia się e-zaworu a i tak się włączał. Nie mówię tylko o "klikaniu" bo to standard ale również wydawał okropnie głośny hałas dużo głośniejszy od klikania. Czy to jego jakaś wada ??? W ustawieniach e-zaworu jest opcja ustawienia czasu załączenia i przerwy e-zaworu. W instrukcji należy pozostawić je bez zmian ale gdy nic nie przystawię włącza się częściej niż zwiększę ten czas.Podczas destylacji regularnie się włącza i zatrzymuje odbiór no i te odgłosy jak by elektromagnes się włączał ale okropnie to słychać... e-zawór jest bardzo gorący. Czy taki ma być ??? Histereza oczywiście 0,1

Pomóżcie
Pozdrawiam szeyker89
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Czy warto kupić kolumnę Aabratek ???

Post autor: lesgo58 »

Jakie masz wypełnienie?
Czy zalewałeś kolumnę? Jeśli tak to przy jakiej mocy ją zalewa?
Mając termometr na 40cm dlaczego automat ustawiasz na wskazania termometru górnego?
Praktycznie przy dobrze ustabilizowanej kolumnie obydwa termometry powinny wskazywać to samo ( przy założeniu, że masz sprężynki).
Z jaką prędkością odbierałeś? Moim zdaniem odbierałeś za szybko. A w ogóle korygowałeś prędkość odbioru w trakcie destylacji? No chyba, że odbierałeś systemem RLM.
Czy wiesz ile etanolu produkuje ci kolumna przy optymalnej mocy?
Jeśli to wiesz to powinieneś móc obliczyć sobie przy standartowym RR optymalną prędkość odbioru.
A najlepiej byłoby gdybyś pierwsze destylacje przeprowadzał ręcznie celem lepszego poznania kolumny - jej wad i zalet.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Autor tematu
szeyker89
200
Posty: 244
Rejestracja: niedziela, 30 paź 2011, 18:45
Ulubiony Alkohol: WW - Wyprodukowany Własnoręcznie
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Białystok
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Czy warto kupić kolumnę Aabratek ???

Post autor: szeyker89 »

Wypełnienie to sprężynki pryzmatyczne.
Stabilizowałem kolumnę 30 min aby frakcje się rozłożyły. Na początku odbiór miałem 20ml/min (temp. 77,56- 77,62 *C wahała się w tym zakresie więc włączenie e-zawór ustawiłem temp. 77,63 *C, przez większość procesu ta temp była stała przy grzaniu 2000W, histereza 0,1).
Gdy temp. zaczęła się wahać w granicach 77,62 – 77,68, czyli raz pokazuję mniejszą, a raz większą temp. zakręciłem zawór odbioru, poczekałem trochę i odkręciłem mniej niż ostatnio. Temp. wróciła do 77,56- 77,62 *C.

Korygowałem prędkość odbioru gdy temp. wzrastała. W przeciwnym wypadku moim zdaniem nie ma sensu zmniejszać temp.
Czy wiesz ile etanolu produkuje ci kolumna przy optymalnej mocy?
Czy chodzi ci o wydajność? Nie mierzyłem. To są moje pierwsze początki z tą kolumną i mam więcej zamieszania i kombinowania, więc nie mogę zmierzyć ilości etanolu na godzinę. Będę wiedział gdy będę przeprowadzał destylację od początku do końca książkowo.

A co e-zaworu. Czy ktoś z was posiadający Regulator Pamel PRD-3 zmienia ustawienia czasu załączenia i przerwy e-zaworu? Czy u was również e-zawór tak się grzeje, szaleje i trzeszczy (nie mówię tu o klikaniu).

PS: Czy u was przy destylacji czuć wydobywający się zapach z chłodnicy? W moim przypadku gdy skraplacz na połowie swojej długości jest zimny, przykładając nos do tyłu skraplacza czuć zapachy. W całym pomieszczeniu również było to wyczuwalne.
Pozdrawiam szeyker89
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Czy warto kupić kolumnę Aabratek ???

Post autor: lesgo58 »

Posłuchaj rady.
Odstaw na razie Pamela. Użyj go tylko jako termometru i regulatora mocy. Co do jego zachowania jak i elektrozaworu - to może się wypowie ktoś kto używa ten regulator do E-arc. Bo ja niestety ( taki mój wybór) nie prowadzę nigdy destylacji podpierając się E-arc.
Przeprowadź destylację ręcznie.
Dlaczego termometr w kegu pokazuje takie dziwne temp? Gdzie masz go umiejscowionego? Jego wskazania też są ważne.
Z kolei wskazania termometrów K1 i K2 przy takim wypełnieniu powinny być takie same.
Co jest ,że tak nie pokazują?
Robiłeś próby z zamianą i porównywaniem termometrów?
Jeśli pokazują w różny sposób to trzeba je skalibrować. Ułatwi Ci to destylację. Inaczej będziesz musiał nauczyć się różnicy we wskazaniach. Jeśli pokazują tak samo to przyczyną różnic w ich wskazaniach jest błędnie prowadzone destylacja.
Obliczanie wydajności kolumny jest łatwe. Wystarczy na początku puścić na maksa odbiór i mierzyć czas. Po minucie zamykasz odbiór i patrzysz w menzurce ile Ci naleciało. Później tylko mnożenie.
Tak samo z zalewaniem. Ważna czynność przy stabilizacji kolumny. Musisz zaobserwować przy jakiej granicznej mocy to się dzieje.
Później zejść poniżej progu zalewania - nawet 10%. A można i więcej.
Jeśli to opanujesz robiąc wszystko ręcznie to zaprzęgnięcie Pamela do E-arc będzie pestką. W innym przypadku szlak Cię trafi, bo będziesz błądził metodą prób i błędów po omacku .
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Autor tematu
szeyker89
200
Posty: 244
Rejestracja: niedziela, 30 paź 2011, 18:45
Ulubiony Alkohol: WW - Wyprodukowany Własnoręcznie
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Białystok
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Czy warto kupić kolumnę Aabratek ???

Post autor: szeyker89 »

Sonda termometru kega mierzy tylko temp. gazów... niestety nie cieczy. Nastaw na pewno był przerobiony BLG -4, sklarowany ponieważ b. długo stał. Więc ten aspekt można wykluczyć.
Wszystkie sondy umieściłem w jednym naczyniu z ciepłą wodą po to aby określić który port jest do czego. Temp. wszystkich sond w naczyniu była taka sama. Więc również można to wykluczyć.
Czemu temp. K1 i K2 są różne. Nie mam pojęcia.
U dołu kolumny umieszczony jest specjalny krążek z drucików po to aby sprężynki nie spadły do kega. Sprężynki znajdują się na całej długości kolumny. Kolumna lekko uderzana o podłogę aby sprężynki się ułożyły. Na wierzch kolejny taki sam druciany krążek. Moim zdaniem wypełnienie również jest prawidłowo ułożone.
Co do chłodzenia. Na okrągło sprawdzałem ręką ciepło skraplacza. Co najmniej połowa wężownicy schładzała ponieważ do połowy głowica była zimna.
Sondy umieściłem całkowicie schowane w kolumnie wciśnięte razem z kawałkiem sylikonowego wężyka. Tak aby warunki zewnętrzne nie zakłócały pracy sond.

Jak widzicie jestem w kropce.
Pozdrawiam szeyker89
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Czy warto kupić kolumnę Aabratek ???

Post autor: lesgo58 »

Nie jest tak żle jak Ci się wydaje. Potrzebnych jest kilka informacji. Jak termometry wskazują to samo to już jest dobra informacja. W kegu mimo iż termometr mierzy tylko pary, nie powinien wskazywać tak niskiej temp. U mnie różnica występuje max 1*C. Zmierz dokładnie ile centymetrów wypełnienia jest od dolnego portu do dołu kolumny (ale tylko tę część kolumny z wypełnieniem).
Jakie masz sprężynki - podaj wymiary. Kolumnę masz ocieploną?
Dodatkowo radziłbym Ci ocieplić miejsce gdzie wkładasz czujki - tak żeby wystawał tylko kabel i nie była widoczna żadna metalowa część. Możesz to zrobić kawałkiem gąbki bądź otuliny do rur.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Autor tematu
szeyker89
200
Posty: 244
Rejestracja: niedziela, 30 paź 2011, 18:45
Ulubiony Alkohol: WW - Wyprodukowany Własnoręcznie
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Białystok
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Czy warto kupić kolumnę Aabratek ???

Post autor: szeyker89 »

Co do sprężynek:

Wykonany z drutu stalowego 304
Grubość drutu 0,24 mm
Średnica 3,9 do 4,2
Wysokość 3,5 do 3,7
ciężar właściwy ok 880g/litr
powierzchnia właściva (p/v) 1900
maksymalne obciążenie cieplne 115 W/cm2
HETP ok 20mm

Wysokość od dolnej sondy do dołu wypełnienia zmierzę jutro.
Ocieplonych portów tak jak ty mówisz nie mam. Mówisz że to pomoże ?
Poza tym cała kolumna jest ocieplona tylko są małe dziurki w miejscu portu takie że tylko da się włożyć sondę.
Kega nie ocieplałem. Proces przeprowadzany w warunkach pokojowych.
Pozdrawiam szeyker89
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Czy warto kupić kolumnę Aabratek ???

Post autor: lesgo58 »

Nie wiem czy moje rady w czymś pomogą.
Ja próbuję poznać kolumnę i wyeliminować w miarę te najważniejsze elementy, które mogą zakłócać proces.
Najważniejsze teraz jest doprowadzić do wyrównania temperatur w obydwu termometrach.
Przy tych sprężynkach nie powinno być problemu. Jeśli tylko zgadza się odległość portu od dołu kolumny.
Sprężynki te mają ok. 2,3-2,5 cm wysokość półki. Co dawałoby ok. 15-16 półek do termometru, a więc powinna być tu temperatura stabilizacji. Jeśli jak twierdzisz, że termometry wskazują jednakowo to powodem takiego wskazania temperatury jak opisałeś wyżej może być albo zbyt mocne grzanie albo zbyt szybki odbiór.
Mam jeszcze pytanie o termometr w głowicy. Czy posiadasz takowy?
Bo opisujesz, że masz w chłodnicy - ale jego wskazania jak na chłodnicę też są dziwne, dlatego mniemam, że to jest termometr umieszczony w głowicy - tylko panel sterowania określa go jako chłodnica. Jeśli tak jest to jego wskazania też są dziwne.
Powinien wskazywać stabilną temperaturę przez cały proces. No chyba, że miałeś pecha i był szybki wzrost ciśnienia atmosferycznego. Co czasami się zdarza.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Autor tematu
szeyker89
200
Posty: 244
Rejestracja: niedziela, 30 paź 2011, 18:45
Ulubiony Alkohol: WW - Wyprodukowany Własnoręcznie
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Białystok
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Czy warto kupić kolumnę Aabratek ???

Post autor: szeyker89 »

Tak to jest termometr w głowicy.
Możliwe że zbyt mocno grzałem... Odbiór mierzyłem i był 20 ml/min.
Czyli następnym razem mam przy stabilizacji tak zmniejszyć grzanie aż temp. na obu termometrach będzie taka sama ???
Pozdrawiam szeyker89
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Czy warto kupić kolumnę Aabratek ???

Post autor: lesgo58 »

To nie jest tak do końca.
Jak znajdziesz moc w której zalewa Ci kolumnę, to po zalaniu obniżasz moc do momentu aż zniknie efekt zalania. W tym momencie jak zostawisz kolumnę w spokoju to powinna się spokojnie ustabilizować.
Czy do tego doszło będziesz mógł przeczytać na wskazaniach termometrów. Muszą w pewnym momencie "stanąć" w miejscu choć nie zawsze pokazywać to samo. Tak już jest na początku stabilizacji.
Dlatego takie ważne jest skalibrowanie ich. A jak nie można tego zrobić to przynajmniej wyczucie ich jak wskazują.
Ty piszesz ,że wskazują jednakowo, a więc przy prawidłowo wykonanej stabilizacji i odebraniu przedgonów powinny pokazywać to samo +- max 2-3 dziesiąte stopnia. Jest to uzależnione od innego ciśnienia na dole kolumny czy też innego umiejscowienia termometrów, bądź ich odpowiedniej izolacji. Najwłaściwszą temp. stabilizacji jest wskazania termometru w górnej części wypełnienia.
Jednak w momencie ustabilizowania kolumny termometr w głowicy powinien pokazywać niższą temp. Spowodowane jest to umiejscowieniem się w tym miejscu najlżejszej frakcji o niższej temp. wrzenia. Dopiero odebranie przedgonu spowoduje wzrost tej temp. do temp. stabilizacji.
W przypadku Twojej kolumny ( myślę,że masz 60mm ) na początek wystarczy po zalaniu wyłączyć jedną grzałkę i grzać tylko 2000W.
Później jak już dojdziesz do wprawy to znajdziesz tą odpowiadającą Tobie i Twojej kolumnie moc. Bo nie jest tak bardzo pewne, że pracując tuż pod progiem zalania otrzymuje się najlepszej jakości destylat. Można pracować nawet dużo poniżej progu. Z tym, że lecieć będzie trochę wolniej. Ale to inna historia.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Autor tematu
szeyker89
200
Posty: 244
Rejestracja: niedziela, 30 paź 2011, 18:45
Ulubiony Alkohol: WW - Wyprodukowany Własnoręcznie
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Białystok
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Czy warto kupić kolumnę Aabratek ???

Post autor: szeyker89 »

W przypadku Twojej kolumny ( myślę,że masz 60mm ) na początek wystarczy po zalaniu wyłączyć jedną grzałkę i grzać tylko 2000W.
Tak mam średnicę 60 mm.
2000 W to ja grzałem po odebraniu przedgonów więc myślę że będę musiał grzać następnym razem z mniejszą mocą. 2000 W mam na regulatorze. Grzać 80-90% zapewne ??? Jak będę następnym razem przeprowadzał destylację to stabilizację będę prowadził dotąd i dotąd zmniejszał grzanie aż temp K1 i K2 będą takie same (po odebraniu przedgonów w skraplaczu również) . Dobrze kombinuję ? W ten sposób ustalę z jaką mocą mogę grzać aby nie zalać kolumny. Opary wydobywające się z tyłu skraplacza mogły być winą zbytniego zalania ???
Pozdrawiam szeyker89

zebas
30
Posty: 46
Rejestracja: sobota, 19 sty 2013, 23:21
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Czy warto kupić kolumnę Aabratek ???

Post autor: zebas »

pokrec pisze:PID to rodzaj systemu regulacji, często wykorzystywany do regulacji temperatury (termostat) i to tam, gdzie chodzi o regulacje bardzo precyzyjną. Ten układ po prostu automatycznie dobiera moc grzania równą mocy strat na podstawie odczytu temperatury i "tak trzyma". Nie sądzę, żebyś chciał w tym trybie pracować ...
Dzień dobry.

Śledzę forum od jakiegoś czasu, bo chciałbym kupić odpowiedni sprzęt do produkcji smakołyków. W trakcie poszukiwań sprzętowego świętego Graala wyszło mi na to, że regulator mocy/temperatury z opcją PID jest całkiem dobrym rozwiązaniem. Jeżeli ustawię „współczynnik PID” odpowiednio duży, to np. od temperatury 75stopni w środku kolumny regulator zmniejsza moc grzania z wartości maksymalnej by np. przy 78 stopniach osiągnąć moc minimalną równą np. 300W. Jest to o tyle dla mnie dobre, że przy spadkach temperatury, krzywa narastania mocy pilnuje mi zadanych wartości temperatury. Nie neguje tutaj oczywiście biegów próbnych, kiedy to przy wypróbowywaniu sprzętu, najpierw na wodzie czyszcząc kolumnę (pierwsze użycie), a potem na pierwszej nastawie, poznaję głównie odchyłki i różnice temperatur pomiędzy wskazaniami termometrów. Ta wiedza ekspercka zastosowana później do sterownika temperatury powinna wg mnie, dać pełen komfort w obsłudze kolumny (bez zaniedbywania BHP) w postaci stabilnej temperatury w kolumnie. Jeżeli się mylę to proszę o korektę moich rozmyślań. Myślę o tym, że ustawianie na sztywno mocy grzejącej (procentowo), ma swoje dość duże wady w postaci: odchyłek temperatury w otoczeniu procesu, wielkości nastawu czy ciśnienia atmosferycznego itp. Jak dla mnie, regulator, nawet taki prymitywny jak P zamiast PID, ma tu jak najbardziej właściwe zastosowanie, bo trzyma właściwą temperaturę. Ale możliwe, że źle rozumiem całą ideę.

Pozdrawiam forumowiczów.

major
250
Posty: 277
Rejestracja: czwartek, 16 lut 2012, 20:16
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Czy warto kupić kolumnę Aabratek ???

Post autor: major »

zebas pisze:Jak dla mnie, regulator, nawet taki prymitywny jak P zamiast PID, ma tu jak najbardziej właściwe zastosowanie, bo trzyma właściwą temperaturę. Ale możliwe, że źle rozumiem całą ideę.
Stałość temperatury w głowicy (oraz w wypełnieniu) nie wynika z regulowania mocy grzania, tylko z rozdzielenia frakcji w kolumnie. Moc grzania najlepiej ustawić jako największą, z jaką kolumna sobie poradzi (nie zaleje się). Regulatorem można byłoby dbać o utrzymanie odpowiedniego RR, co przełoży się na stabilną pracę (i temperaturę). Jest do osiągnięcia przez sterowanie nie mocą, tylko np. silnikiem krokowym sprzężonym z zaworkiem precyzyjnym na odbiorze.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”