Czy sa tu jacys psotnicy z USA?

Tu możecie pisać posty, które mają wymiar bardziej filozoficzny niż teoretyczny na temat alkoholu wytwarzanego w domu...

Autor tematu
robert0223
20
Posty: 23
Rejestracja: sobota, 10 wrz 2016, 03:01
Podziękował: 2 razy

Post autor: robert0223 »

Witam! :punk:

Jestem nowym użytkownikiem na forum, własnie skończyłm budowę własnej aparaturki -boka. A pytanko mam takie jak w tytule, czy jest ktoś kto psoci w USA? Zadaję takie pytanie gdyż przebywam na terenie USA, super byłoby zapytać o porady kogoś kto tu mieszka. Nie wszystkie rzeczy i produkty które są używane w Polsce są dostępne tu w USA. Czekam i pozdrawiam całe forum ! !


A sprzęt jaki zrobiłem... szału pewnie nie robi, ale na początek wystarczy by złapac wprawe i doświadczenie..
Keg 55L
Grzałki 1500w i 1650w (1500W z regulatorem)
Kolumna 160 cm, rura miedź fi 2cala, calość wypełniona miedzianą siatką
Głowica 38cm w tym chłodnica 20 cm zwinięta miedziana rurka fi 1/4 cala (chłodnica jest zwinieta w podwojną spirale)

Poźniej zrobię fotki i wrzucę..

Pozdro !!
-Robert
alembiki
Awatar użytkownika

zielonka
900
Posty: 921
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2012, 16:41
Krótko o sobie: niecierpliwy kombinator
Ulubiony Alkohol: whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 241 razy
Re: Czy sa tu jacys psotnicy z USA?

Post autor: zielonka »

Witaj.Mam nadzieję że są ale zanim się doczekasz kontaktu to cos Ci podpowiem.
Rozmawialiśmy na czacie i fajnie że podajesz jaki sprzęt zbudowałeś bo mogę teraz Ci troche podpowiedzieć. Do kega 55 i rury 60.3 (tak na pałę te dwa cale obmierzam)
to moc grzałek mogłaby ciut większa być. Jeśli moc regulatora na to pozwala to lepiej podłącz do niego obie grzałki. Uzyskasz mniejszy stosunek mocy na cm/kw a to pozwoli na łagodniejszy a wcale nie wolniejszy proces gotowania wsadu. Będzie w kotle o niebo ciszej a co za tym idzie nie wystąpią lokalne przegrzania.
Ta siatka miedziana to jakiś dla mnie dziwny twór bo nie bardzo umiem ocenić jaka gęstość upakowania jej jest. Jeśli nie możesz znaleźć dobrego wypełnienia w USA (nie ma tam zmywaków? ) to pokombinuj z różnymi - moje pierwsze wypełnienie kolumny to był kamyczek marmurowy drobny wygotowany dwa razy w wiaderku.
Całkiem dobrze mi na tym szło. Porównaj procent uzyskany siatką i ten z jakiegoś innego wypełnienia i sam ocenisz co jest lepsze.
Całkiem niedawno czytałem o szkle tłuczonym ręcznie młotkiem przez jakiegoś forumowicza -ale uważam że kamyczek marmurowy nieregularny bije szkło na głowę.
Pozdrawiam
Chciałbym lubić to co zrobię i robić to co lubię

Autor tematu
robert0223
20
Posty: 23
Rejestracja: sobota, 10 wrz 2016, 03:01
Podziękował: 2 razy
Re: Czy sa tu jacys psotnicy z USA?

Post autor: robert0223 »

Dzięki za odpowiedź!
A więc tak ...miałem dużo problemów żeby znaleść grzałki, chciałem coś mocniejszego ale instalację w garażu mam na 120v (W usa zwykłe napięcie jest na 120v a 240 to siła). Nie jestem elektrykiem i nie znam się więc nie chciałem nic przerabiać w instalacji. To były najmocniejsze grzałki dostepne na 120v.
Regulator posiadam taki i jest on podłączony do 1500w grzalki.
https://www.amazon.com/gp/product/B00QL ... UTF8&psc=1 I tu pytanie- gdy go włacze po kilku minutach robi się mega goracy. Czy to jest tylko spowodowane tym ze regulator "pracuje" i dlatego sie grzeje czy może ze coś jest dobrane nie tak?
Wypełnienie:
https://www.amazon.com/Moonshine-Distil ... esh+copper Nie widać i nie jest podane jak grube jest oczko i jaki gruby jest drut. Widziałem ostatnio w sklepie takie zmywaki jak w lidlu są :D , ale nie miałem czasu żeby je oglądac. Musze kupić jeden i poczytać na forum i sprawdzić czy bedzie się nadawał czy nie.

ps. zdjęcia z aparaturki wciąż się robią :punk: :lol:

Autor tematu
robert0223
20
Posty: 23
Rejestracja: sobota, 10 wrz 2016, 03:01
Podziękował: 2 razy
Re: Czy sa tu jacys psotnicy z USA?

Post autor: robert0223 »

Dzięki za odpowiedzi...

Dołączam kilka fotek.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

kmarian
700
Posty: 744
Rejestracja: środa, 26 lut 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: swój
Lokalizacja: Beskid Niski
Podziękował: 94 razy
Otrzymał podziękowanie: 97 razy
Re: Czy sa tu jacys psotnicy z USA?

Post autor: kmarian »

Kolego robert0223.
Pooglądałem Twój sprzęt i jestem zdania, że jest OK. Dość wysoki LM, wygląda na to, że dobrze ocieplony.
Co do siatki miedzianej. Nie znana jest mi wysokość półki teoretycznej tego wypełnienia. Z braku innego wypełnienia "musi" spełnić swoje zadanie. Trzeba tylko poeksperymentować w zakresie "upakowania" tej siatki w kolumnie.
Ja używam miedzi tylko do odpędu owocówek i nastawów na bazie zbóż.

edit 6.11.2016 - Przez regulator płynie spory prąd. Radiator w tym regulatorze jest mały. Zastosuj jakiś niewielki wentylator chłodzący. Ja tak mam.

Treść niedotyczące meritum, usunąłem.
Ostatnio zmieniony niedziela, 6 lis 2016, 18:52 przez kmarian, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Czy sa tu jacys psotnicy z USA?

Post autor: radius »

Dalszą "dyskusję" o rurach przeniosłem do tematu - http://alkohole-domowe.com/forum/topic14909.html
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

zielonka
900
Posty: 921
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2012, 16:41
Krótko o sobie: niecierpliwy kombinator
Ulubiony Alkohol: whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 241 razy
Re: Czy sa tu jacys psotnicy z USA?

Post autor: zielonka »

Regulatorowi koniecznie powiększyć radiator i zastosować wentylatorek jak radzi kolega Marian. Regulatory zmieniają swoje parametry zależnie od temperatury więc ważne jest aby była i stabilna i możliwie mała bo wtedy może on przewodzić prądy nawet dwukrotnie wyższe. Jak będzie niestabilny to Ci rozpieprzy proces Niby 25Ax120V daje Ci możliwość podpięcia 3KW ale jak widać słabe chłodzenie triaka Ci na to nie pozwoli.
No i uważaj na instalację bo 20 , 25 A na jednej żyle to już sporo -jakie grube tam są żyły w Twojej instalacji ?
Pozdrawiam
Chciałbym lubić to co zrobię i robić to co lubię

Autor tematu
robert0223
20
Posty: 23
Rejestracja: sobota, 10 wrz 2016, 03:01
Podziękował: 2 razy
Re: Czy sa tu jacys psotnicy z USA?

Post autor: robert0223 »

Hmm możesz rozwinąć "potrzebuje powięlszyć radiator"- o co chodzi?
Grzałki mam podpięte pod dwa różne gniazdka.
Jakie grube żyły są? 12"gauge" nie wiem co to ma znaczyć na polskie.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

kmarian
700
Posty: 744
Rejestracja: środa, 26 lut 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: swój
Lokalizacja: Beskid Niski
Podziękował: 94 razy
Otrzymał podziękowanie: 97 razy
Re: Czy sa tu jacys psotnicy z USA?

Post autor: kmarian »

Radiator, czyli ten element aluminiowy na płytce regulatora mocy, jest mały. Kolega zielonka proponuje wymienić go na większy (o większej powierzchni wymiany ciepła). Dodatkowo zamontować w jego pobliżu jakiś niewielki wentylator, który dodatkowo chłodziłby triak umieszczony na tym radiatorze.

12"gauge" (AWG) - to w przybliżeniu przewód o średnicy 2 mm i przekroju 3,31 mm kwadrat. Moim zdaniem, te dwie grzałki razem to troszkę dużo na te przewody.

Autor tematu
robert0223
20
Posty: 23
Rejestracja: sobota, 10 wrz 2016, 03:01
Podziękował: 2 razy
Re: Czy sa tu jacys psotnicy z USA?

Post autor: robert0223 »

Nie jestem elektrykiem i za bardzo nie wiem jak się zabrać za wymianę tego radiatora, narazie tylko zamontuję jakiś wiatrak mały.

Nie wiem czy to wcześniej napisałem ale mam dwie grzałki, każda z nich idzie na osobnym kablu i są one podłączone pod dwa różne gniazdka.
Awatar użytkownika

kmarian
700
Posty: 744
Rejestracja: środa, 26 lut 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: swój
Lokalizacja: Beskid Niski
Podziękował: 94 razy
Otrzymał podziękowanie: 97 razy
Re: Czy sa tu jacys psotnicy z USA?

Post autor: kmarian »

Pisałeś, że grzałki łączysz do osobnych gniazd w pomieszczeniu.
Nie wiem jak masz połączone te gniazda. Jeśli od bezpieczników prowadzone są przewody o wymiarze 12 AWG, szeregowo od gniazda do gniazda, to prąd z gniazd będzie się sumował i może być za wysoki na te przewody.
Jeżeli zaś od bezpieczników do pierwszego gniazda prowadzony jest przewód np. 9 AWG, zaś od tego pierwszego do drugiego 12 AWG, to jest wszystko w porządku.

Jeszcze jedno. Masz grzałki 1500W i 1650 W. Jest możliwe, że przy swojej kolumnie o średnicy 2", spokojnie wystarczy grzałka 1500W bez regulatora. Odpadł by problem grzania się radiatora Twojego regulatora mocy.

Autor tematu
robert0223
20
Posty: 23
Rejestracja: sobota, 10 wrz 2016, 03:01
Podziękował: 2 razy
Re: Czy sa tu jacys psotnicy z USA?

Post autor: robert0223 »

Też tak myślałem że wystarczyłaby jedna grzałka.. Dla pewności chciałem dać regulator i po kilku razach będę widział. Chciałem dwie grzałki żeby w szybciej zagrzać nastaw. Zobaczę co i jak po pierwszym razie. Dzięki za odpowiedź !
Robert
Awatar użytkownika

kmarian
700
Posty: 744
Rejestracja: środa, 26 lut 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: swój
Lokalizacja: Beskid Niski
Podziękował: 94 razy
Otrzymał podziękowanie: 97 razy
Re: Czy sa tu jacys psotnicy z USA?

Post autor: kmarian »

Kolego Robert.
Czepiliśmy się tych przewodów w Twojej instalacji, nie pytając jakie masz zabezpieczenie instalacji domowej.
Jakie masz bezpieczniki na Twój garaż?
Rozwiązaniem może być zakup jeszcze jednej grzałki 1000 do 1200 W i wymiana jednej posiadanej na nową o mniejszej mocy. (Zawsze się może przydać jedna zapasowa grzałka.)
Oczywiście regulator mocy także spełnić powinien swoje zadanie.
(Te bezpieczniki mi spokoju nie dawały) :twisted:

Autor tematu
robert0223
20
Posty: 23
Rejestracja: sobota, 10 wrz 2016, 03:01
Podziękował: 2 razy
Re: Czy sa tu jacys psotnicy z USA?

Post autor: robert0223 »

Są to 20stki bezpieczniki.
Awatar użytkownika

kmarian
700
Posty: 744
Rejestracja: środa, 26 lut 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: swój
Lokalizacja: Beskid Niski
Podziękował: 94 razy
Otrzymał podziękowanie: 97 razy
Re: Czy sa tu jacys psotnicy z USA?

Post autor: kmarian »

Jeżeli na każde z gniazd masz oddzielny bezpiecznik to jest OK.
Jeśli zaś, masz oba gniazda podłączone pod ten sam bezpiecznik to ... kicha - 20A x 120V = 2400W.
W poborze ciągłym nie więcej niż 2200 wat. Bez regulatora mocy ani rusz.

Autor tematu
robert0223
20
Posty: 23
Rejestracja: sobota, 10 wrz 2016, 03:01
Podziękował: 2 razy
Re: Czy sa tu jacys psotnicy z USA?

Post autor: robert0223 »

Muszę sprawdzić bo wiem że garaż mam dzielony jakoś na dwa bezpieczniki... Sprawdzę i dam znać.

Autor tematu
robert0223
20
Posty: 23
Rejestracja: sobota, 10 wrz 2016, 03:01
Podziękował: 2 razy
Re: Czy sa tu jacys psotnicy z USA?

Post autor: robert0223 »

A więc sprawdziłem dziś jak wygląda moja instalacja w garażu I wygląda na to że mam cały garaż pod jednym bezpiecznikiem - 30stka
Awatar użytkownika

kmarian
700
Posty: 744
Rejestracja: środa, 26 lut 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: swój
Lokalizacja: Beskid Niski
Podziękował: 94 razy
Otrzymał podziękowanie: 97 razy
Re: Czy sa tu jacys psotnicy z USA?

Post autor: kmarian »

Teraz pozostaje uruchomić maszynerię.
Przy rozgrzewaniu, przynajmniej pierwszy raz, bacznie przyglądać się instalacji.
Odbiór przy mocy 1,5 kW to dla instalacji "mały pikuś", dla operatora zaś ciekawe przeżycie.
Oczekujemy opisu jak rzecz się miała cała, jak sprzęt się spisywał i jakie są wrażenia po pierwszej destylacji. :odlot:
Życzę powodzenia.

Autor tematu
robert0223
20
Posty: 23
Rejestracja: sobota, 10 wrz 2016, 03:01
Podziękował: 2 razy
Re: Czy sa tu jacys psotnicy z USA?

Post autor: robert0223 »

Dzieki !
Jak tylko puszczę na rurę to opisze wszystko ze szczegółami.
POzdrawiam

Autor tematu
robert0223
20
Posty: 23
Rejestracja: sobota, 10 wrz 2016, 03:01
Podziękował: 2 razy
Re: Czy sa tu jacys psotnicy z USA?

Post autor: robert0223 »

OK, a więc jestem po procesie, miałem 25L nastawu i otrzymalłem 3L serca 96% (hmm troche mało, prawda?)
Cały proces przebiegł w miare ok. Nie było aż to takie straszne jak myslałem ;).... Tylko..... hm... termometr w kolumnie mam chyba w złym miejscu. Gdyż przy stabilizacji otrzymałem 77.1*C i nie chciała sie ruszyc ani w gore ani w doł. Odebrałem przedgony ok 300ml, oprożniłem całe jeziorko i przeszedłem do odbioru serca, wziełem próbke a tam 96%. Cały odbior serca odbierłem z temp 77.1*C +/- .01 na szczycie kolumny, co jakieś 400-500ml sprawdzaem i cały czas było 96%.
Hmm zastanawia mnie tylko czemu tylko 3 litry, napewno wina operatora tylko czemu hmm ?

A co do mojej instalacji wygląda wszystko ok, nie zaobserwowałem nic podejrzanego.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika

kamilpl82
350
Posty: 383
Rejestracja: piątek, 9 paź 2015, 19:28
Ulubiony Alkohol: Przede wszystkim własny
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Wielkopolska okolice Leszna
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Kontakt:
Re: Czy sa tu jacys psotnicy z USA?

Post autor: kamilpl82 »

Trzy litry serca z 25litrów nastawu to bardzo przyzwoity wynik, nastaw z pewnością był z 6kilogramów cukru.
0,5 litra spirytusu brutto z 1 kilograma cukru to dobry wynik
0,6 litra spirytusu brutto z 1 kilograma cukru to wyśmienity wynik.
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
https://www.alkoholeforum.pl

Autor tematu
robert0223
20
Posty: 23
Rejestracja: sobota, 10 wrz 2016, 03:01
Podziękował: 2 razy
Re: Czy sa tu jacys psotnicy z USA?

Post autor: robert0223 »

Zgadza się 6kg.
Gdzieś na forum widziałem dyskusje że .5L z 1kg cukru to słaby wynik... ale nie pamiętam kto i z jakiej maszyny mial taki wynik. Sam ogólnie jestem zadowolony z całego procesu, tylko musze pomyślec gdzie ten termometr usadowić na moim miedzianym wypelnieniu...
Awatar użytkownika

kmarian
700
Posty: 744
Rejestracja: środa, 26 lut 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: swój
Lokalizacja: Beskid Niski
Podziękował: 94 razy
Otrzymał podziękowanie: 97 razy
Re: Czy sa tu jacys psotnicy z USA?

Post autor: kmarian »

Kolega kamilpl82 dobrze pisze. Trzy litry spirytusu o mocy 96% jest dobrym wynikiem. Do tego jest jeszcze przedgon i pogon.
A co do destylacji. Ciekawi mnie jaką mocą grzałeś, jak długo stabilizowałeś i z jaką szybkością odbierałeś.
Ważne, że wskazania miałeś stabilne przez cały proces. Możliwe, że termometr był nieco niedokładny. :twisted:
Termometr trzeba by wstawić w okolicy dziesiątej półki (pewnie to będzie około 14 - 16" od kega), będziesz miał bardziej wiarygodną temperaturę.

Z mojej strony gratulacje!

Autor tematu
robert0223
20
Posty: 23
Rejestracja: sobota, 10 wrz 2016, 03:01
Podziękował: 2 razy
Re: Czy sa tu jacys psotnicy z USA?

Post autor: robert0223 »

A więc tak:
13.01 odpalenie grzałek, nastaw miał 9*c , stał kilka dni w garażu w celu wyklarowania nastawu. Po jakiś 35 min włączyłem obieg wody.

14.05 zagotowanie nastawu temp w kegu 90.5*c a na kolumnie 79.0*c

14.43 osiągnięcie stałej temp na kolumnie 77.1*c ( temperatura ta utrzymywała się dość długo więc tak naprawdę stabilizacja była krótsza)

14.44 zaczęcie odbioru przedgonu (300ml) temperatura na kolumnie między 77.1-76.9*c ale większość czasu 77.1*c a w kegu 90.9

15.16 odbiór serca, temp 77.1-77.2*c keg 91.3*c odebrałem 3 litry spirytusu do jakiejś 18.30. Niestety dokładnego czasu końca odbioru serca nie zapisałem.

Odbierałam kropelkowo, nie spieszyło mi się nigdzie, więc nie liczyłem ile odbieram w przeciągu minuty itd...

Do zagotowania miałem dwie grzałki na maxa 1650w i 1500w, po zagotowaniu 1650w max, ta 1500w była ustawiona na jakieś 75%..

Woda ze skraplacza ok 30-35*C.

Hmm to chyba wszystko co mi przychodzi do głowy.

A pytanko ile powinno być pogonu tak na oko ? Ja uciagnełem jakieś 400ml, ale leciało takie mętne i dalej już nie ciągnełem.
Awatar użytkownika

kmarian
700
Posty: 744
Rejestracja: środa, 26 lut 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: swój
Lokalizacja: Beskid Niski
Podziękował: 94 razy
Otrzymał podziękowanie: 97 razy
Re: Czy sa tu jacys psotnicy z USA?

Post autor: kmarian »

Nie da się tego rygorystycznie zdefiniować.
Przy "długim" sercu masz niewiele pogonu. Jak serce dobre to reszta nieważna. Jeżeli już mętne leci i o niewielkiej zawartości alkoholu, to już nie ma co ciągnąc.
Czas destylacji wskazuje na odbiór poniżej 1 litra na godzinę. Trzy litry serca jest OK. Wszystko jak na razie w porządku.
Teraz trzeba zrobić drugi nastaw. :twisted:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bimbrownia”