Czy sa tu jacys psotnicy z USA?

Tu możecie pisać posty, które mają wymiar bardziej filozoficzny niż teoretyczny na temat alkoholu wytwarzanego w domu...
Awatar użytkownika

kamilpl82
350
Posty: 383
Rejestracja: piątek, 9 paź 2015, 19:28
Ulubiony Alkohol: Przede wszystkim własny
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Wielkopolska okolice Leszna
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Kontakt:

Post autor: kamilpl82 »

Trzy litry serca z 25litrów nastawu to bardzo przyzwoity wynik, nastaw z pewnością był z 6kilogramów cukru.
0,5 litra spirytusu brutto z 1 kilograma cukru to dobry wynik
0,6 litra spirytusu brutto z 1 kilograma cukru to wyśmienity wynik.
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
https://www.alkoholeforum.pl
alembiki

Autor tematu
robert0223
20
Posty: 23
Rejestracja: sobota, 10 wrz 2016, 03:01
Podziękował: 2 razy
Re: Czy sa tu jacys psotnicy z USA?

Post autor: robert0223 »

Zgadza się 6kg.
Gdzieś na forum widziałem dyskusje że .5L z 1kg cukru to słaby wynik... ale nie pamiętam kto i z jakiej maszyny mial taki wynik. Sam ogólnie jestem zadowolony z całego procesu, tylko musze pomyślec gdzie ten termometr usadowić na moim miedzianym wypelnieniu...
Awatar użytkownika

kmarian
700
Posty: 744
Rejestracja: środa, 26 lut 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: swój
Lokalizacja: Beskid Niski
Podziękował: 94 razy
Otrzymał podziękowanie: 97 razy
Re: Czy sa tu jacys psotnicy z USA?

Post autor: kmarian »

Kolega kamilpl82 dobrze pisze. Trzy litry spirytusu o mocy 96% jest dobrym wynikiem. Do tego jest jeszcze przedgon i pogon.
A co do destylacji. Ciekawi mnie jaką mocą grzałeś, jak długo stabilizowałeś i z jaką szybkością odbierałeś.
Ważne, że wskazania miałeś stabilne przez cały proces. Możliwe, że termometr był nieco niedokładny. :twisted:
Termometr trzeba by wstawić w okolicy dziesiątej półki (pewnie to będzie około 14 - 16" od kega), będziesz miał bardziej wiarygodną temperaturę.

Z mojej strony gratulacje!

Autor tematu
robert0223
20
Posty: 23
Rejestracja: sobota, 10 wrz 2016, 03:01
Podziękował: 2 razy
Re: Czy sa tu jacys psotnicy z USA?

Post autor: robert0223 »

A więc tak:
13.01 odpalenie grzałek, nastaw miał 9*c , stał kilka dni w garażu w celu wyklarowania nastawu. Po jakiś 35 min włączyłem obieg wody.

14.05 zagotowanie nastawu temp w kegu 90.5*c a na kolumnie 79.0*c

14.43 osiągnięcie stałej temp na kolumnie 77.1*c ( temperatura ta utrzymywała się dość długo więc tak naprawdę stabilizacja była krótsza)

14.44 zaczęcie odbioru przedgonu (300ml) temperatura na kolumnie między 77.1-76.9*c ale większość czasu 77.1*c a w kegu 90.9

15.16 odbiór serca, temp 77.1-77.2*c keg 91.3*c odebrałem 3 litry spirytusu do jakiejś 18.30. Niestety dokładnego czasu końca odbioru serca nie zapisałem.

Odbierałam kropelkowo, nie spieszyło mi się nigdzie, więc nie liczyłem ile odbieram w przeciągu minuty itd...

Do zagotowania miałem dwie grzałki na maxa 1650w i 1500w, po zagotowaniu 1650w max, ta 1500w była ustawiona na jakieś 75%..

Woda ze skraplacza ok 30-35*C.

Hmm to chyba wszystko co mi przychodzi do głowy.

A pytanko ile powinno być pogonu tak na oko ? Ja uciagnełem jakieś 400ml, ale leciało takie mętne i dalej już nie ciągnełem.
Awatar użytkownika

kmarian
700
Posty: 744
Rejestracja: środa, 26 lut 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: swój
Lokalizacja: Beskid Niski
Podziękował: 94 razy
Otrzymał podziękowanie: 97 razy
Re: Czy sa tu jacys psotnicy z USA?

Post autor: kmarian »

Nie da się tego rygorystycznie zdefiniować.
Przy "długim" sercu masz niewiele pogonu. Jak serce dobre to reszta nieważna. Jeżeli już mętne leci i o niewielkiej zawartości alkoholu, to już nie ma co ciągnąc.
Czas destylacji wskazuje na odbiór poniżej 1 litra na godzinę. Trzy litry serca jest OK. Wszystko jak na razie w porządku.
Teraz trzeba zrobić drugi nastaw. :twisted:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bimbrownia”